jakabtibi

25.10.2009 - Alpinsport MTB Marathon - Sf. Gheorghe

Recommended Posts

Sau inventat si suporturile de carat bicla pe masina 8->.

stiu >:))<

dar nu am asa ceva. de aceea caut un binevoitor care sa aiba asa ceva si sa aiba loc si de bicla mea

Daca ai bare... povestea axe de o solutie:

Intorci bicicleta(ele) cu ghidonul si saua pe bare si le prinzi cu corzi elastice. Eu nu am incercat, dar cred ca este o solutie viabila.

:D/ M-am inscris si eu , ultimul sunt pe lista de la Hobby :) , mi-am rezolvat si cu transportul la dus, ma aduce un prieten si cazare am gasit tot la Sugas :) , asa ca astept sa ne intalnim cu bine, deoarece am vazut ca se profileaza un grup mare acolo :))

Daca ai bare... povestea axe de o solutie:

Intorci bicicleta(ele) cu ghidonul si saua pe bare si le prinzi cu corzi elastice. Eu nu am incercat, dar cred ca este o solutie viabila.

nu am nici macar bare. chiar nu e nimeni din brasov care merge si are loc de inca o bicicleta? :)

LE: doddo: va salut domnule Drnescu! :))

:) va salut si eu , faza e ca am vrut sa-mi scriu corect numele, asa ca am tastat cu Î si nu I (DÎR...) dar se pare ca nu au recunoscut caracterul si au scris fara (DR) :D nu-i nimic insa :) fug inapoi la munca acum, mai am destul :)) dar stiu ca dupa ce termin o sa vin la Marathon asa ca nu o sa mi se para greu.

Pacat ca nu ai bare, cu 15 RON cumperi 100 buc coliere plastic de unica folosinta si o legi de bare sunt foarte rezistente si fiabile, in plus la o folosire iti treb 12-14 coliere, deci 8 ture fara probleme cu 15 RON

ai exemplu in poza eu asa vin cu bike-ul la Sf. Ghe cu bunavoina lui Boby si am fost prin toata tara folosind acest sistem, asta pana cumpar un suport :))

ai exemplu in poza eu asa vin cu bike-ul la Sf. Ghe cu bunavoina lui Boby si am fost prin toata tara folosind acest sistem, asta pana cumpar un suport :)

Bineinteles Marinika, ai suport total din partea mea.:))

Sa inteleg ca ma lasi sa folosesc suportul tau :)) ca data trecuta :)

Nu am nici cea mai mica indoiala privind suportul tau, Boby

Sa ne vdm cu bine toti maine in Sf Ghe. o zi faina si ce ma bucur, chiar este priviti pe geam m/

Marinika, esti inconstient! Ai avut noroc ca nu a cazut bicicleta pana acum, dar nu fi asa sigur ca nu se va intampla in viitor. Poate ca nu iti pasa prea mult de bicicleta ta, insa gandeste-te ca ai putea sa omori oamenii aflati pe drum sau in masinile din spate atunci cand va ceda sistemul tau pueril de prindere a bicicletei.

Daca totusi vei continua sa mai mergi asa sper sa te opreasca politia sa te potoleasca. Esti un pericol pentru ceilalti participanti la trafic.

Azi am fost la o tura de antrenament,a fost foarte bine,cam 20 de grade,putin noroi,deci daca ramine asa vremea, o sa avem un concurs foarte frumos!Sa ne rugam la zei :-))))!

Avem un loc liber intr-o camera dubla la Hotel Sugas (sambata noaptea). Este cineva interesat ? 40 lei/patul la hotel de 3 stele !

...mai putin de o zi pana la start!!! vreme super!!! va asteptam . cred ca o sa aveti nevoie mai mult de apa decat ceai :D afara sunt aproape 20 de grade cu + :(

E superba vremea azi si se anunta la fel si maine ,asa ca avem noroc.

Legat de traseu: inainte sa ma inscriu m-am uitat la ambele trasee,cel de 28 si cel de 50 km, fiind nehotarat ce traseu sa aleg si am zis ca poate ma ajuta daca aflu o panta medie ,calculata pe segmente. Desi pe grafic par mai abrupte,in calcul mi-a rezultat pentru traseul lung o panta de ~ 3,5 % pentru prima si ~2% pentru a doua urcare. Mi s-a parut putin si sunat si un prieten sa-mi confirme si el modalitatea de calcul. O intrebare pentru cei ce stiti traseul : este chiar asa mica panta sau e o greseala undeva ?

stiu ca pare absurd, dar am si eu o intrebare: cum se ajunge dinspre Brasov la locul de start?

