VGeorge

Lista tepari

Recommended Posts

Ţara asta a fost condusă după 1989 doar de ţepari, tatăl lor fiind chiar acum la putere, astfel încât, majoritatea dintre cei născuţi după acel an nu se pot gândi la altceva, mintea puştilor sub 20 de ani fiind doar la tras ţepe, iar dovada cea mai bună că lucrurile stau aşa sunt chiar rezultatele de la BAC, ce vizează majoritatea la care fac eu referire.

• Upvote 1

Din nefericire stimabilii de mai jos, nu bunevoiesc sa-si ridice coletul de la posta. Coletele mi-au venit inapoi dupa 3 saptamani. Deci, mare atentie !

gdumitrache

Dumitrache Gabriel

Str.Drumul Belsugului, nr.177.... Bucuresti

si

Tudose Alecsandru

Str. Dumbrava Noua,nr.5 ....Bucuresti

Am reusit si eu sa dau peste cacanari care nu-si ridica coletele

COPOT MOROCEA VASILE [Nu-i stiu Id de aici ,poate ma ajuta un moderator]

STR TABACARI NR 1 JUD NEAMT LOC TARGUL NEAMT

TEL 0753 790 814

Atentie dupa ce vorbeste cu tine o pune pe masamare sa raspunda ca el nu mai e acasa http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

N-ar strica să scrii aici şi ce nume de useri folosesc ei pe forum şi nr. de telefon la care pot fi găsiţi!

Deci datele complete:

user ciclism.ro gdumitrache

Dumitrache Gabriel

Str.Drumul Belsugului, nr.177 sector 6 Bucuresti

0736.915.475

user ciclism. ro ??? am fost contactat pe mail, nu stiu ce username are.

Alexandru Tudose

Str. Dumbrava Noua, nr. 5, bl. m28, sc . B, ap. 104

Sector: 5 Bucuresti

e-mail: zarurileaufostaruncate@yahoo.com :blink:

Buna seara,

Completez lista teparilor cu unul a carui onoare se afla undeva sub inaltimea piciorului broastei.

User : "marius".

Am stabilit sa cumpar cursiera pe care o vindea cu 550 RON, numai cu predare personala. Ne-am inteles sa ne intalnim in Brasov, duminica, urma sa merg cu trenul acolo.

Aseara s-a sucit brusc, ca n-o mai vinde. Sunt sigur ca s-a manjit la 1-2 milioane in plus, mai era cineva interesat de bicicleta in cauza.

Pozele din link-ul de pe Picasa au diparut, anuntul din marketplace a fost sters, pana si mesajul privat pe care mi l-a trimis cu intelegerea stabilita l-a editat sau sters (nu stiam ca se poate).

Am insa toate printscreen-urile, pot arata oricui cum isi terfelesc oamenii reputatia pentru bani.

Pacat de el, e tanar si parea baiat bun. Feriti-va sau pregatiti un bacsis suplimentar cand faceti afaceri cu el.

Edited by MBZ
La cere fundamentata.
  • Upvote 1

Prietene CRK ti-am explicat clar la telefon, de doua ori care e situatia !!! Plus o data pe mesaj privat. Nu am modificat mesajul privat, pe care ti l-am trimis, uita-te mai bine in casuta cu mesaje. Publicare mesajelor private pe forum e interzisa. Nu m-am manjit pentru 100 lei sau cat zici tu ! Bicicleta nu s-a vandut, si nici nu se va vinde ! Poti sa urmaresti forumul regional, la sectiunea "Ture pentru cei din judetul Covasna" si ai sa vezi ca bicicleta va aparea in turele mele viitoare.

Sunt membru din 2006 pe forumul asta, si oamenii care au cumparat de la mine echipament sportiv pot sa confirme cat sunt de serios sau nu.

http://www.निषिद्ध/comunitati/okazia-lui/cmariuss

Te plangi ca ai luat teapa, teapa ei cand cumperi un produs si iti vine unul defect sau un cartof in colet. Sau te duci la intalnire si respectivul nu apare si nu-ti mai raspunde la telefon. Te-am anuntat inca de vineri ca sa nu mai vii degeaba duminica in Brasov.

Ne place sa ne vaicarim si sa spalam rufele in public, decat sa ne rezolvam problemele intre noi.

