jakabtibi

25.10.2009 - Alpinsport MTB Marathon - Sf. Gheorghe

Recommended Posts

:)) m-am trezit devreme azi. o sa incerc sa mai inghesui bicicleta in masina. daca nu si nu, pedalez din Brasov pana acolo :)

edit: a incaput!!! pe la 8 plec si eu din Brasov. ne vedem acolo, sanatosi si voiosi si plini de energie :D

Edited by Leviathan

gata!!!

tocmai am ajuns acasa, am apucat sa fac un dus si acum savurez o bere (fara alcool ca ma doare capul) si descarc pozele de azi.

am concurat la categoria Hobby, am terminat pe un umil loc 17 dar din fericire, am ajuns intreg la sosire, fara nicio cazatura la activ. traseul a fost absolut demential, cu portiuni tehnice, coborari luuungi si superbe, dar si coborari foarte abrupte cu santuri adanci sapate de apa scursa. a fost si noroi; cei care nu ati mai venit de frica noroiului ati pierdut mult.

voi reveni cu poze dupa ce ma scol

A fost un maraton de bine organizat, felicitari!

Punctajul meu:

-vremea:10+++++

-traseul:10

-organizare:9(pt ca traseurile au fost scurte, un maraton trebuie sa fie minim 80km si cea scurta in jur de 40km, dar apreciez #:-S ca cea scurta a fost 28km, pentru ca n-am putut sa fac antrenament si am obtinut locul 19. din 51:))

-premiile (nu stiu pentru ca n-am fost premiat, dar cat am auzit... merita nota 8)

+atmosfera, care nu pot sa uit

Poze:

Picasa Web Albums - Janos - Alpinsport MT...

nr.concurs:255

Un maraton reusit! Asa trebuie sa arate un concurs de mountainbike, care incheie in aceasta luna de octombrie, sezonul competitiilor exclusiv de off-road.

Vremea splendida si numarul mare al concurentilor sunt doar doua dintre multiplele aspecte ce au contribuit la succesul competitiei. Fiind la al doilea maraton din "cariera" am ales sa particip la proba lunga (51km) cu un Magellan cu furca fixa, fapt care nu m-a descurajat in a-mi propune sa lupt cu mine insumi, sa am satisfactia ca am reusit sa trec linia de sosire cu zambetul pe buze.

Aspectele ce trebuie laudate la tura lunga cel putin:

- traseu diversificat cu peisaje superbe

- portiuni lungi de coborare in viteza

- multiple puncte de alimentare

- arbitri pe traseu care raspundeau promt la orice solicitare

- marcajul vizibil

Asadar, felicitari organizatorilor!

alex, nu stiam ca participi. asta pana m-am uitat peste niste poze facute de ai mei si te-am zarit in pluton, la putine momente dupa start.

felicitari tuturor participantilor, organizatorilor si mamei natura pentru vremea de exceptie.

fiind primul concurs de ciclism din viata mea, pot spune cu siguranta ca nu va fi ultimul #:-S:D:D

Am ajuns si eu acasa dupa ce m-am intors din drum pentru ca imi uitasem casca in piscina atunci cand am spalat bicicleta.Am recuperat-o de la organizatori,carora le multumesc pe aceasta cale.

Despre concurs : EXCELENT !!! Am participat la tura lunga si mi-a placut la nebunie traseul,care a fost unul de viteza,fara portiuni tehnice,niste noroi,nite paraiase (am inteles ca vreo 16 #:-S ) in care intrai in unele pana dupa axul rotii si niste coborari dementiale .

Felicitari organizatorilor : multe puncte de alimentare (dextroza si ciocolata in foietaj au fost delicoase),traseul marcat foarte bine : desi culoarea neagra nu a fost cea mai inspirata nu a fost nici o problema nicaieri unde sa nu stii pe unde sa o iei,arbitrii semnalizau din timp,perfect. Tocanita sau ce a fost la sfarsit a fost delicioasa ,nu a fost coada nici aici ,la masa si nici la inscriere,rezultatele in aceeasi zi,afisate acolo ,tricoul frumos si de calitate.Cam lungita treaba pana la premiere dar am inteles ca s-a intarziat pentru ca au asteptat pe toata lumea si au fost cativa care au facut vreo 6 ore la tura lunga.

Feliciatari castigatorilor si celor de pe podium : Patricia (locul 1),tatal ei (locul 2),Doruk (locul 1) ,Rosioru si Maus (locul 1 ,bneinteles :( )

Sper ca o sa fie organizat si la anul pentru ca s-a facut o treaba foarte buna si e un concurs ce merita din plin avut in vedere in anii care vor veni.

foarte frumos. si trasul si organizarea si vremea si tot.

sper sa mergem si anul viitor.

cateva poze AICI

Felicitari castigatorilor, dar si tuturor participantilor !

