ovidiu_m

Vopsire Cadru

Recommended Posts

Aveti idee cu ce pot curata urmele de pe cadru lasate de stick-ere?

Au ramas urme de adeziv si plastic, desi am incercat cu diluant de vopsea si apoi cu nitrodiluant sa le curat, dar degeaba.

Poti incerca cu uscatorul de par si carpa. Am curatat mai demult niste urme lasate de scoci de pe o capota cu un pistol cu aer cald.

Alcool izopropilic si multa staruinta.

izopropilic sau WD-40 inmoaie/dizolva zeama aia lipicioasa. Dar depinde de compozitie, unele nu ies chiar usor. Cu carpa si diluant te chinui pana iti cade mana. Poti incerca si cu acetona. Eu cu alcool izopropilic scot resturile de stickere si doar o data nu a mers, nu avea nici un efect.

Apropo de vopsire, ILKOLOR sau EUROCOLOR nu mai vand SZUPER KROMOFAG, ca cica nu se mai fabrica din octombrie 2011 pe motiv ca nu e conform cu legislatia europeana - e prea toxic. S-a mai gasit pana prin februarie 2012 din stocuri. Au altceva, kemofag sau cam asa, care e ~29lei sticla de 500ml, deci de 3 ori mai scump, dar daca o fi la fel de "bun" ca DECANOLul de la Policolor... mai bine nu.

Eu vroiam sa vopsesc cadrul "lovitura de ciocan", dar am gasit in Bricostore ceva si mai tare: o vopsea tot 3-in-1 (inhibitor de rugina, grund, vopsea), care se poate aplica si peste rugina, la fel ca lovitura de ciocan. Textura este in schimb exact ca un smirghel, dar fara reflexiile de "sticla". E aspra, aproape abraziva. Au 6 culori disponibile - albastru, verde, auriu, gri, negru si bej. Dar sunt ciudate, atipice, imi lasa impresia ca-s obtinute chimic, fara coloranti, si ca principalul scop al vopselei e sa protejeze metalul, nu sa arate bine. Dar mie imi place maxim. Am vopsit deja furca in gri antracit("negru") 8-> si abia astept sa termin si cadrul.

Cand ajung acasa mentionez si tipul vopselei si pun o poza cu furca.

Aveti idee cu ce pot curata urmele de pe cadru lasate de stick-ere?

Au ramas urme de adeziv si plastic, desi am incercat cu diluant de vopsea si apoi cu nitrodiluant sa le curat, dar degeaba.

Se incalzesc locurile unde mai sunt bucati de autocolant, se dezlipesc, apoi se sterge cu o carpa imbibata in benzina pentru a indeparta orice urma de resturi de lipici.

lucrez in domeniu.

Merci, pana acum am incercat cu degresant, decapant si acetona dar fara succes. Am luat un pistol cu aer cald si o sa iau si benzina, poate poate.

Cu acetona ar trebui sa mearga, insa cu dinaia concentrata. Acetona pentru unghii e foarte diluata, nu faci treaba cu ea.

Foarte frumos!

Dar, dacă tipul schimbă furca? Trebuie să caute una cu design asemănător pentru a se asorta :P

Ei na, i-o mai face o data. Superb primul MTB, la cat mai multe... (cred ca e primul de cand te-ai apucat serios).

Ca mandru posesor al mtb-ului mentionat, pe numele lui Baiazid, in primul rand ii multumesc lui Han pentru treaba pe care a facut-o. Design-ul e al lui, eu i-am cerut doar sa o faca mai deschisa (era negru cu gri si se matuise rau). Sunt foarte fericit cu ce a iesit! E alta bicicleta, mult mai frumoasa!

Iar furca e noua (Reba 2012), sper sa nu o schimb curand. Si o furca poate fi vopsita usor, chiar noua (sigur, baietii de la service ar fi de alta parere, era cat pe ce sa faca infarct cand au auzit ca vopsesc furca nou nouta).

Incerc maine sa fac niste poze cu bicicleta completa.

P.S. si din nou, multumesc, Han!

• Upvote 1

Foarte frumos a iesit cadrul, iar desenele de pe acesta chiar se potrivesc cu numele Baiazid :)

De cand mi-a vopsit Han bicicletele nici ca-mi mai plac alea din magazin, cu tot felu' de inscriptii pe ele si vopsite cate o mie odata :D

• Upvote 1

Horia intotdeauna a stiut sa dea culoare vietii!

• Upvote 1

Si eu la fel!Daca Han a facut acel cadru trek sa arate asa,cred ca si eu ma voi adresa in curand lui,sa vedem ce se poate face pentru cadrul meu Mosso Gallop scandiu.

• Upvote 1

Mă iau toate emoţiile când văd ce face Han cu cadrele alea... Săptămâna asta iau şi eu un cadru de oţel fain, şi, dacă-mi place cum îl simt la şosea sub cur, şi dacă mă lasă bugetu, îl trimit la Bucureşti la un machiaj profesional....

• Upvote 1

Cu asta pot sa spun ca m-a dat gata! Vopsesc si eu, stiu multe tehnici, dar cum a facut Horia cadrul asta, habar n-am!!!

han nu ai nevoie de un ucenic? sableor slefuitor, si poate imi zici si mie cum ai reusit dungile alea bleo pe albastru, ca ma macina aici gandu

Colnago este lucrat in aerografie, dungile de albastru, mai precis carourile, sunt facute tot cu aerograful, cu vopsea. Tohan, cand am nevoie de un ajutor sigur te contactez, mersi :)

han nu ai nevoie de un ucenic? sableor slefuitor, si poate imi zici si mie cum ai reusit dungile alea bleo pe albastru, ca ma macina aici gandu

Vopsești alb, maschezi albul cu bandă îngustă, dai cu albastru peste, desprinzi banda și obții carouri albastre, dai peste asta cu puțin albastru și obții dungi bleu.

Haide pune si Peugeot-ul, nu mai lasa lumea sa astepte...