• Upvote 6

Nu sunt prietenul tau, fereasca Dumnezeu.

Nu spal nimic aici, vreau doar sa se afle situatia pe care ai creat-o.

Anunt la marketplace, cumparator gasit rapid, intelegere si intalnire stabilita, apoi anuntul sters, fotografiile sterse, intelegere anulata.

Motivele si scuzele tale nici nu ma mai intereseaza. Daca asa te pregatesti pentru viata, gresesti.

Moderatorii pot oricand sa opreasca aici aceasta discutie. Sau pot sa o lase, poate e ceva de invatat din ea.

Nu cred ca in contextul expus are vreo importanta de cand esti membru aici

Daca nu a luat nici un ban de la tine si daca te-a anuntat ca renunta la vanzare inainte ca tu sa te deplasezi la Brasov, eu as considera situatia mai degraba drept lipsa de seriozitate din partea vanzatorului (daca nu i-a convenit pretul, atunci nu trebuia sa accepte tranzactia de la inceput). Totusi n-as zice ca e teapa.

La urma-urmei, faptul ca urma sa faci achizitia doar dupa ce vezi personal bicicleta presupun ca includea si posibilitatea ca tu (cumparatorul) sa refuzi tranzactia (justificat sau nu). Nu cred ca acest refuz (daca ar fi existat) te-ar fi incadrat la tepari.

Dar cum eu nu am fost implicat in negocieri, e posibil sa-mi fi facut o impresie gresita asupra situatiei.

• Upvote 2

Multumesc tuturor care au si-au expus punctul de vedere. Poate ar fi mai bine ca un moderator sa intervina, sunt acuzat ca find tepar, fara sa tepuiesc pe nimeni de un individ, care a mai fost banat cu ceva vreme de pe forumul asta. Si acum vorbeste de onoare, corectiudine si seriozitate si aduce acuzati nefondate.

Bicicleta se vindea la pretul de doar 550 lei, pentru ca urma sa imi iau alta. Pe care tocmai o rezervasem de la un individ de pe un alt forum, omul intre timp a vandut bicicleta. Si eu am considerat ca nu o mai pot vinde ca ramenam fara bicicleta si cu 550 lei, cu care ce putem cumpara ? Am vorbit cu crk vineri seara si i-am explicat situatia, am crezut ca are o oarecare doza de intelegere. Nu stiu de ce atat de suparat. Nu a platit avans, nu am semnat nimic, l-am anuntat din timp, nu a trebuit sa deplaseze nicaieri, nu a cheltuit nici un ban. Nu inteleg cu ce a fost tepuit, prejudiciat. Cel mai probabil e suparat ca nu a putut cumpara cu 550 lei ce alti vand la pret dublu. Uita-te pe okazii, marketplace sau in alte locuri ce poti cumpara cu 550 lei !!!

• Upvote 5

Dintr-o data veni vorba (fara nicio legatura cu subiectul discutat aici) de interzicerea accesului pe forum a contului "crocko", fostul meu nume de utilizator.

Pentru ca ai gasit mijloacele de a afla acest lucru, ar fi fost bine sa ne spui si care a fost motivul, conditiile in care s-a produs, daca le cunosti.

Altfel, trebuie sa afli ca a fost consecinta disputei cu proprietarul acestui site caruia i-am reprosat in termeni pe care d-lui i-a considerat prea grei faptul ca a modificat esential designul tricoului "ciclism.ro" de anul acesta. Adica, intr-un fel tot pentru o chestiune de principii. Pentru conformitate, am de asemenea copia postarii mele care a cauzat reactia lui Ovidiu.

Nici macar nu am incercat sa obtin ridicarea sanctiunii, nu ma rog de nimeni pentru astfel de probleme minore.

Mie mi se pare ca discutia a ajuns unde trebuia, s-au tras oarece concluzii. De-aci vad ca e posibil sa inceapa (daca nu cumva au inceput) atacuri mai putin ortodoxe.

Pe la inceputul anului la gandul ca avem un forumist Georgescu Mihai din Adjud (pe forum "Misa") ce promitea confectionarea de biciclete orizontale / recumbent , mi-am achizitionat un scaun special pt aceste biciclete(cel din poza)

Imagine postată

Imediat dupa ce l-am luat am inceput sa planuiesc impreuna cu Mihai detalii tehnice, metode de rezolvare a acestora, idei constructive etc. Vorbeam zilnic la telefon uneori 40-60minute.

