Guest

Topic Galerie: MTB 26er

Recommended Posts

E interesanta valoarea! La 10 kg e un bike numai bun de cross si concurs!

Ne vedem pe la maratoane!;-)

hehe:D mult mult antrenament baieti, sa ne vedem la marathoane in forma maxima si poate cine stie...ironizam vreun legitimat:))

Una dintre chestiile care imi omoara timpul liber...Ram HT 2.2

Am definitivat in sfarsit bike-ul si postez aici cateva poze cu el.

Vedeta: Stevens Manic 2007, 18 inch

Furca FOX F80X Terralogic

Greutate: 9.800g!!!:evil:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Pentru traficul din Bucuresti am o arma secreta:

Cadru Gary Fisher (cred ca are 10 ani) facut din teava Easton de dural 7005, Furca fixa Tange din Cr-Mo

Greutate:10.500g!

Imagine postată

Mistocara bika, desi ma asteptam la mai putina greutate. Mare grija la surubul care iti va perfora seaua si baloanele…..sa-l stapanesti sanatos…

Mersi! Cu surubul ala cred ca e o pb. Ori e montata tija invers ori trebuie scurtat. Se rezolva insacu o mica ajustare!:mrgreen:

Poate ne vedem la cel mai tare si mai bine organizat maraton din tara, la Medias, ca am auzit ca cica Csikul nu se mai tine. Zicea cineva din Medias, de ceva bariere ..porti electronice de luat timpii, ceva spatiale aduse de la Unguri, nebunie frate, cica cu software ce desparte automat concurentii pe categorii, in functie de transmitor, etc….cica organizare ca la mondiale…...abia astept sa ma duc, poate ne vedem acolo, sa pun si mina pe bika ta….sa revin, ce butuci ti-ai pus pe roti ?

Cred ca tie ti-au pus 2 suruburi de aceeasi lungime. La tija mea cel din fata e mai scurt8-)

Am definitivat in sfarsit bike-ul si postez aici cateva poze cu el.

Vedeta: Stevens Manic 2007, 18 inch

Furca FOX F80X Terralogic

Greutate: 9.800g!!!:evil:

Superba bicicleta!

Dar cu toate componentele alea grozave, sa mor ca nu inteleg de unde are 9,8 kg. Daca mi-ai fi aratat doar pozele as fi putut sa pun pariu ca are maxim 9.

(Bine, poate cauciucurile sint un pic cam greute, dar cele foarte usoare te penalizeaza prin lipsa de control si riscul mare de pana :) )

Ai avut cumva curiozitatea sa cintaresti toate componentele inainte de montare? As fi tare curios sa vad lista, daca o ai...

Greutatea e cea reala. Am folosit un cantar de la Tune:mrgreen:.

Voi face rost de un cantar intr-o zi sa ma apuc de demontat. Cauciucurile sunt cam grele. Puteam sa pun Maxxis Flyweight330 si mai scoteam 400g. Sa nu mai vorbim de camere, care pot fi inlocuite cu o solutie gen Joe's No Flats sau Stan's No Tubes.

E vorba insa si de control. Am vrut un bike cu care sa ma pot da nu unul de expozitie.

Butucii sunt Planet X modelul DOG. Nu exceleaza la greutate insa sunt destul de robusti. Rotile au 1580g.

Se putea si mai usoara, dar am folosit piese standard:angrenaj XT, pinioane XT, lant DURA ACE, Shiftere SRAM X.9.

Discurile de frana sunt din otel (as putea pune titan sau aluminiu de la Stan's)

O sa revin cat de curand cu o lista completa. Sper sa le cantaresc pe toate si sa le postez.

Greutatea e cea reala. Am folosit un cantar de la Tune:mrgreen:.

Voi face rost de un cantar intr-o zi sa ma apuc de demontat. Cauciucurile sunt cam grele. Puteam sa pun Maxxis Flyweight330 si mai scoteam 400g. Sa nu mai vorbim de camere, care pot fi inlocuite cu o solutie gen Joe's No Flats sau Stan's No Tubes.

E vorba insa si de control. Am vrut un bike cu care sa ma pot da nu unul de expozitie.

Butucii sunt Planet X modelul DOG. Nu exceleaza la greutate insa sunt destul de robusti. Rotile au 1580g.

