razvan69

Campionatele Mondiale de la Mendrisio

Recommended Posts

Adriano Malori impingea un angrenaj imens, mai ales pe catarari. Ciudata alegere. Lui Honchar ii iesea, totusi.

Da ce e cu ciclista aia de 51 de ani care participa ??? :o :o :o ... mai poate la varsta asta ??

Ciclista aia de 51 de ani are mai multe medalii decat o sa aiba in urmatorii 20 de ani cel putin Romania la ciclism. Jeannie Longo este o legenda vie si inca in activitate a ciclismului.

1 Kristin Armstrong (United States of America) 0:35:25

2 Noemi Cantele (Italy) 0:00:55

3 Linda Melanie Villumsen (Denmark) 0:00:58

Adriano Malori impingea un angrenaj imens, mai ales pe catarari. Ciudata alegere. Lui Honchar ii iesea, totusi.

RoweN,jur ca exact aia mi-a trecut prin minte cand l-am vazut pe Malori.:o Angrenajele criminale pe care le folosea Honchar,cred ca avea 55 sau 56x11 in vremurile in care spulbera cele doua TT-uri din Tour.

Bine,si cand a castigat CM presupun ca impingea tot asa ceva,dar in 2006 a fost momentul lui de maxima glorie.

Chiar daca nu a fost foarte lunga catararea,urcata in felul ala a fost suficienta sa-l curete pe Malori.

Baiatul are contract cu Lampre pentru la anul,asa ca sta linistit.

La fel,Gretsch si Van Garderen sunt luati de Columbia,iar Bobridge de Garmin.

Cursa de fond ar trebui sa fie mult mai interesanta,sunt destui care pot da lovitura.

Edited by laurentiu46

UCI a anuntat ca, campionatele mondiale din 2012 vor tine 10 zile, vor reintroduce team time trial si mondialele de juniori se va tine odata cu celelalte.

UCI a anuntat ca, campionatele mondiale din 2012 vor tine 10 zile, vor reintroduce team time trial si mondialele de juniori se va tine odata cu celelalte.

Ca tot veni vorba de 2012,daca Damiano Cunego,marele favorit,nu va castiga acum,cred ca abia la Valkenburg va mai avea ocazia,unde mai mult ca sigur finalul va fi pe Cauberg iar traseul va fi cuprinde ceva din Amstel Gold.

Pana atunci,la Melbourne si Copenhaga sprinterii ar trebui sa-si taie partea.

De asemenea, un detaliu fain. Acum 10 ani, la Verona, la campionatele mondiale de juniori, proba de TT era castigata de Cancellara, iar cea in linie de Cunego. Intotdeauna e placut sa vezi ca doua mari sperante au confirmat.

Insa, un singur lucru nu-mi place. Toata lumea pune presiune pe Cunego spunand ca el e marele favorit. Sper sa faca fata cu bine situatiei.

Avand in vedere ca in ultimii ani CM s-a rezumat la lupta dintre Italia si Spania,e de asteptat ca liderii acestor echipe sa fie principalii favoriti.

Si pentru ce a aratat in Vuelta,Cunego e vazut cu sanse mai mari decat Valverde.

Singura chestie care ma deranjeaza e ca si-au anuntat toti vreo 3 lideri,ori eu nu vad ce cauta Freire sau Pozzato printre ei,pentru ca in mod normal,daca se duce un ritm ca lumea,nu au cum sa reziste pana la final.

Sigur ca astfel se evita acumularea unei presiuni prea mari pe omul cel mai bun,dar totusi...

Cancellara ar trebui sa zboare pe prima parte azi,care e in usoara coborare. Celelalte medalii sunt deschise,e greu de ghicit cine va lua ceva. Lungimea favorizeaza oameni ca Grabsch si Larsson.

Pare ciudata alegerea spaniolilor de a-l inlocui pe Hector Guerra cu Cobo. Mai bine il puneau pe Ruben Plaza,sau pe cineva de la Xacobeo,Herrero sau Cesar Veloso. Unul care sa aiba treaba mai multa cu contratimpul.

