p990i

Bicicleta electrica

Recommended Posts

Exista kit comandabil de pe net, roata fata, si maneta, se incarca la priza, totul este in butucul fata.

Nu era scump, sub 1000 lei parca, facand conversia din euro

Pentru transport ar mai fi si varianta trotinetelor electrice pt care din cate am inteles se va construi o fabrica la craiova. Marele avantaj e ca poti combina cu mijloacele de transport in comun, mult mai usor mai ales pe vreme rea.

Nu stiu daca rotile mici pot prelua denivelarile din drum . Pe auto/troleibuze e sticker cu o bicla taiata  8-X  (uare accepta biciclete "impaturabile" dahon , brompton?  ) 

E bagaj de mana. nu vad de ce nu

Dupa trei modele diferite de biciclete electricie detinute: una china cu motor in butuc si acceleratie la mana, Stromer ST1 si actual Bosch pedelec Merida E-Spresso 10, pot spune ca le bagam prea putin in seama!!!!

Aceste biciclete, pentru cei care fac multi km in oras, sunt o adevarata surpriza. Poti parcurge zilnic distante mari cu minim efort, combinand pedalatul atat cat doriti cu treptele de forta ale unui motor electric si in plus pot fi luate in casa(cu un scuter e mai greu), fara permis, fara asigurare si taxa la primarie!

Incantator.....

• Upvote 1

Nu te chinui sa faci propaganda, 5 minute de test drive e cea mai buna promovare :))

Nu toata lumea are unde sa faca un test!

Mie mi se par geniale bicicletele electrice cu regenerarea energiei de franare. Asa poti face ture lungi la munte si sa regenerezi o mare parte din energia risipita prin franare pe coborari (care in cazul meu e multa) ca sa o refolosesti pe urcarile urmatoare. Din pacate din ce vad preturile sunt inca foarte mari pentru asa ceva...

E o abureala, regenereaza prea putin pt a fi eficiente. Iti dai seama ca la un acumulator mare si un incarcator bun si rapid, incarcarea dureaza cam patru ore, eh, tu o coborare medie o faci in 15-20mnute!

(ok, reformulez mai sus, ture lungi la munte pe sosea, eventual cu ceva bagaje la bord)

Uita de regenerare, daca ai asa ceva, mai bine o scoti din soft, e o franare serioasa, nu poti incarca pedaland!

Uita de regenerare, daca ai asa ceva, mai bine o scoti din soft, e o franare serioasa, nu poti incarca pedaland!

Discutam de coborari lungi si/sau abrupte, unde oricum franez serios. Pe plat evident ca se dezactiveaza, e inutila regenerarea pe plat.

Plus ca era o discutie mai mult ipotetica, sper ca in vreo 10-20 de ani, o data cu posibilul avant al masinilor electrice/hibride, sa avem tehnologii noi ale acumulatorilor care sa permita densitati de stocare ale energiei (mult) mai mari decat cele actuale. Plus ca si preturile bicicletelor electrice sunt momentan foarte ridicate. Intr-adevar sunt o alternativa excelenta la un scuter traditional pentru naveta.

Eu fugeam de sistemul de la bosch pt ca-l consideram puturos si componentele pt service sau acumulator prea scumpe dar acum imi place, va prezint jucaria:

hfghfghgjhgyjgyj_zpseqy8xxui.png

...si fostele:

ccc%201_zpsmreuu7wu.jpg

fgjhgkjhgjh_zpskkin3nlt.png

Nu poți genera cu un motoraș de bicicletă atâta energie cât să regenereze în timp foarte scurt niște acumulatori destul de mici și ei. E drept că uneori o frână de motor e bună pe coborâre, căci asta se creează prin inversarea polarității cu ajutorul switch-ului de pe maneta de frână. Dar ar fi mult mai bine dacă aceasta frână ar avea un reostat, care să frâneze progresiv. Și asta se realizează doar la motoarele electrice din butuc, la cele tip pedelec nu are cum. Pedelecul mi se pare de departe cea mai mișto soluție.