Se putea si mai usoara, dar am folosit piese standard:angrenaj XT, pinioane XT, lant DURA ACE, Shiftere SRAM X.9.

Discurile de frana sunt din otel (as putea pune titan sau aluminiu de la Stan's)

O sa revin cat de curand cu o lista completa. Sper sa le cantaresc pe toate si sa le postez.

super bike! acuma nu mai ramane decat sa-l murdaresti. Voi fi tare mandru cand te voi depasi pe la Medias sau care-o fi:):)

super bike! acuma nu mai ramane decat sa-l murdaresti. Voi fi tare mandru cand te voi depasi pe la Medias sau care-o fi:):D

La noroi am iesit. Nu voi alerga la niciun maraton/concurs sa demonstrez ceva cuiva. Concurez de placere si pentru atmosfera. Din pacate nu am timp pentru antrenament si nici nu urmaresc vreun titlu.

Daca esti in forma si esti mai bun ca mine sau ca oricare altul din concurs e normal ca vei iesi invingator!

Spor la pedalat!

La noroi am iesit. Nu voi alerga la niciun marton/concurs sa demonstrez ceva cuiva. Concurez de placere si pentru atmosfera. Din pacate nu am timp pentru antrenament si nici nu urmaresc vreun titlu.

Daca esti in forma si esti mai bun ca mine sau ca oricare altul din concurs e normal ca vei iesi invingator!

Spor la pedalat!

stai linistit ca eu glumeam...oricum, e super fain bike-ul, felicitari!

Intr-adevar foarte frumoasa bicicleta Stevens! Sincer nu stiu daca am vazut una mai armonioasa vizual pe aici :) Conteaza si ca luceste si ca pozele sunt parca din catalog ;-) Sa o stapanesti sanatos.

Am recitit acum 2 zile post-ul despre maratonul de la Iasi si noroaiele de pe acolo si ma intrebam daca si cand o sa-si faca Lulu bicicleta pe noul cadrul. Iata ca asteptarea nu a durat mult. Sa o stapanesti sanatos, Lulule! (Vad ca ai pregatit-o pentru scandal/noroi)

Merci, Dragoş! Aşa e, cu asta am mai mult curaj prin glod; dar, sincer să fiu, parcă-mi place mai mult fără.

Eu sunt mulţumit de bicicleta asta, nu e cine ştie ce navă spaţială, dar mă simt foarte bine pe ea!

Eu sunt mulţumit de bicicleta asta, nu e cine ştie ce navă spaţială, dar mă simt foarte bine pe ea!

Pai asta e cel mai important lucru, sa te simti bine pe ea.

Intr-adevar foarte frumoasa bicicleta Stevens! Sincer nu stiu daca am vazut una mai armonioasa vizual pe aici :) Conteaza si ca luceste si ca pozele sunt parca din catalog ;-) Sa o stapanesti sanatos.

Multumesc pentru complimente!

Meritul este in parte al meu (pentru constructie) si al unui prieten fotograf profesionist (Radu Chindris).

:mrgreen:

Şi al amicului Nikon D300 ;-).

Lulu aparatul ala nu face doi bani in mainile unui profan. Am vazut poze extraordinare facute cu niste jeguri de aparate.

Aparatul conteaza 40%. Restul e talentul si experienta fotografului!

Respect!:-P

Lulu aparatul ala nu face doi bani in mainile unui profan. Am vazut poze extraordinare facute cu niste jeguri de aparate.

Aparatul conteaza 40%. Restul e talentul si experienta fotografului!

Respect!:-P

Pai da. Si oare sa fie la fel si cu bicicletele, hmmm 8-)

wua Dragos,ma enervezi cu montanele astea...

superba frate,sa pregatesti berea;-)

si maria ta LULU vad ca ti-ai tras super scula

la ce greutate ai scos-o

Merci, conaşule! N-am cântărit-o foarte precis, dar aşa, "la mână", trage vreo 11 kile.

Dacă m-aş apuca aş avea de unde da jos vre-un kilogram, dar ar trebui mulţi bani, mult mai ieftin dau jos kilogramul ăla de pe burtă :mrgreen:.

Oricum mie mi se pare super-uşoară, deja cursiera e mai grea!

PS: pe cântar îmi indică exact 11kg, dar e un cântar din acela chinezesc, mecanic, care nu arată de două ori la fel...