jakabtibi

25.10.2009 - Alpinsport MTB Marathon - Sf. Gheorghe

Recommended Posts

Se anunta excelent traseul, daca nu se tine concursul din Bucuresti voi fi cu siguranta acolo (insotit de cel putin 3 camarazi)! As fi curios cam care sunt pantele catararilor de la tura lunga.. pe grafic arata cam infricosator X_X

Si cam care nivelul de dificultate al traseului? Cam ca la Tusnad? Mie unul acela nu mi s-a parut deloc usor :)

Daca imi este permisa o mica sugestie, as aprecia foarte mult un start cat mai diferentiat, ca sa nu fie aglomeratie asa mare la inceput. Eventual sa plece intai cei de la tura luga si 15-30 min mai tarziu cei de la cea scurta. Scad foarte mult sansele unor accidente si se de ocazia fiecaruia sa pedaleze la maximum, fara a suferi din cauza blocajelor din fata.

Felicitari anticipate organizatorilor!

P.S.: Se poate pune cortul undeva pe langa start, intr-o poiana, nu?

pe grafic chiar arata infricosator dar pot sa citesti si diferentele de nivel in metri,este un traseu normal cu urcusuri si coboriri medii ce depind si de conditia fizica oricariu participant:-SS

Sunt afisate si diferentele de nivel totale? Eu vad doar profilele !!!

Pai da, pentru cort gasim un loc frumos ferit de ursi!(glumeam) (glumeam normal cu frumosul) va fi parcare si campare delimitata va fi loc si pt spectatori si suporteriin curand voi posta pe site si o mica harta cu intreg evenimentul.Toalete, iscriere, parcare, campare, spalatorie de biciclete, etc!!!

A si azi am facut si niste poze, din pacate cu telefonul dar ma uit daca sunt bune le postez daca reusesc!

Edited by csuribacsi

Incerc sa va fiu pe plac dar tre sa ma intelegeti sunt in razboi cu tehnica si nu-mi iese nimica cum trebuie

Edited by Rubyca

Iata cateva poze din zona!Unele sunt de pe traseu iar unele pe langa dar privelistea ma furat si mam dus mai incolo cu 10 metri de traseu !

vad ca a fost vreme frumoasa( aici a plouat si a fost frig in weekend), sa speram ca va fi asa si in ziua concursului!

Şi încă o întrbare pt. organigatori:

în timpul desfăşurării maratonului, se ţine ceva si pt.cei mici ? - să stiu dacă car si bikul lu'aia mică(7ani).

Chiar astazi am vorbit cu un alt organizator care acum 10 zile a organizat o tura cu 1000 de participanti (da omie) si vrea sa aduca grupul lui zic eu de 500 de oameni ca spectatori sau suporteri!Pt ei ar trebui sa organizam ceva activitati sa treaca timpul!Nu voi uita intrebarea si voi reveni la ea n cateva zile!

Ba apare. N-ai fost atent.

Salut Liviule ! Ai avut dreptate, informaţia era pe prima pag. la "despre".

Sunt in încurcătură : în acelaşi timp cu maratonul de la Sf.Ghe. are loc C.N.de Ciclocros în Poiana Bv.-la care sunt prezent an de an incepând din 1977 , acum bine-nţeles la "veterinari"-peste35 ani.

Incă sunt în cumpănă: să merg în Poiană pt.a alerga 6km(2ture) si să revăd vechea gardă a ciclismului românesc sau să vin la maraton ca să mai întineresc-căci asta simt se când m-am apucat de MTB.

...inca am dubii la acei 1.000 biciclistii de la Sf. Gheorghe,dar in fine,daca este asa felicitari!!

De fapt a fost un CMR (critical mass ride) organizat cu ocazia Saptamanii Mobilitatii Europene:

personal am numarat, asa din mers, undeva pana la vreo 400, atatia au fost sigur, dupa care am cam pierdut sirul si au mai trecut o buna bucata. chiar daca nu au fost o mie, mai realist ar fi 600-700, au fost impresionant de multi pentru un oras asa de mic. Am vazut soferi ramasi masca de "carnatul" ce nu se mai termina, cred ca pentru unii a fost de neconceput.

