Guest

Oetztaler Road Maraton 238km/5500hm Soelden Austria

Recommended Posts

Dupa citeva ture "la liber" prin Austria si Italia (cu scurte incursiuni in DE si CH), doua maratoane in Dolomiti si turul de o saptamina prin Austria (din pacate, in 2009 se pare ca nu s-au mai strins suficienti inscrisi), aveam dorinta arzatoare de a ajunge si in celebrul Oetztaler RadMaraton.

Ca si in MdD, am avut noroc si am "extras bila cistigatoare" asa ca la sfirsitul lui august 2009 m-am cazat in apropiere de Soelden pt.maraton:

Imagine postată

O zi de dezmortire a picioarelor dupa 1500km de sofat:

Imagine postată

sus, in Kuetai, (prima catarare din maraton):

Imagine postată

in spatiul german, si caii sint blonzi:

Imagine postată

dar calutul meu e brunet cu suvite blonde:

Imagine postată

Imagine postată

Ziua urmatoare a fost una ploioasa, n-a iesit nimeni pina la prinz, la televizor a fost o transmisiune neintrerupta, de cca 10h, de la inmormintarea unui celebru schior austriac, conditii in care nu e de mirare ca ma bintuiau ginduri sumbre: "daca avem tot asa o vreme nenorocita si miine?", "dar daca nu reusesc sa ajung pina in punctul "x" pina la ora "h" si ma descalifica?" (cei ajunsi in aceasta situatie sint "maturati" de niste autobuze "gunoier" de pe traseu, organizatorii nu-si pot permite sa aiba probleme cu intirziatii pe traseu, sa-i prinda noaptea pe acolo si sa pateasca cine stie ce).

A doua zi dimineata, norii erau 100% risipiti, la fel si gindurile negre, iar racoarea diminetii (cca 4grade) nu m-a facut sa tremur asa de mult cit in dimineata primului meu maraton, in Dolomiti 2008.

Citeva poze facute de profesionistii de la SPORTOGRAF:

Imagine postată

In JaufenPass (P-sso Giovio):

Imagine postată

si in gigantul TimmelsJoch, unde pre multi i-am raspopit:

Imagine postată

Soeldenul ne astepta in tinuta de sarbatoare:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

La intoarcerea spre casa, facuta o bucata de drum pe traseul maratonului, dar in sens invers, bineinteles ca atentia imi era atrasa tot de ciclisti:

Imagine postată

Dar, din pacate, inca nu s-a inventat masina cu pilot automat pe care sa o programez sa ma urmareasca in timp ce eu merg pe bicicleta.

Poate la anu', daca am noroc sa fiu dinnou extras ca participant, reusesc merg cu inca cineva, astfel incit sa pot parcurge macar o parte din drumul de dus - intors pe bicicleta, fara bagaje, asa cum imi place mie.

Excelent! Alea sunt locuri in care sa te duci cu un cort pe care sa-l plantezi intr-o vale insorita si o saptamana sau doua sa batucesti toate drumurile, potecile si satele din jur cu toate felurile de biciclete. Nu stiu daca m-as putea satura vreodata...

bai , nu imi vine sa cred, si pentru asta se dopeaza?.......sa ma dopez si eu , inainte de otztaler.....hm.......da am sa bag multa slanina cu ceapa .......

castigatorul ötztalerui emanuele negrini a fost prins cu dopaj ! amanunte in curand ;))

Zicea el Zabrinskie ca ia ramas ceva nicotina de cand fuma....

O fi asa mare miza?

castigatorul ötztalerui emanuele negrini a fost prins cu dopaj ! amanunte in curand :P

Wow! iti sai seama ca ai avansat un loc? Te pomenesti ca daca-i doveseste pe toti dopatii, ajungi pe primul loc!

(sper ca stii de gluma...)

O fi asa mare miza?

Te pui cu ambitia omului? nu poti sa stii niciodata de ce e in stare omul pentru ambitia lui!