Seara buna CONCURENTI!

MUltumim ca ati onorat evenimentul nostru cu prezenta voastra si ati dovedit sponsorilor ca acest eveniment merita ajutat.E o seara placuta si fericita pt noi sa citim aceste randuri de laude.Au fost si niste lucruri mai putin placute ma gandesc la accidente si urez pe aceasta cale celor accidentati insanatosire grabnica.Dar in mare parte si noi il consideram un concurs reusit!Va garantam ca o sa continuam acest eveniment si la anul si va promitem si alte evenimente de aceasta calitate!Speram ca am reusit sa va atragem atentia si interesul fata de zona noastra si va vom intalni de acum inainte si pe traseele noastre.

Sper ca maine deja sa reusesc sa postez pe websitul nostru www.alpinsport.ro rezultatele finale la toate categorile si sa postez cat mai repede si pozele si filmuletele facute.Ma cam ia somnul si oboseala.Va doresc o saptamana placuta!

A FOST SUPER ! ! Atat pot spune acum , sunt obosit si ma retrag la somn , dar o sa mai postez probabil o parere detaliata zilele ce urmeaza. Astept si clasamentele sa vedem unde m-am situat #:-S Salut noile cunostiinte si noii amici pe care mi-am facut cu ajutorul acestui maraton. La anul o sa fiu PREZENT !

A fost intradevar un concurs frumos, exact in "stilul" ALPINSPORT!

Organizarea a fost brici, traseul bine marcat si variat (noroi, parau, pasune etc.), puncte de alimentare la fix, vreme superba si multi concurenti (peste 200).

Folosirea pensiunii ca si cartier general a constituit un rasfatz.

Au fost voci care s-au plans ca e prea plat/usor in prima parte (primii 5Km) asa ca CsuriBacsi spunea ca pt. la anu' inverseaza sensul de parcurgere... ;-)

A fost primul (si probabil ultimul, dar asta e alta poveste) meu concurs de MTB si nici ca se putea mai bine!

S-a mers tare atat pe urcarile line cat si pe coborari, pe cea mai abrupta (la jumatea probei HOBBY) eu din pacate "m-am varsat" de vreo 3 ori!

Am tras si mers cu DORUK si alti 2-3 colegi de categorie (+35ani) pana la jumatea coborarii unde am avut primul incident (bitza intro parte, eu in alta), apoi incidentul s-a repetat la 3/4 din coborare (cand colegii au disparut din vizor definitiv) si la finalul coborarii am pus capac cu un salt peste... cu aterizare pe cap/umar carre mi-a rupt complet ritmul si cheful (mai ales ca a trecut pe langa mine si al 4-lea coleg de categ.=Panaitescu N. de la Conpet).

Traversarea satului Valea Zalanului a fost de-a dreptul idilica... oameni simpatici la porti, case stil vechi (nerenovate), drum forestier in urcare etc. urmata apoi de albia raului combinata cu drum forestier=super!

Pe zona de push-bike m-a depasit Ionut Bordea care urca la deal (cu bitza-n spinare!) cu usurinta caracteristica Zarnestenilor... mi-a dat pana pe platou 100m!

Pe coborarea lina (ultimii 4Km) spre sosire m-a depasit in viteza Peter Klosz de care m-am tinut scai pana la linia dreapta de finish (150m) unde am sprintat cu folos (si norocos pe o trasa cu mai putine denivelari) terminand inaintea lui pe Locul 5.

Iata si inregistrarea pe Forerunner201:

Imagine postată

Una peste alta sunt multumit, am vazut ca pot... dar mai toate experientele mele pe MTB contin cazaturi ce m-ar putea tine departe de o viata activa/sportiva pe la 65ani :-p asa ca raman la triatlon/ciclism de sosea.

Inca o data FELICITARI organizatorilor!

Ne vedem in 2010 la Reci!

(poate si la duatlon-cross Sf. Ghe.)

A fost un maraton de bine organizat, felicitari!

Punctajul meu:

-vremea:10+++++

-traseul:10

-organizare:9(pt ca traseurile au fost scurte, un maraton trebuie sa fie minim 80km si cea scurta in jur de 40km, dar apreciez #:-S ca cea scurta a fost 28km, pentru ca n-am putut sa fac antrenament si am obtinut locul 19. din 51:))

-premiile (nu stiu pentru ca n-am fost premiat, dar cat am auzit... merita nota 8)

+atmosfera, care nu pot sa uit

Poze:

Picasa Web Albums - Janos - Alpinsport MT...

nr.concurs:255

Te-a deranjat faptul ca traseele au fost prea scurte dar cu toate astea ai participat la tura mica, interesant :( Apropo, ce ai facut tu s-a numit Hobby si doar tura lunga s-a numit maraton, deci organizatorii au fost corecti in aceasta privinta.

