Stefy89

30.08.2009 - GEIGER MTB MARATON - Rezultate, poze, impresii!

Recommended Posts

...Daca i-ai vedea pe unii cum coboara pe jgheaburile de downhill cu hardtail,te-ai minuna-si nu ma refer la Tudi sau restul de "elite",ci de concurenti ,amatori,printre care ma pot numara si eu,fiind al doilea an in care ma dau la u nivel mai ridicat cu mtb-ul.Este dificil,dar trebuie sa te inveti ca bicicleta te scoate din ca**t,daca stii un pic cum s-o ghidezi.Totul se invata,totul...

Copilasu, tu vezi ce scrie pe avatarul meu? Tu imi dai mie lectii? Vezi mai bine de grijile tale, imi selectionez eu modelele de la care sa iau lectii.

Ia mai cauta prin topicuri sa vezi ca de trei ani cam merg si pe off-road, sa vii cu mine sa facem o Babele sa vad ce stii sa faci. Si retine ca sunt la categoria Master 42 ani. In acesti trei ani am alergat pe la ceva maratoane, XC, ciclocross si niste ture off-road pe MTB la Babele-Omu, Susai, Diham, Baiului, etc...si nu am fost la plimbare.

Si merg atat la sosea, cat si la munte, triatlon, duatlon, ciclocross...Am sa ma dau pe downhill cand nu o sa mai pot la deal.

Tu poate o sa ajungi la varsta mea dupa vreo 17 ani, fara sa stai degeaba.

Nu dau nimanui lectii.Asa ti s-a parut?Am spus doar ca era dificil de coborat dar totul se invata prin practica cat mai multa.Si aceste lucruri le-am spus fiindca te plangi ca o FEMEIE,cand defapt tu esti multitalent.Iar copilasul a trecut pe urcare deja pe langa tine,la inceputul urcarii spre Magura.La faza cu Babele-Omu,Susai,Diham etc etc te contrazici intr-un fel,spunand ca ai avea experienta,dar la Sibiu ai clacat.Eu nu am experienta ta in ciclism,dar nu m-am plans la nici un concurs.Nu am chef de alte polemici da nu-mi place sa fiu atacat pe nedrept.

Copilasu, tu vezi ce scrie pe avatarul meu? Tu imi dai mie lectii? Vezi mai bine de grijile tale, imi selectionez eu modelele de la care sa iau lectii.

Domnule Leonte, pa avatarul tau la ora actuala scrie asta:

Imagine postată

Ranked Posts: Highest0 Highly0 Lowly160 Lowest126 Imagine postată

Daca faci apropouri la calificarile, calitatile si titlurile tale (insurubate pina nu de mult pe avatarul tau) afla ca au fost luate la cunostinta de toata lumea fiindca de obicei sosesc cu un sfert de ora inaintea ta. Lasa-i si pe copilasi sa-si spuna parerea.

eu faceam poze la intrarea in padure imediat dupa start si unul din concurenti s-a oprit si mi-a dat o pereche de ochelari de soare maro si i-am dus la o doamna care era la start si i-am zis ca i-a gasit cineva , i-a pus pe masa si a zis ca daca intreaba cineva de ei ii va da . Poate erau ai tai

mersi ....dar ochelarii mei erau Scott negre...si mi-au cazut de pe casca...chiar pe urcare...s-au dus la vale de nu i-am mai vazut....degeaba am sarit jos de pe bicla!au disparut!

mersi oricum!

Si eu am pierdut/ ratacit bidonul, culoare rosie, inscriptionat DUCATI Corse prin zona iesirii din Paltinis. Gasitorului sa-i tina de sete.

Nu dau nimanui lectii.Asa ti s-a parut?Am spus doar ca era dificil de coborat dar totul se invata prin practica cat mai multa.Iar copilasul a trecut pe urcare deja pe langa tine,la inceputul urcarii spre Magura.La faza cu Babele-Omu,Susai,Diham etc etc te contrazici intr-un fel,spunand ca ai avea experienta,dar la Sibiu ai clacat.Eu nu am experienta ta in ciclism,dar nu m-am plans la nici un concurs...

