ovidiu_m

Vopsire Cadru

Recommended Posts

promiteam ca pun o poza cu bicla dupa vopsire... :(

:((

nimic deosebit... doar tija aia de sea cu suspensie incorporata e ceva de capu' ei

:))

LUMINA E PREA SLABA! NU TE PRICEPI LA FOTOGRAFII!:)

Am si eu o intrebare relationata, pentru care nu as mai deschide un thread nou:

Se poate vopsi un cadru de carbon? Am gasit de cumparat o cursiera excelenta, full carbon, dar este ROZ ;)) Este aproape noua, asa ca nu as vrea sa "intru in ea" decat daca sunt absolut sigur de reusita.

A mai facut cineva asa ceva? In camp electrostatic presupun ca nu merge, nu? %-(

Se poate vopsi cu spray sau pistol.

Dar trebuie sa stii ce vopsea sa folosesti.

Nu stiu sigur, dar e posibil ca unele vopsele sau solventi sa atace carbonul.

Vreau sa sablez un cadru de trekking chromolly. Intrebarea este: ce si cum trebuie sa protejez sau sa izolez, adica gatul furcii trebuie protejat, partea filetata mai ales? Dar diversele "gauri" filetate ( de exemplu filetele locasului butucului pedalier)?

Gaurile filetate trebuiesc protejate. Pur si simplu introduci un surub in ele.

Gatul furcii il invelesti in banda adeziva, mai multe straturi ca sa fii sigur.

Mare atentie la filetul monoblocului. Cel mai greu de protejat si cel mai greu de reparat. Cel mai bine introduci un monobloc vechi in cadru pe perioada sablarii. Sau macar niste cuvete obisnuite.

Am si eu o intrebare relationata, pentru care nu as mai deschide un thread nou:

Se poate vopsi un cadru de carbon? Am gasit de cumparat o cursiera excelenta, full carbon, dar este ROZ =)) Este aproape noua, asa ca nu as vrea sa "intru in ea" decat daca sunt absolut sigur de reusita.

A mai facut cineva asa ceva? In camp electrostatic presupun ca nu merge, nu? :D

Las-o asa. Esti unic

Pt colegii de pe forum, care si-au vopsit bicletele in camp electrostatic, as avea o intrebare: cum s-a comportat vopseaua in locurile in care a trebuit sa strangeti diferse suruburi sau piulite pe cadru ? De ex: surubul de la tija de sa, piulitele care fxeaza rotile pe cadru si furca, clestii de frana.

Se poate vopsi cu spray sau pistol.

Dar trebuie sa stii ce vopsea sa folosesti.

Nu stiu sigur, dar e posibil ca unele vopsele sau solventi sa atace carbonul.

Tare ma indoiesc ca vreo vopsea va ataca rasina epoxidica ce tine laolalta fibra de carbon :D

Presupun ca vopseaua aia roz e destul de intacta, motiv pentru care tot ce ai avea de facut ar fi s-o matuiesti cu smirghel de 400 ca sa prinda vopseaua noua. N-ar strica un test de compatibilitate pe o portiune mai ascunsa, desi daca straturile de vopsea noua sunt pulverizate subtirel n-ar trebui sa faca probleme.

Ma scuzati ca intervin si eu in acest subiect interesant,si vin cu 2 intrebari. In cazul de retusuri cum se procedeaza ca treaba sa iasa ok . A doua intrebare ,de ce cadrele vopsite de fabricant [probabil la cuptor ] nu se compara cu vopsirea ulterioara facuta in diverse ateliere. Precizez ca eu am vopsit cadre si la i.r.m.a la baneasa [care erau mesteri ,si aveau vopsea de avion] si nu ies cum a fost facut la mama lor.

Acum am vazut ca la noi la otopeni se face vopsire si la cuptor [sa cumparat ,si sa facut niste dotari ca lumea] o sa revin si va spun daca vopsirea este ok . Astept de la voi niste raspunsuri . Sanatate multa

Precizez ca eu am vopsit cadre si la i.r.m.a la baneasa [care erau mesteri ,si aveau vopsea de avion] si nu ies cum a fost facut la mama lor.