O sa stau azi cu ochii pe Eugen Wacker,sper sa faca un top 25. Mereu mi s-a parut ca are nume de austriac.:)

60 Gabriel Sorin Pop (Romania) 11:36:00

47 Eduard Novak (Romania) 12:36:00

Mult noroc si forta le doresc alor nostri.

Favoritul cursei de azi:clar Cancellara.

Favoritii mei:Vinokourov si Wiggins.

Cum o fi vremea la Mendrisio?

din cate vad e destul de buna...voi pe cine mergeti azi?eu zic un cancellara...acum serera perez asta merge bine...si francezu`...guttierez merge rauu...deci cancellara...

P.S.cancellara are cota 1.14:|

extraordinar acest novak,oare dak nu avea aceasta problema unde era... totusi pacat ca la noi ciclismul nu e promovat incat baza de selectie sa fie mai mare.... poze cu novak de la CM de anu asta cand a luat medalie la ambele probe TusnadCyclingTeam

Daca Larsson reuseste sa se tina de Cancellara dupa ce va fi depasit,ia argintul si cu un minut intarziere.:))

Desi pare(si este) umilinta,asta poate fi si marele noroc al suedezului si sa-i aduca medalia.

Cancellara este pur si simplu fantastic....

A trecut de Wiggins de parca acesta statea pe loc.

Medie dupa doua tururi de 51.9 km/h....

La saxo e fratie mare,cancellara sa grabit sa il ajunga pe larsson ca sa il duca cativa km sa ia si el medalie si apoi si-a facut cursa normala.Sincer nu glumesc :)).

PS:Comentatorii au spus ca pe Saxo nu ii intereseaza dar primul om care venit sa il ia pe cancellara avea ghiozdan cu saxo

Magnific, monstruos si inuman. Aceasta cred ca e descrierea performantei lui Cancellara. Surprinzator Tom Zirbel ala, pe 4 a ajuns. Performanta demna, as zice.

razvane, sa nu exageram. Sugerezi cumva ca Larsson nu era in stare sa ajunga singur pe 2? Eu sunt convins ca a fost in stare. Si in nici un caz nu a incetinit Cancellara pentru Larsson, caci avansul lui tot crestea. Niciodata nu l-am considerat pe Larsson un mare contratimpist, dar m-am convins acum.

Oricum, la mai multe astfel de curse din partea lui Cancellara pe viitor!

Care ar fi sansele sa ia 7 titluri mondiale la contratimp?:))

totusi larsson era sub martin inainte sa il ajunga cancellara.Cand l-a ajuns cancellara pe larsson avanusul amandurora a inceput sa creasca pe asta m-am bazat,dar nu e important.

Acum astpet la proba de sosea un podium 1Andy Schleck 2Matti Breschel 3A.Kolobnev ca sa se continue traditia la mendrisio :)) .M-a surprins faptul ca cancellara vrea sa faca dubla la CM(asta mi s-a intamplat doar in pcm).Adevarul e ca dak ar ataca pe plat le-ar luat 3 min in 10 km unora ca schleck,valverde,cunego...

La profilul pe care il are circuitul probei de duminica, si la forma pe care o arata Spartacus, nu prea vad cine ar putea sa-i faca fata.

Valverde nu are forta(vuelta a fost un tur foarte slab), Cunego este bun dar nu suficient,iar pentru Andy este prea mult plat si prea putina catarare si vine si dupa o mica pauza.Poate cineva din cei care nu sunt vazuti ca favoriti, dar Cancellara vrea sa faca istorie la el acasa.Este foarte motivat.Sper sa nu ma insel si astazi sa nu-si fi facut decat incalzirea.

Pacat de munca lui Wiggins, cred ca lua bronzul daca nu avea problema cu lantul ,dar si Martin e ok.

Alles gute!