neamir

Achizitie Ciclocomputer

Recommended Posts

Am avut un thread acum ceva timp in care ma plangeam de un ciclocomputer Trelock FC820 (wireless). Intr-un final l-am dat inapoi pentru ca nu mai transmitea nimic intre senzor si computer.

Acum vreau sa-mi achizitionez altul si am fost sfatuit sa nu-mi mai iau wireless. Asa am sa si fac ca sa nu mai am batai de cap.Problema ca nu stiu ce sa aleg.

Ce parere aveti despre Sigma BC1106?

SIGMA SPORT® online - Bike Computer, Puls Computer, Beleuchtung

Poate aveti alte sugestii(alti fabricanti si modele).

Ms.

... thread in care iti spuneam si eu printre altii de Trelock-ul meu :D

Exact la acest model ma orientasem si eu, dupa care vazind ca urmatorul din gama (1606L) nu e mult mai scump si are si backlight am zis ca ala e...

La magazin insa m-am razgindit si am optat pt un VDO (VDO-Cyclecomputing)

E ok dar parca parca regret ca nu am luat Sigma... (am mai avut mai demult unul de care am fost f. multumit)

Eu am Sigma 1606L cu cadenţă şi sunt super mulţumit de el. Îl folosesc cu doi suporţi pe cursieră şi MTB, mut numai ceasul. E foarte precis, şi rezistă bine la ploaie şi noroi. Îl recomand.

Daca vrei iti dau eu un SIGMA 1606L cu fir. Eu mi-am luat un gps de la garmin care are de toate si nu mai am ce face cu ciclocomputerul. Teimite-mi mesaj pe privat daca esti interesat.

Daca vrei iti dau eu un SIGMA 1606L cu fir. Eu mi-am luat un gps de la garmin care are de toate si nu mai am ce face cu ciclocomputerul. Teimite-mi mesaj pe privat daca esti interesat.

Merci de sfaturi si de oferta.

Azi mi-am luat un Sigma BC1106. Am mers vreo 30 km. So far so good...

Inca o intrebare. Am avut aceeasi dilema la cel vechi.

Pe cauciuc scrie o anumita dimensiune si pe prospectul computerului asta corespunde la 2133 mm, dar eu cand masor o tura de roata iese 2100 mm. Eu am setat computerul la dimens. de 2100. Am facut bine?Asta de fapt e valoarea reala.

Ms.

Pe cauciuc scrie o anumita dimensiune si pe prospectul computerului asta corespunde la 2133 mm, dar eu cand masor o tura de roata iese 2100 mm. Eu am setat computerul la dimens. de 2100. Am facut bine?Asta de fapt e valoarea reala.

Ms.

Ms.

Eu am setat computerul la dimens. de 2100. Am facut bine?Asta de fapt e valoarea reala.

Ms.

Da, aia e valoarea. Tabelul ala e aiurea, masori circumferinta rotii si obtii valoarea corecta. Succes.

Eu am setat computerul la dimens. de 2100. Am facut bine?Asta de fapt e valoarea reala.

Ms.

Da, aia e valoarea. Tabelul ala e aiurea, masori circumferinta rotii si obtii valoarea corecta. Succes.

Ms.

Eu mi-am aruncat, de nervi, Cateye-ul Velo5. Motivul: după prima căzătură a început să se reseteze la fiecare şoc (şoc fiind o căzătură minoră). După ce îi scoteam bateria şi o puneam la loc, mergea ok. După un alt buf, same story (am început să mă gîndesc să-mi fac un caieţele cu km parcurşi). În fine, mă gîndesc să-mi iau altul şi nu cred că va fi un Cateye. Din cîte am observat mai sînt în discuţie firmele SIGMA şi TRELOCK. Sînt interesată de orice părere.

Trelock-ul meu s-a stricat tot datorita unei cazaturi (mi-a scapat din mina - deci cam de la 1m - iar podeaua nu era prea dura) si nu a mai afisat nimic :o

Ca meniuri insa si usurinta in utilizarea lui, mi s-a parut de departe mai bun decit VDO-ul actual (care se lauda cu EMC = Easy Menu Control)

Acu niste ani am avut un Sigma care a mers fara probleme (era insa un model mai simplut, mai "butucanos" - ca sa zic asa).

