p990i

Bicicleta electrica

Recommended Posts

Ideea era să pedalezi și tu serios, nu să dai oleacă din craci la 50 pe oră. Dă-i jos pedalele și zi-i motocicletă.

Depinde in ce imprejurari?! Daca iesi la tura cu prietenii, iesi cu o bicla normala, pedalezi de placere, daca esti navetist ca mine si ai 40km zilnic pana la munca, optezi pentru altceva, in speta eu am luat electrica si n-am gresit deloc!

Motocicleta, insemna permis, asigurare, taxe si impozite, imposibilitatea de a o lua sus in apartament, consum mare, sa mai zic?!

O propunere. N-am mai gasit alt topic despre biciclete electrice. Sunt hotarat sa-mi comand un kit de "electrificare". Am studiat multe oferte online si am gasit ceva convenabil si pe alese aici http://www.ciclotekstore.eu/b2c/2?gclid=COrBx4GiuMsCFRSeGwodKeIKDQ. Daca mai este cineva din Bucuresti interesat sa-si aleaga un kit convenabil impartim transportul. Pot eventual sa ajut ulterior si la montaj. Daca aveti si alte propuneri, sugestii, surse astept cu placere.

Acolo sunt foarte multe variante: pozitie motor (roata fata, roata spate, pedalier), putere motor, diametru roata (20, 24, 26, 27.5, 28), pozitie baterie, capacitate baterie, facilitati controller, facilitati comenzi, accesorii etc. Comanzi ce-ti place. Uite si mid drive http://www.ciclotekstore.eu/b2c/productos/1/2/115/kit-central-motor-xfc/1

Eu am o pliabila si aleg ceva usor.

Aveti grija ce fel de senzori au pt ca daca nu pot fi pacaliti sa sara de cei 25km/h prevazuti constructiv, o sa plangeti pe langa bicicleta! :(

In sectiunea de setari avansate a controllerului exista si optiunea de dezactivare a limitarii de viteza. Iar motorul de 250 wati la 36 volti se poate alimenta la 48 de volti si poate livra 350 wati. Motorul suporta varfuri de pana la 600 - 700 wati. Sunt multe variante de motor, tensiune, putere. Mai trebuie sa reziste si cadrul si/sau furca. Personal optez pentru autonomie si portabilitate. Daca vreau viteza peste 25 km/ora ma sui la volan. Iar in haosul din Bucuresti cred ca nici Contador nu se apropie 40 km/ora fara sa-si riste oasele

Crede-ma am facut Bosch-ul meu sa ajunga la peste 50! Pe linii drepte unde nu ai aglomeratie e vis!

Am anulat senzorul de viteza de pe roata si am pacalit senzorul de cadenta cu o foaie de 48 in locul celei de 42

Foarte corect, ai de unde alege. Dar puterea si viteza limiteaza autonomia. Vrei viteza, se poate dar consumi bateria in 20 de minute. Vrei si viteza si autonomie iar se poate dar ajungi la o greutate per kit de peste 15-20 kg si la pret peste 1500 euroi ! Eu am un Tern Link c7  de 12 kg. Pun un kit de 7 kg si ajung la 19 kg toata bicicleta in configuratia: 250 wati motor pe fata, baterie de 11 A/ora, senzor de miscare la pedale, viteza maxima 25-27 km/ora si autonomie 40-50 Km. Pret 650 euro. Aceeasi configuratie cu viteza maxima deblocata, adica 30-35 km/ora si cu acceleratie in loc de senzor la pedale scade autonomia la jumatate ! Adica partea frumoasa este ca am de unde alege pe aceeasi configuratie.

La mine pe speed cu 3(adica max. la bosch), si cu 101kg, in oras, ma tine bateria de 8 amp. aprox 30km, rezonabil!

Daca o las moale cu mers lejer, autonomia se poate tripla

Nu l-am pus, asa am luat-o noua

merida%20electrica%205_zpsxqq3puq2.jpg

• Upvote 2

Multumesc Axe pentru foto. A mea va fi diferita (diametru roti, motor, performante) dar sunt convins ca va arata bine. Voi pune poze inainte si dupa "electrificare".

Posibil sa ma intereseze pe mine un kit si sa impartim transportul, dar ma gandesc la vama si ma cam iau cu mainile de cap! :(

7 luni pt ca trebuie sa achiti si vama 24%! :D

Pai Spania nu-i in UE ? Care vama ? TVA-ul este la ei 21%, la noi 20%, ar trebui sa recuperam 1%.

Aham, imi scapase asta, imbucurator...!

Cu toata seriozitatea, ne bagam ? Au motoare de la 250 la 1000 de wati

Cred ca da, deocamdata studiez pt ca de data asta as opta pentru un motor in butucul rotii fata, sau mid drive Bafang!?

La Bafang mă uit și eu, dar mă intrigă foaia aia de angrenaj personalizată din "fier". Plus prețurile pentru un kit complet. Pentru navetă cred că un motor în butucul față mi se pare suficient. Soluția pedelec forțează toată transmisia și dacă e una mai scumpă, parcă nu ar fi rentabil. Însă pe de altă parte, eu l-aș pune pe un MTB și pe urcări ar fi aur un pic de boost pe rampele accentuate. Chiar și cu ajutor o singură foaie mare mi se pare nepotrivită. Cu motor de 5 kg pe roata față în astfel de condiții cred că e mai dificil. Mai văd și problema bateriilor. Montate pe cadru, îngreunează bicicleta, într-un ghiozdan purtat în cârcă, te rup la umeri... Și autonomia e periculos de mică la o adică. Rămâi fără undeva între două văi, cam nașpa. Chiar am văzut un producător care folosește o celulă de hidrogen. Cu un plin faci cam 100 de kilometri. Îți mai iei o rezervă și stai liniștit. Știu că sunt mulți care vor arăta cu degetul râzând. Doar că în loc de o tură pe munte de 50-70 de kilometri, poți face una dublă cu același efort. Mie îmi place să văd mai multe peisaje, câți kilometri pedalez într-un an chiar nu mă interesează.

Pe față e posibil să se supere furca din motive de masă nesuspendată...

Pe fata de obicei se pun motoare mici, altfel se rup urechile. Din experienta va spun ca un motor de 250-350w, e arhisuficient cu putin ajutor la pedale, mai mare deja e scuter.

Cum am mai spus eu vreau ceva usor, portabil, cu accesoriile electrice camuflate. Dupa modul de asezat bateria si motorul ceva cam ca aici

Interesant modelul dar rotile de 20 sufera grav pe scarbele noastre de drumuri! Stiu, sunt mai rezistente dar confortul....