narada

Traseu De Incepatori? Busteni-Sinaia

Recommended Posts

salutare,

de ceva vreme tot vreau sa ajung pe munte dar tot n-am reusit

dar acu ne-a venit o idee sa merem de la busteni (urcat cu cabina) si mers pe creasta pana la cota 2k din sinaia si daca mai avem timp sa merem pe ceva drum pana jos in sinaia la tren :)

intrebarea mea e cat de greu/usor e drumu? pentru ca stiu ca e acolo ceva drum care duce la cabina la busteni (am vazut masini in parcare langa)

cam cate ore dureaza drumu'? ca o sa o luam incet sa admiram privelistea ;)

daca are cineva o harta sau link la o harta cu drumu pe care l-am descris eu ne-ar ajuta foarte mult.

va multumesc anticipat :D

Edited by vera
fara k

Daca urcati de la Busteni in platou cu telecabina - in zilele frumoase de weekend super aglomerata, in restul zilelor doar scumpa :D - nu veti avea nici o problema in a cobora in Sinaia in aceeasi zi.

Aveti de parcurs cam 25 km offroad, pe ruta Babele - directia Piatra Arsa (nu trebuie neaparat sa ajungeti la ea) - Saua Dichiu - Cabana Cuibu Dorului - DN Sinaia-Targoviste. Nu are rost sa ajungeti la Cabana cota 2000: ar insemna sa va abateti de la drumul normal. Odata ajunsi la drumul mare, mai jos de Cuibul Dorului, mai aveti maximum 10 km pana la gara din Sinaia. Pentru cineva care se grabeste, tot traseul ar dura 2h. Asadar, daca va alocati o jumatate de zi, veti avea timp de poze, relaxat etc.

Daca e senin (altfel nici nu e bine sa te aventurezi pe platou), nu sunt probleme de orientare. O harta se gaseste foarte usor pe DC++, cautand dupa "Harta Bucegi".

Traseul este 95% coborare, se preteaza la coborari in forta (pentru cei cu reflexele bine antrenate). Atentie la eventualele masini (sunt multe curbe fara vizibilitate in care e indicat sa nu intri tare). Drumul este forestier, adica cu pietre mari si mici, uneori instabile, si este perceput ca super usor pentru unii si tehnic de altii.

La rubrica Cicloturism de pe acest forum sunt multe descrieri cu poze ale acestui traseu. Succes!

Imi pare rau, nu stiu pretul exact al telecabinei. Cred ca intre 20 si 25 RON de persoana, pentru o calatorie Dus. Nu stiu care e regimul bicicletelor - nu am luat in calcul niciodata aceasta varianta de acces in platou :))

Salut. Eu am fost ultima oara cu telecabina Busteni-Babele pe 1-09-2009 si am dat 54 lei de persoana dus-intors (fara bicicleta din pacate) . Martea se face revizie tehnica, asa ca prima telecabina urca din Busteni la ora 10:30. Pentru bicicleta nu stiu cat mai costa in plus. Mai jos aveti un nr de telefon si preturile.

Numar telefon telecabina Busteni :0244/311674

Tarife:Urcare – 27 RON (adulti) si 11 RON (copii sub 12 ani)

Coborare – 27 RON (adulti) si 11 RON (copii sub 12 ani).

Program: zilnic 8.00 – 16.00, marti revizie tehnica.

Pina la cota 2000 e 54 de lei dar mai platesti tarif de copil si pentru bicicleta, inca 25 de ron parca, eu am facut pe jos cota 2000 sinaia cota 2000 Babele si am facut in cam 3 ore cei ~8 km si asta cu nevasta-mea care mergea in reluare, e super fain traseul.

Edited by vera

Salut

Uite un link cu o harta cu o parte din traseu (exeptand linia aia dreapta care evident este o greseala).

Uite inca un link cu un topic de aici unde s-a organizat o tura , pe traseul care il doresti tu sa-l faci dar in sens invers.

Acum ai putea sa vorbesti cu ombun de pe forum , pt ca el a facut exact tura care vrei tu s-o faci , cu urcare cu telegondola si apoi prin saua Dichiu. Dupa parerea mea traseul ete foarte accesibil , si chiar de vis in sens invers , nu as putea sa apreciez durata in care la-ti parcurge , dar ar fi undeva in 3 ore , cu pauze lungi si dese. avand in vedere ca in tendinta principala este de coborat. De la telecabina sau telegondola , aveti ceva de urcat sa ajungeti la platou pe langa Piatra Arsa , drumul este destul de dificil , dar nu trebuie sa va lasati speriati de asta , sunt undeva la 5 km . De pe platou , urmati un drum forestier destul de circulat in weekend si de masini care urca si coboara , nu cu diferente mari de nivel. Din saua Dichiu este numai de coborat , pana la Cuibul cu Dor pe drum forestier si dupa pe drumul judetean dintre Sinaia si Targoviste.

