VGeorge

Lista tepari

Recommended Posts

@E-1

ora afisata de postul meu nu este cea reala, exista un mic decalaj la ora afisata de forum. Eu am postat in jur de ora 18.00, cand deja amicul era fiert ca are masina partial ocupata de bicicleta si nu au putut incarca toata marfa ce o avera de luat. Eu ce sa mai zic in fata lui, norocul meu ca este un super tip si a inteles pe deplin faza.

Da, poate omul chiar a avut o problema grava, dar un SMS, un telefon de 15 secunde, il scuza evident in fata mea.

Asta e, pe viitor nu mai sunt dispus sa fac asemenea faceri de bine, exista curier rapid, etc.

@Axe

da vorba ta, e bine de verificat, nu am de ce sa ma ascund: CIPO, 0741176137.

Am blocat accesul la Marketplace al catorva tepari. Dar imi trebuie dovezi mai concludente, astept si replica teparilor.

Iata un nou membru in lista teparilor si anume : user ciclism : Cristi Merida are id YM : SONY_HP85 nr. tel : 0768555908 am sa-i pun si numele real si adresa maine ca am lasat plicul trimis de el la servici.Si acum sa si povestesc ce baiat de treaba este. A avut un anunt cu un schimbator spate XTR RD-M971 la pretul de 150 ron cica in stare excelenta, l-am contactat pe YM si l-am intrebat daca e in stare asa buna de ce il vine mi-a raspuns ca vrea sa cumpere ultegra ca are un ciclocros...in fine, azi am ridicat coletul la posta si iata surpriza un schimbator cu rotitele SIS si alea zboara in fiecare directie, dar si patina RUPTA! si arcul slabit sau scimbat nu-mi dau seama dar es varza e bun de aruncat la gunoi.L-am sunat si i-am cerut explicatii la care replica a fost de ce nu mi-am luat de la magazin si mi-a inchis telefonul.Nu ziceam chiar nimic daca nu spunea in anunt ca schimbatorul e in stare EXCELENTA sau de nu-mi raspundea asa la telefon, imi pare sincer rau ca se intampla si aici in cadrul acestui grup de ciclisti sa dai teapa.Rusine.Oricum am un print screen : http://imageshack.us/photo/my-images/443/xtrmerida.png/ cu anuntul lui sa vedeti cum aparea si o sa fac si poze cu ce a trimis el.

In concluzie grija cu acest onorabil domn.

Imi vars si eu un pic of-ul ramane sa spuneti voi daca asta se numeste teapa.

De la userul Tule_68 adica Ioan Ulisan (din pacate nu mai am adresa) am luat 2 butuci de XT, cel de fata are un con ciupit (se cunoaste ca a fost umblat in el), si un ghidon cu pipa, iar pipa are unul din filetele de prindere pe furca ras, si surubul nu prinde deloc. Din prostie, am verificat doar superficial componentele cand le-am primit, iar cand m-am apucat sa imi fac "upgrade" cu componentele de mai sus am observat minunatiile.

Dracu mai ia componente fara intalnire fata in fata!

PS:

A trebuit sa comand un con din Germania, dar nu s-a potrivit, si pana la urma am cumparat un butuc nou,

Concluzie: mai bine cumparam butuci noi si ieseam mai ieftin! Prostia se plateste!

Cu pipa, o sa ii dau un filet nou, sper sa mearga, bine ca nu am vandut ghidonul si pipa veche!

Am vorbit cu omul, si ne-am lamurit, a avut un necaz in familie si de aceea nu mi-a raspuns la mail. Nici el nu a stiut de defectele componentelor, si a ramas sa imi dea inapoi o parte din bani (cat considera el) sau o sa iau altceva de la el, ramane sa ne intelegem pe mail.

Imi pare rau daca i-am stricat reputatia, dar cand am vazut ca si pipa (Truvativ Holzfeller ) e stricata, m-am cam suparat!

