Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ash

Pedale spd (click)

Recommended Posts

Salutare!

Ma preocupa de cateva luni ideea de am-i achizitiona acest tip de pedale .

Am inteles ca sunt mult mai eficiente si ca pedalezi si prin tragerea piciorului nu numai prin impingere.

Iti trebuie antrenament special sa le poti folosi ?

Mai ziceti-mi si mie despre ele idei, pareri , sunt bune la munte , pe drumuri accidentate, ce se intampla daca cazi ?

recomandati ceva ?

Da, le recomand, dar nu uita, in primele zile ia-ti la tine genunchierele, plasturi si spirt !

Dupa ce te obisnuiesti devin in realitate utile :)

Pedalele SPD aduc o serie intreaga de avantaje, dar numai dupa ce te-ai obisnuit cu ele si inveti sa le anihilezi neajunsurile.

Mie mi-a luat prima data cam 5 minute :) sa le cuplez, tinandu-ma cu mana de gard. Si in primele saptamani mi s-a intamplat de mai multe ori sa cad, ca bolovanul, printre masini, in timp ce ma apropiam de semafor...

E obligatoriu sa practici cel putin cateva luni cu ele pe sosea, pana caperi reflexul de pus si scos. Pe offroad lucrurile se complica pentru ca, daca nu esti foarte avansat, simti adese nevoia de a mai pune piciorul in pamant.

Sistemul SPD iti permite sa si tragi de pedala, in sus, dar acest tras nu e gratis, cum credeam eu: iti obosesc mult mai mult picioarele. Dar, cand te superi, iti permit sa sprintezi in picioare cu mai mult talent. In plus, iti permit sa mentii o cadenta mai mare (90 - 100+ RPM) fara sa iti sara picioarele in toate directiile.

Eu folosesc pedale SPD Shimano, sunt bune, dar daca pui piciorul in pamant pri noroaie, la revedere! Se umple imediat de noroi placuta si trebuie sa ranesti la ea cu betzigasul :) Presupun ca Crank Brothers sunt mai bune. Ti-as recomanda modelele cu sistem SPD doar pe o parte a pedalei, cealalta fiind pentru incaltaminte normala.

Nu mai speriati omu, ca nu toti cad cu spd-urile. Eu m-am invatat cu ele din prima zi, si chiar daca am mai uitat o data sau de 2 ori sa scot picioru, daca tragi foarte tare, ies singure. Depinde cat de tare le strangi. Nu e mare filozofie.

Si mie mi s-au parut usor de folosit, am cazut o singura data de pe loc din neatentie. Nu dureaza chiar cateva luni sa te obisnuiesti si in plus, cum a spus si dinamov, in "panic mode" iesi foarte repede din prinderi ;).

Pedalele cu clip doar pe o parte mi se par inutile - sunt grele si au suprafata mare. Daca mergi pe varianta Shimano gasesti niste platforme de plastic (asta daca nu vin odata cu pedalele) pe care poti sa le montezi / demontezi dupa bunul plac (pentru mers la serviciu de exemplu). Eu am sa incerc sa-mi fac niste platforme de genul asta dupa ce mi se uzeaza primul set de placute - le insurubez pe niste bucati de plastic masiv in care pun niste suruburi pentru aderenta.

Salut ASH

Iti sugerez ca decizia pe care o iei sa nu fie influentata prea mult de sfaturile de pe forum. De ce? simplu, la noi nu exista cultura pentru acest sport iar lenea, ignoranta si prostia sunt ridicate la rang regal. ( Nu uita cele doa axiome pe care le auzi prin toate parcurile: daca franzi fata cazi in cap; si daca te legi de pedale cazi)

Trebuie doar sa iei in considerare doar faptul ca toti sportivii de performanta din alte tari folosesc acest tip de pedala (mai putin la trial) si asta ar trebui sa iti spuna ceva. In nici o competitie nu am vazut cazaturi datorita pedalelor...

