Panzer

„La sfîrşit de săptămînă dă-i pedale ! Poftă bună !“ - Gaşca veselă din Argeş

Recommended Posts

Mihai, cred ca o sa facem tura cu plecare pe Valcea, ca sa prindem pe urcare dealu' ala greu care se inalta cum faci dreapta de pe DN inspre Curtea de Arges, asa ca o sa ajungem la tine aproape de final.

Sorin, sa te incalti cu slick-uri ca sa putem merge tare ;)

Bai dar de ce nu propuneti ceva si pt sambata? Ca m-ati tampit cu o duminica, sau sambata asta va pregatesc nevestele cat-un masaj dala thailandez?:)) Asa ca pt ziua barbatului,

• Upvote 1

Pt duminica am vorbit cu Alin Dutescu sa iesim pe cursiere. Initial ii propusesem sa facem Pitesti - Gaesti - Targoviste - Tartasesti - Gaesti - Pitesti, dar mi-am adus aminte de traseul asta si cred ca pe acesta il vom alege.

Ar mai fi cineva interesat de el?

Vin si eu:D

Bai dar de ce nu propuneti ceva si pt sambata?

Io sunt la serviciu in momentul de fata :-<

Mihai, cred ca o sa facem tura cu plecare pe Valcea, ca sa prindem pe urcare dealu' ala greu care se inalta cum faci dreapta de pe DN inspre Curtea de Arges, asa ca o sa ajungem la tine aproape de final.

In cazul asta ne putem intalni in Tigveni.

Ne mai auzim mai pe seara la telefon dupa ce stabiliti voi sigur ce traseu faceti.

Alin nu mi-a raspuns la telefon in seara asta, dar poate reusesc sa iau legatura cu el maine dimineata. Voi, ceilalti, ce mai spuneti?

Eu o sa plec pe traseul mentionat mai sus cam pe la ora 10 si o sa-l fac incepand pe Valcea. Daca mai doriti sa veniti, cautati-ma la telefon: 0740.164.541

Mihai, ne auzim maine la telefon.

Dupa cateva minute: am reusit sa dau de Alin si am stabilit sa ne intalnim maine, la ora 10, in fata Primariei. Vedeta ciclismului local va fi si ea prezenta in tura, mai ales ca si-a pus slick-urile pe troaca.

Sorin?

• Upvote 1

tocmai ce am citit postarile voastre.

pt ca am avut o zi plina, nu am reusit sa-mi pun slick-uri si va voi intarzia.

ca atare, rog a accepta absenta mea la aceasta iesire.

sa aveti spor si ne mai "auzim"

Cam pe la ce ora preconizati ca ajungeti la Tigveni ?

Ne putem intalni acolo si merg mai departe cu voi spre Cepari, Valea Danului, Curtea de Arges.

sa aveti spor si ne mai "auzim"

Cu siguranta! :)

Mihai, cam in 2-3 ore cred ca am ajunge in Tigveni, adica pe la ora 12 sau 13.

Ok, mai vorbim la telefon, ca sa plec din timp sa nu ne asteptam prea mult.

In alta ordine de idei:

CINE DIN PITESTI MAI MERGE LA PRIMA EVADARE ? :bici-7:

Pana la urma am plecat singur si m-am intalnit cu Mihai in Tigveni. De acolo am intrat pe Valea Danului, o zona foarte frumoasa, linistita, cu asfalt bun si o catarare tare faina. Pacat ca imediat ce incepi s-o cobori asfaltul dispare, insa asta e numai bine pt mtb :) Apoi, pana in Curtea de Arges, drumul este valurit, cu urcari nu foarte grele, dar cu coborari destul de abrupte (5-7%). Traseul final a fost asta.

Am mai pomenit eu aici de o tura pe care vreau s-o dau pe Valea Danului inspre Caciulata si de acolo, pe malul Oltului, in jos inspre Ramnicu Valcea, cu intoarcere la Pitesti pe Tigveni si Dumbravesti. Am refacut traseul, asa ca acum are 130 km, 1250 m diferenta de nivel si cred ca se preteaza foarte bine mtb-urilor intrucat starea asfaltului poate sa nu fie buna in unele locuri. Plecarea va fi din Curtea de Arges, asa ca daca plecam cu primul tren avem toata ziua la dispozitie sa dam gata traseul. Am facut noi 200 km, asa ca 130 ar trebui sa fie un fleac :)) Traseul e asta.

