VGeorge

Lista tepari

Recommended Posts

O casca de ciclism purtata nu este "second hand" ci "second head". 

In rest, e plin internetul de asemenea mici potlogari, am patit-o si eu. La urma urmei, nu conteaza ce anume ai cumparat, nu conteaza cati bani te-a costat. Sentimentul gretos ca cineva si-a batut joc de munca ta si de banii tai, oricum exista, si daca ai fost inselat cu 10 lei, si daca ai fost inselat cu 100 sau 1000 lei. Din cate am vazut in poza cu anuntul, acolo scria "APROAPE NOU". Probabil e o problema de terminologie, "aproape nou" pot sa spun despre un aparat foto pe care l-am cumparat ieri si l-am scapat pe jos si nu mai merge... cu adevarat el este "aproape nou", dar trebuie sa fiu incredibil de nesimtit sa omit sa spun ca e in stare proasta sau defect.

• Upvote 8

Din acest motiv ("aproape nou") eu cred ca toti ar trebui sa se bazeze pe datele si proprietatile concrete ale unui produs si nu impresia subiectiva a vanzatorului.

off topic:

Marketing-ul, influenteaza alegerea maselor prin reclama falsa de zeci de ani. Pe mai toate produsele scrie "nou" sau "formula noua".. pana si pe Axion care e de pe vremea otomanilor in comert. La toti operatorii de telefonie mobila in reclamele TV se lauda ca e cea mai buna retea si ghici... au si cea mai buna oferta, fantastic.

Dar nu compatimesc cei ce musca deoarece acest lucru nu e de ieri de azi, nici pretul psihologic cu "0,99" in capat nu e ceva nou, nici oferta cumulativa (teleshopping-ul - care iti vinde un cutit si iti da alte 15 gratis), etc.

• Upvote 2

Am trimis un produs domnului Vieriu Mihai, strada principala, nr. 318, Comuna Chisindia, judetul Arad, cod postal 317080, telefon 0743.526.586 si nu l-a ridicat de la posta.

M-a mai si sunat sa-mi spuna ca a ridicat produsul (asta dupa ce i-am dat PM) si ca e multumit de el.

Paguba nu e asa mare, timpul meu pierdut, impachetatul in mod profesional al produsului, costurile pentru ambalare, vreo 10 lei transportul si 5 lei ca sa-l iau inapoi si am mai si dezamagit alt om care o dorea si eu o trimisesem in alta parte.

• Upvote 1

Am trimis un produs domnului Vieriu Mihai, strada principala, nr. 318, Comuna Chisindia, judetul Arad, cod postal 317080, telefon 0743.526.586 si nu l-a ridicat de la posta.

M-a mai si sunat sa-mi spuna ca a ridicat produsul (asta dupa ce i-am dat PM) si ca e multumit de el.

Paguba nu e asa mare, timpul meu pierdut, impachetatul in mod profesional al produsului, costurile pentru ambalare, vreo 10 lei transportul si 5 lei ca sa-l iau inapoi si am mai si dezamagit alt om care o dorea si eu o trimisesem in alta parte.

Ești sigur ca nu l-a ridicat, adică l-ai primit înapoi? Întreb pt ca eu am fost în situația celuilalt, cumpărând un schimbător spate și ma suna omul disperat de ce i-am zis ca l-am ridicat când la posta ii zice ca nu. Asa ca am fost la Posta, am cerut o copie după hârtia ca l-am ridicat și i-am trimis-o scanata pe email.

Morala: dacă nu l-ai primit înapoi poate trebuie sa te împrietenești cu cineva de la Posta prin vizite repetate.

• Upvote 1

Morala: ................

O stii pe aia: "Daca taceai, folozof ramaneai!"

chiar crezi ca ma auc sa scriu de prost pe aici.

I se vede nr de telefon?  vrei sa il deranjam toti cu telefoane?  sa nu il lasam sa mai stea cu telefonul deschis? :)

Sa sunam si sa intrebam daca nu are cumva o pipa de vanzare :))

Rapidistii I-au dat la un moment dat 2000 de sms-uri lui zotta in acelasi timp. >:)

Credeam ca in fratia noastra de ciclisti cunoscuti nu ne dam tepe, dar se pare ca m-am inselat. Nu imi place sa imi spal rufele in public, dar macar sa nu ia teapa si alti frati de pedala.

