Panzer

„La sfîrşit de săptămînă dă-i pedale ! Poftă bună !“ - Gaşca veselă din Argeş

Recommended Posts

mai intai de toate, am rugamintea pentru Panzer de a da de veste.

altfel, Catalin (ibzk) cum/cand ai ajuns?

Tura de astazi a fost super-tare. Urmeaza foto.

Va multumesc pt iesirea de astazi: Mihai, Catalin (Ibzk), Paul (Panzer).

Catalin a ajuns pe bicicleta pana la urma. Am vorbit eu cu el.

Panzer sper ca a ajuns si el cu bine.

Pana la urma am mers pe alt traseu deoarece eram cu totii pe mtb-uri si un pic de macadam pica numai bine: Pitesti - Topoloveni - Tiganesti - Candesti - Stoenesti - Mioveni - Valea Mare - Pitesti.

Am prins vreme buna, cu doar cativa stropi de ploaie, insa cu temperaturi ceva mai scazute decat in Pitesti. Dupa Candesti, domnul Panzer ne-a dat liber sa ne ducem intrucat el mergea mai incet. L-am asteptat noi vreo juma' de ora la intersectia unde se face stanga spre Mioveni, dar nu a aparut.

Eu unu' am avut parte numai de ghinioane...mi s-a rupt suportul pt bidon, pe coborarea in Candesti Vale mi-au cazut 3 dintre suruburile angrenajului care prindeau foaia mare si cea mijlocie ( :| ), iar cu 35 de km inainte de Pitesti mi s-a rupt foaia mijlocie. Dupa ce am pierdut suruburile am rulat numai pe foaia de 32, avand grija sa nu fortez, dar cum mai aveam vreo 90 de km pana acasa n-am putut merge incet tot timpul, astfel ca spre finalul turei foaia a cedat. N-am avut decat sa scot ambele foi si sa rulez in continuare cu foaia mica si pinionul mic. 35 de km cu 22x11 nu-s deloc faini, mai ales ca n-au fost toti pe urcare ;))

Panzer, cum ai ajuns acasa?

Mihai, sa ne dai si nou pozele.

urcarea din Dealu' Negru spre Tigveni e criminala.

Stiu! :X

Vara asta, e cineva interesat de traseul asta (186km cu 1670m diferenta de nivel): Pitesti - Domnesti - Curtea de Arges - Valea Danului - Suici - Jiblea Veche - Ramnicu Valcea - Malureni - Burlusi - Merisani - Pitesti ?

N-am fost niciodata pe el, ci doar l-am desenat in Bikemap cu gandul sa-l fac anu' asta. Pana pe Valea Danului am fost si asfaltul era foarte bun, cu o mica portiune de macadam, insa mai departe nu stiu cum e. Probabil ca cel mai bine ar fi sa fie parcurs pe mrb.

• Upvote 1

Maine vad ca vremea ne ajuta,facem o tura?eventual o babana?

Maine vad ca vremea ne ajuta,facem o tura?eventual o babana?

M-as baga eu, unde si la cat ? Ziceti rpd ca deja e tarziu :D

mai intai de toate, am rugamintea pentru Panzer de a da de veste.

Panzer sper ca a ajuns si el cu bine.

Panzer, cum ai ajuns acasa?

Cu scuzele de rigoare, sunt bine, intr-o bucata :-H , multumesc de grija. A fost o tura faina pentru mine, doar ca am sarit calu' crezand ca ma pot tine de voi. Mi-e ca v-am intarziat cel putin o ora. Asa e cand testoasele se cred iepuri.

Dupa ce am divortat de conu' lbzk, ghici ! Ploaie ! Asa ca m-am oprit pe undeva sub o chestie cu acoperis sa realimentez. Dupa vreo juma de ora am plecat. Evident ca am sprintat prin zona cu negri mititei, ca sa nu am vreo surpriza.

Cert este ca am ajuns prin Cîmpulung in jur de 7, deoarece pe ultimii 10 kilometri eram varza B-( , simteam din ce in ce mai des nevoia sa mulinez la deal, bucurandu-ma in schimb de priveliste.

Inca o realimentare, un telefon acasa pentru a anunta ca trag peste noapte in Stalpeni - ca d-aia exista rude.

