jakabtibi

25.10.2009 - Alpinsport MTB Marathon - Sf. Gheorghe

Recommended Posts

Stimati Concurenti si ni numai!

Va multumesc pentru participarea voastra la Alpinsport MTB Maraton. Si va asteptam si la urmatoarele evenimente ale asociatiei care le puteti urmarii pe Siteul Alpinsport.

PENTRU CEI CARE V ATI ACCIDENTAT VA DORESC SA VA INSANATOSITI CAT MAI REPEDE

Imre Szocs.

Ar fi frumos sa centralizele cineva pozele de la concurs.

O lista de link-uri pt albume de poze si eventual filme pe situl Alpinsport ar fi usor de urmarit...

Multumim pentru rezultate si promptitudinea afisarii lor pe site =D>

in cateva zile vor veni si pozele !deocamdata trebuie sa le retusam si sa le centralizam de la fotografii nostri!Sper ca deja in weekend sa le pot pune si pe situl alpinsport.ro

Nu-l cunosteam pe baiatul accidentat rau ,dar pe coborarea aia in viteza,cand l-am depasit,am apucat sa-i vad profilul tumefiat. L-am intrebat daca are nevoie de ajutor si a zis ca se descurca. Ne-am intalnit la punctul de control unde nu am putut sa-l ajut decat cu niste sevetele sa-si stearga un pic sangele . Sper ca e mai bine acum,pentru ca ieri arata foarte urat fata lui:cateva taieturi adanci in jurul unui ochi si la buza.

PS: Tot la punctul ala de control a venit si un baiat care se tinea de burta. S-ar putea sa fie cel cu coastele rupte.

da, eu sunt unul din cei accidentati. Eram impreuna cu Costin cand o persoana (nu-l pot numi coleg de concurs) a virat stanga cand trecea Costin pe langa si am cazut toti trei. Nu m-a deranjat atat de mult generarea accidentului cat faptul ca s-a urcat pe bicicleta si a plecat fara sa se uite in jur, sau sa acorde primul ajutor.:-LCu chiu cu vai am reusit cu Costin sa ne deplasam la primul CP, de unde am fost recuperati si transportati la ambulanta. Costin a fost cusut pe loc, eu am fost la spital pt ca m-am ales cu o fractura urata la incheietura, o coasta, un muschi strivit si diverse julituri de diferite marimi.

Asta e, nu e prima nici ultima, dar lipsa de fairplay m-a deranjat.

Apropo de fairplay ma mai deranjeaza cei care chiar daca vad ca nu tin ritmul cu tine nu se lasa depasiti si stau in mijlocul potecii, iar daca vrei sa depasest,i fac cumva o manevra sa nu poti trece de ei.:)

Salutare tuturor

Da, intr-adevar eu am fost la cusut la arcada si la obraz caci ochelarii de vedere cu rama metalica s-au desfacut la contactul cu solul si mi-au facut cele 2 taieturi B-(

Vina cred ca o poarta in proportie de 90% concurentul din fata mea pe care urma sa-l depasesc. Si care s-a intors cu tot cu ghidon nu numai cu capul, fix in momentul cand eu il depaseam pe stanga. Viteza mea si a celui din spate cu care ma combinasem la o trena era in jur de 30km/h pe plat pe la km 23-24. Drumul era destul de lat si nu am considerat necesar sa-l atentionez ca vin pe stanga. Aici cred ca a fost totusi vina mea. De acum o sa zbier sa ma auda toate vietatile padurii.

Cum am zis dupa mine mai era si Emil din Brasov la trena mea, care a cazut peste biciclete si s-a lovit la incheietura unei maini destul de rau si in partea stanga abdominala parca.

Insa dupa ce ne-am sculat de pe jos, omul care a provocat accidentul si-a luat calabalacul si a intins-o :( Asa ceva nu se face. Nu stiu nici macar cum era imbracat asa de repede a intins-o. Ma intreb ce naiba o fi fost in capul lui si inainte si dupa incident. Eu cred ca nimic :(

Cam asta a fost experienta mea cu acest maraton. Insa am facut si eu tot traseul dar cu o zi inainte si stiu despre ce se vorbeste p-aici.

Mi-a placut mai putin partea cu noroiul si faptul ca a fost cam plat.

Organizarea foarte buna si oamenii foarte amabili. Vremea a fost extraordinara si sambata si duminica. Peisajul foarte frumos colorat.

