ovidiu_m

Vopsire Cadru

Recommended Posts

Nu-i normal sa iasa cu impuritati. Nu-i normal nici sa ai asemenea discutii cu "pistolarul" care oricum are salariu fix si n-ar trebui sa-l intereseze. Nu-i normal nici ca patronul sa tina angajati asemenea oameni.

Mda.

Ideea este ca ar trebui sa ii las sa sableze cadrul pentru ca apoi sa il revopseasca.

Dupa ce am vazut cum au vopsit, mi-e sa nu adoarma ala cu pistolul de sablat in mana si sa imi gaureasca Doamne-iarta-ma cadrul (mai ales ca e si otel subtire Reynolds 501).

Nu stiu ce sa fac.

Maine vorbesc cu patronul, care la aceasta ora este bineinteles "de negasit". O sa vad ce zice, insa in niciun caz nu le dau vreu leu pana nu iese cum trebuie.

Sa NU il lasi la sablat, daca zici ca-i Reynolds.

Cunosc sentimentul...

Anul trecut am dus cadrul la sablat la o vopsitorie. M fost asigurat asigurat ca o sa iasa foarte bine, dar instalatia de sablat era prea puternica si a folosit granule mari, asa ca ciupit cadrul, avea pe el o granulatie ca smirghelul de 120. Vopsitorul a zis ca se va acoperi cu vopsea si nu se va mai cunoaste, ca are el niste vopsea ramasa de la alta lucrare, si ca nu ma costa nimic. Voiam sa-l vopsesc eu, dar la asa oferta m-am lasat pe mana lui.

A doua zi m-am dus sa-l iau si am avut un soc. Cadrul avea mari portiuni nevopsite alternand cu portiuni cu vopsea prea groasa care se scursese. Meseriasul il atarnase de un carlig si il vopsise asa, fara sa-l intoarca sau sa-l miste. L-am lasat acolo si i-am zis sa-l mai vopeasca o data. Ziua urmatoare m-am dus iar, dar situatia nu era cu mult mai buna, Desi il revopsise, tot mai erau locuri neatinse, in plus se depusera pe alocuri impuritati si cocoloase. L-am rugat sa-l mai dea o data ca era pentru un client si deja eram in intarziere. Dar nici dupa a treia vopsire nu a iesit cum trebuia.

L-am luat si am plecat, hotarat sa nu mai las niciodata vreo treaba pe mana altcuiva.

La mine vopsirea a iesit chiar perfecta, singurele urme (neglijabile) ramanand in urechile de la prinderea seii, unde a fost atarnat cadrul de un carlig in timpul coacerii, celalalt fiind introdus in headtube. Nici vorba de ciobituri sau alte aspecte de genul asta. Ca sa nu mai spun ca sub vopsea ar trebui sa existe un strat aparut in urma unui tratament chimic (sulfatare parca), care protejeaza la coroziune si face powder-coating-ul sa adere mai bine. Se poate sa fi avut dificultati sa bage cadrul in cuptor si sa-l fi manipulat mai brutal, si de acolo sa apara zonele cu vopsea ciobita. La Rollstar era foarte bine pus la punct sistemul, din momentul in care era scos din baia de tratament chimic, orice obiect era atarnat pe 1 sau 2 carlige pe o sina metalica, pe care ramanea in timpul vopsirii iar apoi era bagat si scos din cuptor tot pe sina respectiva, fara sa mai fie atins direct. Daca ei se ocupa preponderent de jante, probabil ca au un cuptor amarat si s-au chinuit sa bage cadrul acolo.

Nu o sa stau sa imi explic cum au dat-o in bara astia.

Ma tot gandesc la o metoda civilizata de a iesi onorabil din aceasta treaba. Ca metode mai putin onorabile gasesc repede.

Oricum, lucrarea e compromisa si trebuie sa o iau de la capat daca vreau sa iasa perfect.

