Guest

Discutii si poze Cyclocross

Recommended Posts

Cu siguranta sunt cel putin prieteni. Pare junior si probabil ca-l sicaneaza. Dar este foarte comic totul... :))

Cu siguranta sunt cel putin prieteni. Pare junior si probabil ca-l sicaneaza. Dar este foarte comic totul... :))

Prieteni cu riderul ziceam. Ne dam seama la faza cu butt slap

Un film foarte motivational (asa se zice? :D ):

• Upvote 3

Oare n-am avea o intrare la ALPAB sa incercam sa organizam si noi la toamna un mic CX in Tineretului? Zona din capatul lacului, cea cu podetele, s-ar preta minunat la un concurs din asta. Ar fi fun, in octombrie nu ar fi problema ca distrugi iarba, s-ar putea face un eveniment mixt de MTB-XCO si CX - ca din pacate totusi CX-ul are putini adepti. Tot asa, intai niste curse serioase, iar pe sfarsit unele de fun, cu costume, probe speciale, etc...

Un film foarte motivational (asa se zice? :D ):

:)))) genial clipul...propun si eu la concursri bere rece in loc de apa

La concursul de la Tg Jiu am bagat o dusca zdravana de bere la punctul de control de pe platou

Chiar In momentul cand trageam la masea m-a ajuns maestrul Ciocan,a Incetinit sa vada mai bine,probabil nu-si

credea ochilor :D

La IBO anul asta aveau bere in PA. E drept, fara alcool, dar e un inceput :P Mie o bere (cu alcool) inainte de coborarile tehnice mi-ar imbunatati performantele in mod cert. Iar sansa de a ajunge intreg jos ar fi oricum in mana hazardului. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

poate stiti deja filmul; cyclocross in anii '50. Oamenii aia erau adevarati gladiatori.

Abia am indreptat rotile si azi, dupa ce am coborat pe drum de tara de la seciu, am constatat ca iar au o bataie de cativa milimetri.

Sa fie oare de la jante, ca sunt prea moi? Sunt Giant stas chipurile de city/trekking. Ma gandesc sa le schimb cu unele mai zdravene care sa reziste. Cam care ar fi recomandarea voastra de janta mai potrivita? Un Grand Rock ar merge?

Numai bine.

poate stiti deja filmul; cyclocross in anii '50. Oamenii aia erau adevarati gladiatori.

Traseu mai naspa nu cred ca puteau gasi

@killer_fan

Daca tensiunea spitelor nu este corecta si egala,orice janta va ceda

In RO doar in doua locuri se centreaza profesional,cu tensiometre si comparatoare

In RO doar in doua locuri se centreaza profesional,cu tensiometre si comparatoare

poti sa ne dezvalui si noua locurile alea, si daca au acces la ele si muritorii de rand ?

nu de alta, dar sufar de aceiasi problema cu o roata de 29er, am folosit-o 3 ani fara nici cea mai mica descentrare, i-am schimbat de curand 3 spite (roase de lantul cazut dupa pinioane), si de atunci se descentreaza la fiecare 2-3 ture.

multumesc.

service-ul emmedue se pare ca nu e printre acele locuri. o sa iau toata tara la rand sa vad unde ramane roata la fel si unde nu. Momentan ma impac cu ea asa, mai desprind un pic clestii de frana si ma fac ca nu stiu ca e descentrata.

Oare cati s-ar baga astazi la asa un traseu?

Nu intreba de doua ori, ca cine stie.... :D

Avand in vedere ca mi-am incaltat bicla de off-road (vechiul Raleigh) cu o pereche de gume Continental Touring Plus de 700x32, am zis sa o scot la un traseu de ciclocross pe langa Bucuresti.

A iesit o tura frumoasa de duminica, pe malul Argesului pana la Comana, intr-o companie agreabila, ca de obicei (Claudiu, Laurentiu, Sorin) :

Malul Argesului - Comana

harta (traseu redat cam aproximativ in padurea Comana, in realitate a fost ceva mai "invartit").