Desi pe grafic par mai abrupte,in calcul mi-a rezultat pentru traseul lung o panta de ~ 3,5 % pentru prima si ~2% pentru a doua urcare. Mi s-a parut putin si sunat si un prieten sa-mi confirme si el modalitatea de calcul. O intrebare pentru cei ce stiti traseul : este chiar asa mica panta sau e o greseala undeva ?

Mihai, eu cred ca ar fi in realitate o panta de 3,47 % prima urcare si 2,088 ptr a doua.

Tu nu ai vazut ce inaltimi mici sunt in zona? Normal ca sunt mici urcarile. Acum chiar mai conteaza acest aspect ptr alegerea distantei de concurs.

La tura scurta la cat de rapid e traseul, pana te incalzesti deja vei da in finish. La tura lunga in schimb peisajul e superb, sunt niste culori super faine.

Prima urcare se face pe placa mijlocie, bulanosii pe placa mare ridicati in pedale si daca stau sa ma gandesc bine nici la a doua nu e mare scofala.

Cred ca primii de la tura lunga vor face sub 2 ore.

stiu ca pare absurd, dar am si eu o intrebare: cum se ajunge dinspre Brasov la locul de start?

Brasov-Harman-Lunca Calnicului-Chichis, faci stanga pe DN 12 prin Coseni-Chilieni-Sfantu Gheorghe.

La intrarea in oras, dupa trecerea peste raul Olt, faci imediat dreapta prin fata magazinului Billa, nu ai cum sa-l ratezi.

Dupa iesirea din oras spre Tusnad Bai, la aprox 5 km, dupa trecerea peste un pod rutier cu balustrade din beton, faci la stanga, indicator Valea Crisului.

Traversezi tot satul, intri pe drum pietruit si dai practic in ultima constructie pe partea stanga, "Casa cu Flori", locul de start.

Mersi ca mi-ai confirmat calculele. La celalalt concurs de la Sf. Gheorge de anul asta ,desi cred ca e aceeasi zona,au fost niste zone lungi de push-bike (cel putin pentru mine si vreo 2 concurenti,baiat si fata,cu care am mers o buna bucata de drum impreuna).Era o combinatie de panta destul de abrupta,peste 10%-12% si teren alunecos,gen noroi cu pietris sau padure cu strat de pamant moale si frunze moarte in care te afundai si iti ingreuna mult mersul.Eu am avut o perioada in care am fost racit rau si nu am iesit vreo 10 zile din casa si dupa aia a urmat vremea nasoala,cu ploaie si ninsoare,si iarasi nu am iesit inca niste zile bune,asa ca atunci cand m-am pus pe bicicleta iar, nu aveam deloc forta in picioare. Aceleasi pante pe care le urcam fara un efort deosebit acum parca erau mult mai dificile,senzatia fiind una de lipsa de energie. Vroiam sa merg la tura de 50 km,dar dupa cum ma simteam cea de 28 km era mai potrivita ,asa ca am cautat motive sa merg totusi la cea lunga. Asa am ajuns sa calculez panta medie.

PS: Mersi si pentru explicatia cu drumul pana la start ,si eu aveam nevoie de ea.

sper sa va simtiti super maine,un prieten si cu mine din sibiu nu mai putem veni,am aflat acum:(.In caz ca trece careva prin sibiu si are loc in masina dati un semn va rog0740261573

Pleaca cineva maine dimineata (Duminica) din Bucuresti? Caut un loc intr-o masina pentru mine, bicicleta si un bagaj mic.

M-am hotarat tarziu si am ramas fara optiuni.

LATER EDIT: Merg cu masina mea. Am rezolvat.

Edited by Adriana

daca tu care esti din predeal te plangi de pante, astia din bucuresti ce sa mai zica?

Eu sunt bucurestean 100% (borned & raised ,cum se zice ) dar stau la Predeal de 1 an si merg pe bicicleta din primavara asta dupa 15 ani,asa ca pantele sunt la fel de grele pentru mine ca si pentru ceilalti bucuresteni :))

Dimineata cum intrati in comna Valea Crisului din centru veti vedea afisele SPRE CONCURS urmatile si veti ajunge la locul concursului!Rog pe cei ce vin cu masinle sa le parcheze undeva in stanga drumului inainte sa ajunga la Inscrieri'Drumul fiind mai stramt cautati un loc unde nu vom deranja eventuala circulatie'

Va asteptam la INSCRIERI

Guest
This topic is now closed to further replies.