Vad ca iar dai lectii unui profesor de sport, cum este cu invatatura, cu practica, si cred ca stiu mai bine decat tine cum si cat se face. Nu ai putina educatie la 25 de ani ai tai?

Eu ca tine am fost si am avut rezultate bune, dar nicodata nu m-am luat la intrecere cu cineva care are aproape dublul varstei mele. Ce ar fi sa ma intrec acum cu cineva de 60 de ani sau mai in varsta?

Chiar si asa, din moment ce am alergat pe furca fixa la tura mare, la vale pierdeam totul si apoi trebuia sa recuperez la deal si pe valurit cu un efort evident mai mare, in comparatie cu tine. Daca m-ai intrecut la o urcare, foarte bine, ai concurat la alta categorie de varsta, sa vedem ce vei face tu la 42 de ani. Ce tupeu sa ai asemenea pretentii, sa te intreci cu cineva de 42 ani.

Nu cunosc la care proba ai alergat, la 50 km sau la 92 km, dar in orice caz, faci greseli de rationament, amestecand treburile. Candva am sa-ti bat obrazul si vei regreta ca acum faci niste greseli, fara sa ma cunosti bine.

...de obicei sosesc cu un sfert de ora inaintea ta. Lasa-i si pe copilasi sa-si spuna parerea.

Frank, de ce nu vii tu aici sa concurezi cu cei de 25 de ani? Poate cine stie, bati recordul.

Legstrong ar fi bine sa incetezi cu discutiile in contradictoriu. Eu asa zic. Sa incetezi!

Daca citatul incepe cu "Nu dau nimanui lectii" inseamna ca undeva pierzi firul daca incepi raspunsul cu" vad ca iar dai lectii unui..."

Daca ai ramas cu blocaj ca lumea te ataca permanent te pot scuti eu de acest necaz.

Am cam inceput sa ma satur de modul artagos in care tu trebuie sa raspunzi la orcine. Nu esti cu nimic mai presus de nimeni si oricine are de invatat si trebuie sa admita ca si greseste. Nu esti Dumnezeu!

Scrii pe unde apuci, dupa cum iti vine, de 2,3 8 ori acelasi lucru. Nu inteleg de ce iti reglezi conturile cu x sau y pe acest topic sau aiurea. Lamuririle de opinii si clarificarile personale prin PM. Pe public scrii unde trebuie, pe topicele dedicate. Vrei iar arie separata? Nici o problema!

Frank spunea doar ca si copilasii trebuiesc sa-si dezvolte si exprime ideile si personalitatea. Proprie! Nu sa o imprumute sau insuseasca pe a altcuiva prin mimetism sau ordin! Indiferent ce suma de capacitati aduna acel cineva. Lamurit.

Te rog sa ai o alta atitudine sau o sa fie alta atitudine fata de tine.

Multumesc.

Nu dau nimanui lectii.Asa ti s-a parut?Am spus doar ca era dificil de coborat dar totul se invata prin practica cat mai multa.Si aceste lucruri le-am spus fiindca te plangi ca o FEMEIE,cand defapt tu esti multitalent.Iar copilasul a trecut pe urcare deja pe langa tine,la inceputul urcarii spre Magura.La faza cu Babele-Omu,Susai,Diham etc etc te contrazici intr-un fel,spunand ca ai avea experienta,dar la Sibiu ai clacat.Eu nu am experienta ta in ciclism,dar nu m-am plans la nici un concurs.Nu am chef de alte polemici da nu-mi place sa fiu atacat pe nedrept.

Ai dreptate.

Am concurat la 92 de km.Sa ne vedem cu bine si sa ne bucuram ca ne putem da linistiti ca viata e scurta si nedreapta...

Legstrong ar fi bine sa incetezi cu discutiile in contradictoriu. Eu asa zic. Sa incetezi!

Daca citatul incepe cu "Nu dau nimanui lectii"

Citatul incepe cu Nu dau lectii si continua cu "te plangi ca o FEMEIE,cand defapt tu esti multitalent", foarte frumos.

Citesc si eu pe forumul asta opiniile fiecaruia, cum se incepe de la o treaba frumoasa si se ajunge la certuri doar pentru ca unii interpreteaza ironic opiniile altora.