PS: Pt Raducan Mihai: cred ca tin minte cand m-ai intrebat daca am nevoie de ajutor si apreciez. Si sa stii ca ne cunoastem, mie mi-ai vandut mansoanele extralite acum cateva luni in primavara :)

salut Costin,

ma chinui sa scriu intr-o mana. Am o fractura destul de aiurea si 70% sanse sa fie fara operatie. Azi ma mai duc la o clinica pt un consult mai profi. Sunt lovit, busit pe toate partile: una buc incheietura rupta, cealalta numai durere, ambii genunchi cu julituri cat rotula, un muschi zdrobit si coasta care nu e rupta dar doare rau.

sper ca individul acela alta data va fi mai atent si va da dovada de omenie in raport cu colegii.

Tu cum esti? Lumina de bioptron poate sa te ajute sa nu ramai cu cicatrici

E pacat ca la un eveniment atat de frumos sunt si astfel de manifestari de jungla. Poate cel in cauza se simte si ,pe viitor ,daca mai este implicat in asemenea accidente (din vina lui sau nu) sa aiba bunul simt sa-i ajute pe cei accidentati.

Regretabil accidentul petrecut si incalificabil gestul celui care l-a provocat. Am ajuns langa voi cred ca la scurt timp dupa ce se petrcuse si m-a cam speriat ce am vazut, aproape ca nu l-am mai recunoscut pe Costin. Nu inteleg de ce ati mers pe jos pana la PC, eu i-am anuntat dupa ce am vazut in ce stare sunteti si au zis ca au trimis deja o masina... Poate era pt alt accinentat?

Cred ca gestul vinovatului este la fel de grav cu fuga de la locul unui accident auto. Ma gandesc ca s-a speriat de ce a facut si de consecinte si de aceea a fugit pana sa vedeti cine era. Nu avea cum sa traga pt podium si chiar daca tragea, asta nu era o scuza. Sunt sigur ca oricare dintre primii 5 clasati s-ar fi oprit macar sa vada dc sunteti teferi inainte sa continue.

Lasand accidentul la o parte, a fost un concurs superb. Cred ca puteti insa sa-l bagati la duathlon, la cate treceri prin rau au fost :) .

Oricum, felicitari organizatorilor pt tot si din partea numarului 5. Voluntarii de pe traseu au fost de nota 11.

Apropo, eu am numarat 54km, parca trebuiau sa fiu 51. Am gresit eu?

Buna la toata lumea!

Din partea "secretariatului" de la Maraton Alpinsport, va anunt, ca am pus deja vreo 200 poze- care au fost facute cu aparatul meu la finish-in Albumul Picasa Web, aferent concursului de duminica.Linkul a fost deja pus pe site-ul nostru www.alpinsport.ro, la sectiunea Galerie foto -Galerie foto Picasa Web- inca de la Triatlonul din august.Tot acolo o sa mai gasiti si alte poze de la Triatlonul din vara, de la cea din 2008, etc., cat si cele facute cu ocazia recunoasterii traseului de 51 km, respectiv cele de la marcarea efectiva a traseului din ziua de sambata 24.oct.2009 :)

apropo de voluntarii de pe traseu, tin sa va anunt, ca in fiecare CP, a fost in mod obligatoriu un membru al asociatiei noastre (Alpinsport)!Bineinteles ca deocamdata inca nu avem atatia membrii, cati am considerat ca trebuie sa fie pe tot parcursul concursului, pentru buna desfasurare a acestuia , ca urmare i-am rugat fiecare pe prietenii nostrii, eventual membrii de familie, iubitori ai sportului, sa ne ajute....:D

Parerea mea ca au fost oameni destui si foarte saritori la punctele de alimentare,care dupa cum s-a mai spus au fost foarte dese.

