Guest

Topic Galerie: MTB 26er

Recommended Posts

Candva pe la inceputul anului, cu ocazia unei ture pe dealurile din jurul Targovistelui, pe o coborare abrupta cu multe radacini, furca si-a aratat varsta. Ceva a facut "puf" si tot uleiul a poftit afara. A fost momentul decisiv, pentru ca alta furca buna, de cursa mica, n-aveam de unde lua. A trebuit sa accept situatia si sa trec mai departe, in ciuda faptului ca am fost si raman fan biciclete vechi si frane pe janta...

Cum acu' vreo 2 ani am coborat cativa km de la Lacul Vulturilor pe Santa Cruzul lui vis-a-vis si, cum era de asteptat, am ramas puternic marcat, m-am uitat dupa un full. Dar am gasit-o p-asta de mai jos si am luat-o pentru ca m-a atras echiparea. Simplu de descris de altfel: SID, Mavic Crossride si XT peste tot in rest. Dupa cateva piese inlocuite cu ce aveam pe cealalta am mai ras 300 grame, aducand-o la 11.6kg.

Imagine postată

Insa, cum am scris pe topicul cu marimi de cadre, p-asta nu l-am nimerit grozav. Imi faceam deja planuri sa schimb cadrul cu ceva mai lung, iar "donatoarea" n-a intarziat prea mult, a aparut in mai putin de 2 luni. Iat-o:

Imagine postată

Rezultatul "iubirii" dintre cele doua va fi construit cu cantarul, dar va astepta probabil iarna.

Deci... va urma.

• Upvote 3

Recenta mea fosta (nu cred c-am mai pus poze cu ea).

Cadru otel Scott 1994

Furca Marzocchi XC700 din 1995, ceva hibrid pe arc de otel si arc aer, cu lockout, destul de interesanta pentru epoca aia cred

Echipare ceva mai recenta, Deore la angrenaj si pinioane, XT la frane, manete schimbator si butuci, si putin XTR pe la schimbatorul spate.

~12,3kg.

Imagine postată

Imagine postată

Arata grozav!!! Pacat ca n-ai poze mai bune....

Foarte tare Scott-ul. Si mie mi-a atras atentia.

Foarte interesanta furca cu mai multe drop-out-uri :-? .

Madaline, esti de vis ;)) (si-mi cer scuze de off-topic).

Eram sigur ca am zis o prostie...Deci nu e asa,nu? :D

Eu am pus-o-n ultimul dropout spre final, pentru 26 inchi. Da' furca o am de cand eram mic, o tineam pe mediu, pe 20 inchi. Din pacate Marzocchi n-a prevazut si mai multe prinderi pentru frana, astfel incat pe 24 si 20 inchi aveam doar frana torpedo, pe spate.

Sa nu crezi ca erau "in faza" gaurile cu prinderile de frana, de exemplu drop-outul de 24 inchi e cu 0,(7) inchi mai sus. Naspa adica.

Am sa mai caut poze cu Scrottu', ma mir c-a atras atentia.

Cam atat am din pacate, insa bicla mai exista in posesia mea, chiar daca echiparea e cunoscut un sensibil regres. Am sa-i mai fac poze :)

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Eu am pus-o-n ultimul dropout spre final, pentru 26 inchi. Da' furca o am de cand eram mic, o tineam pe mediu, pe 20 inchi. Din pacate Marzocchi n-a prevazut si mai multe prinderi pentru frana, astfel incat pe 24 si 20 inchi aveam doar frana torpedo, pe spate.

Sa nu crezi ca erau "in faza" gaurile cu prinderile de frana, de exemplu drop-outul de 24 inchi e cu 0,(7) inchi mai sus. Naspa adica.

Am sa mai caut poze cu Scrottu', ma mir c-a atras atentia.

Stiam eu ca n-am zis o prostie :-W .

Stiam eu ca n-am zis o prostie :-W .

Despre ce tot vorbiti aic? Dropouturile alea multe? Da. Marzocchi, daca citesti "istoria recenta a manufacturatorilor de subansable oleo-pneumatice", aparuta-n editie limitata la editura Tehnica in 1992, detine brevetul pentru universalizarea dropouturilor multiple la elementele de suspensie, in special la utilaje agricole. Ce e mai putin stiut este ca tot ei stau la baza jantelor de bicicleta ce merg pe 32 si 36 de spite si a franelor hibride janta-disc (vezi sistemul dublu-circuit utilizat la aplicatii auto).

Da' coalitia putin mediatizata dintre Rock-Shox si Fox i-a-ngropat, acuzandu-i de plagiatura. Nejustificat de altfel, marturie stand putinele furci cu dropout multiplu si putinele biciclete cu 4 frane.

• Upvote 2

Iti scanez cartea, da-mi o adresa de mail. Si cu asta am incheiat subiectul.

• Upvote 1

Eram sigur ca am zis o prostie...Deci nu e asa,nu?

daca iti ziceam eu asa ceva, iar te luai de mine ca-ti arunc picanterii la ficati.
  • Upvote 1

daca iti ziceam eu asa ceva, iar te luai de mine ca-ti arunc picanterii la ficati.

Imagine postată

Dar oricum am avut dreptate :D.

mihai,doar atat pentru sotie?,cred ca nu este pasionata,si merge rar,ca aia chiar nu e biticla serioasa,dar na daca este multumita,e bine atunci.

Ce sa fac Gogule,pasiune are dar ai dreptate,merge foarte rar,atunci cand poate si se simte mai bine.Tot necazul este boala pacatoasa si necrutatoare de care sufera.