ovidiu_m

Vopsire Cadru

Recommended Posts

Si nu puneti si voi cateva poze sa se delecteze si ochiul nostru? :|

Eu cel putin sunt foarte curios cum a iesit.

@addrian : ai pus o intrebare foarte buna , pe forum am vazut zeci de persoane care si-au vopsit bicicletele , dar niciunul nu a zis unde le-a facut , unde i s-a recomandat sau macar cat a costat. :D

Luisito daca citesti mai atent vei vedea ca eu am spus. vopsit electrostatic a costat 10 ron. (cadrul curatat de mine) pozele poate maine

mai usor cu mistourile "amice"

Mai usor cu teoria conspiratiei :|

Neferprod

Firma care vopseste electrostatic cadru+furca=20Lei

Firma e in timisoara datele de contact sunt pe site.PM pentru numarul de mobil daca va intereseaza.Pozele cu cadrul vopsit le voi pune miercuri.Numa bine

In Bucuresti stie cineva un loc asemanator unde sa ne vopsim bicicletele electrostatic?

Eu am pe cadru un singur strat subtire de vopsea , si stikerele de la ea din fabrica. Cadrul e de aluminiu , iar furca din otel.

Acum intrebarea mea este : Pentru aluminiu e suficient sa il slefuiesc putin cat sa devina vopseaua mata sau nu? Dar pentru furca?

Daca vreti puteti sa recomandati si o culoare :( Eu ma gandeam la verde cu negru sau o combinatie intre rosu si negru stil Cube AMS HPC)

salut, as dori si eu un nr sau o adresa unde pot vopsi electrostatic ca pana la urma urmei nimeni nu a zis unde a zis doar cat a costat.Multumesc frumos.

salut, as dori si eu un nr sau o adresa unde pot vopsi electrostatic ca pana la urma urmei nimeni nu a zis unde a zis doar cat a costat.Multumesc frumos.

Goagal(A.K.A. Google) sau 'publitimul' de Bucuresti.

am terminat cu vopsitu:

inca nu am asamblat bicicleta ca mai am nevoie de niste piese dar in curand e ready; ps nu mai stiu sa leg inapoi cablurile de frana :D) :P dar ma descurc eu :shame: am aici 2 mesteri buni care ma ajuta daca trebe la reasamblat :P :)

tre sa ii cinstesc cu saorme si kebapuri cand e gata bita :D

here are them pictures

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Nici cand a fost noua nu cred ca arata asa de bine.

Iar vopseaua e foarte interesanta, pare sa-si schimbe nuanta in functie de lumina si de unghil din care privesti.

A iesit impecabil, trebuie neaparat sa incerc si eu metoda ! Sincere felicitari si la mai multe biciclete restaurate ! :D

arata foarte bine vopseaua :) as vopsi și eu la fel dar am sigla din fata și nu știu ce sa fac cu ea... as vrea sa rămână pe bicicleta după ce o vopsesc... aveți sugestii cum sa vopsesc și sa păstrez emblema aia?

vezi cele 2 nituri cu care e fixata? taie-le, da sigla jos, vopseste cadrul, iar apoi prinzi sigla inapoi ori cu nituri, ori cu un adeziv sanatos.

am zgâriat foarte puțin sigla când am dat jos niturile.... partea buna e ca am găsit un decapant biodegradabil care nu ataca deloc metalul și nici pielea

am pus poze cu decapantul si cu furca, mai e nevoie de putina treaba la cadru pentru ca am uitat sa dau jos un sticker

Edited by varg13ro

Sunt 3 firme in bucuresti care se ocupa de vopsire in camp electro-static foarte serioase si testate lucram cu ei la firma la care lucrez de 5 ani

una pe sos. chitilei,

Adresa: Sos. Chitilei, nr. 96

una pe soseaua giurgiului in comuna jilava

ANALKO ALUMINIUM INDUSTRY SRL

Adresa STR. PREL. SOSELEI GIURGIULUI 33A C*****

si una in crangasi ALLCOLORS

BUCURESTI

B-dul Mehadiei Nr. 39/A, Sector 6

Tel/Fax: 021-2217702, 2217709

e-mail: bucuresti@allcolors.ro

fac treaba serioasa vopsesc orice !

Sunt 3 firme in bucuresti care se ocupa de vopsire in camp electro-static foarte serioase si testate lucram cu ei la firma la care lucrez de 5 ani

una pe sos. chitilei,

Adresa: Sos. Chitilei, nr. 96

una pe soseaua giurgiului in comuna jilava

ANALKO ALUMINIUM INDUSTRY SRL

Adresa STR. PREL. SOSELEI GIURGIULUI 33A C*****

si una in crangasi ALLCOLORS

BUCURESTI

B-dul Mehadiei Nr. 39/A, Sector 6

Tel/Fax: 021-2217702, 2217709

e-mail: bucuresti@allcolors.ro

fac treaba serioasa vopsesc orice !

rofl ALLCOLORS am gasit-o si eu dar aia de pe chiltilei ma intereseaza ca eu stau practic pe chitilei :D (o stradutza doua de pe chitilei)

super thanks, am pus si poza cu cadrul curatzat

wow, a iesit super curatarea cadrului.

btw, bine ai venit si tu printre posesorii de peugeoturi. suntem cativa pe forum care poseda asa ceva (eu - am convertit-o intr-un fel de trekking, pac - convertita in singlespeed si raducanmihai - care a restaurat-o da capo al fine)

salut, l-am luat de la vopsitoria de pe Chitilei nr. 96...

acum montez direct piesele sau mai e nevoie de un strat de lac?

thanks

v

Edited by varg13ro

pai daca l-ai luat de la vopsitoria aia in camp electrostatic de pe chitilei trebuia sa -i intrebi pe ei

de obicei nu se mai da cu nimic daca l-au vopsit electro-static

pai daca l-ai luat de la vopsitoria aia in camp electrostatic de pe chitilei trebuia sa -i intrebi pe ei

de obicei nu se mai da cu nimic daca l-au vopsit electro-static

perfect, o montez

thanks

hmm a iesit destul de bine, cat a costat??

pai au fost ciudati prima data mi-a zis 35 de lei dupa aia cand am luat cadrul si am platit mi-a zis 30 de lei

am pus poze si cu bicicleta, enjoy

moaa zici ca e noua. :D

bravo

mersi mersi

mai am o întrebare, cum se numesc și unde găsesc abtipildele acelea care se pun pe cadru în locurile unde ating piesele uneori și zgârie vopseaua. Ex. pe furca din spate în locul unde mai cade lanțul și pe cadru unde mai freacă cablul de la schimbător

thanks

v