Randamentul sistemelor actuale folosite pe masinile hibride cu regenerarea energiei de franare e undeva pe la 70% (daca nu mai mult in cazul tehnologiilor de varf inca neintroduse pe piata). Tinand cont de restul randamentelor (mecanic al transmisiei bicicletei, electric al sistemelor de incarcare/control) sa zicem ca un randament global de 40-50% al sistemului, cu tehnologiile actuale, e realist. Ce ar insemna asta in practica?

Se ia un biciclist care cu tot cu bicicleta si echipament cantareste 100 kg, care urca o panta de 10% si 20 km lungime cu o viteza de 10 km/h, fara vant. Folosind un calculator oarecare de putere consumata de biciclist, obtinem faptul ca ar avea nevoie sa produca 300W pentru a se deplasa in regimul respectiv. Un "boost" de 50W dat de un motor electric i-ar creste viteza medie de deplasare la 11.7 km/h, insemnand ca ar urca in 1:42:30 in loc de 02:00. Pentru asta avem nevoie de un acumulator care poate stoca macar 85 Wh de energie, mai exact un acumulator similar cu cel din laptopul meu. Da, la un randament al motorului electric de 100%, dar exista deja motoare brushless cu randamente de 90%.

Pe coborare, presupunem ca biciclistul coboara aceeasi panta (-10%) cu o viteza medie de 30 km/h si ca toata diferenta de energie pe care altfel ar risipi-o prin franarea traditionala ajunge sa fie transmisa sistemului de incarcare. Folosind acelasi calculator, observam ca prin franare se consuma o putere de 680W. La viteza medie respectiva, coborarea ar fi facuta in 40 de minute, insemnand ca energia totala risipita prin franare ar fi de 453 Wh. Asta ar insemna ca, daca ar fi sa transmitem energia respectiva sistemului de regenerare in loc de a o disipa prin frecare, avem nevoie de un randament minim de 85 / 453 = 18.75%. Sau, altfel spus, ca la un randament de 40-50%, am reincarca acumulatorul folosind doar 40-50% din energia pe care altfel am fi risipit-o prin franare.

In concluzie, mi se pare complet realista existenta unui astfel de sistem, chiar si cu tehnologiile actuale. Singura problema ar fi pretul, absurd de mare pentru beneficiul adus. Dar, de ce nu, in vreo 20-30 de ani poate vom vedea astfel de sisteme, complet autonome si inteligente, care decid automat daca in momentul in care apasam pe frana energia respectiva ajunge inapoi in baterii sau nu, cu randamente decente si la preturi realiste.

Teoria e una, practica e nasoala, momentan! ;)

Teoria e una, practica e nasoala, momentan! ;)

De aia mai astept vreo douăj' de ani :))

Chiar nu e în stare să-și prezinte produsul fără să citească? Și de-ar fi cea mai bună E-Bike, tot n-aș lua una în caz de-aș avea nevoie!

• Upvote 1

Vector E-bike (critica constructiva):

- lantul sta ciudat din cauza geometriei. Jumate de caseta este inutila  :)

KrPK78n.jpg

La bicicletele electrice, 95% se merge pe pinionul de 11, asa ca se aliniaza perfect

La bicicletele electrice, 95% se merge pe pinionul de 11, asa ca se aliniaza perfect

Atunci e si mai degeaba caseta aia. Poate exista o alta varianta de design, care sa fie si utila si mai ieftina.

On-topic: Amazon are carticica asta gratis (versiunea pt. Kindle), in caz ca vrea cineva sa citeasca, in timp ce sta cu usa incuiata de frica colindatorilor :)

The Electric Bike Book - Jim Turner

http://www.amazon.com/gp/product/B00B7PAWLE/ref=pe_1861300_161285760_em_1p_0_ti#productDescription_secondary_view_div_1451467414998

Dupa ce am schimbat trei, pot spune ca bicicleta electrica pentru oras, ar putea fi un ssp cu pinion de 11 si foaie de 50, cu conditia ca motorul sa fie mai puternic, nu vreo lesinatura.

Raportul asta ar trebui sa-ti ofere o plecare decenta si viteza de varf undeva la 50 si putin peste.

Daca vorbim de offroad, unde ai urcari si poate noroi, zapada, ar fi posibil sa ai nevoie si de pinioanele pana in 20T