La un moment dat el vine cu propunerea sa-i imprumut scaunul pentru probe, fixare pe cadru etc., lucru ca mi s-a parut normal si dobandind incredere in acesta i l-am trimis in Adjud printr-un prieten de-al sau care a trecut prin Bucuresti(gratis, fara garantii etc.).

Au urmat luni de zile in care desi el spusese ca daca isi pune mintea face cadrul in doua zile, in care amanarile pe diverse motive s-au tinut lant, comunicarea de orice fel a devenit tot mai greoaie, la telefon raspundea o data la 10 apeluri de-ale mele, pe mess problema era mai grava, email de asemanea .....

La un moment dat mi-am dat seama ca am fost aburit pana m-am udat si i-am zis sa-mi trimita scaunul urgent pt ca mi-am luat alt cadru si am mare nevoie de el(prin sms, care intra chiar daca nu ai semnal, la momentul cand tel recapata semnalul).

Niciun raspuns fratilor timp de o saptamana, la urmatorul SMS in care il amenintam cu politia m-am gandit sa-i dau ragaz sa-l inpacheteze si sa ajunga la mine inca o saptamana.

Nici acest mesaj scris sambata trecuta nu "a intrat" in telefonul domnului Georgescu !!!

In acest caz am renuntat la perioada de gratie si luni, am trimis plangere pe fax la politia Adjud(careia ii multumesc) pt ca de unde omul era asa de ocupat, atat de fara semnal, muncea asa de mult ca nu mai putea sa comunice cu mine, la nici 6 ore de la fax, ma suna !!!

"Ce trebuia sa apelez la politie ?! Oricum nu aveam nicio dovada ca i l-am dat !!! Scaunul era impachetat sa mi-l trimita, trabuia sa mai astept" !!!!!

Cat sa mai astept domnule Misha ?! Dupa ce ti-am dat un lucru pe incredere, dupa zile intregi in care iti dadeam si cate 10 apeluri, nu le vedeai ?! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif :blink: Nu era bine cand "te eliberai din treburi" sa ma suni sa vezi ce mama dracu am vrut ?!

Convingerea mea ramane ca in cazul acestor oameni, apelarea la politie ramane varianta legala si iata: eficienta(de cele mai multe ori). Azi am primit scaunul inapoi prin curier dar nu era nevoie si de gaura aia de surubelnita in lateral si zgarietura ce seamana cu semnatura lui Zorro ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif Ma rog, nu cred ca afecteaza functionalitatea dar e bine ca am o amintire...

Imagine postată

• Upvote 5

Chiar daca se pare ca de mult nu a postat nimeni aici, un fapt bucurator,pentru ca astfel nu sunt chiar asa multi cei care au reusit sa contamineze comunitatea ciclism.ro sau mai pe larg a ciclismului local, cu modul de a fi total lipsiti de omenire fata de colegi lor de breasla,sau mai bine zis de camarazi lor de pedale…Imi pare rau ca eu trebuie sa fac acest lucru,si sa deschid din nou un episod din intamplarire adevarate,dar deloc necesare a vieti de biciclist de la noi…dar cum se intampla de obicei nu consider acest caz norma, prin simplul fapt, ca de obicei cand avem parte de tranzactii corecte,ne bucuram toti de aceasta posibiliate oferita de aceste pagini si de colegi nostri din spatele lor,carora multumesc si pe aceasta cale, dar dupa nenumarate scimburi de biciclete,componente,sau toate cele conexe acestora,in timp de zece ani,nu am ajuns la situatia existenta niciodata,chiar daca au fost mici neintelegeri,sau greseli,am reusit,sau sper ca am reusit sa rezolv cu toti cei implicati intre noi,fara a necesita alte interventi mai serioase,din partea altora,dar de data asta,se pare ca nu pot rezolva pe modul cel obisnuit si corect, dar cel mai mult consider necesar aceasta actiune din cauza ca personajul in cauza a mai fost reclamat pe aceasta cale,si este si destul de activ pe partea specifica a acestor pagini…

