ovidiu_m

Vopsire Cadru

Recommended Posts

Am vopsit multe bicle doar cu pensonul, si au iesit asa de bine ca putini si-au dat seama.

Vopseaua aplicata cu pensonul e mult mai groasa si mai rezistenta.

Nu prea conteaza pensonul, mai importanta e calitatea vopselei si gradul de vâscozitate.

Recomand vopseaua Dyo. Dupa aplicare se intinde singura si nu se mai cunosc urmele de la penson. Trebuie si diluant special tot Dyo.

Pentru 3 straturi de grund,3 de vopsea si 2 de lac stie cineva cam de cati bani am nevoie? Cunosc pe cineva care vopseste electrostatic dar inca nu cunosc pe cineva care sa sableze.

PS.Fara sablare nu pot vopsi electrostatic nu?

uite aici cum face baiatul asta.

sunt 2 parti

cred ca iasa ok cat de cat daca esti atent...

bafta! si sa ne prezinti rezultatul cand e gata :)

Pentru 3 straturi de grund,3 de vopsea si 2 de lac stie cineva cam de cati bani am nevoie? Cunosc pe cineva care vopseste electrostatic dar inca nu cunosc pe cineva care sa sableze.

PS.Fara sablare nu pot vopsi electrostatic nu?

ba poti, dar trebuie sa cureti bicla foarte bine. salblarea, daca nu este facuta cu materialele care trebuie, o sa-ti lase niste urme de te apuca lesinul.

eu zic sa dai cu un decapant bun si apoi ce ramine iei la peria de sirma de la bormasina. in cimp ai avantajul ca nu mai ai nevoie de grund (eu nu folosesc cind vopsesc in cimp) si nici de lac. si te costa si mai ieftin la ce suprafata are cadrul. vopsea+grund+lac+3 pensule pot fi intre 50 si 100 de lei, in functie de calitate. poate chiar mai ieftine.

ba poti, dar trebuie sa cureti bicla foarte bine. salblarea, daca nu este facuta cu materialele care trebuie, o sa-ti lase niste urme de te apuca lesinul.

eu zic sa dai cu un decapant bun si apoi ce ramine iei la peria de sirma de la bormasina. in cimp ai avantajul ca nu mai ai nevoie de grund (eu nu folosesc cind vopsesc in cimp) si nici de lac. si te costa si mai ieftin la ce suprafata are cadrul. vopsea+grund+lac+3 pensule pot fi intre 50 si 100 de lei, in functie de calitate. poate chiar mai ieftine.

Multumesc pentru sfaturi,in zilele urmatoare ma voi apuca de pregatit cadrul pentru vopsit,insa am o nelamurire.Decapantul nu poate afecta cadrul?

Decapantul e un amestec de solventi ce inmoaie si dizolva vopseaua (efectul ideal este sa o "umfle", astfel straturile de vopsea desprinzandu-se de la sine).

Sablarea in schimb poate afecta cadrul, desi pentru otel e mai simplu decat in cazul aluminiului.

• Upvote 1

Decapantul e un amestec de solventi ce inmoaie si dizolva vopseaua (efectul ideal este sa o "umfle", astfel straturile de vopsea desprinzandu-se de la sine).

Sablarea in schimb poate afecta cadrul, desi pentru otel e mai simplu decat in cazul aluminiului.

E bun atunci,pe decapant o sa merg:D

Dupa sablare trebuie evitata atingerea cadrului direct cu mana sau de produse grase,acide...

Cat mai multe poze te rog cu procesul de vopsire si pregatirea biclei, sunt foarte curios de cum va iesi :D

Azi ma duc sa iau decanol si sa dau vopseaua jos.O sa incerc sa fac cat mai multe poze.

Daca nu te-ai hotarat inca cum o vopsesti dupa ce ai piesele pregatite ar merita sa incerci sa te duci la un atelier auto care se ocupa cu asa ceva ; s-ar putea sa te coste mai putin decat varianta cu spray iar durabilitatea e mult mai buna.

Eu mi-am vopsit de curand bicla cu sparyuri si a iesit destul de scump si nici nu cred ca e prea rezistenta vopseaua; data viitoare o sa merg pe varianta cu vopsitorie auto sau vopsitorie in camp electrostatic.

Cum pot sa imi vopsesc cadrul(Otel Cr-Mo) fara prea multi bani si sa reziste vopseaua.Mentionez ca nu doresc sa arate f bine,nu ma deranjeaza daca nu arata perfect,ce ma intereseaza e sa tina vopseaua.Cadrul vreau sa il vopsesc pentru ca nu imi plac culorile

Interesant ce vrei sa faci tu , DAR : am avut ocazia sa schimb un monobloc pedalier la o bicicleta cu cadrul din CrMo a unui prieten (cel putin asta scria pe el: CrMo ... si Made in Taiwan) , si DUPA ce am scos monoblocul m-am "speriat" de ce era prin interiorul tuburilor ... RUGINA MUUULTA! CUM o sa cureti tu si interiorul nu stiu... eu in cazuri de-astea duc la fier vechi bicicleta si iau alta!:o

Dar ideal ar fi sa o vopsesti in camp electrostatic! Nu o sa se mai ia vopseaua aia nici in ruptul capului... doar sa "racai" la ea cu cutitul... si mai si rezista pana pe la 180 de grade... practic , "coacerea" pulberii de vopsea se face in cuptor la 220 de grade celsius!

