Guest

Discutii si poze Cyclocross

Recommended Posts

Cand vad concursuri In conditii grele ma duc cu gandul la

Nici macar o pozna,esti la fel de secretos ca Mircea :P

daca-i vorba de mine:

pai ce sa fac, sunt cam suparat... am fost ocupat zilele-astea, plus ca am asteptat sa primesc un raspuns de la DKbike. nu l-am prea primit si a trebuit sa ii contactez eu pe cei din ungaria, BikeFun. ideea e ca nu pot face nimic, nici un schimb de bicle sau cadru.

bicla (Merida CX4, noua, nerulata nici macar un metru) e cu o marime mai mare decat ca la carte, practic 10-20mm mai lunga in horizontal toptube decat mi-ar trebui. am patru optiuni si nu stiu pe care s-o aleg. daca aveti vreo idee, va rog...

1) sa vand bicla intreaga, cumpar apoi alta bicla;

2) sa vand cardul si furca, sa pastrez componentele, cumpar apoi alt frame-set;

3) sa vand cadrul, sa pastrez componentele si furca (pt alta bicla de-a mea), cumpar apoi alt frame-set;

4) sa pastrez bicla asa cum e, si doar sa-i pun o pipa cu 20mm mai mica decat ar trebui.

Cand vad concursuri In conditii grele ma duc cu gandul la

Eu nu prea inteleg ce s-a intamplat acolo.E accident sau ce?

Daca cineva are clipul la o calitate mai buna rog sa imi arate si mie(clipul).

bicla (Merida CX4, noua, nerulata nici macar un metru) e cu o marime mai mare decat ca la carte

si esti convins ca nu ti se potriveste fara sa o probezi?

si esti convins ca nu ti se potriveste fara sa o probezi?

nu sunt convins, insa daca o iau ca la carte, e prea mare. m-am pus de proba pe ea si ma simt intins (cu o pipa de 120mm).

uite, atasez o foto cu mine din profil pe o bicla ce are practic 10mm mai putin in horizontal-top-tube, acelasi seat-angle, acelasi head-angle, pipa de 120mm, maini asezate pe bar-ends. arat ok sau par prea intins? FOTO

CycloCross CX Bike Dirt Jumping

Eu nu prea inteleg ce s-a intamplat acolo.

E cam evident ce s-a intamplat acolo...i-a prins frigul si ninsoarea pe catarare si cum ei erau imbracati de vara iti dai seama in ce conditii au urcat. La un moment dat chiar apare un ciclist care ii roaga pe colegii lui sa-i incalzeasca mainile.

http://www.youtube.com/watch?v=rnJvU0ofskc

• Upvote 1

Ca tot pune lumea numa poze si filme de pe net, iata si ceva creatie proprie. Am fost duminica, dupa concursul de la Dragonul Rosu, cu Dani (unul din cei trei curajosi participanti la amatori la nationalele de CX de anul trecut http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ) la Cernica. Pentru mine, a fost prima tura cu nou inchegatul din piese vechi CX. Poze si filme facute cu telefonu', deci full-screen n-ajuta la nimic ;)

Traseul, mai super de CX decat de MTB zic eu:

http://www.sports-tracker.com/#/workout/hcampian/c6fs8bk9vgfhn746

Si-un mic si amator montaj http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Ieti si ce mi-as dori eu:

Imagine postată

Asa ceva cum se comporta pe offroad? As vrea si eu una, dar as folosi-o mai mult pe offroad.

Sunt fiabile?

Cum se comporta jentile?

E preferabil un ghidon drept?

Ha, ha, ha! :D Faina tura... Cred ca-mi pregatesc si io de-un ciclocross! :)

salut Stefane!

am vazut din fotografii ca ai 'testat' o noua sa, Fizik Aliante parca. Cum ti s-a parut?

am si eu una, insa parca nu ma mai inteleg cu ea.

bafta,

M

salut Stefane!

am vazut din fotografii ca ai 'testat' o noua sa, Fizik Aliante parca. Cum ti s-a parut?

am si eu una, insa parca nu ma mai inteleg cu ea.

bafta,

M

Scuze ca ma bag in seama, si eu am testat si Aliante Gamma si Antares iar acum testez o Arione CX.

Dintre toate cea mai inconfortabila a fost Aliante, cu Antares m-a simteam bine pana in 50km, dupa deja era cam inconfortabila datorita latimii.

Cu Arione nu am facut mai mult de 50km, dupa ziua de sambata pot sa iti zic daca este cea mai comodaa, desi asa pare acum.

intrebarile astea referitoare la confortul pe diverse sei sunt la fel de inutile ca si raspunsurile.

Toata lumea constientizeaza ca ce se muleaza pe fundul unuia poate fi groaznic pentru altul, insa tot nutrim speranta ca putem scapa de incercari dureroase profitand de experienta altuia. Din pacate in ceea ce priveste seile, nu merge asa.

Cred ca singura exceptie sunt seile de tip Brooks, care ofera confort unei game mult mai largi, mulandu-se dinamic pe posteriorul utilizatorilor.

@kerosen: Fizik sunt sei extraordinare, apreciate de o proportie considerabila a pietei (dovada cota lor de piata). Experienta pe care ai avut-o tu nu ofera insa nici o informatie utila altui utilizator, decat daca-i imprumuti si fundul pt test ;)

o sa iasa o intreaga discutie offtopic din asta, dar:

Seile de la fizik sunt fiecare dintr-o grupa specifica, 3 grupe destinata pentru 3 costructii fizice diferite (al oaselor popoului).

Aliante e ptr intepeniti cu fundu mare.

Antares e ptr aia care si-o vad fara oglinda dar obosesc la et3 cand nu merge liftu'.

Arione e ptr aia care pot sa isi atinga (cu greu) degetele de la picioare cu ghearele de la maini si ii cam flutura vantu pe strada.

Acum daca vrei tu sa ii dam un aspect comercial putem sa zicem ca este pentru Bull / Cameleon / Snake si sa ne uitam la ei pe site si sa ne minunam de apa calda pe care au "inventat-o" si redenumit-o ei ca (find the animal in you).

Sunt de acord cu tine in totalitate ca o sea confortabila ptr mine mai mult ca sigur nu e si ptr altcineva. Insa in speranta ca Vegetarianu' stia de cele 3 dimensiuni diferite ale seilor Fizik, ca de ele vorbim, m-am gandit ca il ajuta sa afle din experienta altora cum se impaca cu cele 3 in parte.

Acu daca nu i-a placut aia grasa, poate ii place aia mai subtirica sau sare direct la aia slaba moarta.

In speranta ca nu te simti lezat (nu este intentia mea) iti doresec o seara buna.

Suuper! Azi-maine incepe si sezonul CX (la mine primul). Am inceput sa pun banii deoparte pentru un spalator cu jet Karcher.

Super asta - imi aduce aminte ca suntem asteptati pe Vf. Omu:

Imagine postată

• Upvote 4

se poate participa la maratoane competitii de xc pe ciclocross?sau e moarte curata la xc?

Nu sunt rai,sunt tarampeti,idioti In care se trezeste smecheria atunci cand

sunt In gasca