Felicitari fetelor pentru pozele reusite!

In sfarsit am ajuns inapoi in Bucuresti. Multumim organizatorilor pentru un concurs bine organizat si un traseu bine pus la punct cu multi arbitri si puncte de alimentare bine amplasate, desi se pare ca punctul de alimentare de la baza ultimei urcari cu push-bike a fost eliminat :-?

Va asteptam acum si pe voi in Bucuresti, la concursul din padurea Cernica de pe 31 ;)

Se poate băga pricină că traseul a fost cam blând. Însă cele 16 (aşa scrie pe site, mie - vorba lui dan_m_bike - mi-au părut mai degrabă 100 ) treceri prin pârâu mi-au lăsat o amintire intensă, mare minune că am reuşit să nu mă ud... prea tare... mai sus de genunchi . N-am putut să nu mă gândesc că dacă ar fi fost frig aş fi ajuns cu ţurţuri la final. :-?

Vremea însă a fost perfectă iar toamna şi-a împrăştiat culorile peste tot locul. Înscrierea s-a făcut uşor şi repede. Traseu a fost bine marcat şi au fost mulţi oficiali pe traseu. Demn de menţionat că în checkpoint-ul de după zona cu trecerile prin pârâu mi s-a oferit ulei de lanţ.

Mi s-a părut inspirată alegerea pensiunii „Casa cu flori”, a fost cadrul potrivit pentru socializarea de la sfârşit.

Felicitări organizatorilor. I-am aplaudat cu căldură la sfârşit, o fac - virtual - şi acum. Bravo!

Acest maraton de la Sf.Gheorghe are ALTI organizatori, care imi inspira MAI MULTA incredere. Imi doresc sa am dreptate.

Ce pot sa spun? Am sustinut (vindut blana ursului din padure) acest maraton inca de acum 4 saptamini (intr-o polemica datorata unui banuit concurs de la Bucuresti care pina la urma nu s-a mai tinut). Nu-mi pare rau. Am avut in cele din urma dreptate.

Totusi unele sugestii pentru viitor:

- traseul lung(50km) sa depaseasca 1000m diferenta de nivel pozitiva (anul acesta multiplele treceri prin piriu si noroiul din ultima parte a traseului au atenuat intr-o oarecare masura aceasta lacuna). Culmea este ca de fapt traseul scurt a fost mai pretentios, avind cam aceeasi diferenta de nivel si o prima coborire mai tare decit cele de pe traseul lung... 1200m-1500m ar fi ideal.

- consider improprie denumirea de traseu HOBBY. Pentru absolut toti participantii mountainbike-ul este un hobby, indiferent de distanta. Ar fi un traseu mai scurt mai usor? Tocmai aici s-a vazut un contraexemplu. Sau ar participa concurenti mai putin pregatiti, incepatori? Nici vorba. Foarte multi concurenti foarte bine pregatiti se inscriu din motive tactice la proba scurta. Asa ca spuneti-i firesc traseu lung si traseu scurt sau traseu de X km si traseu de Y km cum fac majoritatea covirsitoare a organizatorilor.

Legat de traseu,am vorbit la fata locului cu Csuribacsi si i-am spus parerea mea : o parte din traseu la inceput ,destul de lunga (primii cativa km) s-a mers destul de inghesuit datorita pantei mici,latimii drumului si nr de participanti asa ca ,in opinia mea,o panta mai accentuata la inceput delimiteaza concurentii rasfirandu-i pe o bucata mai lunga si evitandu-se aglomeratiile,mai ales daca la urmatoarele editii vor fi mai multi participanti. In rest ,dupa cum am mai spus ,mi-a placut mult traseul,eu nefiind adeptul pantelor mari si traseelor foarte dificile sau tehnice.

intrebare: nu ati gasit cumva prin zona pensiunii (sau in baia ei) vreo manusa neagra cu galben? cred ca am ratacit-o pe acolo...

Printre cei accidentati ma numar si eu , insa nu am decat julituri pe toata partea dreapta (genunchi,sold,cot si umar) si vreo 2 edeme pe brat.(cadere la viteza mare pe coborarea aia rapida dupa zona de push-bike). Au fost insa alti colegi de pedala mai grav, daca retin bine 'costin.ch' care era la cusut in salvare plus inca o persoana cu posibila fractura de coaste si mana; un baiat cu o taietura pe picior :D .Pe ei i-am vazut cat am stat acolo sa ma dezinfecteze pe mine. Au mai fost si altii, ii las pe ei sa-si povesteasca trairile.

Legat de traseu (hobby) mi-a placut mult, cu urcari frumoase, treceri prin padure, sat , parau ; cel mai mult mi-a placut urcarea prin albia paraului...SUPER! Puncte de alimentare destule, bine dotate, la primul nu mi-am umplut bidonul cu apa si pe drum mi-am zis ca a fost o greseala mare dar pana am mai dat 2 pedale si am coborat panta (si am cazut :-? pe frunzele ruginii), am trecut paraul si deja era un nou pct. de alimentare. Atmosfera a fost frumoasa, zona bine aleasa, vremea prietenoasa.

