red_dragon

10.10.2009 - Neuzer Bike Party - Maraton XC si DH

Recommended Posts

Ma bucur ca pot concura la acest concurs, imi era dor de Targu Mures (am lucrat aici un an de zile si mi-a placut orasul) si le doresc mult succes organizatorilor cat si participantilor.

Pentru cei din Bucuresti care nu au masina la dispozitie, mergem cu trenul Vineri seara la ora 21:30, accelerat din Gara de Nord si ajungem la Targu Mures Sambata dimineata la ora 07.16. Sambata dimineata pana la ora 09.00 avem timp sa ajungem la Gradina Zoologica (locul de start) si sa achitam taxa de inscriere.:)

De la Cluj se poate merge cu autobuzul. Am mers in urma cu o luna si am pus 2 biciclete in portbagajul autobuzului (la Sebali). I-am sunat si le-am spus de plan si au zis ca daca nu au clienti multi e ok. Oricum mai sunt si alte firme de transport care fac Cj-TgMures

Pentru cei care vor sa vina de la Cluj la marathon cu autobuzul sambata dimineata - punem la dispozitie o duba la locul sosirii autobuzului.

Cei care vin ar fi bine sa vorbeasca intre ei sa vina cu acelasi autobuz si azi sa ne contacteze telefonic pentru a discuta detaliile.

2 persoane incap linga sofer restul trebuie sa stea in spate linga bike-uri ....

Ma bucur ca pot concura la acest concurs, imi era dor de Targu Mures (am lucrat aici un an de zile si mi-a placut orasul) si le doresc mult succes organizatorilor cat si participantilor.

Pentru cei din Bucuresti care nu au masina la dispozitie, mergem cu trenul Vineri seara la ora 21:30, accelerat din Gara de Nord si ajungem la Targu Mures Sambata dimineata la ora 07.16. Sambata dimineata pana la ora 09.00 avem timp sa ajungem la Gradina Zoologica (locul de start) si sa achitam taxa de inscriere.@-)

parerea mea e ca faci o greseala destul de mare...

1.o sa fii super obosit la concurs

2.ai toate sansele ca trenul sa intarzie mai mult de o ora jumate si atunci nu mai ajungi la concurs.

Decat sa faci 10 ore si ceva pana in Tirgu-Mures, mai bine iei trenul pana in Sighisoara (5 ore) si de acolo vii cu microbuzul inca o ora. In Tirgu-Mures cazarile nu sunt atat de scumpe...

Am fost aseara la Terebici unde am vazut marcajele. Traseul este marcat foarte bine in zona aceea dar mai sunt cateva crengi in drum, am si agatat una... Este foarte mult praf si pamant moale acolo cea ce face urcarea putin mai grea @-)

Zona din livada este destul de grea si frumoasa asa ca pastrati putina energie si pt sfarsit! :D

Pentru cei din Bucuresti care nu au masina la dispozitie, mergem cu trenul Vineri seara la ora 21:30, accelerat din Gara de Nord si ajungem la Targu Mures Sambata dimineata la ora 07.16. Sambata dimineata pana la ora 09.00 avem timp sa ajungem la Gradina Zoologica (locul de start) si sa achitam taxa de inscriere.@-)

parerea mea e ca faci o greseala destul de mare...

1.o sa fii super obosit la concurs

2.ai toate sansele ca trenul sa intarzie mai mult de o ora jumate si atunci nu mai ajungi la concurs.

Decat sa faci 10 ore si ceva pana in Tirgu-Mures, mai bine iei trenul pana in Sighisoara (5 ore) si de acolo vii cu microbuzul inca o ora. In Tirgu-Mures cazarile nu sunt atat de scumpe...

Trebuie sa fiu intru totul de acord cu heineken11.Fac destul de des Predeal-Bucuresti-Predeal cu trenul si doar pe ruta asta o intarziere de 45 min-1 ora e ceva normal. Deci pana la Tg. Mures ai toate sansele sa nu ajungi la timp. Iti dai seama dupa ce mergi o noapte pe tren nici sa nu nu ajungi la start ?!?

PS: Tocmai au anuntat ca pe Brasov-Bucuresri,un tren a avut o intarziere de 6 (sase) ore !!!!

PS: Tocmai au anuntat ca pe Brasov-Bucuresri,un tren a avut o intarziere de 6 (sase) ore !!!!

De fapt e vorba de mai multe trenuri, care sunt blocate pentru că s-ar fi defectat ceva (marfar, parcă). Nu e ceva ce se întâmplă zi de zi.

Pe de altă parte întârzierile în zonă sunt omniprezente şi, deci, de luat în calcul, aşa cum bine se spune mai sus.