Zicea el Zabrinskie ca ia ramas ceva nicotina de cand fuma....

O fi asa mare miza?

Pai in Italia se-nvart ceva bani si la nivel amatorial, omul intre timp si-a facut un magazin de biciclete. Eu am ramas shocat cand l-am vazut fumand, prin 2005...

Am citit aici topicul dupa ce am postat la "Doping" dar postez si aici ca e mai on-topic:

Castigatorul "ÖTZTALER RADMARATHON" din 2008 si 2009, Emanuele Negrini - Team Garmin - Salieri (amatori) a fost depistat pozitiv la betemetasone si triamcinolone. A fost ceruta suspendarea pe viata.

TUTTOBICIWEB.it

Asta este unul din amatorii cei mai cunoscuti in Italia si nu numai dar din pacate el este doar unul din multi altii.

Here in the Ötztal we trust in handshake quality and honesty.

The more we are concerned about the latest doping case regarding Emanuele Negrini. Of course Negrini is not just "anybody" here in the Ötztal. Like no one else he has dominated the Ötztaler Cycle Marathon over the last years by winning this ultimate race three times.

And now we have to handle – somehow - this truly disappointing fact. With no ifs or buts we dissociate from Negrini and all illegal and unfair sport methods. We are extremely sorry that also all the other cyclists feel cheated and disappointed due to Negrini's unfair behavior. It's clear that Negrini never again will get a starting place for the Ötztaler Cycle Marathon.

Another thing is for sure: Negrini will not be able to destroy our excellent event which has become one the best Cycle Marathons world-wide. For many participants it ranks among the biggest challenges in their sports life.

The Ötztaler is made for all these single-minded sportsmen. We point the way to the future by introducing doping controls for the 2010 Marathon in order to guarantee a "clean" event – just like the air and the water in the Ötztal!

We are looking forward to the Ötztaler Cycle Marathon 2010 – A great anniversary is waiting for us: already the 30th Edition will take place in the Ötztal!

Sports-minded and best regards,

Mag. Oliver Schwarz

Managing Director

bai , si eu ma uitam la timpi lui, la filmulete pe youtube si ma gandeam , mama ce baga , hm eu as fi fericit de termin ultimul......astia strica reclama sportului, chiar in halul asta si pentru evenimente de amatori, rau s-a mai ajuns, maine poimana auzi ca baga controale doping si la cursele astea de mamatori.......cum ar fi sa te astepte la final de zi , in trans alp, sa-ti ia proba de urina si sange.......

Te pui cu ambitia omului?

Ambitie? Eu as numi asta boala si inselaciune ordinara. Inca o "icoana" cu rahat pe bat.

la editita a 30 a a ötztalerui startul se va da in sensul opus ca si pana acum.. ceea ce inseamna din sölden direct pe timmelsjoch.. au mai fost ani cand sa dat startul si in acest sens, eu personal sant de parere ca asa concursul, traseul e si mai greu !

Castigatorul "ÖTZTALER RADMARATHON" din 2008 si 2009, Emanuele Negrini - Team Garmin - Salieri (amatori) a fost depistat pozitiv la betemetasone si triamcinolone. A fost ceruta suspendarea pe viata.

Nu prea inteleg.

Astia sunt 2 hormoni gluco-corticoizi folositi mult ca medicamente (triamcinolona cu potenta medie, betametazona cu potenta mare) intr-o paleta larga de afectiuni.

Au structura steroidica, dar nu au efect anabolizant.

Putea sa obtina numai efecte adverse, nu sa-i creasca performantele.

Pe de alta parte, daca a facut infiltratii articulare cu betametazona, pentru tratarea unor dureri (o indicatie "clasica" a medicamentului), trebuia sa se abtina sa mai participe la maraton.

Eu as astepta o clarificare a situatiei lui (adica motivul pentru care a luat cele 2 medicamente), nu l-as condamna automat pentru asta.

la editita a 30 a a ötztalerui startul se va da in sensul opus ca si pana acum.. ceea ce inseamna din sölden direct pe timmelsjoch.. au mai fost ani cand sa dat startul si in acest sens, eu personal sant de parere ca asa concursul, traseul e si mai greu !

