ovidiu

ANULAT! 25.09.2009 - Bucuresti MTB Maraton - Tura Sudului

Recommended Posts

... nu prea exista munti in preajma Bucurestiului... nici macar dealuri =:)....

E bine ca n-o sa avem de impins :-?

Sa nu fi foarte sigur de asta... Impinsul la bicicleta nu se datoreaza doar pantei, mai pot fi de vina si noroiul imens, vegetatia si denivelarile foarte mari...

Din cate stiu eu nu prea exista munti in preajma Bucurestiului... nici macar dealuri =:)

Exista cativa munti de gunoaie, dar nu prea au legatura cu MTBul. Inteleg ca ocolirea mormanelor de gunoi a fost principala problema in alegerea traseului.

Din cate stiu eu nu prea exista munti in preajma Bucurestiului... nici macar dealuri

E bine ca n-o sa avem de impins :)

Dealuri exista si in Bucuresti, si pe langa el. Altitudinea variaza intre 60 si 100 de metri. La Prima Evadare a existat si o mica portiune de impins (cel putin pentru mine) aproape de finis, atat din cauza urcarii, cat si a noroiului.

Pai in sud.. Comana ar fi cel mai bun locusor, nu ? :)

Mda, dar 100km doar acolo nu prea sunt.. banuiesc ca o sa fie ceva gen Prima Evadare.. plecare din Bucuresti prin paduri si drumuri de tara pana in Comana.

Exact lungimea traseului, zona prin care trece si alte detalii se vor publica in timp util. Nu va grabiti cu supozitiile.

Lasă lumea să-şi imagineze/viseze. E o veste foarte bună şi tendinţa de a vorbi despre e ispititoare. :)

Sper ca voi veni si eu. Dar fara antrenament, cum e cazul acum, probabil nici la finisher nu voi intra. Oricum, urmaresc in continuare topicul.

Este timp arhisuficient pentru a intra in priza.

Pentru "prima evadare", primul concurs la care am participat, m-am antrenat doua saptamani (cam 20 km in fiecare dimineata). Pot sa-ti spun ca am terminat cursa onorabil. Cred ca atunci a fost prima data cand am parcurs mai mult de 50 km intr-o zi.

Acum tintesc la cursa de 100 Km insa recordul meu este de doar 80 km pe zi, din care vreo 50 numai coborare. :D

Cunosc pe cineva care a participat pentru prima data la un concurs si, pentru ca nu s-a pregatit, n-a reusit sa termine cursa (atentie, exista si un timp limita !). De atunci i-a pierit cheful de bicicleta iar de concursuri nu mai vrea sa auda, cu toate ca la primul concurs era foarte entuziasmat.

Eu, de la "prima evadare", incerc sa-mi fac timp sa particip la concursuri. A inceput sa-mi placa atmosfera si spiritul de competitie. :) Imi mai dobor si eu propriile recorduri ! :D

Deci, daca vrei sa-ti treaca... nu face nimic.

Daca vrei sa-ti placa... munceste !

Acum tintesc la cursa de 100 Km insa recordul meu este de doar 80 km pe zi, din care vreo 50 numai coborare. :D

Scuza-ma pentru offtopic, dar unde ai gasit tu o coborare de 50 de km?

Tura in Bucegi, cu urcare de la Sinaia la Cota 2000 si inca o urcare de la Pestera la Babele. Desigur, urcare cu telecabina... :D

Deci, urcari au fost putine restul fiind coborari :D

Este posibil sa fi fost mai mult de 50 km.

Daca o sa fie vremea frumoasa, pregatiti-va pentru peste 1000 de participanti. Prima evadare a deschis apetitul bucurestenilor pentru bicicleta si foarte multi dintre cei care au auzit impresiile participantilor au regretat ca nu au venit.

Sper ca se va face promovare masiva evenimentului, cum s-a facut si la "prima evadare". Doar asa vor fi sute de participanti.sau chiar peste 1000!

D.p.d.v al organizatorilor o fi bine sa fie "una mie participanti"???

My 2¢ thoughts...

MaC, o mie de participanti, ar putea da de furca organizatorilor, asa ca s-ar putea sa nu fie tocmai bine.

Chiar daca exista un sistem avansat de cronometrare...

mai sunt... de exemplu baietii de pe forum vladG si corrado parca (n-am timp sa verific acum, dar oricum le multumesc de idee) au facut o nebunie frumoasa cheile butii - herculane la un moment dat, care ne-a inspirat si pe noi si am comis-o undeva in august: 98 de km parcursi dintre care dupa prima portiune de ~15 km de urcare te duci cam numai la vale... a fost cel mai tare traseu ever pentru noi!

mda, eu cautasem pe google earth si nu gasisem decat o comuna cu numele asta prin Dobrogea... :D

Vad ca-i rezervatie! Ma cam indoiesc ca va permite cineva organizarea unei competitii de ciclism acolo... dar ar fi fain daca ar accepta totusi :D

In rezervatia Retezat este permis accesul cu bicicleta pe drumuri...

mda, eu cautasem pe google earth si nu gasisem decat o comuna cu numele asta prin Dobrogea... :D

Vad ca-i rezervatie! Ma cam indoiesc ca va permite cineva organizarea unei competitii de ciclism acolo... dar ar fi fain daca ar accepta totusi :D

Acum doua saptamani a fost organizat un concert la Comana.. nu vad de ce n-ar lasa sa se organizeze un concurs de ciclism.

Acum doua saptamani a fost organizat un concert la Comana.. nu vad de ce n-ar lasa sa se organizeze un concurs de ciclism.

Super! chiar ma bucur! Dar asta inseamna ca startul se va da undeva in afara Bucurestiului, adica o plecare din Parcul Tineretului sau Carol e exclusa pentru ca numai sa ajungi la Comana parcurgi in jur de 30 km.

Apropos, cei care au legatura cu organizarea evenimentului si cu stabilirea traseului, ar putea sa ne spuna cum au de gand sa faca?

1. Startul si finishul vor fi in acelasi loc sau va fi ca la Prima Evadare, un traseu liniar?

2. Plecarea se va face din Bucuresti sau de undeva din afara?

Sper sa nu se supere organizatorii si sa inteleaga ca nerabdarea noasta este maxima :">

Eventual poate sunt unii care mai pot veni cu idei de traseu... Sincer, eu nu cunosc prea bine ce se intampla in afara Bucurestiului in sud, dar altii poate stiu...

Guest
This topic is now closed to further replies.