Vezi ca pe site la Sigma, sub poza cu modelul e un butonel "product demo" care iti deschide un flash.

Poti testa butoanele, meniurile , setarile si poti sa vezi cam cum te impaci cu el...

Si al meu s-a stricat dintr-o scapare similara Mac.

Am urcat bicicleta in lift, si a scapat de pe ghidon, cazand pe podeaua liftului.

Dus a fost, n-a mai afisat nimic!

Eu mi-am aruncat, de nervi, Cateye-ul Velo5. Motivul: după prima căzătură a început să se reseteze la fiecare şoc (şoc fiind o căzătură minoră). După ce îi scoteam bateria şi o puneam la loc, mergea ok. După un alt buf, same story (am început să mă gîndesc să-mi fac un caieţele cu km parcurşi). În fine, mă gîndesc să-mi iau altul şi nu cred că va fi un Cateye. Din cîte am observat mai sînt în discuţie firmele SIGMA şi TRELOCK. Sînt interesată de orice părere.

Niji, dar cazi cam des...;))

Eu am un Ventura IV de 40lei, cu care pot sa joc fotbal ca nu se strica.

Dupa ce l-a plouat zdravan s-a oprit, dar a doua zi si-a revenit fara urmari.

Am urcat bicicleta in lift, si a scapat de pe ghidon, cazand pe podeaua liftului.

Dus a fost, n-a mai afisat nimic!

Eu l-am scapat (un Sigma 600) tot asa de la iesirea din lift, s-a dus pana la partier (8 etaje) si inafara de cateva zgarieturi nu avut nimic. ;))

Eu mi-am aruncat, de nervi, Cateye-ul Velo5. Motivul: după prima căzătură a început să se reseteze la fiecare şoc (şoc fiind o căzătură minoră). După ce îi scoteam bateria şi o puneam la loc, mergea ok.

Din cauza intreruperii contactului cu bateria, cel mai probabil. Daca umblai putin la lamelele care fac contact cu bateria, si eventual ii puneai si o bucatica de hartie intre baterie si capac, ca sa tina bateria nemiscata poate ar fi functionat in continuare.

Eu iti recomand cateye velo 8.Il am de 6 luni si merge impecabil,am mers cu el si pe ploaie si nu are nimic,nu am cazut nicioadata asa ca nu pot sa iti spun daca mai functioneaza dupa o cazatura.

P.S Acum am vazut ca ti-ai achizionat ciclocomputer.

Ma uitam la bike24, că tot se face comandă săptămîna aceasta.

variante:

Bike24 - Ciclosport Ciclomaster CM 4.2 Computer

Bike24 - Ciclosport Ciclomaster CM 4.2 HR Computer + HRM

Bike24 - Ciclosport Ciclomaster CM 8.2 Computer

Da, stau şi mă gîndesc, dacă tot cad aşa de "des", ar trebui să mai aştept şi să-mi iau unul mai puţin bun, măcar să nu-mi pară rău, dacă-l stric, nu?

Un prieten (de la care am luat ap. foto si alte citeva chestii IT f. ieftine; sigilate) avea la vinzare un Polar CS200 sigilat (wireless + cadenta + heart rate) la 70€

E vorba de Polaru' asta

Daca te intereseaza, probabil as mai putea obtine ceva reducere (am mai tot luat una alta de la el si ma stie pasionat de biciclit - hehehehe)

Eu folosec un VDO A8 cu fir, nu are heartrate, altimetru si alte chesti de distras atentia dar de 3200 km tine perfect pe ploaie, praf apa si orice conditii, niciodata nu s-a dereglat de la socuri si nici nu moare bateria, a costat vreo 70 de ron, daca ar fi sa cumpar altceva as lua tot un VDO MC 1.0 cu altimetru si cu fir, dar asta cand si daca va ceda cel actual. VDO-Cyclecomputing

unde pot cumpara si eu un sigma bc1106 si la ce pret multam

mai bine cauta BC 1106 L (are si cadenta, iar senzorul de cadenta poate fi improvizat lejer dintr-un senzor vechi de la orice ciclocomputer). eu de ala am si e superb, am dat 110 RON pe el (si pentru diferenta de 15 RON eu zic ca merita sa ai si cadence meter)

SIGMA BC 1106

Dar cel mai bine verifici daca chiar il au cu un telefon.

multumesc frumos si sanatate