jakabtibi

25.10.2009 - Alpinsport MTB Marathon - Sf. Gheorghe

Recommended Posts

Vinovatia trebuie dovedita de organizatorii concursului, printre altele, pe baza marturiilor participantilor, nu de niste useri de pe forum, pe baza unor mesaje citite.

cu siguranta ca nu mai e atat da mandru de premiul castigat date fiind aceste imprejurari.

nici de faptul ca reprezinta subiectul neplacut al acestor discutii nu e prea incantat deasemenea. cred. sper.

cel mai mare rau posibil deja i s-a-ntamplat: i s-a descoperit identitatea, fapt care o sa-i ridice probleme la ulterioare prezente in concursuri. doar daca nu e cumva intr-atat de las incat sa ofere date false de identitate.

chiar daca e aproape major e clar ca mintea-i e inca imatura sau poate spiritul sau de competitie a depasit capacitatea lui de a demonstra fairplay.

sa-mi fie cu iertare, dar cred ca principalul vinovat nu e el, ci tatal sau :((

Mi se pare ca s-a ocupat cam mult spatiu pe acest thread cu acest subiect. Nu caracterizeaza maratonul de la Sf. Gheorghe. Vrem sa tinem minte acest maraton prin cu totul altceva. Eventual creati un alt thread pentru subiect.

Chiar daca mai tarziu, tin sa scriu si eu doua randuri.

Aspecte pe care le apreciez pozitive, cu valente spre excelent:

-organizarea in zona de inscriere (nu am stat mai mult de 2 minute);

-taxa de inscriere absolut simbolica, ce a cuprins un tricou de calitate cu un imprieu fain (pot afirma ca este cel mai fain tricou dat la concursurile de maraton la care am participat);

-zona de start/sosire unica in primul rand prin latimea ei, de aprox. 50 m., dand posibilitatea unei plecari curate, fara imbranceli, coate si alte contre subtile;

-traseu frumos, variat, bine marcat, puncte de alimentare suficiente;

-gulasul de dupa, bine gatit si la timp, nu am stat la cozi, imbulzeli, etc;

-posibilitatea spalarii bicicletelor, putandu-se pleca acasa cu ele curate;

-premiile acordate, nu atat prin valoare lor, mai mult prin trofeele respective, cupe si medalii, ce vor ramane o frumoasa amintire;

-si nu in ultimul rand implicarea echipei organizatorice, care s-a vazut ca a pus suflet. Au fost oameni primitori, prompti la solicitari si comunicativi;

Alte aspecte pe care sa le numesc negative, consider ca nu au fost sau ar insemna sa fiu carcotas si chiar nu e cazul pentru acest concurs, care a debutat cu dreptul.

Felicitari organizatorilor si participantilor, care nu s-au speriat sa vina chiar de la distante mai mari, in fond participantii fiind cei care fac concursul. La cat mai multe editii, la care sa participam si noi sanatosi.

Inca un prilej de-a ne revedea cu prietenii si cunoscutii, cu iubitorii acestui frumos sport.

Mi se pare ca s-a ocupat cam mult spatiu pe acest thread cu acest subiect. Nu caracterizeaza maratonul de la Sf. Gheorghe. Vrem sa tinem minte acest maraton prin cu totul altceva. Eventual creati un alt thread pentru subiect.

Un om are mana rupta iar altul putea sa ramana fara un ochi (poate exagerez - i-a intrat rama ochelarilor in ochi, dintr-o izbitura provocata in cadere de la o viteza destul de mare). Sunt fapte care s-au intamplat unor oameni care venisera, ca si noi, sa se simta bine, la maratonul de la Sf Ghe.

De ce lucrurile rele care se intampla altora nu ne sensibilizeaza ? Nu cred ca cei 2 accidentati (3, de fapt) si-au dorit sa ne strice "amintirile despre maraton".

A sosit momentul sa raspund acuzatiilor , cuvintelor grele si pline de neadevar pe care mi le-ati adresat. Privite lucrurile prin prisma voastra s-ar parea ca aveti in totalitate drptate dar nu este asa si vreau sa va spun intregul adevar chiar daca voi o sa ramaneti la parerea voastra si anume ca doar eu am fost cel vinovat.

