gogusclipici

Si totusi facem o tura mixta luna asta?

Recommended Posts

mircea,dupa cum vezi in poza este apa si acum,acolo curge un parau,dar am mers prin apa,in portiunea aia era un pic de uscat,dar mai sus era toata valea plina de apa,si tot am trecut,la coborare,direct pe pietre,prin apa,asa de fain a fost

Da, ma bucur ca a fost fain. Eu ma gandeam ca m-as duce cu bikeu de trial la bolovanii aia din poza. Si te intreb daca se poate aj cu masina cat mai aproape si dupa pe jos sau cu bikeu, cum mai exact?

se poate cu masina,dar bolovanii aia sunt uriasi,daca iei o trinta te rupi tot,distanta fata de sol e mare,cativa metri,poate chiar si 10 in anumite locuri,riscul sa te ucizi sau sa te mutilezi e foarte mare,e frumos dar riscant.

se poate cu masina,dar bolovanii aia sunt uriasi,daca iei o trinta te rupi tot,distanta fata de sol e mare,cativa metri,poate chiar si 10 in anumite locuri,riscul sa te ucizi sau sa te mutilezi e foarte mare,e frumos dar riscant.

Ma da acolo unde e facuta poza aia in grup de 4 pers nu par a fii asa mari si am mai vazut ca sunt si ceva mai mici pe langa. In fine , da zimi totusi cum se aj cu masina? e ok drumu?

pai este simplu,timisoara-caransebes-otelu rosu-rusca montana,si ruschita,acolo lasati masina si urcati un pic pina la cariera.

iata ca sa incheiat si tura de ieri,cea de noapte,8 curajosi bicicliti ce au dorit sa fuga de caldura dintre betoane,din care 2 fete.am pedalat in total 57km,in jurul timisoarei pina la parta pe malul timisului si de acolo pe sosea acasa,dat fiid faptul ca fetele doreau sa ajunga mai repede acasa,am scurtat traseul cam cu 15km.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Cam pe unde se tin in general aceste ture? Puteti sa imi dati 2-3 exemple de trasee pe care le-ati facut pana acum, sa-mi fac si eu o idee? Se pot parcurge aceste trasee cu un Mountain Bike fara suspensii?

Multumesc!

turele de noapte da,dar ce facem la munte nu,nici pomeneala fara suspensie.

simbata mergem pe tarcu,urcam pina in varf si binenteles coboram.

Multumesc pentru raspuns. Intre timp am apucat sa citesc tot topicul si mi-am facut o idee. As vrea sa vin si eu cu voi la turele din jurul orasului daca ma primiti. Trebuie doar sa-mi schimb cauciucurile.

Mountain Bike-ul meu este unul mai vechi, are vreo 8 ani, dar merge excelent. Am mai lovit vopseaua in unele locuri, dar dupa 8 ani era cam imposibil sa ramana intacta. Cam asa se prezinta:

Cadru Scott CR-MO

Furca fata Corratec

Anvelope Continental (trebuie schimbate)

Comenzile de pe ghidon sunt dintr-o bucata (schimbatoare+frane) Shimano Deore LX

Schimbator pedale Shimano Altus

Schimbator spate Shimano Tourney (am avut Altus inainte, dar am reusit sa-l rup)

Angrenaj pedale Shimano Hyperdrive-C

Pipa ghidon Zoom

Tija sa Zoom

post-13359-0-35092900-1341922927_thumb.jpg

este ok calul tau pentru plimbari in jurul orasului,dar si alea mai soft,cateodata mai mergem si pe la ianova sau mai incolo,si mai sunt si pe acolo hopuri si santuri,unde fara telescop o sa simti diferenta

Bun atunci! Weekendul asta o sa fiu plecat, dar saptamana viitoare sper sa apuc sa-mi pun cauciucuri noi si sa iesim la o tura. Chiar ma gandeam si eu sa merg pe la Ianova la lacul ala de acumulare, dar daca mergem impreuna cu atat mai bine.

inca o tura de noapte reusita,am fost 11,din care o fata prezenta cu o bicicleta de oras modesta,dar care a facut fata cu brio,felicitari ioana!

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

azi mergem la tarcu,mai adaug la palmares inca un varf peste 2000 dupa transfagarasan,mai precis balea lac.