Trenurile spre Constanta fac 6 ore (!?!) Nimic nu ma mai poate mira la CFR. Doar o eventuala ieftinire a biletelor.

mai sunt locuri libere la pensiune Sanda din Coruca nr. 24 (E60) - cca. 5 km de la Platoul Cornesti - camere cu doua paturi 70 lei -tel >0743-156.071 / 0265-243.075

De fapt e vorba de mai multe trenuri, care sunt blocate pentru că s-ar fi defectat ceva (marfar, parcă). Nu e ceva ce se întâmplă zi de zi.

Pe de altă parte întârzierile în zonă sunt omniprezente şi, deci, de luat în calcul, aşa cum bine se spune mai sus.

La CFR in fiecare zi se intampla ceva... eu nu am ajuns niciodata, repet, NICIODATA, de la sighisoara la bucuresti cu mai putin de 40 de minute intarziere, si am mers pe ruta asta de cel putin 11-12 ori in ultimele 10 luni.

de la bucuresti se mai intampla sa ajunga la sighisoara cu intarziere de 10-20 de minute dar daca ai ghinion poate sa faca si 2 ore intarziere. Daca mai pui in calcul ca pe ruta sighisora-tg-mures (55 de km) trenul face 5 (CINCI) ore... mai are unde sa adune intarziere. Deci... cei care veniti cu trenul, aveti mare grija... ar fi pacat sa nu ajungeti.

...Decat sa faci 10 ore si ceva pana in Tirgu-Mures, mai bine iei trenul pana in Sighisoara (5 ore) si de acolo vii cu microbuzul inca o ora...

Lasa vrajeala, in microbuz nu te ia nimeni cu bicicleta cu tot.

Vezi de treaba ta mai bine.

Trenurile spre Constanta fac 6 ore (!?!) Nimic nu ma mai poate mira la CFR. Doar o eventuala ieftinire a biletelor.

glumesti? sa se ieftineasca ceva in romania? he he. trenurile fac mlt pe ruta aia pt ca se merge pe o singura linie la un moment dat si se asteapta sa treaca celelalte trenuri. este normal, doar calea ferata b-ct e paralela cu autostrada soarelui care brusc se termina la cernavoda m/

legat de transport bicicleta este un tren "regiotrans" bucuresti constanta,unde puteti lua bicicletele; au compartiment mare pt bagaje si bic. ptoblema este pretul mare al biletului pt bicicleta.ultima data controlorul vroia sa imi evalueze bicicleta la 30 de kg X 1,5 lei /kg :P. cu greu m-a crezut ca bicla mea are 10kg.cantare nu au in tren.

Imi cer scuze atat pentru mine cat si pentru Heineken11 care am vrut sa dam un sfat legat de problemele care pot aparea la un drum lung cu CFR-ul !

Uitasem ca esti peste toti si toate. Bafta la concurs!

Rugam pe cei care vor sa se inscrie pe site sa se inscrie pina la ora 17.00.

Multumim !

Edited by NeuzerBike

Din cluj, daca mai vrea sa vina cineva la maraton Neuzer, ar fi bine sa mergem impreuna, ca ne ia duba organizatorilor la tg mures (Tudor inainte de Fortuna) :

Ne intalnim maine la 6:45 la piata Mihai Viteazu (in statia de troleu 3)

Mergem cu autocarul Rocada (soferul a zis sa impachetam bitele:D ), biletul e de 20 lei

rolnad 0740 519 760

Scuza-ma ca am vrut sa ajut. Nu se va mai repeta

Am terminat de marcat si verificat traseu in totalitate.

Din pacate si anul acesta au disparut in cateva locuri marcajele ... - pe care le-am refacut si speram sa ramana totul ok maine dimineata.

Edited by NeuzerBike

Succes si distractie placuta din partea celor de la Alpin Sport!Sa aveti parte de vreme bune!Ma voi duce si eu dar din pacate nu voi concura!

Felicitari!

deeeci o fost un concurs super tare :D

prima data cand am avut pana :)

felicitari inca odata organizatorilor...m-am distrat foarte mult

Nr. 286

Edited by kity

Felicitari organizatorilor , a fost super gulasul, traseul ok, super atmosfera. Am fost pe traseul de 25 nr 328. Astept pozele.

Din păcate nu am mai putut ajunge. Din motive ”tehnice” ajungeam foarte tîrziu în Tg Mureș și nu am fi fost în ”formă” a doua zi.

Am auzit că a fost frumoasă vremea și traseul. Felicitări tuturor pentru participare și Adrianei pentru locul 3 :D

Anul viitor promit să fiu mai organizată!!

Guest
This topic is now closed to further replies.