ovidiu_m

Vopsire Cadru

Recommended Posts

Într-adevăr, o sa fac desenul vectorial, cumva, deși e pain în the a**, sunt multe curbe, apoi plotter, în corel sau illustrator. Mersi de sugestie! :)

Iar de vopsea și lac, sugestii? Preferabil sa se tina cont de faptul ca sunt materiale diferite, metal (lucios) și carbon (mat), fără sa fie afectat. Nu mă pricep, scuze ca insist.

Întrebare, ca o paranteza doar: merge ceva pe baza de acrilice și suflat (Old school, cu pai în forma L din borcan)? :)

tapatalk-A

Nu fă țigănii cu paiu din borcan. Un magazin de vopsele auto poate să îți facă orice culoare după paletar și să ți-o ambaleze într-un spray, dacă nu ai acces la compresor.

Folosește vopsele auto dacă vrei să țină.

Eu la Cluj cumpăr vopsele de la Interchim, dar sunt convins că sunt surse excelente la București.

@@radu_vadan Ai dreptate. Era doar o paranteza, mai mult bazata pe ideea de a intreba de acrilic. Fara sa te contrazic, ai fi mirat ce poate face un mestesugar doar pe baza de suflat aer din plamani dintr-un borcan si un pai metalic :) Si nu iti spun pe povesti sau din auzite acest lucru. Dar da, traim intr-un secol in care ne putem permite si un banal aerograf (chiar si din Lidl), deci o sa sar peste partea melancolica si prea mult invechita, chiar daca da bine la mine in cap.

Mersi pentru sugestie. Desenul e tare mic si nu cred ca o sa necesite vreo investite in spray si lac, drept urmare cred ca o sa imi fac sablonul acasa, in plotez undeva si o sa merg la un atelier de bicle pentru precedeul de vopsire si lacuire. Asta daca nu imi vine vreo idee intre timp sa il fac manual sau si altceva pe langa.

Ca sa inchid subiectul si ca sa fiu sigur : nu trebuie sa imi fac probleme legat de materialul pe care se va vopsi ca se va intampla cu ceva el, nu? Zic aici de cadrul de carbon, in mod special. 

Multumesc pentru raspunsuri si rabdare!

Ca sa inchid subiectul si ca sa fiu sigur : nu trebuie sa imi fac probleme legat de materialul pe care se va vopsi ca se va intampla cu ceva el, nu? Zic aici de cadrul de carbon, in mod special. 

Carbonul este defapt o rășină epoxidică ranforsată cu fibre de carbon. Rășina aia este în mod normal imună la solvenți organici odată întărită. Deci poți vopsi liniștit cu vopsea pe bază de solvenți. Aia se folosește și pentru vopsirea originală la fabrică.

Eu zic sa nu pulverizezi lac peste desen la final. Se va "gaza" urat...

Am mai facut o bicicleta: inspirat din folclorul romanesc, desen, aerograf, pictura, lac.

horia+nitu%20bicicleta%20folclor%20custo

• Upvote 6

Si ca tot este azi sarbatoare, ziua iei si sarbatoarea de Sanziene, revin cu o imagine a cadrului inspirat de acest subiect:

• Upvote 4

Frumos. Poți transmite pozele și fetelor de la Skirtbike pe facebook :)

• Upvote 1

reconditionare cadru Dolan: sablt cu fibra de sticla + vopsit electrostatic Army Grey

P1480177061621867_1.jpg

Horia poate sa faca ceva de genu!

Sent from my SM-J500F using Tapatalk

Pentru cei din Bucuresti, particip la o expozitie de grup in Galeria de Arta Orizont. Desigur cu biciclete "pictate", expozitia va fi deschisa pana pe 14 ianuarie.

• Upvote 2

Multumim, stiu si vreau sa vizitez si eu expozitia.

• Upvote 1