Am sa fac o corectura la afirmatia ta legata de trasul de pedala... In ciclismul de performanta nu se pune problema solicitarii pedalei pe o singura directie (apasare) sau pe doua directii (apasare si tragere) ci se pune problema unui pedalat rotund si cursiv (apasare, tragere in spate, tragere in sus, impingere in fata si iarasi apasare) Mai pe scurt poti pedala cu un singur picior fortand permanent. Din acest motiv s-a renuntat la biopace.. Oricum randamentul este net superior.

Ca sa iti faci o idee diferenta pe care o simti la trecerea de la pedala simpla la ratrapa este la fel de mare ca de la ratrapa la SPD.

Perioada de acomodare cu noua pedala este de aprox 1 luna in functie de tipurile de drum pe care le parcurgi (nu am spus km pentru ca poti sa mergi 200 fara sa scoti piciorul)

Sfaturile pe care le dau tuturor care incep sa folosesca SPD sunt:

- trebuie sa te obisnuiesti atunci cand vrei sa pui piciorul jos sa incerci sa pui intai calcaiul jos in dreptul angrenazului si sa lasi varful liber. In acest fel vei capata mai usor reflexul de a rasuci piciorul pe pedala

- pentru inceput atunci cand te apropii de o intersectie sau de un obstacol sa iti scoti un picior.

- in cazul in care ai scos piciorul drept si te de dezechilibrezi in stanga trebuie sa iti arunci piciorul liber peste bicicleta in spate....

- pedalele trebuiesc curatate si gresate permanent (ce putin variantelele gen Shimano) pentru a preantampina scoaterea piciorului folosind o forta mai mare

- pentru teren datorita faptului ca ai un timp f scurt in care trebuie sa te "cuplezi" este bine sa folosesti pedale cu doua fete. Cele cu o singura fata sunt ideale pt turing sau sosea.

Si ultimul sfat. INCEARA! daca ai cazut INCEARCA in continuare... sunt altii mai fraieri ca tine care pot sa le folosesca in orice conditii asa ca..... sigur potim/

da multumesc mult nimeni nu a fost in stare sa imi explice atat de amanuntit, am vrut parearea de la cineva care foloseste si la micile concursuri la care am fost mi-a fost rusine sa intreb. Incercam sa-mi imaginez singur care ar fi ideea si cu ajutorul vostru incep sa ma lamuresc.

Ia-ti linistit, nu aduc nici un dezavantaj in afara de faptul ca mai dai bani pe pantofi. Nu mi s-a intamplat niciodata sa cad la viteza din cauza pedalelor, iar daca am cazut din alte motive, intotdeauna s-au desprins singure.

Unica situatie care mie cel putin mi-a produs cazaturi este la urcari foarte abrupte, pe teren accidentat, la viteza foarte mica, daca apare brusc o dezechilibrare (treci peste un bolovan care se misca, iti fuge o roata). Atunci, uneori nu mai ai timp/reflex sa-ti scoti piciorul ca nu te astepti la asta (cum te astepti la o coborare). Dar in general astfel de cazaturi nu se lasa cu consecinte, decat cu amuzamentul produs in grup.

Cu introdusul piciorului in pedala prima data, nu trebuie sa stai sprijinit de un gard si sa tot incerci sa le introduci. Te pui pe bicicleta si incepi sa pedalezi, si au sa intre singure.

Uite o smecherie de incepator: slabeste-le la inceput pentru a iti permite o eliberare mult mai lejera la inceput in caz de necesitate.

Uite o smecherie de incepator: slabeste-le la inceput pentru a iti permite o eliberare mult mai lejera la inceput in caz de necesitate.

Nici prea mult ca apoi iti sare piciorul din pedala. =))

Salut ASH

...Trebuie doar sa iei in considerare doar faptul ca toti sportivii de performanta din alte tari folosesc acest tip de pedala (mai putin la trial) si asta ar trebui sa iti spuna ceva...

Ca tot veni vorba, si la downhill se folosesc ? =))

heinzule sar daca tragi ca disperatu :((

posibil:))dar oricat de calm ai merge tot exista riscul sa iti iasa piciorul din prindere,daca slabesti prea mult pedalele

Ca tot veni vorba, si la downhill se folosesc ? :((

Se folosesc platforme de genul:

Imagine postată

Ca sa poti sari fuga fuga de pe bicicleta, sa-ti plantezi calcaiul in pamant pentru curbe mai agresive etc.

