Guest

Topic Galerie: MTB 26er

Recommended Posts

Dacă la cursieră mai era cum mai era, aici e extrem de clar că îție mai mare cu cel puțin un ordin de mărime. :)

se mai da sotia cu ea ,este mica de inaltime  :) o sa pun sa vezi cum este cand ma dau eu,dar acum nu pot face poza

merida este marimea 46 cm,sau altfel zis 18"

crezi ca este prea mare pt 173 cat am eu?

Pune banda de teflon pe ax inainte sa presezi bratul

mai are și bubă la brațul stîng care trosnește la forțare, indiferent cît de tare este strîns șurubul de fixare - probabil că a mers cîndva slăbit pe ax)

merida este marimea 46 cm,sau altfel zis 18"

crezi ca este prea mare pt 173 cat am eu?

Eu am un Cube cu cadru de 18" și îmi este bun, înălțime 180cm. Deci da probabil la 173 îți este o idee mare. Probabil ca ești intre mărimi, ai putea încerca o pipa mai scurta de 6-7 cm.

Sent from my H815 using Tapatalk

Pune banda de teflon pe ax inainte sa presezi bratul

Nu m-am gîndit niciodată la o asemenea soluție. Ai încercat și știi din experiență proprie că ține?

Oricum mă gîndeam să schimb angrenajul, pentru că e "șters" destul de urît. O să-i pun brațe argintii care estetic se țin în general mult mai bine ca cele negre.

Ca tot am vazut o Merida asemanatoare mai sus, o postez si eu pe a mea:

Merida Striker Matts-D 2012 18

20160806_172643.jpg

• Upvote 2

Sa pun si eu o poza cu 26'le meu.

1YkoM9S.jpg

Edited by Traveller
Ca sa se vada poza :)
  • Upvote 4

On 11/26/2016 at 1:10 PM, Traveller said:

M-am gandit ca n-ar fi rau sa trec pe angrenaj cu 2 foi.

@Traveller, am avut si eu acceasi problema dupa trecerea la 2x ca si tine cu pozitia schimbatorului. Eu am alezat colierul exact acolo unde vine sudura montantului de shock si astfel am apropiat deraiorul fata de foaie. Poti face fara frica acelasi lucru, nu se slabeste colierul ala intr-atat incat sa fie probleme. 

In alta ordine de idei cred ca se poate converti la 27.5 daca ai vrea sa faci asta.

Frumase ambele, si Maxx-ul si Bergamontul.

în urmă cu 3 ore, akebono said:

@Traveller, am avut si eu acceasi problema dupa trecerea la 2x ca si tine cu pozitia schimbatorului. 

In alta ordine de idei cred ca se poate converti la 27.5 daca ai vrea sa faci asta.

Ce probleme? Ca de abia ce am facut conversia :). N-au fost probleme legate de ajustarea pozitiei.  

Poate altcineva a mentionat probleme anterior. Deraiorul e un alivio "de 3 viteze", o sa vedem daca are ceva de obiectat la prima tura.

Nu imi bat capul sa trec la 27.5, probabil ca ar fi loc, dar nu cred ca mi-ar aduce cine stie ce avantaje. Multumesc!

Probleme = este sus pozitia schimbatorului fata de foaie. Eu am avut schimbari nereusite, dincolo de foaia mare. Poate tu nu ai sau inca nu ai apucat sa ai ... 

Da, din cauza montandului de șoc, poziția inelului de prindere a schimbatorului nu putea fi niciodata prea jos, asta si cand era pe angrenaj de 3 foi. Daca apar probleme o sa-l inlocuiesc cu un E-type. :)

Pentru E-type e nevoie de punct de prindere pe cadru:

sM8rLtE.jpg

16 minutes ago, Traveller said:

Da, din cauza montandului de șoc, poziția inelului de prindere a schimbatorului nu putea fi niciodata prea jos, asta si cand era pe angrenaj de 3 foi. Daca apar probleme o sa-l inlocuiesc cu un E-type. :)

Pai si eu ce vorbeam mai sus cu alezarea colierului. Eu am vrut doar sa te ajut, dar nu pot daca nu citesti ce spun. Cu E-type-ul nu vei rezolva mare lucru, din contra, te limiteaza foarte mult fata de colier. Pe de alta parte nu trebuie sa rezolvi o problema pe care nu o ai ;).

Citesc ce scrii, dar impresia mea era ca mi-ai atribuit problema impartasita de altcineva anterior. Din fericire, la mine problema n-a aparut.

Ideal e ca schimbatorul de foi sa fie aproape de foaia mare, aia 3 milimetri. Chiar daca cel de 3 foi are raza mai mare si nu mai pastreaza coaxialitatea, trage-l aproape de foaia mare.

Acum pozitia e asa:

p43jsTBSz-7Ett9914prgT7gUVoo0H-HFke2OB1C

Deci mergea tras mai jos. REglajul l-a facut Mircea de la Dr. Bike, care se pricepe. Asa, dupa o invarteala pe strazi, totul pare ok. Sa vedem cand o fi de schimbat in sarcina sau rapid.

Mie intr-o pozitie asemanatoare imi cam sarea lantul de pe foaia mare... Dar aici vorbim de dat tare la vale prin bolovani :D

Nu mi-a sarit lantul de pe foaia mare niciodata, chiar dat la vale pe teren greu. De pe aia mica da, intre foaie si cadru, cand uitam si-mi dadeam drumul la vale pe raport mic.

Pai combinatia foaie mica/pinioane medii sau chiar mici, face ca lantul sa nu stea intins, in principiu d-aia sare. D-aia eu urcam pe foaia mare la coborare.

Acum am scos schimbatorul fata de tot, am pus o foaie de 30 narrow wide (care mi-a sarit o singura data in combinatie cu lant de 9 viteze, cu cel de 10 e ok) si foaie mica de 22. Daca se impute treaba, mut cu un lemn pe foaia mica. :D

Azi mi-au venit o parte din piese, adica caseta si lantul, asa ca m-am apucat de treaba. Am lasat foaia mijlocie de 32T si cea mare ca sa pot face reglajele necesare. am avut ceva emotii cu schimbatorul, ca nu se pupa cu caseta 11-42T. A trebuit doar sa schimb surubul care ridica sau coboara in plan vertical schimbatorul fata de pinioane.

0aVOcSi.jpg

49gv1ZH.jpg

tggKb5P.jpg

1E7I32k.jpg

RXSDwOd.jpg

• Upvote 3

Ceva modificari...si inca astept placa Race Face narrow wide la Chainreaction.

7cDuuqP.jpg

KHqspMa.jpg

ynuAdK0.jpg

• Upvote 1

a5b0e9339dbbfa7cd1e5ff5c2fe89249.jpg
Genesis s-a dus si a venit Ghost :) , a avut grija Fan Curier sa mi-o 'aranjeze' ... M-am trezit ca nu am levierul de maneta, nici macar n-a cazut cand am despachetat...a cazut doar piesa asta : f66bb6ee400c58be01fb215d5e3a50ad.jpg si bicla arata cam asa fara levierul de maneta 63167d118a8fc10b5cb1a3e88896b588.jpg

Trimis de pe al meu STH100-2 folosind Tapatalk

Arata foarte bine bicicleta, din punct de vedere al geometriei, mie imi place Ghost-ul... Dar poate a fost maneta rupta de dinainte.... prezinta ceva zgarieturi. Fostul ce a zis?