M-am inscris in cursa in primul rand ca sa particip, apoi ca sa concurez si daca se poate sa castig un loc bun , dar asta nu doborand sau ranind pe altii ca sa fiu eu in frunte. Dupa un nr. de km parcursi am ajuns la acea 'groapa cu ghinion ' pe care vazand-o am incercat s-o ocolesc. Din spate n-am auzit pe nimeni venind. Evident ca oricare ar fi fost in acel loc ar fi ocolit obstacolul . Atunci voi ati intrat in mine , voi ati fost cei care ati venit peste mine si nu invers. Din aceasta ciocnire toti am avut de suferit. Imi pare rau ca voi ati fost raniti mai grav. In febra concursului de care eram cuprins nici nu mi-am dat seama ca sangele imi siroia pe coapsa si ca taietura ce-am suferit-o a fost atat de adanca necesitand apoi suturare . Am urcat pe bicicleta si am pedalat mai departe. Aici am gresit , trebuia sa cer ajutor si pentru acest lucru imi cer iertare . Va repet , m-am stiut ca ati fost loviti mai rau decat mine credeam ca si voi veti continua cursa , ca a fost doar o simpla ciocnire intre noi. N-a fost nimic premeditat , nimic intentionat si de aceea imi cer inca o data scuze .

Voi m-ati calomniat pe nedrept . Nu sunt un baiat rau asa cum reiese din vorbele voastre . Am fost crescut in respectul si dragostea pentru oameni nicidecum in ura sau rautate .

Concursul la care am participat a fost al treilea , ma antrenez de jumatate de an,strabat singur imprejurimile orasului n-am gasit nici un amator caruia sa-i placa ciclismul aici nu exista un club de ciclism .

Imi place ciclismul, sunt un iubitor al muntelui , al naturii si al fayr-playlui.

De aceea nu trebuie sa judecati oamenii atat de aspru fara sa-i cunoasteti. Sper sa ne mai intalnim in cadrul competitiilor sa discutam si sa ne putem privi in ochi dar nu fiti rai !!

Oare voi n-ati avut nicio vina ?

Nu este vorba de sensibilitate. Dupa cum se vede, odata cu cresterea numarului de participanti, s-au inmultit si accidentele(vezi Tusnad, Gilau, Tg.Mures). In aceste conditii eu pledez pentru responsabilitatea fiecaruia de fi cu ochii in patru, de a avea grija sporita de el insusi. Din fiecare incident trebuie sa tragem invataminte, avem de cistigat experienta la orice virsta. Eu particip la aceste concursuri numai de anul trecut, am unsprezece concursuri la activ si la fiecare am descoperit ca am mai avut cite ceva de invatat(ca si tine ombun). Sint curios ce o sa mai invat la urmatorul. Am inteles ca pustiul este pus la zid pentru ca prins de febra concursului s-a ridicat si a plecat pur si simplu ca un zabauc. Caci de accidentul in sine toti au fost vinovati; dupa cum reiese din declaratiile lor era loc de ocolit "cit China"... Sper ca a inceput si el sa invete. De-abia a implinit 17 ani. Dupa ce am aflat de la voi cine este m-am uitat pe clasamente si am vazut ca a avut rezultate foarte bune nu numai la Sf.Gheorghe, ci si la Tusnad si la Tg.Mures.

Curind vom ajunge la 500 participanti, poate chiar la anul, deci atentie, participantii vor fi tot mai eterogeni, inghesuiala tot mai mare.

Din punctul meu de vedere,in timpul concursului ai gresit rau de tot la partea cu plecatul de locul accidentului fara sa intrebi macar cum se simt ceilalti. Erai in fata si cei din spate trebuiau sa-si anunte venirea sau sa-ti asigure un spatiu necesar oricarei manevre,cu atat mai mult ca drumul o permitea,dar faptul ca erati gramada unul peste celalalt si te-ai suit repede pe bicicleta ,neinteresandu-te de ceilalti, mi se pare un gest lipsit de fair-play.