Sper ca nu rapesc din timpul si atentia nimenui,dar trebuie sa prezint situatia in detaliu,ca sa fiu corect si sincer, si astfel va rog sa ma scuzati daca nu reusesc acest lucru pe cateva randuri sumare…

Povestea, in toate frumuseta si complexitatea ei a inceput la inceputul anului trecut cand cumparand o bicicleta si croind pe placul si necesarul unei persoanei mult iubite din viata mea, am ramas dupa toate cu o cantitate impresionanta,si mai ales insemnate ca si valoare, de piese si componente de top,dar neutilizate, astfel am dorit sa ma despart de ele,si sa mai recuperez din investitia in proiectul cu pricina chiar si daca partial,din cauza asta am recurs la vanzarea lor pe modul cel obisnuit de toti,totul decurgand normal si bine,sper ca sunt de acord si cei care sunt noi posesori a acestora,reusind a vinde majoritatea pieselor pana sfarsitul anului, a ramas ca si o ultima amintere o tija de ghidon,mai exact un model de top de la un producator de top,la pret pe masura de obicei,dar fiind ultima piesa din seria implicata, am postat la pretul aproape jumate din cel practicat de alte cai pe momentul acela,astfel in scurt timp am avut din mai multe parti mai multi doritori dar cum se intampla de obicei, cel primul venit,primul servit chiar daca in acest caz, acest lucru se adevareste una deloc inspirata,dar ca spririt de corectitudine una cred exemplara…pana in acest moment nimic negativ,sper ca cei care au mai fost implicati,dorind piesa respectiva,simt si ei la fel…

Csizmás Attila , el fiind defapt personajul principal,si rolurile nu au fost gandite de mine…dar in fine, acest…domn, reusind a semnala primul intentia serioasa de a cumpara,si defapt destul de vehement si decis, piesa in cauza, cel special si destul…de scurt la randul ei,dar totusi usor si cu garantie pe masura, tija de ghidon Easton EA90 defapt portretul ei gasiti aici ea fiind personajul secundar,dar pretios,mai exact 200Ron, valoarea ei totusi e mai mare,dar pentru ca a ramasa ultima,si sunt si vremuri mai intunecate atunci si la propriu,si din pacate si la figurat,astfel ajungand la aceasta suma finala…

Dar,si primul dar intrun sir care vor fi de neinchipuit,si nu in sensul dorit de mine,si sperand,a nu ajunge acest dar pentru domnul in cauza a insemna un cadou din partea mea…primesc un mesaj in data de 2010 Oct 31 semnat de el, semnaland ca ar exista un nu stiu cel fel de pipa de carbon,si sa facem un scimb,eu nu mai fiind interesat de mai multe componente nefolosite,respectuos refuz,si subliniez ca sunt interesat in a reduca stocul de piese noi,si nemontate,dar el mai incearca,dar totusi decide ca doreste oricum tija de ghidon,Dar,nu este in posibiliate de a plati pe moment,dar sa patrez pentru el,si plateste cand reuseste a vinde a lui cat mai curand…aici,prima greseala a mea,ar fi fost momentul de a vinde la altcineva,dar de ce sa nu facem bine,si oricum e iarna,putin pot astepta daca doreste atat de mult,si au mai fost,si sint si acum cazuri cand optezi astfel…si vin sarbatorile de iarna,chiar daca initial nu am crezut ca totusi tine tranzactia atat de mult…sunt de acord,sa facem astfel,oricum mai scimbam cateva mesaje,email dupa email,si intrun moment total neinspirat,ofer,chiar greseala cea mai mare,dar numai in acest caz,in alte situatii fiind una care pentru mine e putin riscant,dar pentru cel care are nevoie de piesa respectiva de a folosi bicicleta e un gest cred,minim placut,de a trimite pipa in avans de a se bucura de ea,si platind cand se vinde cea lunga,si nepotrivita, astfel reactia e pozitiva si chiar decidem de a face astfel,amandoi suntem de acord si eu stabilind data dorita de plata,fiind deja in jur de 10 noiembrie 2010, ca si anul in cauza, dar , si singurul meu dar din povestea in cauza,si care nu se poate de a nu intelege,sau a crede neinspirat, este acela, daca piesa a ajuns in mainile lui,si este ce a decis sa cumpere,si nu este un caz de garantie,sau ceva de gen,sau oricum,eu vreau tranzactia finalizata,astfel nu mai vreau piese inapoi,numai contravaloarea lor,mai ales,cand trimit prin curierat,si fara existand plata in avans si pipa fiind una noua cu acte,garantie,numai chiar montat in fabrica si demontat de mine cu dragoste si atentie…sigur,asa facem se confirma de personajul principal si trimit repede piesa, sa aduca bucurie,in jur de 15 noiembrie primesc confirmare de livrare de destinatar,ce bine,ce fain,a primit,exact cum doreste,iubire mare in spirit de sarbatori si sfarsit grandios…

