VGeorge

Lista tepari

Recommended Posts

Nu poate sa declare ca a primit o caramida, pentru ca curierul a verificat ce contine coletul atunci cand a fost expediat. Curierul intocmeste un formular cu continutul acestuia, care insoteste coletul pana la destinatie. Curierul e obligat sa intocmeasca acest document, in caz contrar plateste el din buzunarul propriu daca in colet se afla o caramida. S-au intamplat multe fraude mai ales cu telefoanele mobile. Adica vanzatorul zice ca vinde un Iphone 4s dar pune in colet un Siemens A50. Din moment ce firma de curierat nu verifica la expeditie continutul coletului nici la destinatie, inainte sa plateasca cumparatorul. Cumparatorul platea  o caruta de bani pentru un Siemens A50 uzat sau chiar un cartof. Ii mai ramanea doar sa faca plangere la politie. Din cauza acestor fraude se verifica coletele, chiar si cele fara "Garantie de Livrare" ( aici ma refer la Fancurier si Cargus, nu stiu la alte firme de curierat daca se procedeaza la fel).

Nu se verifica coletele de curier , cel putin in Cj,  nici la Fan, Cargus sau Dragonstar, si am trimit peste 30 colete anul acesta, si nici la posta romana. Doar tu trebuie sa precizezi ce este in colet. 

Doar tu trebuie sa precizezi ce este in colet. 

Asa este. Eu de cate ori am trimis, curierul a telefonat sa intrebe cand vine sa ridice coletul ambalat, nu sa asiste la ce introduc eu in el. Iar la posta romana, cu atat mai putin, mai ales ca te prezinti tu la mesagerie cu pachetul gata ambalat. 

trevizes: Pai da, asta fac, exclud trimisul. Am avut parte si de colet neridicat, si de colet cu altceva in el (cica l-a incurcat cu altul dar tot am valorificat ce era in el si am scos banii pierduti + transport tur-retur + magazinaj , dar asta dupa mult timp de chinuiala), pana m-am lecuit Cand ai zeci/sute de calificative dar lumea tot nu iti plateste transportul in avans, mai bine stai cuminte. Daca esti intr-un oras mic e greu, dar eu oricum nu prea mai dau nimic si nici orasul nu-i mic deci n-am stres.

TEAPA poate fi un produs sau mai multe iuntr-un ansamblu de tepe succesive?

Astept parerile vostre.

Cu drag!

Cred ca trebuie sa fii un pic mai clar, sa dai un exemplu. :) 

pai daca iei ceva la 1500 si vrei sa o vinzi "prietenilor" la 1700, eu zic ca asta s-ar cam numi teapa, dar una asa pe fata.

dar hai sa terminam cu off-topicul pe aici ca iar incercam sa cautam pe cineva si ne impotmolim in mocirla aberatiilor.

nu am luat teapa pe forum, ci pe alt site, dar vreau sa-i adaug numele pe lista

Dumitru-Alexandru Tuta din Stalpeni jud.Arges

mai intai imi pune pachetu la 6 zile dupa ce a zis ca il pune, mai apoi pune ramburs 70 lei, desci vindea casca cu 60 cu transport inclus. Pentru aceasta intamplare a dat vina pe postarita ca a completat aiurea, desi era scrisul lui de clasa a 2-a; postarita i-a completat doar datele lui, probabil copilu spera sa trimita incognito.
In pachet casca are vopseaua scorojita pe o parte, un burete interior putrezit si niste barete imputite. La telefon nu raspunde iar pe mail mi-a raspuns doar sa dea vina pe postarita pentru rambursul mai mare.

cateva poze http://imgur.com/a/JVn4z

Clar vina ta, el a zis "nelovită". Trebuia să intrebi tu de vopsea scorojită, burete putrezit sau barete împuțite! =))

Nu pot sa ma abtin...

N-as pune pe cap casca altcuiva nici de proba, sa vad daca-mi vine ok modelul.

O fi vanzatorul neserios, da' e un risc asumat ca un prezervativ folosit sa aiba 1-2 gauri ;)

Edit: rectific, nu e neserios, in anunt a scris ca e folosita cu semn de exclamare dupa. Te asteptai sa miroasa a vanzator de cand ai luat-o-n calcul. Ca nu miroase a Cristian Dihor, aia-i alta poveste ;))

Edit 2: casca aia e ~100 lire. Ai gasit-o la 10. Miroase a sconcs decedat i.Hr. Ce surpriza!!! Hai sa facem plangere! Si pe dirtbike, si pe ciclism, si la asociatia de locatari... Peste tot!