Povestea mea incepe in felul urmator. Am cunoscut si colaborat 2 ani la rand pentru materiale promotionale GXC cu @@csuribacsi. Toate bune si frumoase. Am zis ca omul e serios si sa conitnui colaborarea. Am vorbit la telefon daca ma poate ajuta cu inscriptionarea a 30 de tricouri care erau deja cumparate de mine. Am stabilit pretul si ne-am gasit anul trecut la cursa de la Sf. Gheorghe unde i-am dat tricourile si banii pentru inscriptionare in avans. De atunci adio tricouri si adio banuti. Am incercat sa vorbesc cu el la telefon ... ciu-ciu, pe FB mi-a dat niste raspunsuri de tot rasul cum ca s-a mutat, le-a ratacit, bla bla , urmand sa imi trimita alte tricouri si banii inapoi. Tot le astept de 5 luni. In curand le fac pomana de 6 luni.

Deci atentie cu cine faceti afaceri! Si cei mai seriosi pot deveni la un moment dat super-neseriosi.

• Upvote 4

Nomalizez si eu un secui: Macula Botond Zsolt str.Eroilor bl. B sc.1 ap.4 mun.Toplita jud. Harghita tel. 0755383582. Individul cumpara un tricou de la mine, ma roaga sa-i fac o reducere ca sa bea un aldamas, ii fac reducerea si a doua zi si ii trimit coletul. Astept rambursul dar nu se mai intoarce, il contactez, dar nu mai raspunde. Coletul se intoarce inapoi dupa doua saptamani. 

@@muti de ce nu faci o sesizare la IPJ Covasna. Eu nu inteleg, un om care sa dovedit tepar  ce mai cauta pe forum ?

Nu imi arde mie de politie si alte prostii. Nu e vorba de bani, asta e ... prost e ala care da nu ala care cere. Faza care m-a indignat cel mai tare e ca il credeam un bun amic si mai ales ca facea parte din comunitatea noastra. Gresit.

Pentru ca de curand am fost victima unei tepe(nu de bani multi, dar intre biciclisti nu se face asa ceva), caut cea mai buna metoda de actiune impotriva unui tepar - "vanzator de rea credinta" pe internet.

Cea mai buna si documentata metoda mi se pare urmatoarea experienta impartasita de un user oarecare:

"In felul urmator am procedat eu si am reusit sa-mi recuperez banii. Mentionez ca nu ma cunosteam cu vinovatul si nu aveam nimic semnat cu el. Cele de mai jos sunt valabile doar pentru cazurile asemanatoare, in rest nu ma pot pronunta.

Ce e de facut :

- Trebuie facuta o plangere dupa modelul asta : Prealabila adresata organului de urmarire penala*-*Drept Online - Nimeni nu e mai presus de lege
- Art 187/181 folosit in model trebuie inlocuit cu : Abuzul de incredere (art. 213 Cod penal) - asta daca nu aveti contract semnat
- Plangerea penala se face catre Parchetul de langa judecatoria judetului in care are domiciliul cel care a tras teapa, de preferabil sa fie scrisa impreuna cu cineva care stie sa puna problema astfel incat sa recuperati toti banii si sa nu platiti nimic in cazul in care se ajunge la proces. 
- Atasati langa plangere toate dovezile de care dispuneti ... numele faptuitorului, iban-ul, copii dupa ordinele de plata sau foile de varsamant, discutii pe mess, pe email, link-urile topicurilor unde ati discutat sau se discuta despre el sau teapa, orice are legatura cu afacerea voastra si consideri ca ar constitui o dovada impotriva lui.
- Trimiteti plangerea si dovezile la Parchet printr-o scrisoare recomandata cu confirmare de primire. Plangerea va ajunge la procuror, care o va trimite apoi la politia orasului de unde este vinovatul.
- Apoi asteptati pana va cheama la declaratii ... va trebui sa mergeti de cel putin 2 ori la politie in orasul faptasului.
- Din momentul inregistrarii plangerii, faptuitorul se va afla sub urmarire penala

Cu toate astea, politia nu are nici o obligatie sa va recupereze banii, dar daca nu-i recuperati, puteti sa o lasati sa decurga conform cursului natural si respectivul se va alege cu dosar penal. Din cate am inteles, daca plateste paguba produsa, sanctiunile aplicate de politie vor fi mai mici.

