VGeorge

Lista tepari

Recommended Posts

si tanti de la posta iti va raspunde sec: aveti rabdare sa va vina acasa hartia de la postas.

te dai bine pe langa o postasita anume (adica eu i-am dus o ciocolata, o floare de 8 martie) si ma suna ea frate cand am colet la posta.:-??

Nu vreau sa mai dau nume, de pe aici pe forum, am patit-o si eu, am reprimit un colet neridicat, omul se jura ca nu a primit nici un fel de aviz.

Sa va dau si un exemplu pozitiv: am cumparat un bike de peste 300 de euro, omul mi l-a trimis pe cheltuiala lui si ulterior i-am pus banii (cost produs+taxe) pe un cont de card, ce ziceti?

Fratilor am si eu o intrebare , daca cumpar un produs din bursa , si in poza in care este prezentat produsul arata complet adica butuci+QR , si primesc acasa decat butucii este sau nu ''tepuiala'' butucii sunt ok .

*Vanzatorul nu a specificat ca cu include QR , deci in mod normal ar trebuii sa ii aiba ...

@Zola

i-a legatura cu omul, poate este o greseala regretabila, o fi uitat sa ti le trimita.

In spiritul sarbatorilor de iarna, daca nu ai deloc QR-uri, iti trimit eu, gratis, o pereche. Daca esti interesat da-mi adresa pe PM

Butucii se vand cu QR, oriunde, am vazut si eu poza vanzatorului, clar teapa sau in termeni juridici "abuz de incredere" ! :-??

Alea erau in ton cu butucii , adica retro.

L-am intrebat pe vazator dece nu i-a pus mi-a spus ca erau ai lui ..(cand era facuta poza banuiesc ca erau si butucii tot ai lui ) si si-a creut citez ''sorry'' si atat nu am mai dat de el pe mesanger .

Partea prosta pentru mine a fost ca am vrut sa fac atunci niste roti si am cu ce sa le prind sa le centrez .

Apoi bicla fiind oarecum ''tematica'' se cam strica treaba cu niste QR cu o cheita 'super-futurista'' .

Si ca sa ii bat obrazul putin userului respectiv Bonane il trec aici alta data sa spuna clar daca produsele pe care le vindesunt ca in poza , altfel o sa se apuce lumea sa vanda ceasuri fara mecanisme si ambalaje :D . In rest nu am ce sa ii reposez , coletul a venit la timp produsul este nou taxele postale au fost 50% sau pe apoape .

Sa va spun si eu o patanie de-a mea, care sa intareasca convingerea ca nu poti avea incredere 100 % in ceea ce cumperi second hand de pe net.

Am cumparat un produs second hand, de pe un site de licitatii, vanzatorul avand si calificative pozitive. Am ridicat coletul cu plata ramburs iar produsul nu corespundea nicidecum descrierii, avand o valoare de max 10 % din ceea ce comandasem eu. Am mers la Politie si oamenii au fost super promti, mergand direct acasa la om, care mi-a returnat integral banii (hi, hi , hi, am mai ramas si cu jaful de produs trimis)

Asa ca grija mare de la cine cumparati, luati-va masuri de precautie, de genul posibilitatii deschiderii coletului inaintea platii. E mai scump cu un curier rapid, dar la sume mai mari merita.

@cetzuc1

NU CUMPARATI DE LA ACEST USER !!!

Am cumparat de la "el" o pereche de pantaloni cu bretele HERVIS si mi-a spus ca sunt purtati uzati dar in buna stare si nu au nici un defect, cand mi-a venit azi coletul stupoare, au venit niste pantaloni extrem de murdari, rupti (mancati de molii, gauriti), scamosati si rariti !

Concluziile le trageti voi!

PS: Voi reveni cu poze pentru credibilitate!

LE: NU este vorba de banii dati pe produs, ci de corectitudine si bunul simt intre noi ciclisti!

Rusine !!!