• Upvote 1

Asa este,ce mama dreq,mQ1 e teparu',pe el sa-l mazilim nu?de ce a avut indrazneala si tupeul de a cuteza sa-si cumpere o casca SH,iar cel care la "ars" e baiatul destept,merita toata lauda,nu?

"Baiatul destept" trebuie pus la zid,teparul,nu cumparatorul de buna credinta ce a crezut ca mai exista bun simt si cinste pe lumea asta!

• Upvote 2

Sint lucruri care nu se cumpara "SH" - printre astea as numara si o casca de ciclism.

• Upvote 5

Din nenorocire, în România problema bugetului redus (chiar sever) este la ordinea zilei, astfel încât oamenii se descurcă şi ei cum pot. Nu putem să-i facem proces de intenţie omului pentru asta, chiar dacă noi nu am apela la această metodă. Până la urmă mQ1 a postat îm topicul potrivit şi a adus la cunoştinţă forumiştilor despre un individ de care trebuie să se ferească. Faptul că unii dintre noi am prefera să luăm, de exemplu, o cască ieftină de supermarket sau decatlon decât una SH cu riscuri igienice inerente, este altceva. Hai să ne oprim aici vă rog!

• Upvote 7

Paranoia e in floare...

Dap...ala e un tepar care s-a "scapat" de casca. L-am notat!

Dap...moderatorii te-au luat la shto, pentru ca nici eu nu inteleg cum mama ma-sii sa-ti cumperi (sa va cumparati) articole vestimentare si casti 2nd hand/folosite/purtate si de pe internet...fara sa le probati/vedeti

Dap...iti inteleg frustrarea ca ai pierdut niste bani ca sa mai inveti inca alte cateva lucruri: ca moderatorii "e" aroganti, ca exista lupi moralisti pe forumuri, ca nu toata lumea empatizeaza cu tine, ca ai fost inselat, ca nu o sa mai fii chiar atat de naiv, etc.

Si-s de acord si cu Traveller.

P.S. mai in gluma, mai in serios daca vrei o casca o'neal de dirt, nepurtata si care protejeaza capul unui catelus de bibelou de la mine din camera contacteaza-ma pe p.m. :)

• Upvote 2

Referitor la bugetul redus:

Ieftin la un  moment dat poate deveni foarte scump - sau "sint prea sarac pentru a-mi permite lucruri ieftine"

Dupa parerea mea pe linga bugetul redus mai joaca un rol important si goana dupa "chilipiruri si alte chestii mocca" - ai putea zice ca a devenit un fel de sport national (sper ´sa ma-nsel si sa nu fie adevarat).

La articole SH nu e vorba numai de igiena ci si de siguranta celui care "investeste". Trebuie sa fi batut in cap sa dai bani pe un ghidon SH - cine a vazut un accident cu un ghidon sau i tija de sa care se rupe "asa din senin" stie despre ce vorbesc.

Inteleg ghinionul si frustrarea baiatului - riscul ar fi fost mai mic sau zero daca cumpara aici pe marketplace de la oameni seriosi.

• Upvote 1

Normal , ca doar toti cei care ne vand ghidoane si tije de sa , inainte de a ni le vinde le cresteaza pe interior cu flacara violet. Poate ca unul isi cumpara un ghidon prea lat si apoi il baga la vanzare ca sa-si mai recupereze din bani, sau il da la schimb.... ce fac ? nu-l cumpar ca e SH,  chiar daca e folosit 50 km?? E plina tara de moralisti cu "bicle ,tzoale, casti,ghidoane si tije SH.  Ce sa-ti povestesc, casca noua pe carbon SH ... si ne spargem in basini pe la concursuri ca ce " avioane " avem, cu nu stiu ce fibra care rezista chiar daca e SH. Iertati-ma dar e cam aceeasi chestie ca la otel vintage vs carbon : mama ce iubesc geometria veche si ce tare e otelul....dar imi curg balele dupa carboane. Normal ca daca am avea bani ne-am lua si bicle si tzoale si casti NOI, dar nu prea-i avem si atunci ce sa facem..??  Probabil toti de pe forumul asta au si masini noi....ca nu cred ca si-ar risca cineva viata intr-un Mertan SH.

• Upvote 7

Imi cer scuze daca postarea mea anterioara prezinta oarecare iz ofensator. Am compus-o dupa aproape un litru de must putin dat in fermentare... :@)

DAR... acum lucid fiind, pe langa faptu' ca ma cam umfla rasu' ca nu-s normal si ar trebui sa-mi fie rusine, adaug: mi-am luat si eu casca de 60 de lei. Din Lidl, si nu regret o clipa! Ah, nu-i de carbon, da' are leduri care palpaie haotic :D

Cu asta inchei, ca ma dor falcile de la ranjeala.

• Upvote 1