Guest

Topic Galerie: MTB 26er

Recommended Posts

Asta e noua mea achizitie.....Am cumparat-o chiar astazi.

Eu de fapt am folosit doar cursiere pana acum si am zis sa mai schimb metoda de antrenament. 

E un GT Zaskar ( aluminiu) cu Shimano Deore si furca Raidon si a costat in jur de 800 de euro. Cunostintele mele sunt minimalistice in domeniul MTB-urilor si sunt curios daca ce am cumparat se merita in raportul calitate/pret... Asa ca...dati-va cu parerile .

De folosit o sa o folosesc de cel putin 4 ori pe saptamana. Sper sa merite. 

• Upvote 1

La cati mai multi km off-road.

Sa o stapanesti cu placere si la cat mai multi km fara incidente neplacute!

In privinta raportului pret-calitate cred ca se putea si mai bine dar pana la urma conteaza f mult si factorul subiectiv. E esential sa fii tu fericit cu alegerea facuta si nu ceilalti de pe forum. :)

Asta e noua mea achizitie.....Am cumparat-o chiar astazi.

Eu de fapt am folosit doar cursiere pana acum si am zis sa mai schimb metoda de antrenament. 

E un GT Zaskar ( aluminiu) cu Shimano Deore si furca Raidon si a costat in jur de 800 de euro. Cunostintele mele sunt minimalistice in domeniul MTB-urilor si sunt curios daca ce am cumparat se merita in raportul calitate/pret... Asa ca...dati-va cu parerile .

De folosit o sa o folosesc de cel putin 4 ori pe saptamana. Sper sa merite. 

attachicon.gifGT Zaskar.jpg                          attachicon.gifGT2.jpg                                 attachicon.gifGT 1.jpg

Zaskar e un cadru de xc race, excelent pentru curse si antrenamente. Ai facut o alegere buna. E un cadru care se simte bine si pe coborari. Eu zic ca e un pret bun pentru un Zaskar si poti sa-i faci multe upgrade-uri.

Prima iesire pe acest an... cu aceasta ocazie am testat noile cauciucuri Schwalbe Racing Ralph Evo DD 26x2.10".

Pe asfalt se descurca excelent. Rezistenta mica la inaintare, zgomot neglijabil si aderenta buna chiar si in zonele umede.

Prin noroaie inca nu le-am bagat si nici nu cred ca o voi face in viitorul apropiat. :)

giant_talon.jpg

• Upvote 1

E foarte frumoasa! Mai e zapada prin tineretului?

Multumesc! Pe aleile din parc s-a topit zapada insa spre uimirea mea exista inca gheata pe o suprafata mare a lacului.

Zaskar e un cadru de xc race, excelent pentru curse si antrenamente. Ai facut o alegere buna. E un cadru care se simte bine si pe coborari. Eu zic ca e un pret bun pentru un Zaskar si poti sa-i faci multe upgrade-uri.

Multumesc Fratzy ;) Am scos-o la o plimbare nu demult si e peste asteptari. Si vitezele se schimba foarte rapid... impresionant ;)

Cu timpul am sa ii fac ceva upgrade dar deocamdata ajunge pentru ce am eu nevoie. Sa merg cu ea la munca de 3, 4 ori pe saptamana( cca 40 km dus intors) 

Noua mea bicicleta:

16912692.jpg

51780035.jpg

45143995.jpg

13649338.jpg

33305248.jpg

94055996.jpg

57512532.jpg

46952948.jpg

• Upvote 5

Nu te astepta sa castige bicicleta singura. E foarte frumoasa si performanta, dar fara antrenament nu faci nimic. 

• Upvote 1

Franele sunt Hope sau ma insel? Eventual pune si o descriere cu componentele... 

Oricum faina bitza.

Noua bicicleta penru sezonul asta.Am asteptari mari,mai ales in toamna la nationale :D

556034_418241201598269_1122178928_n.jpg

Cadru:Corratec Revolution

Roti:Stan's NoTubes ZTR Crest

Anvelope:Continental RaceKing SuperSonic

Angrenaj:Sram X9

Schimbator spate:Sram X9

Schimbator fata:Sram XX

Shiftere:Sram X7

Frane:Hope Mono Mini Pro

Furca:Fox F32 100 FiT Terralogic,cu Kashima Coat

Ghidon:Ritchey WCS

Pipa:Ritchey WCS

Tija sa:Ritchey WCS Carbon

Sa:Fizik Tundra

Pedale:Shimano Deore XT

Greutate 10 kg

Bre Mariane, ți-am mai spus că sora ei mai mare e la mine; a ta era să ajungă la mine (am testat-o înaintea ta :) ) numai că eu o deja aveam pe asta:

20130209_141048.jpg

@ Virusul - stickerul era lipit.

• Upvote 1

KTM Race LC Comp:

201301182237592.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Din cate stiu eu, bicicletele tip MTB sunt pentru mers in natura, padure, praf, noroi, frunze, pietre, etc., nu de mers pe parchet si gresie sau poate ma insel si sunt eu demodat ?

Edited by Traveller
Daca se poate, fara sa fim rautaciosi cu noii veniti, da? Multumesc frumos!

sunt de mers pe oriunde ai nevoie.

totusi iti atrag atentia ca ai uitat sa spui si pe zapada. cat despre faptul ca esti demodat ... chiar vrei sa intram in detalii?

• Upvote 1

Din cate stiu eu, bicicletele tip MTB sunt pentru mers in natura, padure, praf, noroi, frunze, pietre, etc., nu de mers pe parchet si gresie sau poate ma insel si sunt eu demodat ?

Nu te supara dar tu o bicicleta de cateva zeci de milioane o tii pe scara blocului?

• Upvote 2

Am mai scos-o la fata si eu pe batranica (n. 2006) mea: a primit anul asta un angrenaj slx, conversie 2x9 si urmeaza un set de roti mai usoare, xt, full negre. Cam asta-i setup-ul de competitie pt 2013. Era gata sa primeasca si un set de frane hidarulice xt, dar n-a fost sa fie ... Am prelucrat putin poza sa nu i se vada ridurile :P

IMG_2412.JPG