Cred ca marea greseala a fost ca n-ai explicat in prealabil ce inseamna un cadru de Reynolds 501. Deh, ce face first-bike din oameni :)

Incearca sa-i explici patronului acum, calm. Angajatu' oricum e un ciupicar care si-ar fi dorit un 10-20 de lei pe langa costul lucrarii, "de o cafea" (un gen de "om" care se intalneste cam des din pacate).

Destul de nasol cu meseriasii astia. Eu zic ca cine are timp si un pic de mana sa-si vopseasca singur cadrul. Eu asa am facut si a iesit nesperat de bine. Am matuit vechea vopsea, am spalat apoi cadrul in cada cu axion, l-am lasat la uscat, l-am sters cu o carpa cu spirt apoi l-am vopsit cu spray auto. L-am mai finisat un pic, i-am mai dat un strat de vopsea si vreo 2 straturi de lac si a iesit chiar foarte bine, cu vopsea rezistenta care a adera si si se zgarie greu.

Dupa succesul asta . am decis cand o sa fie necesar sa-mi vopsesc eu toate cadrele pe viitor. Chiar n-are rost sa ne complicam cu vopsitul la vopsitorii mai ales daca nu sunt facute in camp electrostatic.

Revin.

M-am prins intre timp care au fost cauzele impuritatilor aparute:

1. Coltul de atelier in care s-a vopsit nu e izolat. Practic, de afara cari tot praful si noroiul inauntru, inclusiv in zona de vopsire.

2. Pulberea pe care am ales-o eu era "depozitata" intr-un pet de 2L taiat pe jumatate. Normal ca se puteau depune orice chestii in acel recipient deschis(aici e si vina mea, ca nu mi-am dat seama de asta cand vopsitorul mi-a aratat culorile/unde erau depozitate).

Astazi am discutat cu patronul, inainte sa ma duc la atelier.

Nu inteleg psihologia asta, pe care am mai vazut-o la multi, genul "Dom'le, imi pare rau ca v-am luat cadrul la vopsit, ca ma costa refacutul lucrarii bla bla bla". Deci trucuri de 2lei, de parca pe mine ma intreaba cineva cati nervi imi fac pentru ca mi-am dus cadrul la ei.

In fine...

A incercat sa ma ia din toate partile, ba ca e normal sa aiba impuritati, ba ca am avut eu praf pe cadru(pana mea, nu aveau o carpa de sters praful pe acolo? ; ca sa nu mai zic ca trebuia curatat chimic inainte de vopsire), ba ca a fost praf pe lant, ba ca nu mai stiu ce...

I le-am pasat frumos inapoi, ca la ping-pong. Mi-am sustinut teoria cum ca sursa sunt impuritatile din instalatie(bineinteles ca patronul spunea ca e asta e imposibil).

Cand a vazut ca nu merge, mi-a zis ca a vazut cadrul aseara si a dat indicatii sa fie curatate impuritatile si refacuta vopseaua.

Zic super tare, ma duc sa il iau(intre timp sunasem si la atelier sa vad daca e gata).

Am ajuns la atelier.

Nimic surprinzator, cadrul arata ca si ieri, cu butucul pedalier vopsit complet de data asta( fie vorba, cu tot cu filet, ca probabil i-a fost sila sa mai puna dop si a doua oara). Umflaturile in vopsea erau tot acolo, inca mai proeminente pe unde s-a vopsit din nou.

Am sunat patronul din nou, care mi l-a cerut la telefon pe vopsitor.

Acum vopsitorul a facut o "remarca inspirata"(sinceritate sau inconstieta?) si a spus ca dupa parerea lui au fost impuritati in instalatie. Asta in timp ce discuta cu patronul la telefon si cu mine de fata.

Zbang! conversatia s-a terminat in 5 secunde.

"Luati cadrul asa cum este fara sa platiti sau il lasati la sablat si il refacem?" Zic "Nu mersi, am vazut ce va poate pielea".

Si am impachetat cadrul si am plecat.

Acum nu mai am timp sa il curat din nou. O sa il las asa o perioada, cred ca nu prea mult, ca deja vad ca vopseaua este pleznita pe deasupra unora dintre impuritatile de pe cadru. Deci probabil ca trebuie sa ma pregatesc de treaba.

