Guest

Discutii si poze Cyclocross

Recommended Posts

Nu cred ca o sa iti intre cauciucurile din cauza franelor... - cel mai bine testeaza inainte sa cumperi - chiar si la un magazin de biciclete ar trebui sa poti face asta. Altfel, poti sa te dai linistit cu rotile alea, ca nu se intampla nimic deosebit, poti sa ai si 120 kg.

Rotile sunt bump proof. Am pe cyc si la tura de Babele comentariul lui Basso The Champ in timp ce mesterea la frana a fost: ce roti atza ai coane... Desigur au limite dar eu nu le-am atins, nici la Comana Autumn Race cand mi-a intrat un bustenel intre spite cauzand o bataie de 2 mm. Stau pe 80kg :)
  • Upvote 1

Cu placere :)

Interesante rezultatele de la proba masculina, unde primii 7 ciclisti au fost toti belgieni! comentatorii chiar inventau titluri de "campion mondial non-belgian" sau "campion mondial francofon".

Am mai urmarit si proba de juniori (u20) unde castigatorul Mathieu van der Poel este fiul lui Adrie van der Poel si nepotul lui Raymond Poulidor.

Eram curios daca vor fi folosite franele pe disc, dar n-am vazut - poate si fiindca nu a fost un traseu noroios?

Ati vazut ca la Paris-Roubaix, Europcar au folosit biciclete Colnago Prestige, de ciclocros, si au avut om pe locul 2?

Am postat aici ca fiind discutii diverse despre ciclocros...

Nu mai comentez versatilitatea unei astfel de biciclete (cx).

• Upvote 1

deasemenea Lars Boom, a mers tot pe CX, ca si anul trecut. a inceput cursa cu modelul Defy (ca toti ceilalti din echipa) si cum a dat de greu a schimbat-o cu ciclocrosu' TCX. el fost campion mondial de CX. a fost si cam singurul ce a mers de cauciucuri de 30mm.

aici bicla lui: http://www.cyclingne...x-advanced-sl-1

Imagine postată

Ce parere aveti despre aceste cauciucuri, anume Schwalbe CX COMP ? Sunt bune pentru poteci/usor offroad? Am un set de roti care nu le folosesc, si vreau sa ma bag sa fac si ciclocross.

CX Comp am rulat pe fata un an an si jumatate, sunt super pe sosea si pe offroad sunt destul de bune cat timp e uscat. Pe noroi nu mai merg atata de bine, dar pentru all-rounder de uscat mie mi se par foarte bune.

Mersi tare mult!

Saptamana viitoare o sa le iau...doar trebuie sa ma decid ce balonaj sa iau, pe fata intra lejer unul de 35, cu spatele am mici probleme, sper sa intre un 32.

A fost cineva pe traseul scurt de mtb de la cupa Emmedue cu cyc?

Avem voie sa participam cu cyc-ul, m-as baga daca nu ar fi zone extreme (desi mai nasol decat aratura de la finalul PE nu poate sa fie decat un drum cu bolovani).

Am prins gustu de la PE :)

am mers eu, nu pe traseu, dar pe o buna parte din dealurile Seciu si nu este extraordinar de rau: Drum cu pietris, pamant insa nimic ce ar necesita suspensie.

Eu zic ca e putin exagerat, e un traseu destul de greu de MTB, cu urcari lungi si grele si multe zone de radacini si bolovani, dar na, incercarea moarte n-are. Chiar as fi curios cum s-ar descurca cineva.

ce radacini? seciu e zona viticola nu de padure. urcarile, se vede si pe filmuletele de anul trecut ca si multi cu mtb-uri le-au facut pe jos.

Pai asta vreau si eu sa zic, unii au urcat pe jos, iar altii vor cu ciclocros-ul. Bine, daca din start pleci cu ideea sa urci si tu pe jos, e OK. Ai fost pe traseu? Ia track-ul si du-te. Traseul nu e pe drumuri oricum, e mult pe poteci. Chiar sunt curios cum a mers. De fapt, daca ai avea timp candva in timpul saptamanii, ca-s in concediu, as veni si eu. Cat despre coborari, stiu oameni buni la MTB care s-au imprastiat cu full-suspension pe acolo. De fapt si eu am tras vreo doua cazaturi urate pe coborare, la una mi-am si rupt bar-end-urile, tija de sa si m-am umplut de sange. Am reusit sa termin cu o tija de sa donata de un prieten abandonat, tot ca a cazut urat pe coborare si nu mai putea sa respire.

Nu in ultimul rand, sa nu uitam ca e un traseu marca Rosioru, un rider care stie despre ce e vorba cand se discuta de MTB la limita.

sigur. alege o zi dupa ora 14.30 si mergem. fara gps, doar cu foaia in mana traseul pare greu la partea de orientare.

Maine daca nu ploua tare? M-as bucura, ca nu prea am cu cine sa dau pedale in timpul saptamanii sa profit de concediu.

am incercat azi sa fac prima parte insa m-am ratacit. harta traseului de pe siteul oficial e varza. ii lipsesc drumuri. dupa cum ziceam fara gps si necunoscand zona e naspa rau. asa ca maine, horace daca mai vii adu si un gps de ai.

Scuze, dar am fost foarte ocupat si voi cam fi si azi, cred ca o voi lasa pe saptamana viitoare, dar intre timp se face recunoasterea oficiala a traseului we asta, mai bine de atat nu se poate ca sa vezi cum e traseul.

Daca mergi in we, sunt curios cum o fost cu CX-ul, sa ne scrii. Distractie placuta!

Daca mergi in we, sunt curios cum o fost cu CX-ul, sa ne scrii. Distractie placuta!

banuiesc ca ai citit deja cum a fost :D

O cursa frumoasa, nu tocmai specifica pentru cyclocrossuri insa care arata pe unde se poate cu ele daca chiar vrei :

https://vimeo.com/15351300

• Upvote 1

Imi pare rau,dar eu nu inteleg astfel de curse de ciclism. In 4 din 5 cadre din filmulet, aia carau bicicleta ori la deal ,ori la vale. Eu nu vad nici o placere in a cara bicicleta in spate,dar se pare ca sunt unii carora le place.

• Upvote 2

O intrebare: ati vazut undeva de vanzare cauciucuri colorate de ciclocross? (alb am gasit, dar alte culori doar prin USA). Anvelope de sosea colorate am tot vazut (Schwalbe, Michelin) dar de CX nu. Ar arata super pe albastru, rosu sau galben :)