Sau, nu chiar…eu astept,oricum am alte preocupari,o perioada pentru toti mai mult alaturi de cei dragi,de fara griji…si nu vreau sa fiu eu cel care streseza chiar si atunci cu plata pipei livrate…astept si nu ma stresezi, oricum toti ciclisti sunt de incredere,oricum am mai procedat la fel,si chiar daca alti au avut probleme,eu cred ca e firesc sa avem incredere macar in cei care sunt in aceiasi barca,sau mai bine zis pe aceiasi bicicleta cu noi,aproape…dar, totusi dupa o luna de an nou,adica in jur de 1 februarie 2011 intreb de sanatate pe cei doi,adica daca se potrivesc,totul merge bine,au reusit de a scapa de probleme,si totusi a face rost de cele cuvenite pentru eforturile mele… aici este punctul de cotitura, pana in acest moment totul a curs fluent si cu respect si raspuns prompt intre noi,adica pana in momentul livrari componentei…din acest moment se scimba foia,dar nu din partea mea,si vin darurile,cele de care nu prea am nevoie…totusi dupa insistente,pe toate caile de comunicare disponibile, reusesc cu greu un raspuns, dar care este total neinspirat, astfel inainte de martie cu putin timp sunt sunat,totusi se misca ceva,nu sunt luat de prost cu totul,dar imi dau seama nu e moment de bucurie…nu stiu ce,nu stiu cum,dar pipa totusi nu este care doreste,si vrea sa trimita inapoi,si oricum numai a fost montat,si nu era bun,si povestiri de gen…dar totusi mai nu stiu alte piese,ca el vrea asta si asta…atunci pentru mine,moment de reculegere,maxim…dar reusesc in a vorbi normal si a intreba, totusi ce crede?! Liniste,si mai el este surprins si se pare putin ofticat,si crede ce este bine daca reuseste sa vanda sa ma plateasca,dar oricum cat sunt eu de nesimtit,acest lucru nu este exprimat,dar se simte,mai ales dupa modul de comportare,si abordare care urmeaza…

Ajung la concluzia,am probleme in felul de cum privesc ciclisti nostri in general,dar totusi cred e bine,pana in acest moment am scapat fara experiente de gen,si in comparatie cu sute,ce inseamna unu?!

Dar, mai trimit intrebari,email,mai sun,de obicei nimic,si cand da,primesc, tot feluri de raspunsuri de care mai de care banale,si neinteresante din punctul meu de vedere…de adormit copii,dar mici de tot…bine,intre timp descopar aceasta bicicleta in galerii cursiere , ce credeti ca este montat bine mersi?! E drept inainte,de a decide ca nu se potriveste…dar totusi nu numai montat probabil,si ce am cerut in prealabil numai sa fie finalizata afacerea intre noi,nu? Urmeaza o perioada in care,eu cum am scris mai sus,primesc numai abureli,si nimic altceva,nicidecum suma promisa in cont…trec luni,si raman numai cu promisiuni,si cu un gust amar,dar totusi inca incerc sa inteleg…dar tot povesti,si tot feluri de probleme personale care sa inteleg…bine, intre timp apar in aceiasi pagini dar si in altele tot feluri de piese oferite destul de bunicele si destul de scumpe spre vanzare de acest om…se cumpara,se vand…dar eu nu primesc acea suma modica,comparativ probabil cu vanzarile lui in ultima perioada…dar tot sa inteleg,cu nu stiu ce costuri,si probleme…dar totusi pana cand sa astept…vazand aceste evenimente, incerc sa fiu mai convingator in comunicare, dar , fara efect,tot eu nu primesc suma de 200ron care intrun moment devine deja jenant,considerand situatia in care un om ajunge in ochiii altora,din cauza lor…dar probabil pentru altii nu conteaza…nu stiu…