Salut baieti...am vazut ca am si eu o reclamatie cu niste QR insa pur si simplu am uitat s ale pun in pachet dar mi-am cerut scz si i-am zis omului ca o sa trimit cheile mai incolo prin cineva insa nu a fost cu intentie am vandut si am cumparat multe pe Forum si nu ma cobor la nivelul de 10 lei(2 chei rapide)

Haide-ti mai bine sa va dau eu un nume de tepar care si-a gasit o scz buna.."Mi-au furat bicicleta si nu mai am dc sa ii ridic de la posta,imi cer scz dar asta e o sa iti trimit banii pe tranposrt" si bineinteles ca nu i-am vazut poate altii il cunosc insa e un tepar curat....Nicolae Ioan de pe Aleea Uzului Bucuresti

Guest mirceatoma84

imi cer scuze daca nu am postat bine si daca exista deja un astfel de topic. sunt agitat pt ca tocmai am luat o teapa si sper sa imi fie scuzata neatentia.daca nu mai este un astfel de topic propun sa ramana acesta eventual cu numele care il considera adminul si sa fie sticky. fiecare ar putea sa spuna cine este teparul caci automat prin curier afli datele lui ca astfel sa nu mai ia si altii tepe. si eventual sa fie pus in bazar

problema mea:

nu trimiteti NIMIC si nu cumparati NIMIC de la lazar flavius alba iulia.str.incoronarii nr 42a 0741431187 cnp: 1870422011166

e un mare tepar!!! mi-a trimis o casca de bicicleta CRAPATA !!! nu inteleg cum cineva poate fi atat de inconstient? pt 50ron risca sa ma

aibe pe constiinta !! desi cred ca astfel de om nu are constiinta.;)

Alt tepar:

Dan Cazmir - Timisoara

Faimosul reclamat de atatea ori pe alte forumuri m-a tepuit si pe mine. Ei bine doar cu transportul coletului, adica vreo 20 de lei in total, pentru ca nu a binevoit sa ridice coletul in 10 zile de la posta.

Asta dupa ce am vb cu el pe messenger si ne-am inteles ce piese vrea si tot. Am pus cu ramburs deci nu am ramas fara piese. In schimb am stat inutil de 2 ori la cozile interminabile de la posta pentru ca asa-zis-ul biker nu are bani sau nu binevoieste sa ridice coletele.

Daca il stie cineva din TM rog sa ii dea un sut in fund din partea mea, pentru drumurile facute si banii aruncati degeaba.

Iar asa ca sfat, nu faceti pe viitor afaceri cu el, decat in cazul unei plati in avans.

Vlad

Se pare ca mam uitat prea tarziu in lista de tepari si am patito si eu cu acest dan cazmir. asta este viata merge inainte data vitoare voi fi mai atent. sper sa fie ultimul de acest gen cu care o sa am de-a face.

ATENTIE LA << attila_csizmas >>

Am discutat un lucru , gradul de uzura si am primit cu totul altceva plus ca , gradul de uzura este mult mai mare decat spusese .

salut!

Nu stiu in ce ape se scalda pushtiu asta si sa stiti ca m-am gandit de 2x daca sa scriu despre ce mi-a trimis sau nu, insa am zis ca poate ajuta pe viitor, macar pentru voi, ceilalti, care poate o sa vreti sa mai cumparati de el....eu unu, n-o sa mai cumpar. Isi spune Bonane , id mess sweet_djbobo, e din Zarnesti, Brasov ( Str. Zorilor nr. 14, Bl 14, Ap 10 ) si-l cheama Bita Bogdan Stefan...Povestea e urmatoarea: azi am scos coletul de la el, comandasem un Camelback de 750 ml ( o sa se vada in poze ), 50 lei, cu husa termica. Avizul de la posta mi-a ajuns pe vineri dupa-masa, la adresa de corespondenta, din buletin, eu insa locuind la alta adresa cu prietena mea. Pina m-au anuntat cei de acasa ca a venit un aviz, s-a inchis la posta. Asta a fost vineri, luni a trebuit sa plec de dim buna la Cluj, ajungind seara, iar marti am lucrat ( lucrez la Sm, eu fiind baimarean ), deci n-am putut nici cum sa ajung la posta, ajungind la 20.30 in Baia Mare..Bonane m-a presat non stop cu comanda, sa ridic , sa ridic pachetu si l-am asigurat de fiecare data ca ajung sa-l scot, ceea ce s-a si intimplat azi, miercuri, fara nici o problema, platind in plus doar magazinaj de 60 bani...

