calcaneu

Semicursa Villiger - upgrade

Recommended Posts

Salutare !

Am de ceva timp o semicursa Villiger cu cadru Cr-Mo de 62 cm si datorita dimensiunilor mele, nu as vrea sa renunt la ea.

O sa incep prin a posta pozele cu cadrul, cu rugamintea sa imi sugerati ce as putea face din ea, data fiind geometria.

Franele sunt Weimann simetric, deraiorul spate e un XT (care culmea se pupa cu urechiusa), 6 pinioane suntour si o singura foaie no name nemteasca.

Visul meu umed ar fi sa o inalt cat mai mult, eventual prin talonul gumelor si sa-i pun un drop bar gen 29-er, ideal cu componente de mtb second, care abunda pe forum.

Am poze cu toate piesele, orice intrebare va fi insotita de poze.

Va multumesc !!

Arata foarte bine bicla, sper sa o pot aduce si eu la standardul asta.Cadrul este revopsit ?

Problema mea este cum transform furca filetata in prindere cu aheadset cum ai tu ? Vreau ghidon de mtb, cu pipa reglabila..

Se mai poate folosi monoblocul care e deja pe cadru pentru un pedalier nou de mtb cu 2-3 foi ?

Multumesc !

Spor la bricolat !

In sfarsit am procurat aproape toate piesele necesare , asa ca o sa postez pozele "inainte si dupa "

Bilantul suna cam asa : bicla veche 250 ron ; gume schwalbe 90 ron ; deraior spate xt 50 ron ; deraior fata deore 40 ron ; manete combo alivio 50 ron ; adaptor+pipa 50 ron ; husa sa 50 ron ; vopsitul cadrului gratis .

Mai am nevoie de ghidon, camasi,camere. Concluzia e ca la totalul asta, probabil as fi luat o bicla sh de-a gata mult mai buna/inchegata, dar placerea bricolatului e unica :D

Le multumesc pe aceasta cale virtuala domnilor Foxxbiker si Maus, care m-au sustinut in acest proiect, deasemenea domnilor de la care am luat piesele.

Cat de curand sper sa o termin, fac un update =))