Sper sa o rezolvam amiabil intre noi!

Nu se poate crea in Marketplace o lista a rusinii cu acesti tepari? Nick-ul de pe forum, numele real, adresa de mail si ID de YM, nr de telefon, link catre postul care il incrimineaza. Ma gandesc ca daca teparii se si vad pe lista rusinii poate le-o pieri avantul de a mai fraierii oamenii, plus ca astfel e mai usor de verificat un anumit vanzator. Chiar daca teparul dispare de pe ciclism.ro, fiind blocat, poate aparea pe alte situri cu aceleasi date de contact, iar oamenii care dau de el p'acolo sa-l verifice in lista respectiva.

• Upvote 2

Toate astea sunt „informații cu caracter personal” și intră sub incidența legii 677/2001. E o mare bătaie de cap, nu vă băgați la a face asemenea liste. Vorbim separat dacă e nevoie.

• Upvote 1

Asta voiam si eu sa propun, o metoda de a-i lauda pe cei buni, nu doar de a-i infiera pe cei rai, dar am zis sa nu-mi sara lumea in cap ca ma dau istet :))

Cu calificativele eviti tepele, dar nu si bisnitarii, care de obicei sunt chiar mai seriosi decat membrii care vand piese si nu fac faze urate. Oricum, topicul e despre tepe.

Cam asa arata

http://dev.millne.com/classifieds/

In pagina proprie are si reputatie care depinde ce cei cu care are relatii :)

http://dev.millne.com/classifieds/item/75-premium-4-door-ac/

Sigur ca e posibil, si s-a mai intamplat sa se dea negativ si din rautate sau nesimtire.

Insa in acest modul classie integrat in IPB se poate verifica si asta, si ala care da reputatie aiurea in tramvai, pozitiv sau negativ fara sa aibe motivatie si-o va lua pe coaja si va ramane fara acces la modul de comert.

Mai va dura probabil o saptamana pana la customizari, verificari, teste si alte tampenii.

Probabil ca un admin Ovidiu sau Ana vor anunta ca deja va aflati in pragul schimbarii :)

Nu stiu de unde imi face mie publice numele si id de mess acest domn dar acest schimbator a fost cumparat de pe acest forum in aceiasi stare in care a fost trimis si lui , eu am dat pe iel 250 lei , si nu am mai facut atata caz .

Hahaha, adica a dat teapa mai departe!!! Tare, frate! Asta-i spiritul romanesc: mi-am luat o masina second si e praf - pai vinde-o mai departe...

Si eu am cumparat de aici de pe marketplace niste piese care au fost teapa. M-am dus frumos pe bulevard, unde e tomberonul ala galben pe care scrie Plastic & Metal si le-am trimis sa capete o viata noua.

• Upvote 3

Nu este de la tine antonio , tu care zicea ca e mai bun ca al tau si era varza , lovit .... facut praf , este cumparat de la cineva din ploiesti si este GS nu ce ai avut tu SGS , nu numai tu ai XTR .

Bai, eu ma amuz cand citesc topicul asta dar nu ma amuz deloc cand cineva schimba fonturile. Daca se mai risca careva isi ia talpasita obligat fortat!

Nici pe mine nu ma incanta folosirea altor marimi sau tipuri de caractere dar as intelege sa obligi/fortezi daca ar fi functia dezactivata si ar baga careva tag-uri manual, dar asa? Nici macar in regulament nu scrie.

Poate faceti modificarea odata cu noua versiune de IPB.

Eu n-am inteles cu care 'antonio' se cearta cristi merida si nici ce zice el acolo, poate traduce careva in limba romana.

Si-a luat bot de la antonio cu un schimbator mucit si a dat si el bot la altu.

Ca in povestea cu Nastratin si zama zemii din zeama de iepure...

Nu stiu cat de usor de facut si de intretinut, dar un sistem foarte bun pentru a verifica vanzatorii din marketplace ar fi unul asemanator cu rubricile "Incidente de plata" si "Incidente de transport", folosite pe site-ul bursatransporturilor.