Pai, asta-i greseala !!! Incearca cu vopsea de bicicleta ... :))

Chiar asa, unde as putea gasi vopsea de bicicleta? Ca vreau sa vopsesc un cadru (probabil in Chitila) si nu stiu de unde sa iau vopsea.

vopsea pentru vopsit automobile. ar fi un magazin pe strada lizeanu colt cu bd stefan cel mare. langa m,ega image. cumparati vopsea acrilica lac si intaritor. si cautati un om priceput cu pistol de vopsit.

ps.asta cu vopsea de bicicleta este o gluma.

multumesc

(stiu ca nu exista vopsea doar de biciclete, totusi nu stiam de care si de unde sa iau)

Cuptorul.....foloseshte la uscarea vopselei.....nu la vopsit....

Cuptorul.....foloseshte la uscarea vopselei.....nu la vopsit....

Vazusem la Discovery ca anumite pulberi depuse electrostatic se fixeaza prin tratament termic, cam cum se intampla cu tonerul la imprimantele laser.

Vopseaua din fabrica e tratata termic, de aceea luceste asa de frumos pentru ca-i, intr-o exprimare mai plastica, topita si recristalizata in forma finala. De asemenea fuzioneaza mai bine cu metalul si nu se cojeste.

Poate sunt altii care pot sa ne lamureasca in privinta asta.

stie careva unde pot gasi in Cluj vopsitorie cu camp din asta electrostatic?

Vazusem la Discovery ca anumite pulberi depuse electrostatic se fixeaza prin tratament termic, cam cum se intampla cu tonerul la imprimantele laser.

Vopseaua din fabrica e tratata termic, de aceea luceste asa de frumos pentru ca-i, intr-o exprimare mai plastica, topita si recristalizata in forma finala.? De asemenea fuzioneaza mai bine cu metalul si nu se cojeste1.

Poate sunt altii care pot sa ne lamureasca in privinta asta.

? la Discovery se fac filme de producatori de filme TV pentru a vinde reclama la auditoriul TV....in rest nu comentez...

1. Vopseaua de metal sau alt material....se aplica dupa un grund (primer) care adera initial pe materialul de baza mult mai bine (scrie pe cutiile de vopsea) daca nu ma credetzi...

Depunerea vopselei se face in camp electostatic (este mai economic daca materialul de baza este metalic)...uscarea se face in cuptor pentru a grabi procesul de intarire a vopselei ....

Pulberea folosita in vopsirea electrostatica se depune direct pe metal. Apoi se introduce in cuptor pentru polimerizare.

"Polimerizarea

Polimerizarea este procesul prin care mai multe molecule identice nesaturate se unesc formand o macromolecula. In reactiile de polimerizare “n” molecule de substanta “M” se unesc formand macromoleculele care au aceeasi compozitie cantitativa cu a substantei care polimerizeaza, insa produsul rezultat are proprietati complet diferite."

.....

la o prima cautare pe goagal: Integral Activ Srl servicii de vopsire in camp electrostatic

Cam ce spune habik e ce stiam si eu. In plus prin trecera in cuptor se definitiveaza tratarea termica a metalului din care este facut cadrul. Uneori se depune si grund dar tot din considerente electrostatice si pentru a reactiona si cu metalul si cu vopseaua in timpul tratamentului termic.

Poate su Fuser-ul din imprimantele mele este acolo doar de reclama si sa incalzeasca hartia sa nu iasa rece dupa scriere...

moromete: Cand am sperat sa ne lamureasca cineva in privinta asta era la ceva opus de ce ai spus tu. Puteam sa te rog pe tine care ai postat un rand mai sus daca nu as fi crezut o mare parte din ce am scris.

http://en.wikipedia.org/wiki/Powder_coating

Chiar daca bicla din film e ieftina si proasta, vopseaua luceste trasnet.

Cozy Beehive: How Its Made : Bicycles

Edited by Le_Cube

Chiar numele procedeului o spune: Powder Coating = Acoperire cu pudra.

Vopseaua respectiva e sub forma de praf, care se lipeste electrostatic de cadru, apoi in cuptor se topeste si se intareste.

Sunt si vopsele normale care se usuca in cuptor, pentru ca altfel ar dura prea mult. Am vazut vopsele care se usuca dupa 24 de ore sau mai mult, la 30 grade. Cine vrea sa piarda atata timp?

Mea culpa Le_cube & habik...m-a furat titlul thread-ului "vopsire cadru".

Acoperirea cu pulberi...nu prea mai este vopsire in cazul de fata ar fii plastifiere ?