Ca sa constat la desfacerea pachetului ca respectivul Camelback e mai mult decit folosit ( omu spunea ca e nou, folosit 1 data, castigat cica la un concurs din Austria ), cu urme vizibile de folosinta, murdar si cu miros f urit, de ranced, specific magazinelor SH, in interior. La fel si husa....eu cred ca l-a luat de la vreun SH ....in fine, astia sint "oamenii"...si baiatu asta mai are tupeu nerushinat sa ma faca neserios ca nu am scos pachetu, ca el a fost pe ploaie si l-a pus la posta, etc...o sa caut si conversatia pe mess, pt conformitate ( probabil de aia ma tot presa si bombarda cu mailuri si mesaje ). Si tot pentru conformitate, o sa pun si pozele cu produsu'.

Nu-mi face placere sa fac asta, n-am mai facut niciodata si sper sa nu mai fiu nevoit sa o fac, insa ma simt putin furat, tras pe sfoara....in conditiile in care au fost oameni d e pe forum care mi-au trimis pachet fara ramburs, iar cind l-am luat i-am pus banii omului pe card ( Lys poate sa confirme veridicitatea ). Nu sint in postura sa trag tzepe, n-am fost niciodata. Am o varsta, un statut.

Concluziile sint ale voastre!

Cosmin, respectuos!

PS scuzati romanul fluviu, dar vreau sa fie cit mai clar si sa includ si eventualele replici.

PS am vazut acum ca mai are si alte reclamatii aici...din pacate cam tarziu am vazut

http://picasaweb.google.ro/cocacosmin/CamelbackNou#

Edited by fremen
poze

Si eu am avut o mica problema cu Bonane. Am cumparat o cursiera de la el in iarna si mi-a spus ca saua care aparea in poze are o sina rupta si ca imi pune alta in schimb. I-am spus sa o lase pe cea defecta ca am sa ma ocup eu de reparatie. Raspunsul a fost ca a aruncat-o deja.

Cursiera a venit cu o sa intr-o stare incredibil de proasta si am scimbat-o imediat. Sincer nu asta m-a deranjat. Pretul bicicletei a fost foarte ok si el a fost prompt doar ca peste o saptamana saua "defecta" si care "o aruncase la gunoi" era pe alta bicicleta pe care o avea la vanzare.

Un pic de gust amar din povestea asta.

Pe un ton mai vesel, prietena mea se bucura de bicicleta si merge cu ea in fiecare zi.

Se pare ca am ajuns pe lista de Tepari dintr-un motiv simplu ca......l-am presat pe tip sa ridice coletul pentru ca ma tot mintea ca maine ca il ridica prietena mea...ma rog...am inteles am zis de la inceput ca e probat o singura data si nu de catre mine deci nu stiu ce a fost pus in el si bineintele s ca trebuia spalat si dezinfectat. Oricum eu cand ti-am zis ca il pun coletul l-am pus....u cand ai zis ca il ridici..nu ai facut-o decat dupa 3 zile. A doua faza este ca ma lua cu faze gen....Nu toate problemele graviteaza in jurulul coletului d ela mine.....un neserios. A treia e ca ce ti-am ratat in poze e si in realitate deci no coment. Te rog frumos nu mai comenta cand nu esti tu serios si nu incerca s ate scoti....te rog am vandut multe si am cumparat multe insa u esti al 2-lea cu care am probleme din cred ca 100 de pers

Pozele sint concludente, vorbesc de la sine...in rest, NO COMMENT. E normal sa incerci sa te disculpi cit mai mult cu putinta, e miza mare, n-o sa mai cumpere nimeni de la tine daca ramane asa....Important e ca banii au ajuns la tine ( char si dupa 3 zile de cind ai pus coletu' ) si ca esti fericit, ma gindesc, ca ai vandut ceva f uzat, apropae de nefolosit , decit poate dupa stradanii mari de a scoate mirosul urit , la pret de NOU, cum spuneai ca e...ce sa zic, succes in continuare, la cit mai multe tzepe! sau poate o sa incerci sa-ti revii, esti inca tanar, posibil recuperabil...Numai bine!