A, si sa nu uit, trebuie sa caut un marker de vopsea, sa acopar ciobitura de pe furca.

Deci grija mare cu vopsitul asta. Nu mergeti decat pe recomandari. In cazul de fata, cu astia de la reconditionari-jante, eu am incasat una pentru echipa cum se spune, asa ca ar fi intelept sa incercati in alta parte.

• Upvote 2

Ehhhh, "Meseriasii" ...

Io cred ca se poate vopsi fain un cadru acasa, cu teoria invatata din domeniul auto ( vezi cartile Haynes dedicate vopsirii si sudarii la masini) si cu un loc acoperit si ferit de vant unde sa se poata efectua "minunea" in liniste.

Teoria ca teoria, insa practica ne omoara :)

Daca nu alegeam vopsitul electrostatic, probabil ca il vopseam eu sau contractam lucrarea la cineva de aici de pe forum (am vazut aici destule lucrari reusite cu vopsire lichida).

Aproape tot ceea ce se vopseste electrostatic este pentru uz industrial unde calitatea ceruta nu este asa de mare .

Se poate vopsi si acasa un cadru " fain " dar nu la calitatea dorita .

Sfatul meu este vopsitoria auto , chiar daca vopseaua este mai flexibila daca cea in camp electrostatic avem urmatoarele avantaje :

-Posibilitatea mult mai mare de nuante de culori , tipuri de lac , etc

-Calitatea trebuie in mod general sa fie foarte buna

- Se poate face un retus viitor

@rares

Ai spus bine "aproape".

Unde am fost eu sa imi vopsesc cadrul era plin de pitiponci ce isi vopseau jantele la Q7 sau X5-uri.

N-am vazut pe niciunul sa se planga de calitate. M-am uitat si eu la cateva jante, erau impecabil vopsite. Electrostatic.

Ca a iesit la mine o varza, asta nu are legatura cu metoda de vopsire in sine.

Vezi ca nu te-ai prins? Da cadrul la o piţipoancă sa il duca la vopsit in locul tau, si ai sa vezi ca o sa iasa impecabil.

• Upvote 2

Nu e asta Lucian. E proasta mentalitate ca bicicleta e ceva ieftin pentru cei ce nu isi permit o masina. Multi oameni (prieteni, colegi, necunoscuti etc.) raman fara aer cand le spun cam cat costa o bicicleta decenta.

Imi poate recomanda cineva din experienta personala sau din auzite un loc unde as putea sa sablez un cadru de otel in bucuresti?

Multumesc.

Salut, am sa postez si eu experienta personala cu vopsitul ca poate ajuta pe cineva chiar daca am vopsit ce se pune pe cadru, nu cadrul.

Eu am vopsit doar aripile de la bicicleta si portbagajul. Erau ruginite si vopseaua veche nu era nici asa de frumoasa, un negru ciudat.

Vopseaua aleasa a fost negru mat fiindca arata bine si e la moda. Am inceput dupa demontare, curatirea cu smirghel dar dupa o ora de frecat am ajuns la concluzia ca este mult mai eficient cu flexul/polizor unghiular cu un disc ce are pe el smirghel. Atentie la operatie, toate zgariaturiile se vor vedea partial la finisaj, in functie de granulatia smirghelului si maestria celui care face curatirea.

Am incercat sa pastrez suprafata metalica cat mai curata, nu am folosit alcol sa o igenizez, am folosit o carpa alba de bunbac curata sa elimin orice urma de praf, nu erau urme de grasime si de aceea nu am folosit nimic altceva. Oricum grasimea lasata de amprente este arsa de diluantul din vopsea si nu are o influenta mare la aderarea vopselei.

La aplicare nu am folosit grund, am dat direct cu vopsea. Pe fiecare aripa am dat 7-8 straturi de vopsea sa fie un finisaj durabil si sa se ascunda eventualele imperfectiuni de pe suprafata aripii rezultate la slefuire. Intre fiecare strat, dupa intarirea vopselei se mai punea cate un firicel de praf-doua si curatam suprafata cu o carpa de bumbac care nu lasa scame.