Il cunosc si eu pe Florin si chiar daca de multe ori este dificil sa comunici cu el nu inseamna ca nu are experienta. Vrea aceleasi lucruri ca si noi restul biciclistilor, insa se exprima altfel.

Este urat cum unii iau apararea altora insa truncheaza ideea si scot in evidenta doar ce le convine.

Ar trebui incheiat thread-ul acesta intrucat deja nu se mai discuta despre concurs.

[quote name='Legstrong">

Poate cine stie, bati recordul.[/font']

Sint convins ca nu a participat un singur concurent de virsta mea; de ce s-o fac eu? Sa bat recorduri? X_X Nu simt nevoia sa-mi demonstrez mie sau altora ceva, nu sint cal de dresura, nici antrenor si am alte interese si ambitii. Pe linga antrenamente, maratoane, plimbari prin parc etc. se mai poate face si altceva cu o bicicleta; eu fac altceva, ceva unde batutul de recorduri de regula nu e o tema. Ceea ce fac, fac de citeva decenii si-mi face foarte multa placere. Si totusi nu ma simt indreptatit sa ma dau “profesor” in materie sau sa privesc de sus pe unul de 25 de ani fiindca n-a umblat prin lume cit am umblat eu, nu ma simt indreptatit sa-l intreb „tu vezi ce scrie pe bulanul meu si pe cocoasa mea ?“, nu ma simt indreptatit sa-l intreb “de cite ori ai fost pe Penserjoch, Col de Cucuruz ;)) si prin Alpi ?”, la fel n-o sa-l intreb cite ture lungi a facut in viata lui. Daca “copilasu” imi va da o lectie adevarata in materia despre care discut am s-o primesc cu respect. Sint multe situatii in viata in care putem invata ceva din critica celor pe care-i numesti tu in aroganta ta copilasi (daca as fi descoperit putina ironie in cuvintele tale as fi avut intelegere dar stiu la acest capitol esti deficitar) . Se pare insa ca acest “zvon” inca n-a patruns in sferele in care plutesti tu, sfere in care predomina conceptia “cind vorbeste cozonacul, farimiturile tac”.

Citatul incepe cu Nu dau lectii si continua cu "te plangi ca o FEMEIE,cand defapt tu esti multitalent", foarte frumos.

Citesc si eu pe forumul asta opiniile fiecaruia, cum se incepe de la o treaba frumoasa si se ajunge la certuri doar pentru ca unii interpreteaza ironic opiniile altora.

Il cunosc si eu pe Florin si chiar daca de multe ori este dificil sa comunici cu el nu inseamna ca nu are experienta. Vrea aceleasi lucruri ca si noi restul biciclistilor, insa se exprima altfel.

Este urat cum unii iau apararea altora insa truncheaza ideea si scot in evidenta doar ce le convine.

Ar trebui incheiat thread-ul acesta intrucat deja nu se mai discuta despre concurs.

off-topic: Este posibil ca experienţa sa să fie invers proporţională cu tactul de care dă dovadă în comunicare.

Nu simt nevoia sa-mi demonstrez mie sau altora ceva, nu sint cal de dresura, nici antrenor si am alte interese si ambitii. Pe linga antrenamente, maratoane, plimbari prin parc etc. se mai poate face si altceva cu o bicicleta; eu fac altceva, ceva unde batutul de recorduri de regula nu e o tema. Ceea ce fac, fac de citeva decenii si-mi face foarte multa placere. Si totusi nu ma simt indreptatit sa ma dau “profesor” in materie sau sa privesc de sus pe unul de 25 de ani fiindca n-a umblat prin lume cit am umblat eu

m/si eu sunt fan FRANK. M-am apucat mai serios de cicloturism ca nu imi place concurenta. Nu gasesc nimic motivant. La concurs trebuie sa faci de pilda 50 de km in sub 2 ore si 80 in trei ore si ceva daca vrei sa fi in top.

La mine nu exista norma si kilometri strabatuti in n minute si secunde.

Distantele astea pe care la vad la concursuri (media pe zi in general e pe la 50 şi ceva de km, 130 e recordul personal) le fac in zile daca nu am chef de pedalat. MA mandresc ca am facut 500 de km in 15 zile :)

Recunosc ca am stat la povesti in mijlocul unor peisaje faine cu oameni minunati

CONCURSURILE şi diplomele din punctul meu de vedere te motivează dacă esti mtb, soselist inrait.:)

una peste alta felicitari si multa bafta pentru cei pasionati de adrenalina.