Chestia asta cu rezervarile nu ţine deloc.

Un client mi-a zis sa-i pastrez o bicicleta ca vrea sa o cumpere, si am pastrat-o timp de 4 luni ! As fi putut sa o vand de 10 ori in timpul asta, ceea ce pana la urma am si facut.

Altui client i-am trimis bicla prin curier si apoi m-a sunat si a spus ca nu o mai vrea. Si tot asa rezervari din astea am avut o multime, si dupa cateva zile sa-mi spuna ca renunta.

Cine vine primul cu banul - ala e servit.

rechinul11, a promis in acelasi timp catre doua persoane ca trimite un monobloc. a trimis-o celuilalt, nu mie.

eu i-am scris primul, a ignorat mailul meu initial, apoi a revenit zicandu-mi ca trimite, si nu a facut-o.

un lucru destul de ciudat,am luat de la user-ul don.radu 2 sei acum citeva luni,sei care au fost foarte bune,recent am vazut alt anunt al lui pentru o sa fizik aliante carbon http://www.ciclism.ro/bazar/showproduct.php?product=542 ,am discutat la telefon si am fost de acord cu un schimb,o sa fizik aliante cu sine din kirium si o sa scott racing plus 150ron pentru cea de carbon,a venit baiatul am facut schimbul,m-am uitat la ea,am vazut ca are un mic semn,dar totul parea ok,am flexat-o in maini si parea bine,dupa vreo 2 ore la montare am observat ca daca trageai usor de virf in sus o tija era sectionata la imbinarea carbon-titan,am sunat de mai multe ori in seara aceea,si bineinteles si urmatoarele zile,dar nu a mai raspuns nici la telefon si nici la email-uri,acum prima data cind am luat de la el a fost serios,pe cind acum.....,nu stiu ce sa cred...daca nu mai raspunde la telefon ma face sa trag concluzia ca se fereste de mine,ceea ce inseamna ca a stiut ca saua are defect,in concluzie fiti foarte atenti cind cumparati de la el pentru ca s-ar putea sa aiba defecte (sa nu mai zic ca in anunt scrie ca este noua)

post-5154-052479600 1280668921_thumb.jpg

M-a sunat cineva de pe numarul 0728 823 878, nu s-a recomandat sau nu am retinut eu, a negociat omu, ne-am inteles la pret si a ramas sa imi dea mesaj cu numele si adresa "in 20 minute" sa ii trimit coletul. Evident ca nu a mai trimis nimic, nici nu a sunat sa spuna ca s-a razgandit... I-am retinut piesa 24 de ore, ca sa nu fiu magar sa o vand fara sa il anunt dupa ce i-am promis-o, timp in care am refuzat alti doi clienti. Acum cand l-am sunat eu sa ma lamuresc care-i treaba, nu mai raspunde la telefon, imi da ocupat...

Nu stiu daca se cheama teapa sau nu, dar ar fi bine sa memorati numaru, daca va suna sa stiti ca e om serios. :rolleyes:

Alt tepar ENE LAURENTIU CATALIN (elloret pe forum) este din Constanta, Bdul 1Mai, nr.105 ,bl C2, ap.207. Mi-a vandut niste incalzitoare de maini rupte, iar cand le-am trimis inapoi nu le-a ridicat de la posta motivand ca nu are bani.A avut nesimtire sa imi spuna ca nu iau incalzitoare de frumusete ci sa imi tina cald la maini deci le pot folosi si asa .Am platit transportul si la returnare. De atunci nu mai raspunde la email.E un om de nimic. Se manjeste pentru 40 lei.

elloret teparule cand imi dai banii inapoi pe manecile rupte cu care m-ai pacalit ?