PS: Foarte buna ideea cu uleiul pentru lant,mai ales in conditiile date,dar nu asa inspirat locul ales : cu 500 m inainte de un punct de alimentare,adica te opreai de 2 ori intr-o distanta scurta (nu e vorba ca pierzi podiumul ,dar rupi ritmul ). Ca initiativa este de admirat si alti organizatori ar putea sa ia exemplu.

ideea cu uleiul pentru lant, trebuie sa recunosc, ca a venit de la prietena mea din Odorheiu Secuiesc,Fodor Emese ( ocupanta locului I, la categoria 51 km )! :D Cred ca o cunoasteti toti, mai ales cei, care frecventati des astfel de concursuri! ( Sper sa nu se supere pe mine, cu aceasta ocazie [-O< :D )

Ea cand a citit prima data pe site descrierea traseului, partea cu trecere peste parau de vreo 16 ori, m-a sunat imediat, daca este vreo greseala, sau facem misto...Atunci ne-a dat ideea, cu uleiul pentru lant! Bineinteles, s-a gandit si la ea insasi, deoarece, urma sa concureze si ea la distanta mare...:D:D:))

Dar totusi ii multumim,si pe aceasta cale, pentru ca a dat un sfat bun, pe care l-am urmat, si a fost de folos pentru toata lumea , care a ales traseul lung.

Ne pare rau ca am rupt ritmul pentru unii cu uleiul ,care a fost la punctul dinaintea punctului de alimentare, nu asta a fost intentia, ci, ca cei, care eventual au nevoie mai devreme, sa gaseasca in cel mai apropiat punct.

Îi mulţumesc şi eu lui costin.ch , care deşi era accidentat, a mai avut putere să ne conduca înapoi la Bucureşti.

Le mulţumesc organizatorilor pentru bunul mers al concursului.

Singura părere de rău ar fi că am fost depaşit pe coborare ~:> de fata care a luat locul 3 la 51km.

Data viitoare n-o să se mai întâmple >:D.

De asemenea, îl rog pe corrado să ne dea pozele făcute sâmbătă pe traseu.

Cristi, nr 16, locul 51

salut Costin,

ma chinui sa scriu intr-o mana. Am o fractura destul de aiurea si 70% sanse sa fie fara operatie. Azi ma mai duc la o clinica pt un consult mai profi. Sunt lovit, busit pe toate partile: una buc incheietura rupta, cealalta numai durere, ambii genunchi cu julituri cat rotula, un muschi zdrobit si coasta care nu e rupta dar doare rau.

sper ca individul acela alta data va fi mai atent si va da dovada de omenie in raport cu colegii.

Tu cum esti? Lumina de bioptron poate sa te ajute sa nu ramai cu cicatrici

Salut Emil,

Ti-am scris si pe pm acum. Imi pare rau sa aud ca ai fractura. Nu ma asteptam sa fie asa de rau.

Nu stiu ce sa mai zic de individul respectiv. Cred si sper ca nu e membru pe acest forum. Si mai cred ca e si la primul sau printre primele lui concursuri altfel nu-mi explic ambele lui gafe (sa se uite in spate cu tot corpul si sa fuga mai departe).

Din cauza acestui individ si poate mai sunt si altii ca el, eu stau in cumpana daca sa mai particip pe viitor la astfel de concursuri. Imi place sa alerg cu bicicleta dar imbulzeala cu astfel de oameni e foarte periculoasa.

Multumesc inca odata organizatorilor care nici pe forum nu au uitat de noi cei accidentati.

Numai bine

Costin

Imi place sa alerg cu bicicleta dar imbulzeala cu astfel de oameni e foarte periculoasa.

Exact, tocmai din aceasta cauza cei care se considera mai rasariti ar trebuii sa dea dovada de putin mai multa prudenta si sa nu uite sa mai apese si franele din cand in cand mai ales cand te dai pe un traseu necunoscut cu colegi de pedala necunoscuti.

Este la fel ca traficul de pe sosele unde daca te astepti ca toti sa respectele regulile si sa fie oameni esti ca si mort.

Nu vad rostul de a renunta la concursuri pentru ca la fel de bine ai putea renunta la a circula cu masina sau a iesii din casa din fix acelasi motiv.

Iti urez insanatosire grabnica si mai multa bafta la concursurile viitoare !

M-am uitat peste o parte din poze, m-am si regasit in cateva :D le multumesc pe aceasta cale tuturor celor care ne-au pozat pe parcursul traseului, si astept cu interes si restul de poze pentru ca e frumos sa te regasesti uitandu-te in aceste albume.

Nr.204 , locul 22 :D

FaithRaven, tu ai dreptate cu prima parte, referitoare la atentie. Dar nu si la partea cu paralela intre concursurile de ciclism si iesitul din casa sau circulatul cu masina.

