gunnar

Tura Mtb - Start Lipova si Timisoara

Recommended Posts

Fiind in concediu pe cateva zile in tara, am hotarat cu bitza sa facem o tura de offroad prin zona intre Lipova si Timisoara..

Asa ca am plecat amandoi pe mtb-uri si ne-am intalnit undeva pe la Masloc unde am luat-o spre Remetea Mica, Charlottenburg, Dealul Pazit (unde am avut o intalniire neplacuta cu cainii de cioabani, erau vreu 8 - dar bitza avand experienta in domeniul asta a clarificat situatia imediat) ajungand la Buzad nu mai aveam nici o orientare... intalnisem un cioban betoc ce habar nu avea pe ce lume traia si in ce directie mergeau drumuriile ;-) . Asa ca am mers dupa simtul orientarii si am luat-o spre Herneacova, apoi prin viile Recas unde strugurii erau mari si gustosi ;-) (ne-am spart), spre lacul Ianova plin de pescari unde am descorperit un trail de vreo 100 m :-))))) . ajungand la Ianova am facut o pauza scurta ce dura exact cat pt o bere racoritoare.... Din Ianova am luat-o spre Bencecul de Sus unde bitza zicea ca se primeste o prajitura buna :-/ dar numai sambata si duminica asa ca ne-am multumit si cu eugenia. De acolo am luat-o pe traseul de cursa spre soseaua principala pana la Pischia, unde am vizitat lacul de pescuit a lui nenea Nicu, dar nici apa nu mai era...... o uscatura, fara cuvinte! Si de pe aici echipa s-a despartit, bitza a luat-o spre Tm iar eu la Zabrani pe la Mures si dupa 159 km eram la Lipova.

Participanti

bitza (cel care intelege cainii ciobanesti)

Imagine postată

si eu

Imagine postată

Statie de alimentare prin Buzad

Imagine postată

Imagine postată

prin Salcua Noua

Imagine postată

ceva de friptura :-)

Imagine postată

fabrica de limbi stariine - doar e timpul de rachie

Imagine postată

spre Recas

Imagine postată

prin viile Recasului

Imagine postată

dupa vreo cateva kg de struguri :)

Imagine postată

coborare spre lacul Ianova

Imagine postată

pe langa lac

Imagine postată

bitza deja cu gandul la bere, era si de inteles , aveam aprox 29 de grade

Imagine postată

digul Ianova

Imagine postată

si asta era pe vremuri balta de pescuiit a lui nenea Laie (pantofarul) dar din pacate nu a mai ramas niciun pic de apa in ea .. motivul ???

Imagine postată

si asta a fost tura de offroad intre Lipova si Tm

Edited by vera

dus si intors sau nu?ai traseul complet,ma intereseaza sa dai coordonate sau traseu de gps sa mergem pe camp.multam.

coordinatele gps nu le mai am.... dupa harta se poate merge foarte usor tura asta. oricum dealul pazit nu merita de urcat, nu e nimic spectaculos, plin de tufe, spini, tantari, caini ... asa ca de la charlotta la dreapta si mergi pe drumul "principal" la buzad...

Hehe, foarte faina tura si buni strugurii de la Recas!

Apropos, ce au zis nemtii tai de fantana cu cumpana si de "fabrica" de tuica?

Data viitoare cand vii sper sa prinzi apa in lacul de la Pischia, mi-a zis doctorul ca il mai asaneaza din cand in cand - d'aia lipsea acuma :)

povesti cu asanarea,mina criminala,el a fost privat,si iau dat drumu intentionat prieteni,binevoitori,majoritatea pestilor au murit,si care mai se zbateau in noroi au fost adunati cu sacul,asa sunt uni oameni,merita sa fie impuscati

Hehe, foarte faina tura si buni strugurii de la Recas!

Apropos, ce au zis nemtii tai de fantana cu cumpana si de "fabrica" de tuica?

sant foarte incantati de aceste obiekte de museu si curisi cum se face rachia prin sate in romania.. cred ca li se face pofta de un concediu de romania ;;)

Strugurii aia imi lasa gura apa!

A fost o tura frumoasa din ce se vede in poze, ma bucur ca v-ati intalnit. :D

Edited by vera

bine ai venit acasa maestre Gunnar;)

Bitza sau era prea Insetat sau nu-i place cu MTB-ul :D

Vera,ia Incearca strugurii de Prahova de la Seciu;)

Coane Basso, cu MTB-ul e ca si cu Campa - suna bine, dar nu m-am obisnuit... inca

Vera, sa stii ca strugurii aia erau intr-adevar deliciosi, nu gasesti la piata asa ceva