A functionat la mine si s-ar putea sa functioneze in cazul tuturor : il anuntam de fiecare data prin email sau pe mess ce am de gand sa fac : "vezi ca voi depune plangere penala", "vezi ca am depus plangere", "vezi ca esti sub urmarire penala", ...., "dupa cum observi, am vorbit serios pana acum, iar daca nu primesc banii inapoi pana la data de ... te voi chema in instanta, ceea ce va atrage dupa sine despagubiri suplimentare (avocat - minim 20 milioane, taxa de timbru intre 5-10 milioane) .. etc ..
Toate astea vor constitui un factor de stres suplimentar asupra lui si astfel va incepe sa cerceteze si sa se intereseze asupra consecintelor, plus ca va fi sub urmarire penala si nu cred ca va putea parasi tara, iar o multime de drumuri la politie nu convine nimanui.

Inainte de a face asta, ar fi indicat sa va consultati cu cineva astfel incat sa faceti treaba cum trebuie, sa va inarmati cu rabdare si sa fiti dispusi sa mergeti pana la capat."

***De ce toate astea?! Pentru ca unii chiar merita!!!

• Upvote 2

Detalii ? Da-l in fapt, sa ne ferim si noi.

Sau ai putea sa te feresti sa cumperi de la bazarurile online de la persoane pe care nu le cunosti :)

• Upvote 2

Inca nu-l fac vedeta, are timp pana luni sa inapoieze banii iar eu produsele. E vorba de o frana BB7 cu disc cu tot, care mi-a fost inmanata noaptea, nu am putut vedea bine, am mers pe incredere iar cand am ajuns acasa, am observat ca discul nu putea sta drept pe masa, asa era de lovit si apoi indreptat. Pe langa asta, etrierului ii lipsesc saibele alea cilindrice, ma rog, in cazul meu, nu paguba e problema ci micimea unora!

L-am sunat cred la 3 minute dupa ce ne-am despartit dar mi-a spus ca "nu se mai poate intorce ca e in mare graba" ;) De trei zile ma duce cu presul....

In cazul tau eventual ar putea fi vorba de o inselaciune, nu de abuz de incredere.

Iar simplul fapt ca s-a depus o plangere impotriva cuiva, nu atrage imediat starea de urmarire penala. Se efectueaza cercetari preliminare, cand se finalizeaza cercetarile, politia va propune o solutie de neincepere a urmaririi penale, pe care procurorul probabil o va confirma, cu aplicarea unei sanctiuni administrative, eventual (prejudiciu foarte mic, pericol social foarte mic).

Faptul ca piesele ti-au fost "inmanate" personal, e insa de natura sa atraga o solutie de totala neincepere a urmaririi penale, fara nicio alta sanctiune, pentru ca de fapt nu ai fost inselat, ai avut ocazia sa verifici calitatea marfii inainte de a o achita. Faptul ca tu ai stiut ca va intalniti noaptea, dar totusi nu ai avut la tine o frontala sau orice alta sursa de lumina (chiar si lanterna telefonului), nu te scuza. Daca zici ca discul nu sta pe masa de cat e de stramb, vorbim de un viciu evident, pe care puteai si trebuia sa il constati atunci cand ai pipait marfa. Daca ar fi fost vicii ascunse (lucruri pe care nu le poti constata la o examinare normala, dar atenta, ci doar dupa utilizarea sau demontarea produsului), atunci ai fi avut o cale de recuperare a prejudiciului printr-un proces civil.

Nu tin cu ursul, e evident ca te-a fraierit, dar nu ar fi reusit daca tu ai fi fost vigilent si nu te lasai fraierit. Iti zic doar un scenariu foarte probabil al mersului lucrurilor, in cazul in care decizi sa faci vreo plangere.

• Upvote 2

Posibil sa fie asa cum spui, atunci nu avem decat sa tragem o singura concluzie: bine ar fi "sa nu ai incredere nici in mama", oricum va fi prezent aici cu fotografii fata/profil, foto disc si etrier, foto de la anuntul original, etc.

Pacat ca se injosesc unii ptr cativa lei...

• Upvote 1

Lasa ca si cumparatorii ( vanatorii se chilipiruri ) au vina lor.

• Upvote 2

Al meu a revenit la sentimente mai bune, dupa ce i-am scris ca luni va fi sunat de cineva de la circa 14 pentru clarificari si am primit banii inapoi....

• Upvote 2