VGeorge

Lista tepari

Recommended Posts

Mai adaug si eu unu in lista CEZAR2010 cu datele de contact: Obrijanu Cezar, Iasi, str.Romana, nr.37 bl.M1, Sc. 1, et P. Ap 9, telefon 0743485838.

Uzerul m-a pus sa-i trimit un colet pe care nu l-a ridicat de la posta, nu a mai raspuns la PM-uri, mess, SMS sau telefon desi l-am contact in mai multe randuri pe toate caile.

Dupa ce i-am pus coletul la posta il sun sa-i spun ca am pus coletul si incepe sa se razgandeasca un pic, ma intreaba: "dar ce valoare are coletul?" ii spun ca atat cat am hotarat si in plus i-am platit eu transportul, desi stabilisem ca-l plateste tot el. L-am intrebat daca s-a razgandit sa ma duc la posta sa-l recuperez, daca se putea asa ceva si mi-a zic: "A, nu-i nicio problema, la 60 de lei e foarte bine, daca era mai mult s-ar putea sa nu am bani" nici macar un mersi ca mi-ai platit transportul sau altceva de genul.

Poate ziceti ca nu-i tepar, ca nu mi-a vandut nimic defect sau de felul asta, dar paguba mea transportul dus, plus returul si inmagazinatul: ~13 lei, plus hartia de impachetat, cutia, scociul, telefoanele cu cumparatorul, timpul pierdut in care puteam sa stau acasa si sa ma joc cu fi-mea, etc sunt intr-adevar maruntisuri, dar ... astfel de lucruri te fac sa fii reticient cand trebuie sa trimiti lucruri userilor necunoscuti, ceea ce e mare pacat, eu cel putin am trimis multe lucruri chiar si oamenilor care m-au contactat direct pe telefon si nici macar nu aveau cont aici

un altfel de teapa

daca nu mi s-ar fi intamplat nu as fi crezut.

Vand un produs, il trimit cu posta romana, plata ramburs. Fecioru ma anunta ca a primit piesele, e foarte multumit, ma si suna in acest sens. Le-a primit chiar in ziua in care au ajuns deoarece maica sa lucreaza la  oficiul postal din satul respectiv, care l-a instiintat cum a venit pachetul.

Toate bune si frumoase, astept rambursul banilor si dupa 3 saptamani, ma duc si eu pe la posta, ca tot omul. Pana acum Posta Ro nu mi-a pierdut nici un colet, eu personal sunt multumit de serviciile lor.

Ce credeti ca se stabileste, jupanul meu a ridicat coletul, adica muica sa, de cum l-a primit, mi-a dat si un telefon sa-mi multumeasca, iar meseriasul ce sa plateasca el, a ridicat coletul si abia dupa vreo 14 zile, maica sa s-a obosit sa dea drumul mandatului cu banii mei.

Urmeaza sa-i primesc unde la aproape o luna dupa ce am trimis pachetul.

In final, probleme nu pot sa zic ca au fost, imi voi primi si eu cumva banii, dar iata o speta cu care cred ca nimeni nu s-a mai intalnit.

Bafta la pile la Posta Romana neamule

• Upvote 3

Se pare ca la noi daca ai pile la abator, mananci sorici inainte sa taie porcul !

• Upvote 1

Chiar nesimtita muica sa, daca a facut asa ceva.

Rusine, rusine, rusine.

O reclamație pt abuz în serviciu, ceva? 

un alt tepar

MOLDOVEANU SORIN din Bucuresti, str. Spataru Gorgan, nr. 24. Varsta 44 de ani, nu credeti ca putea fi deja mai copt la minte, de profesie ofiter, auzi drace.

Simplu si la obiect. Nu a ridicat o bicicleta pe care i-am trimis-o cu curier. Toata afacerea mi-a adus o pierdere, sa zic asa, de 100 lei, trasport tur-retur.

Foarte trist si frustrant... 

Eu vand biciclete prin curier doar cu plata in avans. Cine n-are incredere in mine, sa cumpere din alta parte. 

• Upvote 3

De ce nu încercați niște servicii de escrow la vreo bancă? Parcă la Transilvania văzusem.

Intrebare: Acest Sorin are un atelier de biciclete si sta prin apropierea Lidl-ului din sect. 4?

Am incercat pe google maps dar n-a gasit-o. Am crezut ca a scris-o doruk gresit. Multumesc!

De ce nu încercați niște servicii de escrow la vreo bancă? Parcă la Transilvania văzusem.

A trebuit sa caut, caci habar n-aveam ce e acela "escrow".

Intr-o vreme facea astfel de servicii si Casa de Economii si Consemnatiuni (adica CEC).

Eeeek. CEC e banca aia unde și-a făcut asociația mea de locatari cont la promoție fără ceva comisioane (au economisit și ei de o gumă Turbo pe lună, halal) și apoi să descopere că extrasele de cont au imprimat contul bancar greșit și diferit de cel din actele de înființare a contului. Chiar ai avea încredere în ei? :D

Un fel de escrow face și site-ul ăla de licitații, în parteneriat cu Cargus, prin serviciul numit „Garanția de Livrare”. Doar că e puțin dubios ca niște societăți nebancare să ofere niște servicii financiare.