Daca va surade ideea, anuntati-va care doriti sa mergeti si sa stabilim o data cand sa-l facem. Bineinteles ca vremea trebuie sa fie la fel de frumoasa cum a fost toata saptamana asta cu 1 mai.

lbzk o portiune mica din traseu am facut-o eu si de la suici spre calimanesti treci podul peste topolog si ai o urcare super de vreo 5 km pe asfalt dupa care intri pe o portiune de macadam care trece prin vreo 3 sate unde cobori si urci foarte abrupt in zona Ianculesti, Robaia, Scaueni dupa care intri pe asfalt.

Uite aici si un link:http://www.sports-tracker.com/#/workout/spee79/983he8rgjv0hl5c8

sper sa mearga.

Cristi, multam pt sfaturi. Din ce spui tu traseul trebuie sa fie foarte fain, iar peisajele cred ca sunt asemenea. Pacat de acel macadm, ca tare fain ar fi fost pe acea urcare lunga calare pe cursiera 8->

Traseul chiar e super,cel putin urcarea pe asfalt din suici e perfecta pentru cursiera dar urmeaza coborarea pe macadam.Zona e super si o sa va placa, sunt sigur.

eu si mihai ne-am inscris la prima evadare. mai vine cineva din pitesti, poate ne combinam la transport.

PENTRU CEI CARE NU SUNT PLECATI IN BUCURESTI, "sa evadeze" si ei pe acolo :)) , astazi vreau sa fac un rulaj asfalt, 40 km, plat, foarte relaxant, mai ales ca sunt dupa 2 nopti nedormite. iesim din oras pe drumul cartre c de arges,mergem ceva pe el, apoi facem dreapta pe drumul spre merisani si apoi iar dreapta catre budeasa de unde vom iesi inapoi in pitesti. aprox 1 h de mers la relantiv. nu stiu sigur ora fiindca nu stiu daca mai merge cineva cu mn. Daca vreti sa iesm la plimbare pe drumul asta, ma sunati si pe mn: 0728596778. Fiindca s-ar putea sa nu mai astazi posibilitatea de a intra pe net.

Ma Grigore, pe o distanta de 40 km pedalata "foarte relaxant", tu vrei sa faci "aprox. 1 h"?

Mai bine pune-ti inapoi cauciucurile de XC ca bitza aia nu se simte ok pe sosea... Incerc eu sa bag maine o tura pe dealuri pe Stefanesti pe la 12-13.00. Daca se mai baga careva e bine primit.

am vorbit cu alex, si am refacut planurile. Astazi pe la 5 jum-6 iesim pe mtb prin trivale, mai ales ca atunci ies si batraneii de la servici si poate ne insotesc si ei: )) . Daca mai vreti sunati-ma ca sa vedem exact cum facem. 0728596778

Pitesti, buna dimineata!

Ne trezim?! Dupa o asa pauza de forum si de pedalat (banuiesc!), facem ceva miscare?

Pt maine, 03.06 ne organizam un pic?

propuneti ceva (dar sosea sa fie, caci nu am barca sau vesta de salvare - dupa atatea ploi)

Eu propun:

Ce altceva decat o tura pe langa lacul Vidraru.

Eu acum sunt in zona (la Corbeni) si maine vreau sa urc pana la coada lacului.

Daca veniti careva va astept cu drag.

Da-ti un Pm sau un mail sau un tel cei care aveti nr.

A, era sa uit, vremea se anunta placuta. De ieri nu a plouat iar asfaltul este curat.

Salut,

Maine venim 9 oameni din Bucuresti pt o tura pe Iezer. Daca sunt doritori care vor sa ne insoteasca ii asteptam cu drag.

Cam asta ar fi traseul pe care am vrea sa-l parcurgem

http://www.bikemap.net/route/1106236#lat=45.430236184973&lng=25.025525460509&zoom=12&maptype=satellite

In jur de 10-10.30 cred ca vom fi la barajul de la Rausor

0735.785.835 este tel. meu :)