Ne referim la un concurs, unde se presupune ca toti sunt foarte grabiti :D

Eu am zis ca o sa ma rezum daca ma voi hotara sa renunt la concursuri, la ture cu bicicleta. Ori o tura cu bicicleta presupune ca exista indeplinite aceleasi conditii ca la un concurs mai putin imbulzeala si ritmul. Dar ritmul poate fi alert si la tura depinde de participanti.

Multumesc pentru urari :D

FaithRaven, tu ai dreptate cu prima parte, referitoare la atentie. Dar nu si la partea cu paralela intre concursurile de ciclism si iesitul din casa sau circulatul cu masina.

Ne referim la un concurs, unde se presupune ca toti sunt foarte grabiti [-X

Eu am zis ca o sa ma rezum daca ma voi hotara sa renunt la concursuri, la ture cu bicicleta. Ori o tura cu bicicleta presupune ca exista indeplinite aceleasi conditii ca la un concurs mai putin imbulzeala si ritmul. Dar ritmul poate fi alert si la tura depinde de participanti.

Multumesc pentru urari ;;)

Cu riscul de a ma repeta precizez ca nu ma asteptam la asa un comportament intr-o competitie in care ne consideram deja in familie. Poate nu vorbesc cu toti participantii dar o mare parte imi sunt familiari iar acest forum dovedeste cat comunicam intre noi fara sa identificam fata cu avatarul dar este ok si asa, si imi face placere sa vorbim despre pasiunea comuna: biciclete si maratoane. Totul se rezuma la fairplay si la a evalua realist fiecare participant potentialul sau in competitie. Corect mi se pare ca atunci cand vine cineva din urma mai tare sa faci toate diligentele pt a-i permite sa depaseasca. Aceasta regula exista si in circulatia rutiera. Probabil ca ar trebui elaborat un cod de ciclism asa cum este si cel rutier iar o incalcare flagranta sa atraga eliminarea din concurs si chiar interdictia de a mai participa la competitii. Poate pare ireal dar trebuie facute reguli si sa fie respectate pt a nu ajunge ca pe soselele patriei.

Gata ca mi-a amortit mana functionala!

Cu riscul de a ma repeta precizez ca nu ma asteptam la asa un comportament intr-o competitie in care ne consideram deja in familie. Poate nu vorbesc cu toti participantii dar o mare parte imi sunt familiari iar acest forum dovedeste cat comunicam intre noi fara sa identificam fata cu avatarul dar este ok si asa, si imi face placere sa vorbim despre pasiunea comuna: biciclete si maratoane. Totul se rezuma la fairplay si la a evalua realist fiecare participant potentialul sau in competitie. Corect mi se pare ca atunci cand vine cineva din urma mai tare sa faci toate diligentele pt a-i permite sa depaseasca. Aceasta regula exista si in circulatia rutiera. Probabil ca ar trebui elaborat un cod de ciclism asa cum este si cel rutier iar o incalcare flagranta sa atraga eliminarea din concurs si chiar interdictia de a mai participa la competitii. Poate pare ireal dar trebuie facute reguli si sa fie respectate pt a nu ajunge ca pe soselele patriei.

Gata ca mi-a amortit mana functionala!

Nu mi se pare deloc de bun simt ba chiar contrar sa ai pretentia ca cel din fata sa se chinuie sa-ti faca loc cu exceptia in care face push bike. E foarte ok sa urlii la el sa tina dreapta ca tu vii pe stanga, dar trebuie sa te asiguri si ca el poate sa mentina directia... Imi pare rau, eu unul cel putin n-o sa sar in boscheti la 50 la ora sa ca treci tu pe langa mine cu 55 [-X

Sper sa nu inteleaga cineva ca incerc sa-i iau apararea celui care a cauzat incidentul despre care se vorbeste mai sus, cine a fost de vina poate fi discutabil dar este de neiertat sa nu intrebi omul daca mai traieste.

@costin.ch vrei sa spui ca exista soferi care nu se grabesc ? ;;)

Am participat la cateva concursuri in Germania. Indiferent daca era un Elite sau un amator, cand venea cineva din spate si spunea "links" sau "rechts" cel din fata se conforma si se dadea in directia opusa (mai pe intelesul tuturor, cel din spate spunea pe ce parte depaseste).

Noi suntem neam de traista, am remarcat asta la concursuri, ultima gaina calare pe un DHS nu se da la o parte, cu toate ca tu vi cu 40 la ora iar el abia isi taraie hoitul cu 10. Cum am spus, neam de traista.