Asa, ca si o justificare a concursului, cel putin din partea mea, este ca nu pot sa ma dau cu bicicleta ca si in concurs intr-o tura normala. Pur si simplu, la un concurs ma pot da la un nivel de efort si de viteza net superior si sa ajung la finish intr-o stare in care sa nu mai pot sa dau nici o pedala in plus. Iar locul in clasament si diferenta fata de anii anteriori iti arata si cum ai evoluat, ai o masura exacta a lucrurilor. In plus, inveti sa mergi cu viteza. Iar viteza = vezi mai multe in aceiasi perioada de timp, inclusiv in turele normale.

Later edit: Of, by bad. Am vrut să trimit mesajul privat, să nu mai tulbur apele. Acuma, dacă tot m-am băgat în seamă...

Geiger 2008 a fost primul maraton la care am participat. Debutant, direct la categoria boşorogi. Opţiunea organizatorilor pentru coborârea la Gura Râului mi s-a părut criminală. La prima încercare am coborât cei 8 km în 50 de minute. Apoi în concurs în 30 de minute. Nu cred că am acumulat atâta tehnică într-o săptămână. Pur şi simplu am învăţat ceva despre mine.

La Geiger 2009 mi s-a încreţit pielea pe spate când am auzit de urcarea din Valea Caselor (a doua urcare mare). E un drum pe care l-am coborât anul trecut o dată şi mi-am zis că nu repet experienţa.

Fiind din Sibiu am avut şansa să merg în recunoaştere înainte de concurs. I-am bombănit pe organizatori la fiecare curbă, la fiecare prag, la fiecare alunecare care-mi făcea varză ritmul de urcat. Transpirând din greu m-am trezit sus în o oră şi un pic. Chit că n-am ieşit din zona lui „1 cu 1” sau „1 cu 2”, am urcat aroape integral în pedale. Iată deci că puteam, dar nu ştiam asta despre mine încă.

Pentru mine la asta sunt bune maratoanele: să aflu lucruri noi despre mine. Şi, vorba lui Horaţiu, există şi un bonus: mă ajută să merg mai repede şi ulterior îmi oferă acces spre ture care-mi păreau interzise.

P.S. Toţi cei care au avut ceva de comentat la adresa reproşurilor lui Legstrong dar au şi participat la tura lungă şi-au exprimat, fără echivoc, respectul faţă de efortul acestuia de a termina cursa. Asta probează, cel puţin în parte, buna lor credinţă.

Legstrong, din câte înţeleg eu de pe site că nu-l cunosc personal, e un tip care face pentru ciclism mult mai multe decât mulţi dintre noi, cei care ne băgăm în seamă pe aici. Dar şi tace uneori mai puţin decât e cazul.

E însă o ţară liberă (cel puţin până încruntă geana rechinu') şi fiecare are dreptul la opinii, pe care le poate expune şi susţine. Impresionând, amuzând, iritând sau plictisind. Atot profesorul cât şi începătoru'.

Spor la pedalat.

Florin eu te felicit si ai toata admiratia mea pentru ca ai reusit sa termini acel traseu...Eu personal inainte de start cand te-am salutat, am ramas stupefiat de bicicleta cu care ai venit si de alegerea de a te inscrie pe traseul lung...

Iti multumesc MBZ, astept si editiile viitoare la care sa-mi iau revansa. Si nu ma refer la podium sau la vreun loc anume ci la aprecierile mele pe care le-am facut.:)

Felicitari Ovidiu si echipei de organizare/desfasurare a concursului, de data asta doresc sa evidentiez ceea ce de mult timp mi-am propus, ma simteam dator cu aceasta formulare, dar am mai asteptat ceva vreme si am vazut si unele reactii. Eu le-am luat in consideratie ca atare. Sa luam totusi partea buna a lucrurilor si consider ca pentru mine a fost o experienta buna sa particip la Geiger in conditiile comentate. Mult succes si pe viitor.

Numai bine.:)

Guest
This topic is now closed to further replies.