VGeorge

Lista tepari

Recommended Posts

Recent am cumparat din bazar un schimbator spate SLX RD-m662 de la userul "toninoka" (Tarus Antonio din Constanta). Comunicarea ok, trimis prin posta la timp. Schimbatorul era cel din pozele postate la bazar (se recunostea dupa o zgarietura), insa vanzatorul s-a gandit sa ii schimbe rotitele. Una din cele doua rotite pare a fi de SLX (e identica cu cea de la un alt SLX pe care il am eu), insa cea "de sus" pare a fi de la ceva schimbator cu 6 sau 7 viteze. Arata complet diferit de cea de jos, are si o uzura destul de mare, iar partea centrala (cele doua capace metalice)au un diametru mult mai mic decat la rotitele de SLX, plus ca sunt lovite si rotita ruleaza greu. Latimea rotitei (sau grosimea) este mult mai mare decat la o rotita de schimbator de 9 viteze, astfel ca surubul abia agata putin cu extremitatea filetului.

Nah, nu pot sa spun ca e o teapa de zile mari, dar mi se pare josnic sa te apuci sa ii pui cumparatorului ce gasesti prin cutia cu piese uzate, mizand pe ignoranta lui. Intamplarea face ca mai aveam un SLX identic si am cu ce sa fac comparatia. Imi mai trebuia unul pentru bicicleta sotiei, dar acum ramane sa caut o rotita buna.

Rusinica-rusinica-rusinica. Si mie sa imi fie invatatura de minte sa nu mai cumpar de la useri cu activitate nula pe forum sau in bazar.

Anuntul suna "(...) in stare impecabila, folosit 2 saptamani":post-2343-0-60693000-1294319770_thumb.jpg

Precizez ca rotita care apare in poza nu exista pe schimbatorul care a ajuns la mine. Si chiar si facand abstractie de problema rotitei (desi nu prea pot sa fac abstractie pentru ca pana nu o schimb, schimbatorul nu poate fi utilizat) nici vorba de uzura specifica folosintei timp de doua saptamani. Pen interior, cusca este foarte zgariata, mult mai zgariata decat deraiorul meu care are un an de utilizare.

• Upvote 5

Alt tepar:

Dan Cazmir - Timisoara

Faimosul reclamat de atatea ori pe alte forumuri m-a tepuit si pe mine. Ei bine doar cu transportul coletului, adica vreo 20 de lei in total, pentru ca nu a binevoit sa ridice coletul in 10 zile de la posta.

Asta dupa ce am vb cu el pe messenger si ne-am inteles ce piese vrea si tot. Am pus cu ramburs deci nu am ramas fara piese. In schimb am stat inutil de 2 ori la cozile interminabile de la posta pentru ca asa-zis-ul biker nu are bani sau nu binevoieste sa ridice coletele.

Daca il stie cineva din TM rog sa ii dea un sut in fund din partea mea, pentru drumurile facute si banii aruncati degeaba.

Iar asa ca sfat, nu faceti pe viitor afaceri cu el, decat in cazul unei plati in avans.

Vlad

Aceeasi problema...o furca pe care trimis-o spre vanzare, si am ridicat-o retur...am incercat sa il contactez pe dan, insa parese ca fusese disponibilizat in ziua urmatoare depunderii coletului, si acesta ar fi fost motivul neridicarii acestuia (nu stiu cat este de adevarat sau nu). Mi-a raspuns un coleg de al lui, deoarece numarul era zice-se cel de la servici...asta e! de evitat genul acesta de oameni...

Inca un tepar!

trek48 - Mitoi Gino, str. Polovraci 21,Bucuresti, tel.:0746125510

A postat un lant xtr in cutie, si un set pinion xt in cutie, fiind noi "zicea el"

Am oferit un pret, el era de acord, a trimis, si ce era in colet era folosite ambele ( cam la 50% ). Uzura la setul de pinion inca era dat cu pila fina, sau cu hartie abraziva, iar lantul era spalat-spalat si un cu ulei.

Normal de atunci nu raspunde la telefon, iar eu urmeaza sa cumpar inca un set NOU! pentru acest sezon din magazin.

Eu in noaptea cand a postat rahatul de trecdin48 eram de servici la bazar ,si chiar l-am luat la cara ca vinde vechituri si zice sa sunt noi.L-am ingramadit putin ,dar in nesimtirea lui, schimba poza si zice ca sunt miop ,lucru ptr care ii zic in gand sa-mi pape cucccu ,dar in speranta ca nu va lua nimeni teapa de la el ,ca e avertizat.Dupa 2 zile articstuff se plange .Zic - frate unde ti-a fost mintea .-Am crezut ca va certati .( eu cu spumele nu ma cert)

Eu propun sa-l banati pe trek48 ca ma facut miop ,si nu eram ,sa-l bagati in masa din partea mea ,si articstuff sa dea un lada cubere la intalnire ciclism .ro ca a luat taca desi era avertizat. :D :D :D

• Upvote 1

O sa se intoarca sub alt nume fii tu sigur...