In acest moment descopar un mtb destul de performant,si da,destul de solicitant financiar,care apare recent intro galerie,chiar AICI ! dupa ce am tinut cont de problemele financiare care are,si ca nu ma poate plati si nu stiu cum si ce ,si totusi cat timp a trecut?!Acum apar pozele cu aceasta bicicleta,de care sa se bucure si la multe ture si rezultate la competitii exceptionale doresc…dar totusi,nu credeti ca daca poti sa costruiesti ceva de gen,nu acei 200ron lipsesc care nu platesti de aproape un an…eu tind sa cred ca da,dar cine stie,poate iar eu sunt cel rau,si e numai un cadou extraordinar…dar eu as dori ca tija de ghidon platita si trimisa de mine,sa nu ajunga asa,si chiar as dori sa nu ajung sa fac anumite acte care sa imi pare necivilizate,sau ne la locul lor in comunitatea noastra…voi cum credeti?

Scuze de cele cateva randuri in plus,incerc pe scurt…

Csizmás Attila care in rest nu stiu cat este de corect,dar a mai aparut in aceste pagini,dupa ce am trimis o pipa in noiembrie fara ca el sa plateasca anterior,ca sa poata sa o foloseasca cat mai repede,si ar fi trebuit sa imi trimite bani inca in 2010, tot nu binevoieste sa plateasca cei 200ron in timp ce vinde piese in valoare mult mai mare,si construieste biciclete destul de scumpe,dar tot nu are fondurile necesare de a plati aceea piesa aproape de un an,cred ca merita sa ajunga in topul rezervat numai a celor care din pacate chiar merita…oare ? Voi cum credeti?

Scuze de cele cateva randuri in plus,incerc pe scurt…
Cateva randuri in plus??? Asta e cel mai lung post din istoria forumului...

Ultimul paragraf era suficient...

De Attila am mai auzit si eu cateva vorbe, cred ca e cazul sa luam masuri.

Câteva idei pentru vânzătorii care-și trimit produsele la distanță, prin poștă...

1) Anonimitatea permisă de tranzacțiile „pe încredere” favorizează țepele. Nu vă temeți să documentați tranzacția; asta denotă doar seriozitate. Faceți un contract de vânzare-cumpărare simplu, cu drepturile și obligațiile fiecăruia, descrierea produsului, suma de plată, datele limită, condițiile de anulare. Chiar și trimis pe mail, tot e mai bun decât o promisiune făcută de pe un mobil cu cartelă reîncărcabilă. Cereți o copie după un act de identitate și după vreo factură de utilități (internet, cablu, curent electric) care să vă confirme că adresa e reală și persoana respectivă chiar locuiește acolo.

2) Regula la vânzare e „primul venit (cu banii), primul servit”. Dacă chiar aveți luxul să refuzați unele oportunități de vânzare pe promisiunile unora, acceptați să faceți și rezervări, însă doar pe o perioadă limitată de timp și contra unui avans/acont de 10-20% din valoarea produsului. Dacă tranzacția nu s-a finalizat la scadența perioadei convenite, nici avansul nu se mai returnează. E, într-un fel, taxă pentru neseriozitate sau pentru timpul pierdut.

3) Țineți cont de timpul în care tranzacția trebuie finalizată, nu o tărăgănați. E un termen limită până la care puteți face plângere la Poliție, la Poștă, etc. De-asta contractul ajută: stabilește de la bun început toți termenii tranzacției, nu tot negociați amânarea plății. Scrie că dacă nu plătești în 15 zile de la livrare te dau în gât la Poliție? Scrie. Nu mai avem ce discuta că să mai stau două zile sau două săptămâni; în ziua a 16-a completez formulare de plângere.

Cu permisiunea voastra editez un fragment dintr-un mesaj:

From: cdandras [ January 25 04:01PM ] [ Reply ]

salut! - in leg cu angrenajul campa

daca esti serios, putem vorbi despre pret. Ultimul pret este in jur de 260 ron. Tu cam la cat te-ai gandit? (momentan nu am telefon, s-a defectat si pana joi e la service, pana atunci putem vb aici pe ciclism.ro sau pe adresa de mail cdandras99@yahoo.com)

Eu am fost serios, am trimis banii. Am primit si angrenajul dar cu placa mica uzata si nici macar nu era Campagnolo !Nu vreau sa-l fac tepar pe acest cdandras . trageti voi concluzia !