Daca am luat teapa, trimit "plangerea" cu cat mai multe detalii, poze, printscreen-uri, etc. unui moderator, care va analiza cazul, si daca va considera necesar, il va posta pe site, unde sa apara atat autorul, cat si declarantul incidentului. La fiecare incident se poate comenta pro/contra.

Vrei sa cumperi o piesa de la cineva, dai click pe numele user-ului si iti apare cate "incidente" are.

Vezi ca are un numar de incidente, dar nu stii cat de reale sunt, intri la sectiunea "incidente" de la marketplace, unde dai un search dupa numele user-ului si iti apare o lista cu toate incidentele.

Citesti frumos ce s-a comentat la toate incidentele si in momentul acela foarte probabil ti-ai format o idee despre corectiudinea omului si daca merita sau nu sa cumperi de la el.

Consider ca acest sistem ar fi foarte eficient, in conditiile in care printr-o minune, fiecare persoana nu ar avea acces decat la un cont.

De asemenea, daca acest lucru este dificil, spre foarte dificil, nu ma injurati, nu prea am cunostinte in domeniu, deci nu pot sti la cata munca ar fi supus moderatorul, eu doar am venit cu propunerea, care este posibil sa mai fi venit din partea cuiva anterior, dar eu sa fi ratat postul respectiv..

Am luat si eu teapa de la Chirita Dan din Ploiesti, str. Baciului care nu a mai mers la Posta sa ridice un colet pe care i-l trimisesem dupa ce ne-am inteles la pret si la modalitatea de expediere. Acum am cautat pe topicul asta si am vazut ca are antecedente. Asa am platit si taxele de expediere si returul... Mi-a fost lene sa caut inainte de a trimite coletul :-W

Stiu ca ultima data cand am postat aici

http://www.ciclism.r...021#entry456021 am scris exagerat,de data asta sar la subiect,dupa cele prezentate anterior, nu mai pot sa contactezi pe http://www.ciclism.r...attila-csizmas/ probabil ca nu vrea,indiferent cum si cat incerc, in fine, nu am vrut sa va plictisesc iarasi cu subiectul in cauza, si nu am vrut sa rezolv problema utilizand caile legale, care pentru mine nu se par normale intre membri unor grup ca si a ciclistilor, mai bine astept sa se rezolve de la sine,sau cu ocazia unei intalniri la multiple evenimente mtb, la care fiind un grup destul de restrans nu este cum sa nu se intample in viitor,deci astept…

Dar,sper ca nu este problema linkul postat, ce gasesc in alte locuri http://www.dirtbike....-xc-18-inch.htm ?!

Iarasi ceva de vanzare de personajul principal care peste un an jumate nu reuseste sa plateasca piesa,tija ghidon Easton EA90 ,care se pare ca foloseste bine mersi, dupa cum se vede in poza alaturata,chiar daca nu este o rezolutie de exceptie,dar este acolo…evident nu pot sa contactezi sa ma clarifice,si evident nu am primit nimic din contravaloarea respectivului component…se pare,ca eu am crezut prea mult de acest, om… si am primit plata cuvenita incercand sa ajut cat mai mult pe amandoi,asta e,ca si fapt divers…

Imagine postată

Voi, dupa cele intamplate cum ati proceda?

Mersi de interes, in noul episod a seriei aventuri in bazar…

omu e un mare nesimtit (la atila ma refer) si parca stiu ca era si pe lista de tepari pe undeva.

si eu l-am intrebat de cadrul ala si fite, ca eu doar il vand ca nu e al meu, ..., daca ceri o poza, alta decat aia care o posteaza de vreo 2-3 ani, iti spune ca esti "roman" nesimtit si ca daca nu stii ce vrei sa cumperi, sa nu-l mai deranjezi ca el nu are timp de pierdut cu ageamii.