Felicitari organizatorilor si sa mentineti stacheta acolo sus de unde ati inceput :D

Nr. de concurs: 204

P.S: mi-am adus aminte o faza hazilie pe traseu pe acolo cand trageam din greu in noroaie, i-am ajuns din urma pe 2 tipi, unul dintre ei se uita la mine si ii zice zambind colegului cu care pedala : Trage, Trage !! Ca vine 204 :)) (ei aveau nr. 202 si 203) ;)

Nu-l cunosteam pe baiatul accidentat rau ,dar pe coborarea aia in viteza,cand l-am depasit,am apucat sa-i vad profilul tumefiat. L-am intrebat daca are nevoie de ajutor si a zis ca se descurca. Ne-am intalnit la punctul de control unde nu am putut sa-l ajut decat cu niste sevetele sa-si stearga un pic sangele . Sper ca e mai bine acum,pentru ca ieri arata foarte urat fata lui:cateva taieturi adanci in jurul unui ochi si la buza.

PS: Tot la punctul ala de control a venit si un baiat care se tinea de burta. S-ar putea sa fie cel cu coastele rupte.

Foarte bine organizat(marcaje, arbitri, puncte de alimentare, traseu, locatie, gulyas etc.) zic eu de nota 20 pentru o prima editie. Am avut si eu ceva probleme tehnice, furca nu mai lucra, s-a blocat, am pierdut pe drum suruburile de prindere de la placa mijlocie :-?, motiv pentru care am mers mai precaut si am fost ferit de accidentari ;). Bicicleta va fi bagata la o revizie generala si sper sa mai fie zile insorite cum a fost cea de ieri de la maraton sa o mai pot folosi. Felicitari organizatorilor!!!! Astept cu interes editia 2010.

Multumim lui Csuribacsi si Alpinsport pentru un asa final reusit de sezon.

Ceva poze facute de mine:

Picasa Web Albums - iuliangaburici - Maraton Alpin...

Nota 10 cu felicitari - chiar am ramas surprins de cat de bine a putut fi organizat aceasta prima editie. Multe plusuri si foarte putine minusuri:

+ organizare la inscriere

+ locul de unde a fost startul

+ vremea exceleta (stiu ca tot nenea Csuribacsi a pus o vorba buna si un acatist)

+ tricoul

+ castronelul cu mancare

+ apa de pe traseu, care a ajuns la toata lumea :D

+ CP-urile bine alimentate

+++ intalnirea cu NiJi :-?

- as fi vrut sa fie mai multi fotografi pe traseu, mai ales in zona raului

- prea lunga prima coborare ;)

Felicitari si campionilor pentru efortul depus. Eu am fost campion la acest platou. L-am invins pana si pe Maus :))

Imagine postată

+ castronelul cu mancare

+ CP-urile bine alimentate

+++ intalnirea cu NiJi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/53.gif

Eu am fost campion la acest platou. L-am invins pana si pe Maus :))

Ala din poza era castronelul sau mancarea de la CP-uri?

Intalnirea cu Niji... ma, tu ai mers acolo la bulanit ;;) Nu te dezminti, mare gagicar ai ramas si dupa ce te-ai insurat ;))

L-ai invins pe Maus la golit platouri?? Deci se poate!! Amu imi pare rau ca nu am ajuns si io pe acolo.

Ar trebui să le transmit şi eu felicitări organizatorilor! Nişte oameni foarte receptivi, atenţi şi deschişi!!!

Din partea mea ar fi numai cuvinte de laudă. Nu am nici un minus de dat.

Am avut baftă să am un număr de o singură cifră -2- , astfel încît eu, Dan şi Ombun am avut podiumul nostru. Laters, veţi vedea şi pozele de la maestrul Ombun http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/wink.gif

Traseul a fost foarte frumos şi slava Domnului am avut o vreme de vis. Eu nu cred că trebuie să avem nişte urcări mai grele la început sau coborîri mai scurte sau mai lungi etc. Din punctul meu de vedere cu cît sînt mai variate maratoanele cu atît mai bine. Geiger, Tuşnad, Banat, Mediaş toate au farmecul lor, şi dacă tipul maratonului ar fi la fel, ne-am plictisi, zic eu :))

Sooo, mulţumim Alpin Sport pentru acest concurs, pentru implicarea 100% şi atenţia sporită acordată nouă, nebunilor pe două roţi :)

PS: n-am mai cazut şi am auzit că am luat locul 4 ;))

PS2: muti mi-a părut bine de cunoştinţă ;;)

Guest
This topic is now closed to further replies.