Nu stiu daca se incadreaza in aceasta categorie, dar intreb totusi. A mai facut cineva comanda de echipamente la Bogdan de la Constanta Cycling Team si sta cu buza umflata si acum ?

Inafara de Shine care ie tarsa sa scrie ca tot cere banii inapoi la o comanda data de prin aprilie :)

Binenteles totul platit in avans.

Banii i-am primit inapoi in weekendul asta.

Dar ramane gustul amar: comanda data undeva prin aprilie, banii transferati tot atunci.

Toata vara am fost dusi cu zaharelul, ba luna asta, ba luna ailalta, pana cand am inteles ca nu mai e rost de echipament. Nu era cine stie ce, vreo 15 echipamente de vara, vreo 20 de milioane in total, dar banii fiind blocati nu am putut nici sa ne comandam in alta parte. Culmea ce e, ca bulgarul a facut echipamentul ptr ciclism.ro, chiar daca comanda a fost facuta dupa a mea.

Din ce am inteles de la Bogdan, el a renuntat la colaborarea cu bulgarul. Ptr ca chiar daca Bogdan nu a avut vina principala, el a picat de vinovat in fata noastra...

Sper sa recuperati toti banii...

Cum am rezolvat si in cazul lui Daniel , se rezolva si in cazul lui Viorel (am vb cu el) . Cum nu am fabrica acasa si eu jucam rolul de intermediar (ala care cade de prost) este normal sa fiu eu in centrul atentiei .

Tot ce pot sa promit este ca toti banii care au trecut prin mine or sa fie returnati ori se v a primi echipament .

La suma ta Daniel a trebuit totusi sa astept banii de la bulgari , era cam mare sa o suport eu .

PS : nu stiam de ce trebuie sa dau scroll asa mult ... era postul lui "endre" :))

• Upvote 1

In principiu tepele 'loco' dar daca crezi ca intamplarea ta poate servi ca invatatura de minte ptr comunitate, feel free to share. :)

In principiu tepele 'loco' dar daca crezi ca intamplarea ta poate servi ca invatatura de minte ptr comunitate, feel free to share. :)

Stii vorba: "e prea bun ca sa fie adevarat" ... am aflat si eu ca asa este cand mi-am luat niste ochelari Oakley, originali pe pe un site de vanzari romanesc (cu licitatii si asa mai departe, nu dau nume, dar va prindeti voi).

Bun, ca sa trec la subiect, au venit ochelarii, i-a ridicat un var de al meu si surpriza, erau niste replici de doi bani, ce se vedea ca sunt facute dintr-un material prost.

La insistentele varului meu care zicea : "hai ma ca atunci cand ii pui la ochi, nu se vede ca nu sunt originali" nu i-am dat retur...

Dupa 3 zile, cand i-am purtat a doua oara, am incercat sa-i bag in casca si s-au rupt de la rama, dupa cum se vede aici: http://imageshack.us/photo/my-images/98/22082011550.jpg/

Dupa inca 2 zile, a incercat si varamiu, la fel cu perechea lui si aceeasi problema....

Am vb cu omul de la care i-am luat: brasovdeals se numeste, asa are si id-ul... si mi-a zis ca ok, ca ii schimba, ca are si originali, si ca nu a zis niciodata ca astia sunt orginali... (ce sa zica si el ca sa se scoata)

Dupa doua sapt, de e-mailuri in care imi zicea ca e plecat, ca are treaba, si ma tot amana, ma ia tare pe mess, sa-i zic odata ce vreau si cati bani sa-i mai dau, ca sa-mi aduca altii la fel.

Dupa ce i-am dat pe primele doua perechi 400 ron, mai vroia inca 200 ron, pe inca unele, asa ca e baiat de treaba, ca el nu m-a mintit cu nimic si ca e doar vina mea ca am inteles gresit....

Anunturile lui arata cam ca in poza asta: http://imageshack.us/photo/my-images/821/oakleyramaalbastra.jpg/

Apoi cand vede omul ca nu iau aceeasi teapa de doua ori, uite mail ce-mi da:

"Eu nu sunt de varsta ta.