Acum eu nu stiu care este pregatirea voastra , dar as propune un traseu un pic mai lung , adica ajunsi pe platou sa ocoliti dupa lacul Bolboci, asta implica o distanta ceva mai lunga si o urcare in plus cam 300 de metrii diferenta de nivel si anume de la lac pana in sa. Traseu aici

Imi pare rau ca nu am timp ca as fi creat eu harta pentru voi asa trebuie sa va uitati pe mai multe. Pe langa asta traseul este marcat si populat deci nu aveti dece sa va faceti griji ca va pierdeti. Distractie placuta >:)<

L.E. Am observat ca esti din Bucuresti, te sfatuiesc daca poti sa incerci sa ajungi cu masina deoarece in weekend rastelurile din tren sunt destul de aglomerate, sau cel putin erau cand era mai frumos afara.

@narada, ai reusit sa faci traseul asta pana la urma? Sunt interesat de subiect. Acum ca a venit (cat de cat) caldura, cred ca este un traseu perfect pentru incepatori, mai ales ca nu este tocmai pustiu, deci nu ai sanse sa te trezesti cu o pana sau doua, ori cu furca rupta, total neajutorat. Personal, ca "incepator", incerc sa evit traseele pustii, de teama evenimentelor neplacute.

@Otmar: Eu il fac frecvent, e traseul meu de coborare preferat, ca incepator. Urc cu telecabina din Sinaia pana la Cota 2000 (1 bilet adult + 1 bilet copil=bicicleta). Fac 2 coborari/urcari intre trenul de venire si ala de plecare de seara :) iar daca merg sa ma relaxez, "imping" bicicleta de la Cota 2000 pana la Babele, trecand pe langa stadionul de la Piatra Arsa, mananc ceva la Babele, apoi o iau la vale, de voie. In general ies sambata pe traseul asta. Sa se mai incalzeasca putin si il reiau. Daca vrei, cand mai ies, iti zic.

Count me in also, eu astept sa se topeasca+usuce ca sa dau o fuga la Omu, ma gandeam la un traseu telecabina Busteni-Babele, Omu, coborare pe drum pana in Sinaia, dar ca antrenament daca mergeti vreau si eu sa vin.

Acum ca a venit (cat de cat) caldura, cred ca este un traseu perfect pentru incepatori

Citat din buletinul nivometeorologic din 12 aprilie: In ultimele 48 de ore a nins la peste 2000 m si s-au depus pana la 19 cm de zapada proaspata. Pana la altitudinea

de 2000 m, valorile pozitive ale temperaturilor diurne au favorizat topirea partiala si umezirea zapezii. In zonele

inalte in cursul noptilor s-au format cruste de gheata la suprafata, datorita valorilor negative ale temperaturilor

nocturne.

La ora 15: stratul de zapada masura la statiile meteorologice: 297 cm la Balea-Lac, 113 cm la Vf. Omu, 3 cm la

Sinaia, iar la Fundata stratul este discontinu.

Docamdata de schiaza bine sus la Sinaia, niseamna ca mai dureaza ceva pana dispare zapada.

E clar, sansele or sa creasca probabil prin luna mai. Sau putem sa ne dam, dar ne luam si schiurile la noi, si alternam: cand pe bicla cu schiurile-n spate, cand pe schiuri cu bicla-n carca :)

Mai vrea cineva traseul asta ? Weekendul 21 august sau 27 august ? bog1dan pe yahoo sau 0745131263 (rasp si la beep )

pffa am fost io la busteni weekendu asta , daca vedeam mai devreme mergeam aman2 ...

Pe unde ai fost ?

30 si ceva e cu tot cu bicicleta.

In septembrie 2011 era 37 ron pentru un adult o urcare . Cred ca pt bicla mai platesti cel putin jumate , cat pt un copil ( vre-o 20 ) . Sincer nu stiu daca se merita agitatia . Mai bine urci cat poti cu bicla , NICIODATA singur , si cobori tot pe acolo . Daca sunteti 2 persoane cu biclele , depasiti 74 ron + vre-o 40 = cam 114 ron . Nu dati pe drum si pe masa cat dati pe urcare ...

salut!

eu am facut anul trecut de doua ori traseul care pleaca din piatra arsa si care tine drumu de masina pana in drumu de targoviste care coboara in sinaia, eu am coborat in piatra arsa si din cota 2000 si din babele , si e cam acelasi lucru, din piatra arsa incepe fun-ul :) dupa cuma spus cineva mai sus drumu e cam 95% coborare, va trebuie o bicla mai tzepanoasa ca e cam cu pietre mari pe alocuri si am vazut un dhs care se arcuia efectiv tot la coborare....deci e cam pe riscu vostru :) eu aveam un cadru trek 8000ZR hardtail anu trecut si nu am avut nici un sters, daca aveti full o sa fie de vis

a fost prima mea iesire la munte cu bicla si a fost superb pentru ca panta iti permite viteze mari dar controlabile, iar daca esti mai vitezoman si te duci cu masina cred ca faci drumu asta de 3 ori intr-o zi - asta daca te tine buzunaru pentru ca urcarea te usuca de bani...