Acum on topic:

noi cei care ne mai dam off road prin zona Sf. Gheorghe va putem confirma faptul ca traseul este intr-o zona foarte frumoasa, mai ales la acest moment al anului (frumoase paduri de foioase) iar daca organizatorii se lauda ca va fi un traseu bine marcat, garantat va fi un concurs frumos. Speram de asemenea la gulasul de dupa.

Da gulyasul va fi astaz cautam ceaun pt 500 de persoane!Daca stie vreunul sa mi zica!

Se calculeaza preparatele!Va fi sigur ! Nu stiu daca gasim pe undeva lemen pt foc!Vom vedea!

Pai daca traseul e pe langa/prin padure, puteti pune ca proba si aducerea de lemne (de pe jos, uscate, sa nu rupa crengile) pt. foc. Cine nu aduce de o ciorba, descalificat<:-P

Ba apare. N-ai fost atent.

Salut Liviule ! Ai avut dreptate, informaţia era pe prima pag. la "despre".

Sunt in încurcătură : în acelaşi timp cu maratonul de la Sf.Ghe. are loc C.N.de Ciclocros în Poiana Bv.-la care sunt prezent an de an incepând din 1977 , acum bine-nţeles la "veterinari"-peste35 ani.

Incă sunt în cumpănă: să merg în Poiană pt.a alerga 6km(2ture) si să revăd vechea gardă a ciclismului românesc sau să vin la maraton ca să mai întineresc-căci asta simt se când m-am apucat de MTB.

Rationament corect, firesc. Dilema imposibil de rezolvat. Oricum nu-i bine. Sau oricum e bine? Daca e sa vii si cu cea mica atunci se intrezareste o solutie...

...Sunt in încurcătură: în acelaşi timp cu maratonul de la Sf.Ghe. are loc C.N.de Ciclocros în Poiana Bv.-la care sunt prezent an de an incepând din 1977 , acum bine-nţeles la "veterinari"-peste35 ani.

Anul acesta vor fi 5 ture la veterani si mai multi si-au anutat participarea, asa ca sa nu-ti para rau ca ne reintalnim la ciclocros.

Da gulyasul va fi astaz cautam ceaun pt 500 de persoane!Daca stie vreunul sa mi zica!

Se calculeaza preparatele!Va fi sigur ! Nu stiu daca gasim pe undeva lemen pt foc!Vom vedea!

luati legatura cu organizatorii maratonului Tusnad, au avut un ceaun imens, in plus au utilizat un arzator cu gaz metan, nu foc de lemne, nu tu fum in zona de concurs, curat, elegant. Sunt convins ca se poate imprumuta si ptr Sf Gheoghe.

Multam pt idee!Sigur se va rezolva problema am gasit unul de 1000 litri care sa folosit pt un guiness record!!Nu ramaneti fara Gulyas!

Competitia nu se va organiza in acest an. Sa speram ca Bogdan se va mobiliza si va organiza ceva in vara anului viitor.

Closed.

Maratonul de la Bucuresti nu se mai tine anul asta - Liber pt Sf. Gheorghe. Ne vedem pe 25 octombrie.

Imi pare rau!Chiar sper ca nu din cauza noastra se amana , nu mi-ar placea!

Dar in acest caz trebuie sa ne pregatim pt mai multi cocncurenti si chiar si suporteri si sustinatori!Rog pe cei interesati care deja sunt siguri ca vor veni sa se inscrie online la www.alpinsport.ro sa stim cu cati interesati avem de-a face.Sa nu cumva sa nu ajunga tricouri pt toti!Tricourile vor fi facute dupa numarul de inscrisi online + cateva la suta numaram cei din zona max 50 de oameni care vor veni numai duminica!Deci inscrietiva sa nu ne luati prin surprindere ca ar fii pacat sa pierdeti un astfel de tricou!

Va astept pe www.alpinsport.ro daca ati uitat unde se fac inscrierile!

Cred ca ma bag si eu. Corrado ne mobilizam?

Guest
This topic is now closed to further replies.