Ma..comisioanele pentru un cont escrow sunt mari. Nu cred ca pentru sume mici (cam cele care se vehiculeaza prin acest bazar) se justifica. In plus, hartogaraia poate fi fulminanta (documentele necesare eliberarii banilor). Si de aici rezulta necesitatea unor formalitati. Si daca lipseste o virgula, banca nu elibereaza banii chiar daca lumea e multumita de tranzactie.

Din pacate nu exista o varianta "acceptabila" pentru a securiza tranzactia (alta decat aceea "dai banu' iei Framu' ").

Poate (gandesc si eu cu voce tare!) ar trebui sa trimiti coletul doar dupa ce ai confirmarea ca a trimis la banca OP-ul cu plata (inclusiv a taxelor postale).

Asta e un serviciu lansat special pentru escrowci ?

• Upvote 1

Nu există termen în limba română pentru asta, și e exact pentru a preveni escrocheriile. Acuma fiecare se gândește dacă preferă să plătească comisionul pentru escrow sau să plătească transportul dus-întors degeaba, sau să plătească pe nevăzute un produs care nu corespunde descrierii sau o cutie cu pietroaie, sau să plătească avocați și procese timp de câțiva ani. Mi se pare normal ca asigurarea împotriva unei posibile fraude să nu fie gratis. Cheltuieli mici cu comisioanele ai doar la mica publicitate din ziar și mersul în târg.

Cand am trimis prin tara am cerut banii in avans in cont. E o situatie comparabila cu cea a comenzilor online de grup. 

Am trimis insa si prin curier cu plata prin ramburs unor persoane care nu sunt active pe forum si cu care nu am schimbat decat citeva telefoane. Am intalnit numai domni seriosi, dar asta nu inseamna ca riscul nu exista. Chiar daca in pretul negociat adaugi expeditia iar costul expeditiei rambursului (banilor) e suportat de destinatar, daca acesta refuza livrarea, te alegi cu paguba celor doua costuri tur+retur, si te intrebi daca a deja mai are rost sa vinzi ce ti-ai propus.  

Corect si ideal ar fi sa fie incetatenita practica trimiterii unui pachet numai dupa ce primesti banii. Asa functioneaza si cand cumperi pe net. Dar nu toti cetatenii Romaniei au cont la banca si sistem de plati online si nu le e comod sa piarda timp cu asta doar pentru o unica achizitie, asa ca nu-i poti obliga. 

Cine a trimis pachete si-a asumat riscurile, "defulariile" online dupa eveniment sunt tardive. Si nici nu cred ca se reciteste acest topic de cate ori cineva trimite ceva prin posta, probabil nici feedback-urile pentru cei care vand nu sunt citite sau actualizate. 

Chestia cu contul escrow e o gluma, e mai multa bataie de cap decat credeti, am platit intr-un astfel de cont la cererea vanzatorului cand am cumparat casa, concret s-a mai pierdut parca cel putin o zi si fiecare parte a mai pierdut din bani. Sa folosesti asa ceva pentru niste piese second hand de pe marketplace e ridicol. 

La cat de greu se vinde o bicicleta , mai bine risti sa pierzi 100 ron , decat sa mai ramai cateva luni cu bicicleta nevanduta , nu prea iti permiti ca vanzator sa ai prea multe pretentii , decat poate anumiti samsari , care vand biciclete la pret de pix-uri , ar putea sa isi permita sa piarda cativa clienti din cauza avansului .

La cat de greu se vinde o bicicleta , mai bine risti sa pierzi 100 ron , decat sa mai ramai cateva luni cu bicicleta nevanduta , nu prea iti permiti ca vanzator sa ai prea multe pretentii , decat poate anumiti samsari , care vand biciclete la pret de pix-uri , ar putea sa isi permita sa piarda cativa clienti din cauza avansului .

Daca ai vinde biciclete de la 4000 de lei in sus, poate iti asumi pierderea. 

Dar daca scoti la vanzare o bicicleta la 600 - 1000 de lei, care reprezinta jumate din pretul de achizitie, la care ai mai tot aplicat discount-uri dupa negociere, cu ce te mai alegi daca risti 15% din pretul ei? 

Alegerea e a fiecăruia. Nu vrei să plătești pentru siguranță, nu te obligă nimeni. Asta nu înseamnă că sistemul e tâmpit sau că nu are utilitate.

Mie imi plac maxim situatiile alea schimb pe schimb prin curier... si trimite tu primul etc. [-X  :))

Faza cu transportul in avans sau pretul total in avans cu transport gratis, nu a mers la mine asa ca merg doar predare persoanala (vii in oras sau vorbesti cu o ruda/prieten/cunostinta de aici si ma vad cu ea) iar de cumparat doar cand vad produsul si-l testez, deci exlud iar curierul din calcule.