Se folosesc platforme de genul:

Imagine postată

Ca sa poti sari fuga fuga de pe bicicleta, sa-ti plantezi calcaiul in pamant pentru curbe mai agresive etc.

Toc ceva in genul asta folosesc si eu, si cam am ceva rani pe tibie, as trece la spd dar cu 2 fete sa aiba si o parte clasic, este asa ceva de calitate, un model anume ?

@Virusul, vezi o variantă gen CrankBrothers Candy sau Acid, care au prindere în mijloc şi platformă în jur pentru susţinere.

... as trece la spd dar cu 2 fete sa aiba si o parte clasic, este asa ceva de calitate, un model anume ?

Citeva exemple:

SHIMANO

PD-M545

PD-A530

PD-M324

WELLGO

WPD-M17C

WBD-95

WAM-D10

Multam de răspunsuri, cred ca o sa ma duc pe Shimano PD-M545, vad ca au suprafața destul de mare, nu o sa fie cazul sa port papuci speciali și pentru mersul la servici.

@vasssile@ftpaddict

La DH, la Cupa Mondiala, majoritatea merge pe click . Sunt 2-3 rideri care baga pe flat-uri cel mai cunoscut fiind Sam Hill. Baietii din tara se dau preponderent pe flat-uri, dar cel mai bun se da pe click.

Pedalele de DH cu click au o platforma generoasa si o masa pe masura, de obicei peste juma' de kil perechea.

@ash

Treci pe click. Nu te speria de povesti. Eu nu am cazut nici o data din cauza click-urilor. Daca te gandesti la ele prima sapt, nu cazi ca bolovanu. In plus, eu pot sa-ti impartasesc o experienta pe care putini pe forumu asta pot. Eu bag la DH cu click...asa m-am invatat si asa merg. Singura problema apare culmea, cand le scot...ca tre sa le bag inapoi in conditii de stres. Atata timp cat raman in click...totul e ok :P

salut. am facut toata vara pe Crank Brother EGG BEATER SL 2008.

ti le recomand cu caldura.

sunt cele mai bune variante, sunt cele mai folosite in competitii pentru ca au cuplare foarte rapida, 4 pozitii de contact, si de asemenea ies usor cand e cazul si nu decupleaza fara rost. au vreo 3500 km fara vreun joc sau fara placute schimbate.

cazaturi am luat la inceput cand nu eram obisnuit cu prinderea, dar de pe loc (ca un bolovan). in viteza se decupleaza pe cadere, nu am avut nici o experienta neplacuta.

cum a zis si horatiu mai poti cadea la inceput pe urcare abrupta cand pierzi aderenta, dar te obisnuiesti repede.

nu au probleme deloc cu noroiul.

ps. am incercat azi pedealele vechi dupa mult timp. parca nu e cuplu, e o rupere de ritm cand ajungi cu pedala jos.

Guest am44

citesc si ma crucesc...chiar nu a auzit nimeni de placutele shimano sh-55, cu posibilitate de eliberare pe 4 directii ? practic beneficiezi full de avantajul spd, dar dispare complet "problema" a desprinderii piciorului din pedala.

sunt ideale pentru cei cu teama de spd sau incepatori, desi se folosesc si in concursuri.

:-JAcum 10 -15 ani poate ca era o intrebare normala.Acum cand se vede clar ca toti folosesc, si nu patit mare lucru(orice inceput e greu) e de ''berbec'' sa te uiti doar la partea negativa.Iaca fleosc -o sa cazi o data de doua ori, insa, avantajele sunt infinit mai mari.Ca sa zbori trebuie sa inveti sa rulezi cu viteza mare la sol ,apoi daca ai atins o anumita viteza zbori de la sine ,fara sa te scremi.:)

placutele shimano sh-55, cu posibilitate de eliberare pe 4 directii ?

daca tragi la fel de bine precum impingi pedala nu se va deculpa pe tragere? :-S