Lista de tepari trebuie printata de toti utilizatorii si respectivilor sa nu li se mai ridice niciodata pachetele de la posta.

Eventual cautati pe alte site-uri si pusi sa trimita aiurea in toate directiile la adrese fictive http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 3

Ma eu am cumparat si vandut pe bazar de zeci de ori, saptamana asta chiar am mai luat inca o bicicleta, niciodata nu am avut nici un fel de probleme, dar nici nu cumpar produse la care e facuta o poza cu telefonul de la 3 metri, daca pozele sunt la calitate mare facute ok si stii ce vrei totul e ok,

Eu nu inteleg cum cumpara unii de exemplu pinoane si lanturi uzate, sunt si multi care dupa ce le-au uzat le pun la vanzare, chiar erau zilele astea niste pinoane sram 970 complet intinse si ascutite si totusi s-au vandut la 50 de lei :o deci sunt si fraieri care isi merita soarta si alti care porofita de naivitatea si prostia lor.

• Upvote 1

Sincer eu doar am cumparat de pe bazar... nu am avut parte de tepar si nici nu vreau.. deci fiti atencti cu cine bateti palma!

SALUTARE TUTUROR IN SPECIAL CELOR CARE AU STERS ANUNTUL SI MI-AU DAT DE BANUIT CEVA

AM COMANDAT O GEACA CRAFT DE LA ACEST USERUL CETZUC1. MI-A SPUS CA E NOUA CA ARE 2 LA FEL.IN POZE ARATA OK. MIINE AR URMA SA O RIDIC DE LA POSTA DAR STAU PE GINDURI DUPA CE L-AM GASIT PE LISTA DE TEPARI.INTERESANT CA ANUNTUL A DISPARUT SUBIT DE PE MARKETPLACE. L-AM INTREBAT DACA L-A STERS PERSONAL, MI-A RASPUNS CA NU.DE AICI O OARECARE BANUIALA.SINT CURIOS DACA POT VERIFICA CONTINUTUL COLETULUI INAINTE DE A PLATI LA POSTA ROMANA, DACA NU, VOI LASA COLETUL ACOLO LA PRAFUIT.

SALUTARE TUTUROR IN SPECIAL CELOR CARE AU STERS ANUNTUL SI MI-AU DAT DE BANUIT CEVA

AM COMANDAT O GEACA CRAFT DE LA ACEST USERUL CETZUC1. MI-A SPUS CA E NOUA CA ARE 2 LA FEL.IN POZE ARATA OK. MIINE AR URMA SA O RIDIC DE LA POSTA DAR STAU PE GINDURI DUPA CE L-AM GASIT PE LISTA DE TEPARI.INTERESANT CA ANUNTUL A DISPARUT SUBIT DE PE MARKETPLACE. L-AM INTREBAT DACA L-A STERS PERSONAL, MI-A RASPUNS CA NU.DE AICI O OARECARE BANUIALA.SINT CURIOS DACA POT VERIFICA CONTINUTUL COLETULUI INAINTE DE A PLATI LA POSTA ROMANA, DACA NU, VOI LASA COLETUL ACOLO LA PRAFUIT.

Du-te si ridica coletul. Daca marfa nu corespunde te voi razbuna. Userul Cetzuc va fi sters, iar sacrificiul tau nu va fi in zadar.

Prin Posta Romana nu ai posibilitatea de a controla continutul coletului la ridicare. Tot ce poti sa faci este sa deschizi coletul imediat dupa ce l-ai achitat, acolo, pe pultul de la posta, iar daca in loc de geaca gasesti ziare sau cartofi, se face un proces-verbal de constatare a continutului. Eu personal am asistat la o faza in care un individ a ridicat un colet care trebuia sa contina incaltari sport, si omul a plecat cu coletul si s-a intors in doua minute aratand ca in colet erau doar reviste si ziare. Functionara de la ghiseu i-a zis ca intrucat el a parasit incinta si a desfacut coletul in alta parte, nu il mai poate ajuta. Si asta cu toate ca masa coletului cu ziarele in el, corespundea exact cu masa trecuta pe colet.

In alta ordine de idei, mie nu mi se pare deloc OK sa incepi sa te lamentezi pe topicul "Lista tepari" si sa dai nume inainte de a ridica pachetul. Mai mult, incerci sa justifici de ce nu vei ridica pachetul, ceea ce ar fi o teapa data de tine vanzatorului.