Dupa concurs,aici pe forum,ai avut comentariul ala de la care se pare ca te-au si indentificat.Nu mai insist asupra lui pentru ca mi-am expus parerea atunci.

Dupa ce te-au identificat ai vrut sa-ti stergi "urmele" prin modificarea profilului de pe alt forum si nu ai mai raspuns ,desi se pare ca erai on-line.

Sincer,nu stiu ce te-a facut sa iti recunosti greseala acum. Nu stiu daca a fost teama ca cei accidentati o sa faca reclamatie la organizatori sau chiar ai realizat ca nu ai procedat cum trebuie (ma repet,din punctul meu de vedere,ai inceput sa gresesti prin tot ce ai facut ,dupa cazatura).

Ramane ca cei implicati sa iti accepte scuzele,sau nu .

A sosit momentul sa raspund acuzatiilor , cuvintelor grele si pline de neadevar pe care mi le-ati adresat.

M-ai facut sa plang ! Dupa o saptamana de la accident... a sosit momentul ? Daca nu ai fi fost identificat, ar mai fi sosit acest moment ? Raducanmihai ti-a explicat foarte clar, pe rand, toate greselile de pana acum. Si in acest moment esti in greseala. Pentru ca:

1. Momentul era la secunda 1 dupa accident. Poate acum ai fi fost apreciat pentru faptul ca ai avut grija de colegii cazuti. Dupa cum observi, datorita gestului tau, pe nimeni nu intereseaza cat de ranit ai fost tu. Pentru ca tu ai avut un comportament de las, nu de sportiv.

2. Tot ce spune Raducanmihai mai sus este adevarat si o spune intr-o forma foarte delicata. Comportamentul tau, de la accident si pana acum, merita niste cuvinte mult "mai grele" decat cele scrise pe forum.

3. Fair-play-ul nu are un regulament de aplicare. El vine odata cu educatia si se aplica in situatii limita din partea oamenilor generosi. Tu nu esti un om generos. Dar te poti stradui, te poti educa. Primul pas a fost facut. Ai recunoscut ca ai fost implicat. Dar, in continuare, tu crezi ca esti acuzat de accident. Daca ceea ce spui (obstacol in fata) este adevarat, atunci 100% nu esti vinovat de accident. Eu te acuz de faptul ca ai lasat 2 oameni cazuti la pamant pentru ca "ciclismul este un sport individual nu de echipa, si fiecare lupta pt el" (asa cum ai spus-o in primul tau post).

Te rog, contacteaza-l pe Csuribacsi, povesteste-i ce s-a intamplat si apoi cere sa fii descalificat si returneaza premiul. E singurul gest de onoare pe care il mai poti face ACUM.

Si in sport, si in viata, un comportament ca cel de la Sf GHe, nu te poate duce prea departe.

"Am fost crescut in respectul si dragostea pentru oameni" - Aceste lucruri se dovedesc, nu se spun...

...Dupa un nr. de km parcursi am ajuns la acea 'groapa cu ghinion ' pe care vazand-o am incercat s-o ocolesc. Din spate n-am auzit pe nimeni venind. Evident ca oricare ar fi fost in acel loc ar fi ocolit obstacolul . Atunci voi ati intrat in mine , voi ati fost cei care ati venit peste mine si nu invers.

......

N-a fost nimic premeditat , nimic intentionat si de aceea imi cer inca o data scuze .

Pana la urma ai recunoscut si oficial ca tu ai fost :D Imi pare rau sa spun asta dar continui sa minti cu nerusinare ;) Esti incurabil mai baiatule!!! Nu era nici o groapa acolo drumul era cat se poate de drept si curat (se poate verifica la km 23-24 inca nu incepusera noroaiele si gropile) si in plus de asta ti-AI INTORS CAPUL si ai tras de ghidon stanga. Nu mai stiu daca intentionat sau nu. Nu cumva ai vrut sa admiri groapa sau haul dupa ce ai trecut de ea/el? :( Asta e ce am vazut eu cel care eram in spatele tau cu putin caci in cateva secunde sau fractiuni de secunda dupa ne acrosam ghidoanele.

