Guest

Topic Galerie: MTB 26er

Recommended Posts

Ce sa zica.... curierul e de vina... Pana la urma urmei am rezolvat-o nu se pune prb, doar ca mi.a parut f rau cand am vazut cum arata ;))

Trimis de pe al meu STH100-2 folosind Tapatalk

• Upvote 1

26 is not dead!
A primit 11 pinioane 11-46 si caucioace 26+ (26×2.8)
5a07d21aa91389798dbec6d9b4be2f5c.jpg

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

• Upvote 3

Definetly not dead! Nu mai este 26", este 27.5". Nici a mea nu mai este 27.5" cu 2.6" este aproape 29".

11-46 pe 10? Sunrace - am auzit doar de bine.

Cadru Dyna-Tech Diablo din Titan+CR-MO

Echipare:

-furca Rock Shox SID dual air
-Schimbatoare foi si pinioane Shimano XTR
-Angrenaj Shimano XTR
-Manete schimbator si frane Shimano XT
-Roti: jante Mavic 230 TIB, butuci Shimano XTR spate, XT fata

IMG_2386a.jpg

IMG_2390.jpg

• Upvote 5
  • Like 3

moama ce bestie arata. cat cantareste monstrul ?

cauciucurile nu sunt cam groase pt un crosscountry ?

... valoare care se invarte in jurul lui 0º pe pante de 8-10º :D

(sau poate ii place sa mearga mult intr-o roata)

• Like 1

Scuze, nu am observat replyurile.
Bicicleta are circa 10kg (poate mai putin) cu tot pedale M520 ( @mladen happy? :) ) cu tot cu camere dintre care una este beshina Schwalbe entry level si una Continental light. Gumele sint Continental Raceking Racesport 2.2 pe o janta de 19mmm si asta le intinde la circa 6cm. Nu stiu de ce dracu par atit de inaltime in poze dar sint niste gume absolut normale de XC.

Teoretic in toamna va fi convertita la 1x10 cu ceva caseta 11-42t si probabil va avea cu 100gr in minus. Prin conversie la tubeless ar putea sa mai scada inca 3-400gr dar tinind cont ca nu a avut pene in circa 2-3000km, ar fi o risipa de energie plus ca iarna bicicleta ajunge pe trainer.

Referitor la pozitia seii, proprietara se simtea bine asa, intre timp si-a intors pipa sa fie -10grade si si-a mai indreptat saua care este la circa -7 grade. Si mie mi se parea stupid unghiul ala aberant dar exista unele persoane care se simt ok asa. A se vedea inclusiv Kulhavy care alearga asa :))

1426674714260-1g7zolxi7qzni-630-80.jpg

Raceking-ul este o avelopa cunoscuta ca fiind mai mare decat specificatia. Un 2.0 este aproape la un 2.2 normal iar 2.2-ul se duce spre 2.4. Eu zi ca este de bine, mai ales ca este o anvelopa rapida. Probabil ca daca aveai jante mai late, erau si mai baloane sau chiar patrate.

Eu am aceleasi gume pe jante de 22.5mm si exista o diferenta vizibila de latime. Probabil ca si diferenta de presiune influenteaza, eu bag un 2.3 si chiar 2.5bar mai ales cind am sosea, tipa respectiva merge cu 2.0bar peste tot. Nu stiu daca RaceKingul este mai lata decit spun ei, cert e ca am vazut la frati-miu de 2.0 si este skinny as fuck. Cert este ca ne descurca excelent cu ele de ani de zile, nu mi se par late deloc indiferent de teren.

Noul meu MTB vechi:

pVBVaiA.jpg

Nici nu mai stiu ce e aia piatra cubica. Are nevoie de niste camasi, pedale, si service-ul facut la furca(asta daca mai gasesc piese), in rest e brici.