Numitul Ovidiu tel.0734975818 din Azuga, tot un tzepar care se jura ca ar cumpara diverse, te pune sa le scoti de la vanzare, dupa care spune ca "a nins afara si nu mai poate cumpara" ! :blink:

• Upvote 1

Dupa aproape 1an de la evenimentul pe care am refuzat sa-l relatez aici unde ii era locul considerand ca userul "vlad" este un tanar care vrea si el sa-si faca un ban de buzunar, iata-ma fortat sa-l introduc in lista in urma unor discutii de azi ;)

Pe scurt, mi-a vandut doua cauciucuri de 150ron ambele care erau dintr-un lot de rebuturi si nu a mai vrut sa-mi returneze banii spunand ca-i vina nemtilor si sa-i trimit eu cauciucurile(dar el banii nu), sa le trimita in Germania si in doua luni sa mai vedem noi... Cert e ca eu am ramas cu paguba pana azi !

Discutia de azi de la bazar se afla la linkul urmator, pacat ca dupa 14 zile va disparea: http://www.ciclism.ro/bazar/showproduct.php?product=5005

• Upvote 3

Axe, iti repet si aici, daca au fost cu defect, de ce nu le-ai trimis, si le schimbam in MAXIM 2 saptamani cand venea comanda urmatoare. Din pacate nemtii nu schimba produsele in garantie doar pe poze. Imi pare rau dar nu e politica mea.

Si in + de asta, daca au fost defecte, de ce le-ai folosit? Unde e logica? iti risti viata pentru asa ceva? in loc sa le trimiti si sa rezolvam OMENESTE problema.

SPun inca odata sa nu exagerezi ca si un copil de clasa a 2-a sau ca un reporter de la o revista de scandal si sa faci din tantar armasar ! De ce spun asta? pentru ca TU, daca voiaia sa se rezolve problema, ajuta-i la buna desfasurare. Inclusiv cu tine au fost de atatia an de zile 3 probleme de garnatie, 2 s-au rezolvat si clientii au fost multumiti, cu tine nu s-a putut vorbi civilizat.

Varsta care o ai nu iti da nici un drept si sa ma jignesti. Eu incerc intotdeauna sa fac sa fie bine si zecile daca nu sutele de clienti. Daca ar scrie toti aici din cei care au cumparat de la mine ti-ar fi rusine sa iesi afara din casa !

Daca tu crezi ca eu doresc sa imi patez reputatia pentru 150 de lei, crede-ma ca te inseli amarnic, NU am dat, NU dau si NU voi da tepe NICIODATA pentru ca fiind corect, am mai mult de castigat decat sa te "tepuiesc" pe tine de 150 de lei, e si logic nu??

Si personal, aici nu cred ca am nici o vina, fiindca produsul ar fi fost defect ! E vina producatorului, care datorita termenilor de garantie, ar fi SCHIMBAT cauciucul/caucicurile. Daca tu nu stii numara de la 2 saptamani si faci confuzii cu 2 luni, e fix problema ta.

Eu ma simt impacat ca am dorit sa te ajut sa remediem problema si sa schimb cauciucurile !

Si cu asta, inchei, pentru ca simt ca imi pierd timpul dand explicatii care le-am dat si nu mai sunt dator sa le dau, daca acea persoana se face ca NU intelege, sau NU vrea sa inteleaga intentionat!

Un week end excelent tuturor si spor la pedalat,

Vlad

• Upvote 1

Vlad, pe scurt, ca mesajele lungi "plictiseste" :

Primit cauciucuri - vazut defect - sunat Vlad - cerut banii - bla bla Germania - optiune refuzata - FAIL !!! :blink:

Iti explici cum de nu s-a rezolvat dupa un an cu toate ca tu ai asudat incercand rezolvari ?

• Upvote 2

Ma scuzati ca ma bag ca musca in lapte, dar ma intriga absurdul situatiei!

Am si eu o intrebare :

Userul vlad este de fapt magazinul "vlad"? Detine vreo firma ce importa si distribuie piese de bicicleta? In cazul asta da, intr-adevar, putea propune (nu si conditiona) sa schimbe produsul defect, la fel cum procedeaza un magazin.

In orice alta situatie, faptul ca nu a rambursat banii la cererea cumparatorului mi se pare teapa curata.

• Upvote 2