Si nu cred ca nu stiai in ce stare suntem caci eu m-am sculat foarte repede de jos cu mana plina de sange cautandu-mi ochelarii si cerand ajutor pentru gasirea lor. Dar erai al dracu de grabit din moment ce nici macar culoarea tricoului nu ti-am vazut-o.

Scuzele sunt hotarat sa nu ti le accept din momentul cand am vazut ca am de-a face cu cineva rauvoitor.

Si incep sa devin satul de circul asta. Vad ca unii sunt foarte indulgenti si naivi crezand ca vlad992bv e capabil de vreo scuza sincera. Ne-a demonstrat de la inceput pana la sfarsit (ultimul lui post contine iarasi o minciuna) care e caracterul lui. Totul s-ar termina si s-ar da si un exemplu pentru altii daca premiul i-ar fi retras si s-ar infiinta o lista neagra (pe acest forum) cu cei care inteleg sa fie fair-play intr-un fel total diferit de definitie. Aceasta lista neagra poate fi consultata apoi de organizatorii de concursuri si pot refuza inscrierea persoanelor de acolo. Eu raman la parerea ca pedepsele trebuiesc legate de o perioada ca peste tot in sport si nu numai. Numai prin actiuni concrete pe viitor astfel de comportamente pot fi evitate sau macar imputinate.

PS: apreciez sustinerea acordata de toti cei care si-au aratat-o. Mai ales lui Emil, OmBun si RaducanMihai care si in acele momente de dupa accident au sarit sa ma ajute. Din fericire am ramas intreg insa deocamdata cu cicatrici :(

Salutare,

Costin, Emil, imi pare nespus de rau pt ce vi s-a intamplat asa cum ti-am si scris deja Emil, daca a fost cu premeditare cred ca treb facut ceva in aceasta privinta.

Dar daca nu, atunci pustiul si-a primit lectia de educatie, tot ce treb sa iasa din acest eveniment neplacut ar fii sa castigam un concurent si nu sa pierdem unul, avand in vedere ca a avut o cazatura si castigat la sub 18 spune mult de pusti ca performante de ciclist.

Acum stiu, comporatamentul lui a fost cel mai bun exemplu si m-a deranjat fapul ca mintit si pe topic ca nu a fost "acolo" nu este frumos Vlad un barbat treb sa recunoasca faptele sale.

Dar cred mult in faptul ca a fost foarte motivat in a castiga si nu a constientizat fapta grava pe care a creat-o din pacate, de ce va scriu aceste cuvinte deoarece Vlad a trecut la un moment dat pe langa mine si am schimbat cateva cuvinte, si mi s-a parut un tip super Ok care la un moment dat parea ingrijorat de stare celor 2 participanti implicati in cazatura.

Din toate cele intamplate ca actiunii: cred ca ar treb interzisa purtarea castiilor audio MP3, Tel etc... :D la astfel de concursuri lucru pe care multi il fac, chiar eu la Sf am purtat astfel de casti si la constientizare pericolului l-am oprit, trezindu-ma la un moment dat cu cineva langa mine fara sa-l aud lucru care m-a speriat enorm privind securitatea lui si a mea. Nu stiu daca Vlad a purtat casti audio sau nu?

Sper ca pana la urma ca toti trei sa iesiti la o bere, a nu la un suc (Vlad este minor) si totul sa se rezolve amical, asa Vlad va avea posibilitatea sa va explice ce s-a intamplat si noi vom castiga un biker si o lectie de cursa pt toata lumea.

o zi faina la toata lumea

Marian MARIN

NR 11 la Sf Gheorghe

Dragi colegi,

o repet, accidente se pot intampla si facand abstractie de cine se face vinovat de producere primul lucru pe care il faci este sa ajuti indiferent daca ai fost acolo, ai trecut pe langa sau ai fost implicat dar nu esti atat de ranit.

Pe mine m-a deranjat tocmai lipsa acestei atitudini normale iar lipsa de verticalitate s-a confirmat si in actiunile ce au urmat.

Prin a fi indulgenti nu facem altceva decat sa incurajam astfel de comportamente. Consider ca trebuie aplicate prevederile regulamentului de concurs si gata. Asa se va prelungi la nesfarsit iar alte situatii asemanatoare ce pot aparea se vor folosi de acest caz pt eludarea de la regulament.