Anuntul se sterge automat (de fapt nu se sterge, doar ca nu mai este vizibil) dupa ce vanzatorul scrie "Sold" la starea anuntului. Tu, daca ai salvat linkul, poti sa mai vezi anuntul o vreme, din cate stiu eu.

Si, in ultimul rand, si cel mai important, nu stiu cine si ce a patit cu userul Cetzuc1, insa eu am cumparat de la el o data si am primit exact ceea ce era in descriere. Am cumparat o geaca foita de dama, despre care omul a zis ca este noua. Sincer, eu ma asteptam sa fie purtata, dar "ca noua", insa marfa era ABSOLUT noua, exact asa cum a fost descrisa.

Eu as zice intai sa iei coletul si apoi sa scrii aici daca ai fost sau nu inselat. Daca nu ai fost inselat, ar trebui sa scrii cu litere de o schioapa ca totul a decurs ok, ca sa nu ramana o bulina neagra data degeaba cuiva.

Pacat ca nu mai exista sistemul de calificative, in care sa vezi cati clienti au fost satisfacuti de marfa, si cati nu.

L.E.: eu INTOTDEAUNA cand comand ceva de pe internet, imi salvez anuntul, pozele si descrierea facuta produsului. E usor sa deschizi un document in care sa inserezi cu "Ctrl"+"print screen" si "Ctrl+v" pagina anuntului. De altfel, mai sus am si eu o plangere pentru neconfortmitatea unui produs, si pastrand anuntul, am putut sa imi si probez afirmatiile cu print screen-ul anuntului.

• Upvote 1

SALUTARE TUTUROR si multumesc pentru 'sfaturi' si povete in special lui LucianTheOne pentru indemnul hotarit de a ridica marfa.

Am ridicat coletul azi si a fost in regula.Marfa era identica cu cea din poze.Cer reabilitarea userului CETZUC1 in fata tuturor si probabil voi mai cumpara de la el.

Oricum suspiciunea a aparut dupa ce i-a fost sters anuntul de pe sectiune de catre cineva, inainte de a se incheia tranzactia.Totul a decurs prin PM din motivul ca nu se putea rezerva la vedere produsul din cauza unor erori pe site.

De la userul @CETZUC1 am cumparat o perche de pantaloni si eu si mi-a ascuns faptul ca erau rupti si cusuti cca. 3cm (la jumatatea cracului drept) si el i-a mi-a vandut ca aproape noi.

Acum voi decideti ce si cum, eu doar i-am dat tel. si i-am zis: "sa-i fie rusine!"

Nu este vorba de baini aici ci de neseriozitate si neparolism sau minciuna si prosteala!

am sa listez si eu aici un anume user roadbiker care nu a vrut sa ridice coletul de la posta. Motivele nu le stiu .... dar pacata pentru ca ne-am inteles la pret si stia exact ce e in pachet. Iar motiv de tapa nu am dat nimanui.

Salut, Zilele astea am luat si eu teapa de la posesorul telefonului 0734388242 pe care l-am gasit si pe forumul ciclism.ro sub numele de nea.calin . Am gasit pe alt site de vanzari un anunt cu un set de roti WB 4000. L-am sunat de mai multe ori cerandu-i detalii, m-a asigurat ca rotile sunt intr-o stare foarte buna si ca greutatea lor este de 1700g. Naiv cum sunt am zis ca omul este serios si am luat de bune cele spuse de el: Am si negociat pretul de la 700 lei la 600 cu rugamintea din partea lui sa le trimifa cu fan courier ca se grabeste. Cand au ajuns rotile si le-am pus pe cantar am avut surpriza sa constat ca aveau nu mai putin de 2050g, nicidecum 1700g cum zicea el. L-am sunat imediat si m-am luat de el, dar facea pe nestiutorul zicandu-mi ca am cantarul defect :blink: . Asta nu este toata teapa. Butucul de fata are joc (rulmenti), iar cel de spate pocneste in draci la fiecare tura si se vede clar ca au fost desfacuti de zeci de ori. Si mai e ceva.. rotile au fost centrate de nenumarate ori si au pe o parte spite foarte intinse iar pe cealalta atat de moi ca daca le dau jos nu se simte diferenta. ASTEA SUNT ROTI DE MUZEU NU ROTI PE CARE SA CERI BANI DOMNULE... CUM TE-O CHEMA!!!

Pacat ca exista TEPARI si pacat ca exista FRAIERI ca mine care sa le pice in plasa. Dar lumea este mica.

• Upvote 3

SE pare ca e un om pe care poti conta !

Si eu stabilisem sa-i vand un angrenaj si m-a pus sa merg cu el dupa mine la munca dupa care nu a mai raspuns pe niciun canal de comunicare ;)

Mai Danutz, esti o scumpete de baiet mai, toata lumea te apreciaza .....

