razvan69

Campionatele Mondiale de la Mendrisio

Recommended Posts

Fabulos Cancellara,ce sa mai zici?Dar ma asteptam la asta si da, chiar si la diferenta de timp.Omul e o masinarie geniala.

Mare ghinion a avut Wiggins dar asta e...

Zirbel a mers bine si Vino arata ca inca e "acolo".

Ce cota o fi avand Cancellara pentru duminica la sosea?

Niciodata n-am mai vazut un contratimp de CM sau din orice tur dominat in halul asta,si au fost destule demonstratii de-ale lui Cancellara si pana acum. Azi le-a depasit pe toate.

Mai ales cand a luat virajul ala printre case in primul tur,si erau aratate diferentele pe ecran,a sarit GPS-ul de la 27 la 41 de secunde intr-o clipa.

Iar frecventa cu care pedaleaza e dementiala.

Ne mai miram de ce nu s-au bagat Zabriskie sau Millar,stiau ei ce stiau.

Sansele sa ia 7 titluri? Numai sa aiba chef,ca in rest nu vad ce l-ar opri.

Si eu zic ca Larsson ar fi luat locul 2 oricum,s-a vazut ca a fost peste Martin in ansamblu.

Wiggins avea medalia de bronz la gat cand a dat cu bicicleta de pamant,nu stiu de ce naiba nu s-au miscat mecanicii aia mai repede.

La fel a facut si Millar intr-o etapa in Giro,cred ca anul trecut,i-a cazut lantul in ultimul km si a aruncat bicicleta peste parapet,in niste boscheti.:))

La cursele in linie e altceva,nu ar lua niciodata diferentele alea de care zici tu,Razvan.

Iar duminica,are sanse numai daca o sa vedem din nou jocuri din alea handicapate de asteptare intre italieni si spanioli. Daca se pune un ritm indracit pe ultimele 2-3 tururi,la revedere Cancellara,Gilbert,Freire,Pozzato si alti favoriti din astia. Nu e de ei.

Ce cota o fi avand Cancellara pentru duminica la sosea?

cancellara are cota 8.00 si aceasta il face al treilea favorit.

Intre timp am vazut bicla de rezerva pe care din fericire nu a fost nevoit sa o foloseasca

e superba :)

Dar ce cota are cancellara sa fie prins dopat?

Dar care e cota ca intr-un subiect despre ciclism/o competitie ciclista sa nu fie bagat in fata "dopajul" si ironiile magnifice(not) a la Banciu,"mersul cu apa plata","sucul de portocale" si alte alea?

Acum serios,exista un topic special pentru asta.Discutiile despre dopaj sunt cele mai cretine discutii.Si pe net gasesti o gramada de discutii.

bradwiggins:

"Thinking of setting up a hall of worship for Fabien, anyone want to join!"

I'm in!

A mers slab Ignatiev, la contratimpul din TdF a venit pe 3, la 12 secunde de Cancellara, acum pe nicaieri.

Iar Cancellara nu cred ca s-ar dopa. L-am vazut si slabit, si extenuat, dar si inaltime. Daca ar fi constant inuman, as mai zice si eu. Pai daca l-a batut Contador (cu mult noroc), cum sa fie dopat?!

A mers slab Ignatiev, la contratimpul din TdF a venit pe 3, la 12 secunde de Cancellara, acum pe nicaieri.

Ignatiev a mers prea prost, mi se pare ceva in neregula cu pozitia lui, parca are seaua prea jos.

Imagine postată

Cancellara extraterestrul >-)

Imagine postată

Nu-l mai vazusem demult pe "Jaja" :)

Imagine postată

Asa putem sa zicem si de Grabsch,la Valencia a venit la 30 si ceva de secunde si aici la 3 minute jumate.

La Annecy mai degraba a fost Cancellara obosit si a terminat cu doar 12 secunde peste Ignatiev.

In Tour el si ceilalti de la Saxo au tras pentru Andy si Frank,pe cand cei de la Katusha n-au avut absolut nici o treaba,iar Ignatiev a zacut in autobuzul sprinterilor si a asteptat contratimpul.

Cand vii odihnit la mondiale,e alt rezultat.

Singura prostie a fost plecarea din minut in minut. Nu poti sa pui intervale asa mici cand ai 50 km de TT.

Macar cei din ultima grupa ar fi trebuit sa plece la 2 sau chiar 3 minute,pentru a se evita comentariile de la sfarsit.

Podiumul cred ca ar fi fost acelasi(sigur,cu alta diferenta intre Cancellara si Larsson) dar s-a vazut ca unii au beneficiat de faptul ca au fost depasiti si au reusit niste timpi mult mai buni decat daca ar fi mers in continuare in ritmul lor.

[quote=laurentiu46;111522

Podiumul cred ca ar fi fost acelasi(sigur,cu alta diferenta intre Cancellara si Larsson) dar s-a vazut ca unii au beneficiat de faptul ca au fost depasiti si au reusit niste timpi mult mai buni decat daca ar fi mers in continuare in ritmul lor.

Si eu cred ca Larsson ar fi luat argintul oricum dar nah...discutiile continua pe tema asta:

Wiggins : «Larsson ne mérite pas»

«Je ne pense pas que Larsson mérite la médaille d'argent. Pour moi, Tony Martin est le médaillé d'argent de l'épreuve»

L'equipe.

Presupun ca nu necesita traducere.

Wiggins : «Larsson ne mérite pas»

«Je ne pense pas que Larsson mérite la médaille d'argent. Pour moi, Tony Martin est le médaillé d'argent de l'épreuve»

Sunt curios ce declaratie ar mai fi dat Bradley al nostru daca nu il lovea ghinionul si termina pe 3,aruncandu-l pe Martin sub podium.

Crede cineva ca ar fi spus "eu nu meritam medalia. Tony Martin este medaliatul cu bronz"?

Nici eu.:-bd

Mi-ar placea tare mult sa-l vad pe Cancellara castigand pe sosea duminica.

La o distanta asa de mare se pot intampla si minuni de-astea, sa stea la cutie pana in ultimii 20 de km si apoi sa faca un contratimp ca cel de ieri ;))

Da,participa Evans,dar a lasat sa se inteleaga ca australienii merg pe mana lui Simon Gerrans.

Maine,cursa in linie U23:http://www.uci.ch/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=MTU3OTA&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=NTUyMjM&LangId=1

Columbia si Franta cred ca sunt cele mai puternice echipe in ansamblu.

Francezii il au mare favorit pe Romain Sicard,castigatorul din Tour de l'Avenir acum cateva saptamani,dar si Thibaut Pinot este de luat in seama.

Columbienii si-au adus toti 6 cataratorii care au fost foarte buni in cursele de tineret anul asta,in special Cayetano Sarmiento,locul 1 in Baby Giro.

Sub ele ar cam fi Italia,Germania,Olanda,USA,Spania si Belgia.

Cursa cred (si sper) ca va fi foarte deschisa,mai ales ca numarul maxim de oameni intr-o echipa este 6,asa ca nu stiu ce mari tactici pot fi puse la cale.

Pe masura ce mai scriem,poate ii mentionam si pe altii care au sanse la medalii.

Astept si eu ziua in care nu se va mai vorbi la cursele de ciclism despre dopaj intr-un mod exacerbat si nici despre fotbalul de doi bani din Romania. In rest, comentariul este ok, dar lucrurile acestea incep sa ma calce pe nervi.

Stie cineva un link unde putem sa vedem cursa U23 de azi ??? Ca pe eurosport o da doar pe cea feminina :) :(

nu se televizeaza cursa de juniori...