Mai ales pt ca este tanar consider ca trebuie sa invete despre verticalitate, corectitudine si mai ales responsabilitatea pentru faptele sale. Mai tarziu o sa ne multumeasca.

Buna seara, eu nu am putut ajunge la acest concurs chiar daca mi-am dorit foarte mult; am citit despre accidentul grav ce s-a petrecut pe traseu..imi permit sa fac o sugestie..toti cei de pe acest forum, fie experimentati sau nu, sa vina cu sugestii, idei de reguli competitionale.(nu stiu daca au fost deja formulate). Eu sunt incepatoare si am aflat ca trebuie sa iti anunti in primul rand prezenta si apoi sa il atentionezi pe celalalt competitor pe ce parte il vei depasi de la un prieten, nicidecum de pe un forum oficial sau inainte de start la vreo competitie. sunt convinsa ca putem aborda la modul serios aceasta problema si o putem rezolva prin postarea regulilor pe acest forum, pe paginile care anunta concursuri sau chiar prin comunicarea lor inainte de start; cat despre accident,eu imi inchipui ca nu poate fi vorba de ceva premeditat..ca cel in cauza(domnul din fagaras) a tras de ghidon doar ca sa icurce alti concurenti, nu cred ca avut timp sa reactioneze...pur si simplu putea fi spulberat de ceilalti doi concurenti pentru ca nu stia ca vin. Din toata aceasta intamplare trebuie sa tragem niste concluzii constructive...va multumesc daca ati fi de acord macar in mica masura cu ce am avut de spus.

Eu zic ca nu trebuie sa pedepsim pe baiat. A aflat fiecare dintre noi ce a facut. Aceste greseli nu se uita asa de usor. Va trebui sa lucreze din greu ca sa dovedeasca ca s-a schimbat.

In legatura cu traseul eu sunt de parere ca csuribacsi a ales bine. Cine stie la anu ce va fi? La sfarsitul lui octombrie vremea e capricioasa.

Felicitari organizatorilor si participantilor, maratonul s-a desfasurat chiar de "Ziua Armatei", 25 octombrie.

..toti cei de pe acest forum, fie experimentati sau nu, sa vina cu sugestii, idei de reguli competitionale..

In orice caz, se interzice la concursuri purtarea castilor de muzica, MP3 sau telefon mobil in urechi. Nici cand esti de unul singur prin oras sau in alta parte nu trebuie sa asculti muzica. Trebuie sa ai urechile libere sa poti simti totul in jurul tau, sa simti fasaitul masinii care vine din spate, etc... cu atat mai mult la concursuri, cand esti printre concurenti, arbitri, spectatori.

Muzica iti distrage atentia si provoaca distorsiuni de perceptie si dezechilibru, chiar dureri de cap din cauza contradictiilor dintre analizatorul vizual si cel auditiv.

Pe bicicleta nu este ca la ping pong.

Uneori ori vad prin Bucuresti pe unii cu castile in urechi, vorbesc cu ei si vad cum isi scot casca din ureche si ma intreaba: poftim? Semn ca nu aude ce se intampla in jurul lor. Cand le spun ca nu este bine sa asculte muzica, parca le vorbesc in japoneza.

Sportul se caracterizeaza prin reguli si mersul in general pe bicicleta, de asemenea.

Ca un pas de maturizare in ciclism, trebuie sa invatam sa le intelegem utilitatea regulilor prin constientizare si sa le respectam, cu atat mai mult la concursuri. Aceste reguli sunt de bun simt, nu sunt un scop in sine ci sunt necesare pentru a ne feri de accidente.

**Aveti peisaje frumoase pe la voi in Sf.Gheorghe si cu prima ocazie vin sa concurez si la MTB, nu numai la Triaton Reci.

poate sunt eu nebun, dar dupa ce am citit primul raspuns al pustiului, mesajul care contine scuze si explicatii pare a fi scris de altcineva, probabil tac'su, speriat de posibilele repercursiuni.

Guest
This topic is now closed to further replies.