Guest

Topic Galerie: MTB 26er

Recommended Posts

Salut,

Una bucata Ram HT One.One 2012 avand o furca RockShock Recon Silver TK 2012. Urmeaza un upgrade la Sram x7

post-15324-0-48225900-1367537895_thumb.jpg

Mai pune-ti un sorichete la conducta frana fata.

Desi nu poate face concurenta bicicletelor tari de pe topicul asta, sa o prezint si eu pe "unguroaica" cu care-mi petrec weekendurile: o Altrix Hurricane (Neuzer) un model all rigid din 2006, care, dupa numele de Easy Ride, a fost probabil gandita mai mult pentru oras, eventual de-o tura prin parc. Eu am gasit-o la un prieten care-si luase o bicileta cu enşpe suspensii si se pregatea s-o dea la conationalii care aduna fier vechi. Cum eu n-avem bicla si nici buget pentru vreuna, am zis da-o incoace, ca parca mai are ceva viata in ea. Pe moment asta am, cu asta ma dau, pana oi strange bani de alta mai de nadejde.

Prima miscare: i-am dat jos aparatoarele de la roti, portbagajul, dinamul, cricul. Cu greutatea sta prost - dupa operatiunile astea cantareste 15 kg. Nici cu cadrul nu sta prea bine: un cadru de otel 7891 extrem de rigid. In rest componente si echipare de duzina: tija de sa, headtube si ghidon Kalin, butuci Assess, toate unguresti, jante si frane in V incerte, anvelope Kenda Kobra 2.0 si o sa de vaduva Selle Royale. Schimbatoare Shimano SIS, derailleur fata Shimano SIS, spate Shimano Tourney. Angrenaj Powerwheel 28-39-48. Avea doar 6 pinioane si am modificat-o, i-am pus un Shimano Megarange 11-34. Deci, asta avem, asta calarim.

De anul trecut din decembrie am iesit cu ea la ture tot mai lungi si tot mai mult pe off-road - una peste alta s-a comportat binisor. Am facut ture de pna la 90 - 100 km, am urcat cu ea la Paltinis sau la Cabana Craciuneasa, am facut parti din traseul Geiger Marathon, am urcat cu ea coline, dealuri, am batut de la pajisti pana la trail si single trail. Ea este:

8713547127_1aa8785355_m.jpg8713559443_8aa38b3d86_m.jpg8713556107_120a1aae89_m.jpg8723130714_a3fd0cdefb_m.jpg

8713552685_9ee3e3f655_m.jpg8714684312_0493c3c27c_m.jpg8714682858_3680293f1f_m.jpg8723238090_abde08605f_m.jpg

• Upvote 4

15 kg nu e asa grav. Mai greu cred ca iti e cu pinioanele, Megarange-ul ala de 34 ajuta pe urcari abrupte dar nu ai rapoarte intermediare pana acolo.

Sincere felicitari ca faci offroad si ture de 100 km cu ea :) Oricum la ce trasee aveti in zona Sibiului, e si pacat sa nu rupi muntii aia in doua :P

15 kg nu e asa grav. Mai greu cred ca iti e cu pinioanele, Megarange-ul ala de 34 ajuta pe urcari abrupte dar nu ai rapoarte intermediare pana acolo.

Sincere felicitari ca faci offroad si ture de 100 km cu ea :) Oricum la ce trasee aveti in zona Sibiului, e si pacat sa nu rupi muntii aia in doua :P

Acum m-am obisnuit cu ea, dar cred ca sunt exact pe dos decat majoritatea ciclistilor: cel mai mult imi plac catararile, acolo am inceput sa ma simt in elementul meu. In schimb coborarile (mai ales daca sunt un pic mai abrupte si pietroase) trebuie sa le fac cu prudenta -  fiindca am furca rigida si imi salta ghidonul de-mi fuge din maini. Asa ca mai am multe de invatat cu bicicleta asta.

Mici poze :(

Nu stiu de ce au iesit chiar asa mici, cred ca le-am redus eu prea mult. Mai incerc o data, poate o sa se vada ceva mai bine.

8723428838_ae1d566443_b.jpg

Nu vreau sa fac pe desteptul , dar asta nu e o pozitie corecta de coborare.

Cred ca decat sa stai asa , mai bine stai jos pe sa .

Uite profesionistii ce pozitii aleg pe coborari 

130421_ger_heubach_xc_men_schurter_downh

groot-BadSaeckingen_XC_Women_StirnemannK

Multumesc, e dificil pana prind unele chestii, iar eu pedalez abia de vreo cinci luni. Sunt departe de profesionisti, mai am multe de invatat in materie de tehnica.

Dar in poza aia perspectiva era inselatoare: de fapt acolo era o urcare.

Fräṭïí Whëèlêr la Paltinis - unde ne-am intalnit si cu sopinel ... salutari.

2013-05-04%252012.14.13.jpg

2013-05-04%252012.14.23.jpg

• Upvote 4

Multumesc, e dificil pana prind unele chestii, iar eu pedalez abia de vreo cinci luni. Sunt departe de profesionisti, mai am multe de invatat in materie de tehnica.

Dar in poza aia perspectiva era inselatoare: de fapt acolo era o urcare.

Tehnica nu o vei invata din poze ci din experienta.

Cu cat faci mai multe trasee tehnice cu atat vei capata mai multa experienta si o sa ajungi sa cobori mai repede si mai sigur (in limita cat te ajuta si bicicleta)

Tehnica nu o vei invata din poze ci din experienta.

Cu cat faci mai multe trasee tehnice cu atat vei capata mai multa experienta si o sa ajungi sa cobori mai repede si mai sigur (in limita cat te ajuta si bicicleta)

Multumesc, sunt constient de asta. De aceea caut sa ies in fiecare weekend la tore cat mai interesante si, atunci cand pot, macar o data si dupa-amiaza in timpul saptamanii (daca am noroc, poate si de doua ori).

Dupa luni bune in care am stat cu cadrul pe dulap, intr-un final am reusit sa-mi finalizez proiectul.

Rezultatul- un Focus Black Hills 2012 custom  2x9 la 10,9 kg.

focus.jpg

• Upvote 3

Arata super. Poți sa detaliezi ce conține transmisia, pentru cei care vor da aibă în viitor 2x9?

Arata traznet Justin,totul intr-o armonie perfecta,sa o stapanesi si sa o alergi cu placere si fara incidente!

Eu vad doar un semn de interzis... :-|

La fel si EU,nu merge poza.

La fel, nu ma lasa.

Nu are legătură cu AdBlock, poza e vizibilă doar pentru cei care sunt logați pe Picasa/Google în alt tab.