E CEA MAI BUNA! Succes si spor la treaba!<:-P

L.E. : uitam : vopsirea unei piese inseamna 90% pregatirea suprafetei...

CUM o sa cureti tu si interiorul nu stiu

Se baga tot cadrul intr-o baie de acizi care mananca toata rugina, vopseaua si impuritatile.

Cea mai buna solutie dar cam greu de gasit...

Pt binox:Dupa ce caut s-o vopsesc electrostatic si nu gasesc asta o sa incerc.Numa sa termin de pregatit cadrul si caut un vopsitor profesionist.

Pt Dark-Rider 82:Cadrul nu este ruginit in interior.Este decathlon o firma buna si cand se faceau cadrele astea erau si inca sunt de calitate foarte buna.cadrul e vechi dar nu e ruginit(asta in locurile in care vad eu).Nu poate fi perfect pentru ca nu e din fibra de sticla sau carbon sa nu rugineasca.Asta este cand crapa crapa.Nu am bani de alta asa ca ma multumesc cu ce am:P

PS.Mai are ani buni pana il arunc

Totusi daca gasesc pe cineva sa vopseasca electrostatic intrebarea este cate straturi de vopsea trebuie sa dea.Am citit intr-o carte ca minim 4 pentru obiecte mici si pentru lucruri industriale vreo 10.Cine stie?

vopsirea in camp electrostatic nu se poate face decat intr-un strat care poate fi mi gros sau mai sbtire (din cate stiu eu)

Eu am un cadru din aluminiu, si as vrea sa-l vopsesc... oare prinde vopseaua ?

Daca vorbim de "powder coating" da, doar un strat. Care e destul de gros, deci vei dori sa protejezi/acoperi zonele filetate inainte de aplicare (se curata destul de greu si pe drept, d'apoi pe asa ceva).

Prinde si pe aluminiu. Daca ai folosi vopsea "spray" insa ti-ar trebui un grund special pt. aluminiu (grund acid).

vopsirea in camp electrostatic nu se poate face decat intr-un strat care poate fi mi gros sau mai sbtire (din cate stiu eu)

Eu am un cadru din aluminiu, si as vrea sa-l vopsesc... oare prinde vopseaua ?

Suprafetele care se supun procesului de acoperire trebuie sa aiba proprietati electrice bune,materialul trebuind sa reziste la temperaturi de plastifiere si polimerizare ale procesului termic de modificare a proprietatilor stratului depus.Pentru a se putea vopsi si materiale cu proprietati electrice reduse se utilizeaza un strat suport inferior cu proprietati electrice ridicate.

PREGATIREA SUPRAFETEI ARE UN ROL HOTARATOR IN ATINGEREA PERFORMANTELOR ACOPERIRII,INFLUENTAND CARACTERISTICI PRECUM ADERENTA,REZISTENTA LA LOVIRE,REZISTENTA LA CALDURA,UMEZEALA SI ATMOSFERA DE TIP CEATA CU PROPRIETATI SALINE.In mod normal pregatirea suprafetei cuprinde urmatoarele etape:indepartare rugina,degresare alcalina,spalare cu apa,aplicare a acoperirii de conversie chimica uzual prin cromare,spalare cu apa,demineralizare si uscare.Indepartarea stratului de rugina se face prin decapare(de natura chimica sau mecanica).

SI CEL MAI IMPORTANT: PRIN RUGOZITATEA PE CARE O ARE SUPRAFATA INAINTEA PROCESULUI DE PULVERIZARE SE DETERMINA CRESTEREA SAU SCADEREA CARACTERISTICILOR DE ADERENTA ALE STRATULUI DEPUS DUPA PROCESUL DE POLIMERIZARE.

Pulberea este de 2 tipuri:termoplastica si termoreactiva.Prima nu reactioneaza chimic in timpul aplicarii sau dupa aplicare si in general se aplica in grosime mare(minim 10 straturi) iar pentru acoperiri decorative max 4.Cea termoreactiva reactioneaza chimic in timpul aplicarii pe suport si formeaza un polimer reticular care rezista mult mai bine la distrugere.

in concluzie: parca suntem la scoala, ... ne-a dat profu de invatat, sau in parlament, multe date "importante" care pe nimeni nu ajuta cu nimic.

Intrebarea este simpla: Cadru aluminiu se poate vopsi electrostatic???

raspunsul ar trebui sa fie la fel de simplu: DA sau NU

in concluzie: parca suntem la scoala, ... ne-a dat profu de invatat, sau in parlament, multe date "importante" care pe nimeni nu ajuta cu nimic.

Orice se poate vopsi.Daca nu are proprietati electrice se mai da un strat inainte de vopsire cu proprietatile respective.In textul meu era si raspuns la intrebarea ta.Daca ma insel sa ma corecteze cineva.

PS.datele pe care leam dat ajuta,nu le-am dat degeaba.Acum ramane la latitudinea fiecaruia daca vrea sa stie ce face cu cadrul lui sau nu.

DA, se poate.