Guest

Discutii si poze Cyclocross

Recommended Posts

Pai poza asta ne spune ca nea lance participa si la curse de ciclorcros.

:)

Am si eu ceva poze cu el in curse de ciclocros si din tinerete din cursele de triatlon.

Pentru cine nu stie cine este Lance...el este un model american de racheta care a trecut de 7 ori pe soselele frantei lasand o lume intreaaga cu gura cascata.

Francezii si o parte din public il acuza de ceva timp ca foloseste la propulsie un tip de kerosen care nu este permis.

Pana la proba contrarie omul le-a cam dat flacari pe la nas :) :D :) :D :)

Guest

francezii ii poti fuma in pipa :roll: . Si pe toti ceilalti care nu accepta pe american! :twisted:

apropo poze: le ai si pe alea pe bike? ca mi le trebe :)

studiaza putin galeria foto de aici de pe ciclism.ro..cine stie cum gasesti ceva :)

Guest

multe poze care nu le-am vazut inca dar ma gandesc ca nu sunt toate cu el care le ai, sau :?: ca alea pe mtb nu le-am gasit :cry:

ai facut tu pozele din franta, ai fost la tur?

Da...am fost la tur anul trecut.Pe site am pus doar o parte din pozele facute acolo...ca am umplut un card de 512...eram ca un japonez nebun si cand a sosit plutonul a preluat prietena aparatul si a fost ea de serviciu :D :)

Poze cu lance pe mtb nu am pentru ca nu cred ca exista...omul a facut triatlon din cate stiu eu...si doar o scurta perioada inainte de a trece la ciclismul de sosea.

Guest

ba exista, pot cumva sa le montez la galerie, cum fac?

vreau un folder cu alte foto Lance, sa le pun pe cele cu cros si asa?

da mai exista si altele, vazute de mine mai demult, si nu le mai gasesc!!!

si alea le caut!

Iaºi-Dobrovãþ-Iaºi, traseu de 63km, jumãtate asfalt, jumãtate pãmânt, urcare de 5km/350m, ultima mânãstire a lui ªtefan cel Mare (din 1503), aproximativ 4 ore ( :oops: opriri numeroase pentru poze) medie de 19 km/h, maxim 71.4 km/h.

Tiiii... Tare eleganta!

Si eu am una preferata:

Imagine postată

Ma bate gandul sa-mi fac un CYC cu frane pe discuri,arata bestial.

Si pe mine m-a batut un gind si acum mi l-am realizat: mi-am montat Vittoria XN (32mm) pe cursiera:

http://www.vittoria.com/product/cross/

Ceva de 30 sau chiar 28mm ar fi fost mult mai potrivit, dar cu putina straduinta, a intrat. Bineinteles ca nu-mi fac iluzii si n-am de gind sa merg pe noroaie, dar pe un drum neasfaltat si in plus sa minimizez riscurile acum iarna, da.

Parca aveai un Giant de carbon,a Incaput pe el balonul de 32 ?!

Sunt curios cum arata si ce spatiu a ramas intre cauciuc si furca.

Exact! Arata super bine si in ceea ce ma priveste au si o mai mare eficienta a franarii... Sunt un pic agabaritic... :)

<br />Parca aveai un Giant de carbon,a Incaput pe el balonul de 32 ?!<br /><br />Sunt curios cum arata si ce spatiu a ramas intre cauciuc si furca.<br />

Nu e carbon decit furca, in rest e full aliaj...<br />A ramas 1mm lateral atit fata cit si spate, freca insa initial in "fundul furcii" precum si pe bratele clestilor de frina (Campa skeleton), dar am rezolvat "scotind mai in afara" rotile, cu 1mm in fata si cu 2mm spate - am folosit niste adaosuri astfel incit sa nu ma trezesc la un hop ca imi intra roata la loc si ma arunca in cap.<br />Pentru teren denivelat dar uscat (fara noroi) cred ca e satisfacator.<br />Oricum, ar fi fost mult mai bine cu exact acelasi profil dar cu balon de 30 sau chiar 28, dar asta e acum. In prealabil facusem mai multe masuratori si stiam ca va fi la limita, asa ca n-a fost chiar o mare surpriza sa constat ca am ceva de mesterit!
  • Upvote 1

Evident nu merge, chiar si 32 e la limita limitei (daca ai cea mai mica bataie la roata sau numai la anvelopa, nu mai merge)

Eu ma bucur ca am reusit asa, cu 32 si doar pt.teren uscat (fara noroi) cu un spatiu de 1mm de jur imprejurul balonului.

Tare treaba cu adaosurile :D

Am folosit si eu acum ceva timp la un cadru cu spatiu foarte mic,balonul de 25 intra la limita si toate pietricele adunate de cauciuc Imi zgariau cadrul.

Eu sper sa n-am problema asta, profilul e "diamantat" adica are niste f.mici (1-1,5mm) piramide, intre care nu poate sa prinda pietricele. Doar pe laterale are niste cramponele, dar la distante suficient de generoase.

Azi a fost o zi superba in Bv, m-am ofticat ca am avut treba pina s-a lasat intunericul, miine se anunta o zi si mai buna, dar voi fi plecat toata ziua, abia poimiine sper sa-i fac proba.

Coane eu daca imi fac unul frane pe disc ii pun.Nu inteleg de ce trebuie sa mergi pe uratele alea de frane pe janta... ;)

Pai e mai usor cam cu juma de kil coane,iar juma de kg In plus la cursele de CYC te desfiinteaza,se alearga o ora + 1 tur la intensitate maxima.Eh,si parca arata mai racey,mai fioros un CYC pe cantilever :P

Cu CYC-cul pe discuri e alta nebunie de-a mea,In primul rand Il construiesc pt cicloturism,iar mai apoi pt vreme naspa sau alte alte dirty jobs

Nu ma Intreba cate bitze am,Inca nu am ajuns la una pt fiecare luna a anului :D