Rogu-te sa-mi trimiti si mie ruta ca .gpx sau macar ca si ruta pe google earth sa vad ce si cum si pe unde sa-mi construiesc ruta pt. Garmin, caci vreau sa bag o tura TM-Tarcu pe cand oi ajunge din nou in TM... e mai bine sa merg pe unde au fost altii, in loc sa ma proptesc in fundaturi :)

Ah da, si poze din tura ar fi fain sa vedem!

s-a terminat si tura la tarcu,a fost greu dar frumos,am avut parte si de un accident,ce i s-a intimplat colegului de pedalat ionut,pina la urma a iesit totul bine,13 ore si ceva de pedalat,carat bicicleta si push bine la greu.

alpinetrails,trackul il gasesti pe bike map,noi am ales cel mai greu ca si dificultate,si diferenta de nivel cat mai mare,am atins varful tarcul dar si virfurile din zona apropiata,a fost foarte frumos,peisajul este pitoresc

ce ma amuzat enorm de mult,a fost intalnirea cu niste biciclisti la cuntu,2 dintre ei imi erau necunoscuti,si aveau niste biciclete foarte modeste,insemnind frine v brake no name pe ele,schimbatoare la fel,si suspensie doar pe fata ,tot no name si cursa foarte mica ,maxim 80mm,spunind ca ei au fost de multe ori sus pe tarcu si ca au coborat foarte repede pe bicicletele lor jos,ca ei au experienta mare.

Povestea cu experienta este o baliverna cat casa,pentru ca si bicicleta te scoate din situatii,si ca sa spui asa povesti la gura sobei,asta poate zice oricine,adevarul se vede pe traseu,noi cel putin,adica cei 3 cu full-urile am coborat mai peste tot pe ele,ionut cu hardtail scump si usor cu furca de 120mm fata nu a reusit sa faca fata si s-a accidenta,fracturand la incheietura mina si facind o cicatrice adinca pe fata de la buza spre nas in sus,si omul chiar merge,dar traseul acesta la depasit ca si dificultate,pentru ca bicicleta nu i-a permis,plus ca avea spd-uri.Pe traseele de genul asta,unde faci mult push bike si ai dificultate la urcare plus prapastie,trebuie platforma si pantof de munte de calitate,care sa nu alunece si sa fie destul de moale talpa si cramponata,altfel nu vad pe nimeni bine in astfel de situatii.

Nu stiu de ce la oameni le place in general sa exagereze,ca sa nu spun ca sa minta,si sa creada si ei ce spun.Treaba asta cu ciclismul ar trebuii sa fie educativa nu de inducere in eroare,pentru ca niste oameni pot crede pe alti oameni si asa apar accidentele grave sau fatale.

Legat de casca,daca colegul ionut nu avea casca pe cap,era sigur acum ,in coma prin spitale,sau chiar mort,asa ca dragii miei,purtati casca permanent,mai ales la munte,sau prin oras.

Draguta tura, faine si clipurile. Cati km a fost tura, ati masurat evtl. cat a fost urcus cumulat? unde ati inceput si unde ati terminat? Ati mers cu masinile pana la un loc anume?

Asta m-ar ajuta sa estimez daca am timp de tura asta intr-o vizita scurta la TM.

Mersi pt. informatia cu bikemap, poti sa-mi spui exact care ruta este cea pe care-ati facut--o- cel mai bine mi-ar pica un link?

Gogu, bicicleta buna si in stare de functionare impecabila e si ea importanta pentru o tura terminata cu succes, dar mai importante sunt de considerat conditia, tehnica de biciclit, si experienta de ture a celui care o calareste.

De ex. poti sa ai tu cel mai tzapan bike, daca-ti tremura picioarele de la urcus prelungit si ajungi intr-un teren accidentat si dificil tehnic- ai facut o miscare gresita, sau nu te mai tin balamalele, sau prinzi crampe musculare care te trimit frumos de-a berbeleacu' si bike nu te salveaza, indiferent ca-i FS sau HT. Pe de alta parte, un jaf de bike te poate ruina conditional (de ex geometrie nepotrivita) sau chiar accidenta (de ex furca subdimensionata pentru o saritura peste un bolovan si face poc sub tine la aterizare pe mijlocul unui trail de-a lungul prapastiei).

Cat despre incaltaminte- talpa cramponata da, moale nu neaparat. Talpa moale ajuta doar daca faci mai mult pushbike decat sa calaresti bike, in schimb nu pedalezi asa de bine ca si cand ai avea talpa mai dura.

Despre clicks, unii vad doar dezavantaje in acestea- ca sunt fixati si le e frica/neplacut/...., altii vad majoritar avantajele: nu aluneci, ai mereu pozitia corecta de pedalat si aduci optimal forta de pedalat pe pedale si transmisie, te ajuta la urcusuri si coborasuri si mai ales in teren accidentat la mentinerea echilibrului, momentum/flow in urcare sau coborare samd. Dar siguranta in acele pedale vine doar prin antrenamente, cu timpul, aventurari in teren din ce in ce mai tehnic- si nu peste noapte.

