Guest

Discutii si poze Cyclocross

Recommended Posts

Prima cursa de ciclocros din perspectiva unui mtb-ist infocat: http://www.freerider.ro/mag/albertirsa-cx-prima-cursa-de-ciclocros-din-care-am-scapat-la-limita-59368.html. Pt. cei care vor sa treaca la ciclocros dar nu sunt hotarati: " Așa că am trecut la a-mi pune la punct o bicicletă de ciclocros, practic o cursieră cu anvelope mai late, lucru care mi-a readus în posesie, după mai bine de 10 ani, o mașinărie de șosea. Versatilitatea e cuvântul de ordine zilele acestea!".

Ce ziceti, il vedem in 2014 la Prima Evadare pe ciclocros? :P

Nu se pune. E belgian. Uimitor e faptul ca are MTB. Cum adica a descoperit ciclocrosul daca cu asta s-a nascut si a crescut in Belgia?

• Upvote 2

Duminica asta am asistat la cursa categoriei elite la cyclocross: http://www.rv-pfeil-magstadt.de/radcross/

N-am vazut o infruntare sportiva mai dramatica decat asta... Incredibil de intens totul, iar conditile ingrozitoare si pentru oameni si pentru biciclete, apropo habar nu aveam ca profesionistii au doua biciclete identice pe care le schimba in timpul cursei de cateva ori! 

@@Mihai_Siman a facut cateva poze: https://picasaweb.google.com/111907133839383883239/MagstadtCyclocross02#

PS: in poze nu se vede si vantul rece care sufla ca un turbat...

Toata stima pt. cyclocross-isti! :D

• Upvote 1

In Magstadt Germania, undeva langa Stuttgart.

Foarte reusite pozele de la Mihai, multumim! :)

Voiam de ceva vreme sa va arat un alt fel de ciclocros-ist, un om pentru care bicicleta a insemnat salvarea propriei vieti. A inceput sa mearga pe bicicleta in primavara lui 2010 cantarind 260 kg iar acum, in 2013, participa la curse de ciclocros ajungand la 150 de kg. Stiu ca multi nu veti fi de acord cu postarea mea dar eu il admir pentru ambitia lui si cred ca merita cunoscut de cat mai multi. Pana la urma toti avem dreptul sa mergem pe bicicleta indiferent de varsta, sex si mai ales greutatea corporala. El e Ernest Gagnon:

wecz.jpg

fjab.jpg

7in4.jpg

zq8t.jpg

v53f.jpg

nq0s.jpg

yp5o.jpg

yiza.jpg

ij8d.jpg

guib.jpg

• Upvote 4

Numai respect pentru omul asta. Pe langa asta, cred ca incep sa zboare orice dubii legate de cat de rezistente pot fi bicicletele daca au componente alese cu cap.

Ce incantare de traseu gasesti pe la ei, "dincolo", cum sa nu fie distractiva aceasta ocupatie. 

Si eu am un respect si o enorma admiratie pentru el. In loc sa isi planga de mila sau stea in fata televizorului, cum fac mai toti americanii, el a ales sa se ia la tranta cu viata, cu kilogramele, cu diabetul, cu conceptiile gresite si incorecte despre oamenii supraponderali. De cand il urmaresc eu pe Facebook, de aproape 2 ani a mers pe o singura bicicleta iar anul asta, prin vara, a rupt un brat pedalier. In rest, nu am vazut sa fi avut avut probleme cu bicicleta. Pe mine ma intereseaza direct ce roti, jante si spite, foloseste de rezista atat!

Asta e bicicleta lui:

3dvw.jpg

Si bratul pedalier rupt:

ak9l.jpg

Pai cadrul pare de titan, furca foarte probabil e din otel, iar la roti ma astept la niste jante de trekking / touring pe 36 de spite cu cele mai solide spite de la DT (sau cineva de talia lor) combinate probabil cu niste butuci de downhill (sau ceva disciplina mai hardcore). Sunt surprins totusi sa vad saua aia atat de ingusta si subtire si discurile de frana relativ mici. Daca ne gandim ca franele alea au de oprit o masa de doua ori mai mare decat cea a majoritatii ciclistilor si bicicletelor lor aferente...

Iar eu ma intreb ce alimentatie are.... Mai ales cea nocturna, pe furis....

• Upvote 1

In zilele noastra obezitatea se considera o boala (mai ales la ce greutate mare peste normal are tipul, si mai ales in America) iar eu cred ca sunt de judecat oamenii care stau pe canapea la televizor si nu fac nimic- nu trebuie judecati cei care iau masuri (de orice fel, miscare diete, etc). Nu cred ca cineva normal la cap va judeca un om bolnav de pneumonie - poti sa il judeci daca nu se trateaza, ca mai si imprastie boala la altii.