Imi place bicicleta ta, seamana oarecum ca idee cu CX-ul meu, atat ca eu am ales ghidonul de CX pentru a fi mai sport. Sunt genul de biciclete perfecte pentru imprejurimile capitalei noastre dragi.

Multumesc, si mie imi e din ce in ce mai draga :).

Concluzii "sentimentale" dupa tura asta :

- putine lucruri se compara cu o hoinareala fara tinta precisa cu prietenii, duminica ;)

- hanul lui Vlad Tepes e un loc bun de popas pentru ciclistii infometati / insetati.

- punctul culminant al plimbarii a fost in padurea Comana, unde a trebuit sa evitam drumul rupt de o alunecare carand biclele prin rapa.

Concluzii "tehnice" :

- ghidonul si mansoanele, dar si pozitia in general, m-au tinut bine pana spre sfarsit fara discomfort major (exceptand fundul, pe ultimii km); am lucrat mult timp la setarile astea si par sa iasa; seaua ar mai fi de schimbat, am in vedere un Brooks - mai vedem

- una dintre cele mai prafoase ture de pana acum; aderenta noilor gume nu a fost chiar ideala pe drumul usor nisipos de pe malul argesului, de mai multe ori am derapat usor pe roata spate ('fishtailing")

- pe potecile din padurea Comana nu am avut probleme deosebite, cu exceptia unei coborari de cateva sute de metri pe teren prea pietros pentru abilitatile mele (acolo am mers pe langa, ca dansa bicicleta sub mine).

- niciodata nu stiu in ce ritm sa ma hidratez, pe ultimii 30 km (la sosea) am tras de mine sub arsita soarelui, imi era sete continuu.

foarte interesant ce spune belgianul Ben Berden despre scena americana CX, are vreo 36 ani si s-a decis sa faca sezonul 2011/2012 in the US.

asa ca Belgium versus the US in viziunea lui http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif...

http://www.bikeradar.com/news/article/interview-ben-berdens-take-on-american-cyclo-cross-31983

ma tot uit la curse de CX, majoritatea pe sporza.be, si... ma intreb anumite aspecte. se alearga timp de o ora, deci un fel de TT, in efort intensiv pe o perioada relativ scurta. castiga si subtirei (la kg vorbesc) si mai masivi. de multe ori casticatorii de pe la jumate forteaza, o iau solo, pun o distanta, si-apoi o mentin pana la final. intrebarea mea: nu credeti ca ar fi buni aici rutierii clasici de TT (Cancellara, etc)? imi dau seama ca nu se baga, caci risca accidentari, plus trebuie sa fie in forma primavara-vara, nu toamna-iarna. dar totusi, asa ca discutie, credeti ca ar fi buni?

cred ca la cx trebuie ciclisti mai adaptati la ruperile de ritm, care nu e inzestrarea principala a ciclistilor de contratimp. ciclistii care concureaza in criteriumuri - 'crits' cred ca se simt bine la cx. scena cx din state e in mare parte alcatuita din soselari care alearga criteriumuri tot sezonul

Pot fi folosite niste roti Shimano WH R500 la cyclocross? Mi'as lua niste cauciucuri mai late la cursiera sa mai pot parasi soseaua din cand in cand. un 35 cred ca imi permit clestii fiind o cursiera mai veche.

Ma ingrijoreaza in special numarul redus de spite(20/24)

off, scuze

daca ai cursiera, chiar si model vechi, furca spate nu-ti va permite cauciuc de asemenea dimensiuni. un 28, daca ar intra ar fi la limita si in primul noroi ti se va bloca roata.

cat priveste rotile, daca esti pe la 70kg, merg si la off

Nu cred ca o sa iti intre cauciucurile din cauza franelor... - cel mai bine testeaza inainte sa cumperi - chiar si la un magazin de biciclete ar trebui sa poti face asta. Altfel, poti sa te dai linistit cu rotile alea, ca nu se intampla nimic deosebit, poti sa ai si 120 kg.