Ca exemplu de clicks folosite permanent in teren tehnic poti sa vezi la "Divertisment/Filmulete realizate cu prilejul iesirilor noastre cu bicicleta", prima secventa din ultimul meu posting.

Cazaturile / Accidentarile nu se datoreaza neaparat nici spd-urilor, si nici hardtailului... ci biciclistului care supraestimeaza capacitatile sale, ale bicicletei, si/sau a subestimat traseul, vremea, timpul pe ruta samd.

Insanatosire grabnica celui accidentat!

Necesitate pt. casca- da, dar asta e in Romania raritate din cate se vede si prin pozele sau secventele de pe forum.

A propos, dupa o cazatura zdravana trebuie aruncata casca- poate avea fisuri in structura, si la urmatoarea cazatura va fi ca si cand n-ai casca.

Succes si la mai mare cu alte ture din zona vestica! :)

pai am mers pina la poiana marului,si acolo am tot venit ,distanta parcursa 54km,dar din care 23 urcus efectiv,deci destul de mult.

Spd pe bolovani mari,e cam greu,mai ales in viteza,pentru ca la o oprire rapida,nu apuci sa pui piciorul jos si te pravalesti pe ei,spd-ul e bun pentru ture organizate in spatii cunoscute si poteci,dar nu in discovery unde nu ai fost in viata ta si nu stii ce te asteapta,bicicleta hardtail sare de spate pe hopuri mari si bolovani,ma refer la denivelari dese si cateodata abrupte,un full adevarat se muleaza pe traseu si nu da voie sa te arunce in sus de spate.

Experienta da ,conteaza mult,baiatul care a picat,nu avea experienta mai deloc pe inaltimi,plus ca se da de vreo 3-4 ani,si asta ocazional,nu ca noi saptaminal si asta a fost rezultatul.

Casca a aruncat-o,urmeaza sa ia una noua.

Baieti, voi sunteti mai umblati decat mine asa ca va cer sfatul.

Ieri am fost cu cursiera pana la noul centru de echitatie de langa Herneacova. Nu stiam de el, l-am descoperit din intamplare. Am vazut ca ii drumul bun si i-am tot dat inainte pana am ajuns acolo. Fix acolo s-a terminat si asfaltul si drumul nu mai era suficient de bun pentru o cursiera asa ca m-am intors pe acelasi traseu.

Puteti vedea pe harta pana unde am ajuns. Fix la intersectia aia este si centrul de echitatie: http://www.endomondo...rkouts/72874059

Aveti idee daca prin zona mai sunt drumuri bune pentru cursiera si daca pot sa ies pe undeva catre drumul Timisoara-Pischia? Am vazut pe harta ca putin mai inainte era un drum care facea la stanga catre Bencecu Mic. Sincer nu l-am observat ieri, poate aveam viteza prea mare, poate nu era suficient de bun incat sa-mi atraga atentia sau poate pur si simplu n-am fost atent.

Mi-ar place sa mai merg pe acolo cu cursiera, dar as vrea sa ma intorc prin alta parte. Deci exista vreo varianta de drum bun sa ies spre Pischia?

Multumesc!

Restul drumurilor prin zonă sunt de pământ.

Teoretic ai putea să mergi cu cursiera, dar eu nu recomand. Eventual cu un CX.

are dreptate mladen,nu ai ce cauta acolo cu roadbike adica cursiera,doar mtb sau treking cu suspensie fata minim.

Azi am fost la o tura de seara usoara,25km prin tot orasul,gen verde pentru trotinete,dar nu era gratian,ci cornel ,antrenorul world class la sectia cycling,am fost 41 persoane adunate cu tot felul de biciclete ,si am cutreierat tot orasul din centru pina in plopi,calea buziasului,giroc,balcescu,maria,700,si apoi la barul fashion lounge am zabovit.A fost o tura de povestit,si un mic incident cu o doamna care s-a imprastiat in plopi linga depozitul omv petrom dupa trecerea la calea ferata cum mergi spre calea buziasului,in rest totul bine,am mers de placere!

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Restul drumurilor prin zonă sunt de pământ.

Teoretic ai putea să mergi cu cursiera, dar eu nu recomand. Eventual cu un CX.

are dreptate mladen,nu ai ce cauta acolo cu roadbike adica cursiera,doar mtb sau treking cu suspensie fata minim.

Ma asteptam sa primesc raspunsul asta. Totusi daca ar fi fost si alt drum bun pe acolo, mai mult ca sigur ca l-as fi vazut. Nu ma bag cu cursiera pe acolo mai departe, nu are rost.

Aseara am schimbat putin traseul si am luat-o pe calea Lipovei pana la Bencecul de Jos. Meseriasa panta dintre Bencecul de Sus si Bencecul de Jos. :>