LE: sa completam si aici datele, sa nu se piarda si sa fie mai usor la serciuri pe goagal ;)

Chirita Dan 0734388242 , str Baciului , Bloc 56 , sc B , ap 37 . nr 1 , Ploiesti / Prahova

Acum i se spune "Banatul". Am facut ceva sapaturi si i-am mai gasit doua clone. Una era eliminata mai demult de un coleg, cealalta am eliminat-o eu.

Cel putin 100 de zile putem sta linistiti.

• Upvote 3

De ce nu mergeţi la adresa de mai sus, ca să-l întrebaţi pe tip dacă are adresa de messenger: dan_prepeleac ?

Cel putin 100 de zile putem sta linistiti.

Dacă are net de la RDS, în maxim 1h o să aibă o altă clonă, deci practic prin banare i se pierde urma definitiv. Un SIM Orange Prepay la toneta din colţ îl va costa 17lei, iar un alt cont de messenger e gratis...

Pe userul "nea.calin" l-am banat doar la bazar. Daca isi face un nou user trebuie sa astepte 100 de zile pana va putea sa vanda ceva.

Si eu am avut probleme cu el, i-am trimis un echipament pe care l-a ridicat dupa o luna, ca inainte de asta sa ma tot sune sa i-l trimit odata ca ce e asa greu, ca doar trebuie sa se opreasca lumea in loc pentru el ...

Denis, degeaba își face cont nou dacă cu el nu poate posta la Marketplace 100 de zile :)

Axe, varianta modernă sunt serviciile de gaj (escrow). Lipsa durerilor de cap și neocuparea timpului cu asemenea investigații se traduce, însă, printr-un comision modic pentru aceste servicii (~3%, de obicei e și o valoare minimă a bunurilor). Nici un curier nu se leagă la cap cu intermedierea acestor dispute, de aceea au apărut serviciile specializate. Decât să plătești comisionul de plată ramburs, mai bine plătești comisionul pentru escrow și ai altă siguranță.

Cum funcționează? Dacă X și Y nu au încredere unul în altul, dar au amândoi încredere în firma G specializată în servicii de gaj, atunci pot face tranzacția în trei. Banii merg de la X la Y prin intermediul lui G, care îi ține temporar cât timp produsul merge de la Y la X și cumpărătorul confirmă primirea lui. Datorită intermediarului, nici X și nici Y nu au la nici un moment produsul ȘI banii, încât să poată decide să-l țepuiască pe celălalt.

Din păcate, escrow.com blochează în continuare România (și Moldova, și Pakistan și alte câteva țări). Dar निषिद्ध are acest serviciu adițional, Moneybookers permite inițierea unei plăți în regim escrow; ceva mai puțin facil, Banca Transilvania permite constituirea unui cont tip depozit escrow.

Sigur, trebuie ca și vânzătorul să fie de acord - unii n-o să expedieze produsul până nu au banii în mână. Dar dacă sunt suficienți cumpărători care să ceară asta, se poate schimba ceva în mentalitate.

Şi acum un caz concret:

Cineva doreşte să cumpere un produs, de ex. aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/mp/i/4749-cumpar-set-de-roti-mtb-ultrausoare-pt-v-brake/

1. Un ţepar înscris pe forum acum 5 minute, nu poate să scrie nimic în interiorul acelui anunţ sub formă de reply(cu produs+poză+preţ+telefon)?

2. Acel ţepar nu poate să dea PM cumpărătorului, cu detaliile produsului pe care doreşte sa-l vândă?

puterfixer, site-ul de licitaţii www.निषिद्ध este site-ul ce practică cele mai mari comisioane existente astăzi pe piaţa de profil, motiv pentru care au apărut astfel mii de anunţuri cu preţul de 1 leu.

Sunt sute de clienţi nemulţumiţi de activitatea de comisionare a site-ului amintit de tine:

http://www.voceautilizatorului.ro/forums/63179-sfaturi-pentru-okazii-ro/suggestions/1140865-sa-fie-un-site-de-licitatii-gratuit-asa-cum-a-fos?ref=title

• Upvote 1

:) Nu laud sau încurajez folosirea निषिद्ध, doar i-am dat ca exemplu cum că, pe bucățica asta cu evitarea țepelor între necunoscuți, oferă un serviciu cvasi-necunoscut în România. Și practică niște comisioane mari fiindcă concurența e foarte slabă și fiindcă românul nu înțelege ce-i aia licitație, ci are pretenția ca după 1-2 ani de folosință să-și scoată minim prețul de achiziție. Aveam cont pe okazii pe vremea când au trebuit să introducă și varianta de cumpărare instantanee la preț fix, că nu le mergea deloc conceptul de licitație cu valoare minimă.