Poate nu suntem chiar asa "neam de traista". Ideea este ca aceste concursuri au luat amploare anul asta, si multi vin fara sa cunoasca anumite reguli, care de altfel nici nu stiu daca sunt scrise pe undeva. Eu atentionarea asta am intalnit-o prima oara la maratonul de anul asta de la Medias, al doilea maraton la care am participat, si pana atunci habar nu aveam ca asa se procedeaza. Si oricum, am inteles ca treaba s-a intamplat pe coborare, acolo unde cred ca este mai bine sa nu-ti schimbi directia. Cred ca asa il ajuti mai mult pe cel din spatele tau. In toata treaba asta insa, cel mai trist este ca persoana respectiva vazand ca cei doi au cazut nu s-a oprit pentru a se lamuri daca este ceva grav si pentru ai ajuta. Imi pare rau pentru cei doi accidentati grav. Le doresc insanatosire grabnica.

@ cristifl eu nu am facut nici o poza.

@costin.ch: man intradevar a fost o lipsa de fairplay din partea baiatului ca a plecat fara sa va ajute, dar vina accidentului este 50% a sa. cand faci o astfel de goana trebuie sa tii si cont de chestii neprevazute. daca consideri ca nu ai loc incetinesti etc. mai bine decat sa te accidentezi. e si un dram de neatentie si un dram de ghinion.

atentia sporita de salveaza din astfel de situatii. nu trebuie sa gonim cu inconstienta.

mai este un aspect, multi sunt incepatori, nu cunosc regulile astea, spui stanga si respectivul depaseste pe stanga,etc.

multa sanatate celor accidentati.

Imi pare rau, dar din cauze obiective n-am reusit sa particip la sedinta tehnica. Nu stiu daca s-a discutat despre minimele reguli de comportament intr-o competitie ciclista. Eu am avut sansa ca la prima mea participare, la Prima Evadare, sa primesc aceste informatii. Probabil, fara cunostintele dobandite acolo, nici eu n-as fi stiut aceste lucruri, deoarece ceilalti organizatori nu au prezentat aceste reguli (la fel de clar), probabil, plecand de la ideea ca toata lumea stie... Dar este suficient sa fie un singur incepator si se pot intampla accidente.

Nu cunosc situatia (exacta) in care s-a intamplat accidentul, dar...

Nu putem compara regulile de circulatie cu depasirile intr-un concurs off-road. La Tusnad, am tinut in spatele meu cateva zeci de secunde mai multi ciclisti, pe o coborare pe carare. La prima tura, Belthaszar s-a aventurat sa ma depaseasca si a cazut. Eu nu as fi avut aceeasi soarta daca as fi permis (imediat) celor din spate sa ma depaseasca ? Cand am avut posibilitatea, m-am retras la marginea potecii.

Deci...

Fair-play este sa nu ceri cuiva sa-ti elibereze drumul daca in acest fel ii pui sanatatea/integritatea in pericol. Eu cer sa depasesc doar cand ma asigur ca si eu si cel depasit suntem in siguranta. Iar la Sf Gheorghe, traseul permitea acest lucru in peste 95 % din cazuri.

Personajul care a plecat de la locul accidentului, cred eu, este un caz (foarte) rar. Majoritatea celor care au participat la maratoanele unde am fost eu prezent au fost (sunt) saritori si cred ca este gresita o generalizare. As putea spune ca tocmai aceasta legatura intre cel oprit la marginea drumului si cei care trec pe langa el este fenomenala si mi-a placut (imi place) foarte mult. Majoritatea celor care au trecut pe langa mine, cand am oprit pentru probleme tehnice, m-au intrebat daca am nevoie de ajutor. La fel am facut si eu, cu cei opriti. Pe el, l-am intrebat daca a oprit pentru poze, pentru ca oprise dupa mai putin de 1 Km, dar mi-a spus ca "asteapta fetele sa vina cu aparatul" m/

Deci... Eu cred ca noi, amatorii, cei care nu tragem la "titlu", trebuie sa avem incredere in colegii de langa noi si sa fim convinsi ca numarul celor lipsiti de colegialitate este infim. (Ma refer la cei "din spate" pentru ca inca n-am avut posibilitatea sa fiu in plutonul fruntas [-X )

Costin, ti-am spus dupa concurs: "bine ca n-a fost mai rau". Imi pare rau sa aflu ca Teamplus a avut si fractura.

Guest
This topic is now closed to further replies.