Dupa parerea mea, nu ar fi nici mai greu, nici mai usor, dar ar fi mai echilibrat. Cum a fost in 2009, a insemnat un efort f.mare (aproape 1800m urcare) la sfirsitul cursei, efort la care unii au clacat. Un alt avantaj pt.2010 ar fi ca te incalzesti mai repede, se evita zgribuleala din Soelden pina in Oetz. Personal, as prefera totusi sensul parcurs in 2009, mi se potriveste mai bine.

Ötztalerul in anul 2010 va fii pe data de 29.aug si hotararea definitiva pt directia concursului este ca va ramane la fel ca si anul acesta si anii trecuti . inscrieriile online se vor face de pe 1 feb pana pe 28 feb .

Ma "bag" si eu!

Sper sa am noroc la tragerea la sorti!

Daca am facut traseul o data, de ce sa nu mai incerc, eu sper sa il fac mai bine in 2010, de ce nu?

O sa ma inscriu si eu, sa-mi incerc sansa, daca la cel din Dolomiti nu a fost sa fie...

Din cate stiu eu, te poti inscrie la tragerea la sorti fie individual, fie in echipa (de 2, 3..). Dar nu poti sa incerci in ambele moduri, pentru editia din acelasi an - te descalifica. Va inscrieti ca echipa doar daca sunteti un grup de prieteni si mergeti pe principiul ori ne primesc pe toti, ori pe niciunul.

Nimeni nu s-a inscris inca, inscrierile se fac pe tot parcursul lunii februarie. Aceleasi sanse le are cineva inscris in 28 feb. ca si cineva inscris in 1 feb., doar e tragere la sorti. Nu stiu exat cum se procedeaza in cazurile inscrierilor de echipe. In 2009 m-am inscris individual si am avut noroc...atit la M.d Dolomites cit si la Oetztaler. Pt.2010, deja am pierdut Dolomitii, n-as vrea insa sa piers Oetz. (M.d Dolomites se suprapunea oricum cu TRANS-ALP, la care m-am iscris si care ma intereseaza mai mult decit M.d Dolomites pe care, intr-un fel, il cuprinde).

Ce stiu este ca exista posibilitatea de schimbare a unui concurent (adica cineva care a cistigat un loc de start poate sa cedeze locul altcuiva)

TRANSFERRING/PASSING ON OF STARTING PLACES

It is possible to transfer or to pass on the already paid starting place to an other registrated person. That means the new starter have to be registrated in February. The service charge is € 10. Changes of participants can be made exclusively at the organizing committee by 30 June 2010 at the latest. A special form is available on request.

Deci, pt.10 arginti, se mai pot face ceva miscari...

http://www.tourtransalp.de/englisch/

Trans-Alp e o cursa de o saptamina, cu etape zilnice de 85-140km si 2000-3600m diferenta de nivel. Organizatorii se ocupa de transportul bagajelor in fiecare etapa, cazarea poate de tip camping sau individual, ei iti iau bagajul si ti-l duc pina la urmatoarea cazare. Zilnic "Pasta-Party", premierea etapei, pozele zilei, prezentarea etapei urmatoare, doua puncte de realimentare amenajate pe traseu, "Rescue Team", etc.

Eu am participat la Trans-Austria (in aceeasi formula si organizare) si a fost o experienta de neuitat. Fiind relativ putini (cca 270 participanti) am ajuns sa ne cunoastem intre noi, a fost cea mai faina cursa la care am participat.

Dar si Oetztaler R.M. e grozav, mie sincer mi-a placut mai mult decit M.d Dolomites, unde aglomeratia e f.mare (aproape 10.000 de participanti, fata de cca 4.000 la Oetz).

Gata! De miine incep inscrierile (preinregistrare).

Nu dati navala, ca oricum se face tragere la sorti!