p990i

Bicicleta electrica

Recommended Posts

Eu doresc să pedalez, să simt că fac efort, să-mi fie greu când urc şi când bate vântul din faţă, să mă întrec cu cei din grup, să-mi cunosc limitele !

Iar altii doresc sa ajunga mai repede sau mai putin obositi si transpirati la serviciu in conditiile in care au de traversat unul sau mai multe dealuri.

Unii calaresc bicicleta de placere sau pentru exeritiu iar altii de nevoie sau din dorinta unei alternative la combustibilii fosili.

Legat de aşa-zisele bicicletele electrice, personal nu consider că aceste obiecte care au aspect exterior de bicicletă se pot numi la fel. Ar trebui inventată o denumire care să caracterizeze aceste (auto)vehicule !

S-a inventat deja :).

Se cheama (pin Europa dar noi nu ne-am aliniat inca):

- pedelec - daca sunt biciclete asistate electric (motorul merge doar atat timp cat pedalezi) + limitari putere si viteza (250W si la 25km/h se intrerupe automat asistenta electrica)

- e-bike - poate fi propulsata exclusiv cu motorul + limitari viteza/putere ca mai sus

- moped - ca e-bike doar ca limitele sunt mai mari, 4kW si 45 km/h

- motocicleta - restul

Mă gândeam că şi până si copilaşi de azi au fost integraţi în era tehnologică, sunt practic obligaţi să nu mai facă niciun efort, nici măcar o simplă pedalare pe o tricicletă în parc !

Esti sigur ca piticul n-avea si o trotineta acasa? Poate era ziua de mers cu masinuta in parc si nu cu trotineta sau era racit sau ...

14052013.jpgO bijuterie de bicicleta  a aparut in   orasul meu  , proprietarul a cumparat-o  cu 350  de eur  ( pretul  de noua banuiesc  ca este peste 2000 de eur),    este full Deore  , franele sunt hidraulice , totul asistat  de  computer  14052013%2528010%2529.jpg14052013%2528011%2529.jpg14052013%2528012%2529.jpg14052013%2528014%2529.jpg

Mda, si asigurata cu un antifurt de 2 bani. 

Mda, si asigurata cu un antifurt de 2 bani. 

Pai si cum crezi ca a ajuns sa fie vanduta cu 350 de euro avand in vedere ca pretul ei e (zice-se) de peste 2000?

Nu neapărat, probabil a fost "pe firmă" și au casat-o. Nu cred că și-ar lipi nimeni de bunăvoie pe bicicletă adresa unei firme care produce utilaje pentru salubrizare.

Cand eram eu copil erau niste chestii asemanatoare cu motor termic ce angrenau similar roata din fata. Aveau un sistem de ridicare/cuplare. Puteai merge si fara. La cat jeg e in Romania nu se preteaza. Cauciucurile pareau deteriorate prematur.

Cand eram eu copil erau niste chestii asemanatoare cu motor termic ce angrenau similar roata din fata. Aveau un sistem de ridicare/cuplare. Puteai merge si fara. La cat jeg e in Romania nu se preteaza. Cauciucurile pareau deteriorate prematur.

... asa cum au oamenii astia ? :)

http://pays-de-la-loire.france3.fr/2013/07/13/solidex-solidaires-et-toujours-en-solex-4-jeunes-nazairiens-lassaut-du-morvan-287271.html

FlyKly: roata conține atât motorul, cât și bateriile și poate fi montată pe orice bicicletă.

FhCdfD0.jpg

Daca n-ar fi atat de scumpa cred ca as incerca o motorizare Yamaha :D

Poate dau un pic in off-topic...vazusem (acum cativa ani , pe Discovery/ Travel Channel/ ceva de genu) un reportaj despre ceva "traveller" care folosea o bicicleta electrica relativ rudimentara (cred ca era una normala adaptata), cu un trailer maricel pe care avea montate panouri solare. In zilele bune, tipu' aproape ca nu trebuia sa pedaleze, si mentinea o viteza maricica (peste 20 la ora, paote chiar 30...estimat ochiometric). La vremea respectiva, ideea mi s-a parut geniala. Bine, la oras e cam greu de adaptat, dar pt drumuri lungi cred ca e viabila, mai ales ca pedalatul + panourile solare ar trebui sa elimine grija descarcarii bateriilor.

Daca reusesc sa-l regasesc pe net, il voi posta.

La nivelul solului, puterea maxima care poate fi captata de la radiatia solara este de 1000 W/mp (perpendicular pe radiatia solara).

Iar randamentul panourilor fotovoltaice este de max. 15-20 %.

Deci se pot obtine, in cele mai favorabile conditii de insoleiere, maximum 150-200 W per mp de panou.

Apare, deci, necesitatea unui sistem de acumulare, care inseamna greutate/costuri suplimentare.

Altfel, sistemul e util doar ca furnizor complementar de energie, care ajuta la pedala cand ai soare.

Poate 150w fara sist de acumulare sa ajute cu vreo 30% la pedalare, e destul!

Si daca bate vantul din spate ridica panoul ala vertical si are si energie eoliana

Am vazut in decatlon bicicleta electrica 1600? lei . Motorul e in roata fata . Foloseste cineva bicicleta de'asta  ? Cica  sistemul electric  asista . Cu cata putere? cat timp ? e acolo o baterie ce se incarca de la priza !?