Din niste statistici pe care le-am vazut la americani, 30% din populatie sufera de obezitate. E si normal pe undeva, numai painea se pare ca are 100 de ingrediente ...

Referitor la bicicleta, sunt interesante toate componentele de pe ea : transmisia cu totul, in special lantul, anvelopele (din ce am vazut eu, doar anvelopele late, peste 2 inci rezista oficial la greutati peste 100-110 kg / anvelopa), tija de sa. Franele par sa fie BB7 ?

• Upvote 1

Singurul lucru de apreciat la tip este bicicleta lui. In situatia in care se afla mi se pare chiar periculos sa faca sport, cu atat mai mult curse, unde fara sa vrei, tragi de tine. Plimbari usoare cu bicla combinate cu o alimentatie normala e ceea ce ar trebui sa faca. Dar, se pare, ca e un om al extremelor: Baga in el ca spartul si participa la ciclocrosuri pana o sa-i crape inima intr-o buna zi. Nu e nimic de admirat la bezmetic si, daca voi ajunge vreodata in situatia lui, nu-i voi urma exemplul.

L.E. Sa ma dau pe mine exemplu: sunt fumator. Ma admira cineva ca merg cu bicicleta, curatandu-mi astfel plamanii? Ce folos daca, imediat dupa plimbare, bag un pachet de tigari in mine. Toata lumea imi va spune sa renunt intai la fumat si apoi sa am pretentii ca voi avea ceva rezultate la pedalat.

• Upvote 1

E foarte usor sa-ti dai cu parerea despre cei care au diabet. Conceptia generala este ca diabetul se face daca mananci dulciuri prea multe, asa cum unii cred ca faci cancer daca fumezi sau mananci carne. Diabetul il faci pentru ca il faci, ai predispozitie genetica, il mostenesti, etc. Cand esti tinar ai impresia ca poti sa-l controlezi prin sport, regim dar de la o vreme constanti ca nu se mai intampla asta. Daca ai metabolismul dereglat si insulina nu-si face treaba, ai tendinta de a obosi repede, de a pune foarte usor kilograme in plus chiar si cu 2500 calorii consumate zilnic si mai ales iti este chiar interzis sa nu mananci sau sa faci excese in sensul infometarii. 

Am vazut si eu destui extra-supraponderali care si-au pus povestea de succes pe net si au ajuns instructori de fitness, vind diverse traininguri online, etc. Majoritatea insa au facut operatii de micsorare a stomacului. Cand dai jos aproape 100kg ca baiatul asta devin obligatorii operatii de indepartare a pielii in plus. In fotografiile de mai sus el nu are 260 kg, dar la 1.72m cat zice ca are, pare totusi ca are mai mult de 150 kg. Ceea ce nu e asa de mult totusi pentru o bicicleta mai ales ca nu cred ca el se da la concursuri chiar tare, iar modelul ales de el este un trekking de otel de la Seven. Nu avem nici o dovada ca el s-a dat la 260 kg, sa nu extrapolam. 

Oricum cred ca ideea cu ciclocrosul e foarte buna in cazul lui, decat ciclismul de sosea sau cel de munte, e un compromis mai solicitant si mai in siguranta. 

• Upvote 6

Daca intereseaza pe cineva, cred ca asta e bicicleta lui Gagnon, Seven Expat S: http://www.sevencycles.com/bikes/expat-s.php . Si pare a fi o bicicleta cu adevarat "zdravana": http://kitesurfbikerambling.wordpress.com/2011/08/23/dream-bike-expat-s-bike-by-seven/ .

Maestre Trevi, din nou ne arati cat calm si bun simt ai cand iti argumentezi  punctul de vedere corect si rational, dar unele ineptii parca nu merita comentate. Parerea mea! :D  

dupa 15 ani petrecuti cu Colnago, unicul Sven Nys o ia de la capat cu o noua bicla, cica pana in 2016. bicla e nou-nouta, pe nume Boone, de-abia iesita din cuptor, dotata cu tot ce se poate..

11685404906_398c7548e2_o.jpg

http://www.france3.fr/direct

Paris Roubaix

Acum la TV pe Rai 3

Cette vidéo est inaccessible depuis votre territoire pour des raisons de droits de diffusion concédés à France Télévisions.

Retrouvez toutes les vidéos disponibles depuis votre territoire sur francetv pluzz

Fuck les ....