Asa ca la 9 seara am fost in Stalpeni, am mancat ca un porc, am dormit ca vaca, iar la 9 dimineata eram iar pe Fritz - care s-a comportat ireprosabil - in drum spre casa. Mi-a parut rau ca nu am mers pe rutele ocolitoare (Purcareni - Micesti), ca drumul e o batjocura. Inainte de pranz am incheiat si eu tura.

Coane lbzk, bine ca ai ajuns.

Felicitari tuturor, ne mai vedem, dar nu la ture de maraton, la de-astea mai scurtute, unde aveti chef sa mai pierdeti vremea ;)) .

Domnule, ma bucur sa aflu ca ai ajuns cu bine acasa :)

Mihai, multumim pt poze!

Si eu ma bucur sa aud vesti bune de la tine.

Sper sa mai facem si alte ture impreuna, dar ceva pana in 100Km ca sa avem timp si de poze, admirat peisajul si taclale.

Vara asta, e cineva interesat de traseul asta (186km cu 1670m diferenta de nivel): Pitesti - Domnesti - Curtea de Arges - Valea Danului - Suici - Jiblea Veche - Ramnicu Valcea - Malureni - Burlusi - Merisani - Pitesti ?

N-am fost niciodata pe el, ci doar l-am desenat in Bikemap cu gandul sa-l fac anu' asta. Pana pe Valea Danului am fost si asfaltul era foarte bun, cu o mica portiune de macadam, insa mai departe nu stiu cum e. Probabil ca cel mai bine ar fi sa fie parcurs pe mrb.

Eu sunt foarte interesat de traseul asta, dar sa stabilim ce si cum dinainte cu 2 zile,

sa am timp sa ma pregatesc.

Presupun ca se va face intr-o sambata sau duminica.

Cine vine marti de 1 mai pe trans pana la capra (am merge pana la balea dar cica e inchis drumu) ? Eu cu mircea am vorbit si vrem sa mergem. Probabil ca vom mai veni si ceilalti pusti: radu , darky, etc... Am fi mers luni, dar duminica e cursa la targoviste si abia ne mai dezmortim si noi putin:d. Peste doua zile va dau toate datele sigure si tot ce trebuie, voi sa va anuntati aici sau pe fb :)

• Upvote 1

Cine vine marti de 1 mai pe trans pana la capra (am merge pana la balea dar cica e inchis drumu) ? Eu cu mircea am vorbit si vrem sa mergem. Probabil ca vom mai veni si ceilalti pusti: radu , darky, etc... Am fi mers luni, dar duminica e cursa la targoviste si abia ne mai dezmortim si noi putin:d. Peste doua zile va dau toate datele sigure si tot ce trebuie, voi sa va anuntati aici sau pe fb :)

Exact asta am si eu de gand sa fac de 1 Mai, sa ma duc la munte si sa pozez cursiera in zapada, daca o mai fi. Eu am de gand sa plec pe bicicleta de acasa sau daca se poate urca pana la Balea sa plec cu primul tren de Curtea de Arges.

Pitesti - Curtea de Arges: Ple 06:30 Sos 07:29

Curtea de Arges - Pitesti: Ple 16:22 Sos 17:04

• Upvote 1

Mare grija pe Transfagarasan in perioada asta, pericol mare de avalansa, zapada mare si destul de mult frig. Oricum de la Capra nu se mai urca. Uite niste poze de anul trecut din 22 mai cand am facut foarte mult push bike pe niste sectoare nu foarte prietenoase. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1885785557763&set=a.1885784997749.104807.1635123994&type=3&theater

Vad ca vorbiti numai de transfagarasan. Ceva tasee mai pe aproape nu mai faceti ? As vrea sa stiu unde va intalniti si cand.

Oricum de la Capra nu se mai urca.

Nu cred ca as avea acum puterea sa urc mai sus de Capra. Eu vreau sa fac o poza sprijinita de zapada de pe marginea drumului :D

N-ar fi exclus chiar ca ursii sa se plimbe pe sosea

prin urmare, in ce zi se va urca pana la Capra, luni sau marti?

si in afara de Catalin, cine mai merge si cu ce (ma refer la "capre")?

Marti n-o sa mai pot pleca deoarece am alte planuri, asa ca am programat tura pt luni. Vrea cineva atunci?