De asta nu stau la discutii.Dar pentru faptul ca m-ai facut mincinos si amenintat.Am sa te bat de te omor

Fi atent ca nu scapi!Te bat de te omor bagamias pulan mata de soarec.

Ai sa te pisi pe tine cand vezi cine sunt.

Atat am avut de zis!Urmeaza sa pun mana pe tine Eu nu sunt de varsta ta.

De asta nu stau la discutii.Dar pentru faptul ca m-ai facut mincinos si amenintat.Am sa te bat de te omor

Fi atent ca nu scapi!Te bat de te omor bagamias pulan mata de soarec.

Ai sa te pisi pe tine cand vezi cine sunt.

Atat am avut de zis!Urmeaza sa pun mana pe tine "

Amenintarile mele erau ca dau report la produsele lui si ca postez pe forumurile de specialitate...

Am incercat sa fiu cat de scurt s-a putut, dar sa se si intelega despre ce fel de om e vorba...

• Upvote 3

Pe site-ul respectiv am luat si eu o teapa, de valoare mica. I-am dat omului calificativ negativ, nici nu am vrut sa ma incurc cu returul. Mi-a dat si el din razbunare, tot negativ. Am strans tot ce aveam, mailuri si mesaje private, am scanat chitanta cum ca am platit produsul, am pozat produsul cu care am luat tzapa, am trimis mail la Okazii cu rugamintea de a anula calificativul negativ (imi strica o reputatie castigata in ani de zile de activitate cinstita). Dupa doua zile de liniste, au anulat calificativul si i-au suspendat definitiv contul tzeparului (motivul declarat a fost ca intr-unul din mesajele private mi-a dat datele de contact ca sa ocolim sistemul de comisionare al site-ului). Asa ca daca ai mailurile cu amenintari, poti face o sesizare la "suport@.......ro".

• Upvote 2

Imi vars si eu un pic of-ul ramane sa spuneti voi daca asta se numeste teapa.

De la userul Tule_68 adica Ioan Ulisan (din pacate nu mai am adresa) am luat 2 butuci de XT, cel de fata are un con ciupit (se cunoaste ca a fost umblat in el), si un ghidon cu pipa, iar pipa are unul din filetele de prindere pe furca ras, si surubul nu prinde deloc. Din prostie, am verificat doar superficial componentele cand le-am primit, iar cand m-am apucat sa imi fac "upgrade" cu componentele de mai sus am observat minunatiile.

Dracu mai ia componente fara intalnire fata in fata!

PS:

A trebuit sa comand un con din Germania, dar nu s-a potrivit, si pana la urma am cumparat un butuc nou,

Concluzie: mai bine cumparam butuci noi si ieseam mai ieftin! Prostia se plateste!

Cu pipa, o sa ii dau un filet nou, sper sa mearga, bine ca nu am vandut ghidonul si pipa veche!

nesimtire de doi bani.

userul CIPO, recte Popa George, nascut la 19.05.1968, am trecut data nasterii sa nu care cumva sa ne gandim ca ar fi un mucos cu flocii abia iesiti, de loc din Bucuresti/Drumul Taberei, ma suna pentru a rezerva o bicicleta.

Dupa ce se vaita tot, ca el nu cumpara fara sa vada, ca ar veni pana la mine cu trenul dar ca e cam departe, ca el a alergat trei ani performanta, a ochit din prima bicicleta si e super OK, pentru el, ii pun la dispozitie si alte amanunte despre bicicleta, stabilim in final ca o trimit in Bucuresti cu un amic de-al meu, dispus sa se deplaseze cu masina intr-o locatie convenabila cumparatorului.

Il sun ieri (marti) pentru a-i zice ca azi (miercuri 9 noiembrie) pleaca la Bucuresti bicicleta, ocazie cu care-mi confirma inca odata ca e OK. Sa nu va mai zic ca m-am oferit sa mai si scad din pretul bicicletei, taxa de transport.

De la ora 11.00 pana la 15.00 l-a sunat amicul, l-am sunat eu, i-am trimis SMS-uri, nimic. Am ramas cu bicla.

Ma abtin de la orice cometarii, multumindu-ma cu faptul ca cine citeste aceste posturi, sa ia aminte pe viitor cand face afaceri.

• Upvote 2