Nu suport si nici n-am timp de mers la posta/facut pachet etc.

Dacă excluzi orice sistem de expediţie e altceva, dar altfel expedierea cu ramburs (prin curier sau prin poştă) elimină riscul vânzătorului. Evident, apare problema cealaltă, când ia cumpărătorul ţeapă, că nici curierii nici poşta nu permite examinarea obiectelor înainte de-a face plata.

La Fancourier si la Cargus se verifica coletele inainte sa le trimiti. De exemplu eu am trimis un motor electric, curierul imi desface coletul sa verifice daca chiar este un motor in pachet, verifica sumar, nu citeste eticheta cu caracteristicile motorului, numele fabricantului etc. Desi eu puteam sa-i trimit un motor defect sau un butuc pedalier intepenit de exemplu. Dar eu l-am vandut pe o.k.a.z.i.i cu " garantia de livrare" . Adica cumparatorul achita imediat suma de bani in contul okazi, el primeste coletul, verifca produsul, are timp 3 zile sa testeze produsul si sa confirme cumpararea produsului. Dupa confirmare o.k.a.z.i.i imi vireaza bani in cont. Prin Posta Romana eu puteam sa trimit un motor ars, sau bolovani de 5 kg (greutatea motorului) ca nu verifica nimeni iar cumparatorul trebuie sa anunte politia ca a fost tepuit. Posta Romana nu il prea ajuta. In schimb prin curier sta altfel situatia, daca cumparatorul primeste un colet plin cu cartofi sau pietre imediat anunta firma de curierat, firma de curierat imediat anunta punctul de lucru din orasul din care a fost trimis coletul. In momentul in care vanzatorul vine sa-si ridice rambursul este asteptat de un politist.

Dar in cazul in care vanzatorul trimite un colet, iar cumparatorul refuza coletul, vanzatorul ramane cu paguba si trebuie sa plateasca firmei de curierat si taxa pentru dus si taxa pentru retur, plus valoarea declarata si asigurarea. In cazul asta firma de curierat nu poate sa-l mai ajute pe cumparator sa-si recupereze banii. Sunt f multe cazuri cu colete neridicate de cumparator, care se intorc inapoi la vanzator. Dar pentru ca vanzatorul trebuie sa achite o suma mai mare decat valoarea produsului din colet, il refuza si el. Iar firma de curierat ramane cu coletul, adica cu paguba.

Cei care trimiteti colete cu valori mari, nu va bazati atat de mult pe incredere ! Mai ales pe un om despre care nu aveti prea multe informatii, luati-va masuri de precautie. Cereti-i sa achite  in avans macar jumatate din costul transportului, in felul asta aveti garantia ca cumparatorul e serios si chiar doreste bicicleta. Altfel mai bine o vindeti personal, desi e mult mai greu daca  locuiti intrun oras mic.

Am o nelamurire :-?? ....  " garantia de livrare" . Adica cumparatorul achita imediat suma de bani in contul okazi, el primeste coletul, verifca produsul, are timp 3 zile sa testeze produsul si sa confirme cumpararea produsului''

Daca vanzatorul trimite produsul intocmai cum l-am prezentat in anuntul de vanzare,..... destinatarul plateste suma de bani in contul ''ocazi'' ..... ajunge acasa, scoate produsul bun, pune o caramida in loc si declara ca a primit o caramida, ..... banii din cont ii vor fi returnati ??? iar vanzatorul ramane cu buzele umflate ??? :-? .... sau cum se intampla ca nu ma pricep cum functioneaza aceste ''garantii''.

Eu am cumparat din marchet dar am cerut vanzatorului sa caute o firma de curierat care permite deschiderea coletului , altfel nu platesc !!! ... si am deschis coletul in prezenta domnului sofer, .... totul a fost cat se poate de ok !

Mie imi plac maxim situatiile alea schimb pe schimb prin curier... si trimite tu primul etc. [-X  :))

Faza cu transportul in avans sau pretul total in avans cu transport gratis, nu a mers la mine asa ca merg doar predare persoanala (vii in oras sau vorbesti cu o ruda/prieten/cunostinta de aici si ma vad cu ea) iar de cumparat doar cand vad produsul si-l testez, deci exlud iar curierul din calcule.

Nu suport si nici n-am timp de mers la posta/facut pachet etc.

Ce spui tu e vorbarie goala pentru ca prin curier sau posta se trimit pachete intre localitati diferite si nu o sa vina nimeni la tine la vizionari pentru o piesa iar nici tu nu o sa pleci prin tara in turneu de promovare. Gasesti in Bucuresti, bine, dar daca nu gasesti, aleluia, e mult mai probabil ca avand la vanzare ceva si fiind din Bucuresti sa fi abordat de cineva din provincie unde piata este destul de mica.

Si daca faci o comanda de grup pe net, cum procedezi? Nu trimiti banii in avans? Teoretic cel care da comanda poate da un tun de 1000 de euro la un intreg grup.