Atentie, fiecare strat succesiv va "topi" vopseaua de pe aripa deci la o stergere cu carpa sunt sanse sa se ajunga la metal daca se apasa prea tare.

Cele 7-8 straturi au fost aplicate uniform si perpendicular pe suprafata de vopsire. Lac nu am folosit ca nu aveam numai lucios, nu mat si ar strica totul. Aspectul vopselei mate negre nu se compara cu nimic.

Montarea a fost usoara si pana acuma nu sunt zgarieturi pe suprafata lor, bunicu nu are mare grija de bicicleta lui deci nu a fost tinuta in vitrina. Am folosit vopsea auto, sprei.

Proiect nou. M-am pus sa dau jos vopseaua de pe un cadru ca sa il vopsesc electrostatic(in acelasi loc ca prima data).De aici 2 probleme zic eu importante

1.Cable guide-ul de sub monobloc nu il pot da jos de pe cadru(pare nituit)

2.Monoblocul(butucul pedalier) nu este scos din cadru. Nu am putut ,am fixat scula de monobloc cu un surub si o saiba si cu un cap de tubulara de masina nu am reusit. Pare imposibil

Problema cu monoblocul este ca inainte de vopsire trebuie degresat cadrul(decantare parca) si mie frica sa nu intre degresant in rulmentii de la monobloc(shimano patra, pe rulmenti) si atunci sa raman cu buza umflata ca am lucrat atat la cadru si nu pot monta alt monobloc.

Legat de cable guide treaba e ca nu pot da vopseaua de sub el si vopsirea se va face aiurea in jurul lui daca nu e dat jos.

Pareri, opinii si solutii?

1. Pai de ce nu ai vopsi si cable guide-ul? Cureti cu mare atantie vopseaua de la baza lui cu ceva ascutit.

2. Unu la mana : fii sigur ca invarti in partea care trebuie :) Doi la mana : foloseste ceva degripant, se gaseste pe toate drumurile. Eu am folosit ceva tampenie pentru carburator... Si rabdare...

Dupa ce fixezi cheia pe monobloc, baga-l intr-o menghina mare. Apoi rotesti de cadru, eventual ajutat de un prieten.

Nitul de pe ghidaj e poate gauri cu bormasina. Dupa vopsire prinzi ghidajul cu un surub.

1. Pai de ce nu ai vopsi si cable guide-ul? Cureti cu mare atantie vopseaua de la baza lui cu ceva ascutit.

2. Unu la mana : fii sigur ca invarti in partea care trebuie :) Doi la mana : foloseste ceva degripant, se gaseste pe toate drumurile. Eu am folosit ceva tampenie pentru carburator... Si rabdare...

Am invartit in partea in care trebuie si cu degripant dat pe el tot nu o iesit.Probabil o sa merg maine la magazin sa vad ce solutii ai cei de acolo daca nu, vopsesc si maschez bine monoblocul(inca nu stiu cum)

Solutia cu o menghina mare o cunosc insa nu stiu daca are cineva o menghina fixata de o masa puternica

Am citit pe aici si nu-mi dau seama daca s-a ajuns la vreo concluzie referitor la un loc bun si ieftin pentru sablare !!! Mi-a scapat mie sau nu exista asa ceva(Bucuresti) ?! :)

Am citit pe aici si nu-mi dau seama daca s-a ajuns la vreo concluzie referitor la un loc bun si ieftin pentru sablare !!! Mi-a scapat mie sau nu exista asa ceva(Bucuresti) ?! :)

O intrebare ce poate nu te ajuta la aflarea unui raspuns dar nu este mai bine sa folosesti solutie ce dizolva vopseaua? Am vazut pe net cat de usor se da jos dupa ce isi face efectul si nu se pune problema de atacare sau distrugere a suprafetei metalului. In acelasi timp efortul depus este minim. Nu este mai sigur si mai rentabil asa? Costa 30-50 de lei solutia si nu ai nevoie de mai mult de o cutie(sprei sau pasta). Rezolvi totul cam intr-o ora in functie de cat de veche e vopseaua.