Guest

Topic Galerie: MTB 26er

Recommended Posts

Pe lista de prioritati sunt urmatoarele:

Pedale aluminiu

Bidon apa+ suport

Sclipitor spate

Far

Ciclocomputer

Aseara am fost cu ea la o tura de herastrau si in unele locuri mergeam cu ochi in 16 ca nu era luminat, astazi am iesit pe zi tot prin herastrau, proasta alegere am facut, plin parcu. Asta nu ar fi o problema, problema cea mare e ca habar n-au sa mearga pe strada!!! Nu se asigura daca vine cineva, merg pe marcajul pt biciclete. Ma refer la pietoni.

Ps: Daca mai iese cineva prin herastrau da-ti un semn si iesim mai multi, astazi am fost singur, dar am intalnit destui bike-ri poate cativa or avea cont pe aici.

salutare hai ca lumea pe aici s-a dat pe frane si antifurturi, ma io zic ca daca vrei sa investesti in bicla parerea mea personala e ca ce ai pus tu acolo sunt accesorii, in afara de pedale evident , daca vrei sa o scoti pe teren accidentat - ceea ce recomand ca e super fain si nu se va compara cu asfaltu in 1000 de ani :) - e sa investesti in niste butuci capabili pt roate si schimbatoru pe spate ca altus nu e cel mai brav si e o schimbare pe care o sa o simti inzecit

dupa ce imi trece blestemata de raceala io umblu destul de des prin herastrau, ma recunosti dupa un cannondale negru full si de regula sunt cu un tip cu un trek sau cu prietena care are un giant daca ne vezi poti sa ne abordezi linistit ;)

Mircha sunt curios, de ce tii un Cannondale full in Herastrau?

E o tara libera si poti sa faci ce vrei tu, dar bicla aia e din alt film Imagine postată

Nu e singurul. Azi am vazut parcat un Focus full, echipat de sosea (cu slickuri, dintre cele mai inguste).

e bine atunci,inseamna ca ai apartament mare,ce conteaza unde stau omule,ce acuma ne vinam sa ne furam bicicletele,nu este spatiu mare la mine,apartamentul meu are 50m patrati,2 balcoane si alea inchise si mobilate,eu chiar nu am loc,dar asta mai putin conteaza,de obicei si a mea sta in hol,rezemata de cuier.

Revenind la biciclete,destinatia mtb-urile este off road,nu manele si asfalt prin oras sa dam bine la public,ca este in trend acum,si este eco,cine doreste oras,ia treking de 26-28 sau cursiera,nici decum mtb.

salutare hai ca lumea pe aici s-a dat pe frane si antifurturi, ma io zic ca daca vrei sa investesti in bicla parerea mea personala e ca ce ai pus tu acolo sunt accesorii, in afara de pedale evident , daca vrei sa o scoti pe teren accidentat - ceea ce recomand ca e super fain si nu se va compara cu asfaltu in 1000 de ani :) - e sa investesti in niste butuci capabili pt roate si schimbatoru pe spate ca altus nu e cel mai brav si e o schimbare pe care o sa o simti inzecit

dupa ce imi trece blestemata de raceala io umblu destul de des prin herastrau, ma recunosti dupa un cannondale negru full si de regula sunt cu un tip cu un trek sau cu prietena care are un giant daca ne vezi poti sa ne abordezi linistit ;)

Voi schimba pe viitor si alte piese, dar momentan pana nu cedeaza nu le schimb. Pe viitor voi schimba: frane, schimbatoare (foi pinioane), furca, culoarea ( vreau sa o fac neagra mat). Dar dupa cum am zis mai astept pana trec la piese ca inca sunt noi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Ps: la roata din spate am o protectie la pinioane din plastic ca sa nu intre lantu la spite, aseara dupa ce am calarito putin pe offroad a inceput sa joace, si acum cand merg face putina galagie, nu era de ajuns ca scotea frana zgomote acum scoate si ala, ce pot sa ii fac? Inafara sa il dau jos. M-am uitat la el nu era nimic rupt.

Mircha sunt curios, de ce tii un Cannondale full in Herastrau?

E o tara libera si poti sa faci ce vrei tu, dar bicla aia e din alt film Imagine postată

:) stai linistit ca nici io nu sunt de acord cu oamenii care isi iau bicle ca sa se dea mari cu ele sau sa le foloseasca de 2 ori pe an su si mai rau tipu de om care isi ia bicla de DH si o arde prin bucuresti ...momentan bugetul dar si spatiul din apartament nu imi permite sa fac ce vreau eu si anume sa am o bicla de oras si una de munte.

am inceput abia de anu trecut sa ies la munte cu bicla si de-aia mi-am luat-o si a fost cu un cadru trek hardtail care a iesit de vreo 3-4 ori la munte in cateva luni deci sunt la inceput si anu asta vreau sa fac si mai mult deci am ales un full din motive destul de clare

si sper sa o scot cat mai mult la munte cel putin cat imi permite timpul si bugetul :) deci daca aveti ture interesante si cu dat cat mai mult la vale as fi curios sa aflu pe unde ati umblat :)

a si momentan o tin in herastrau ca vreau sa merg la "Prima evadare" si am zis sa nu ies ultimu asa ca am ales herastraul ca pista de antrenament :) momentan sunt racit cam rau si sunt in pauza

N-am zis ca iesi sa te dai mare, dar e pacat de un full sa-l ti pe alei. Asta ziceam.

In planificator ture MTB Bucuresti exista numeroase expeditii in imprejurimi de la cateva ore la o zi lumina. Nu-ti rupi coloana, nu te sleiesti facand km in viteza ci pur si simplu vezi si cunosti aria limitrofa. Acolo isi face si bicla rostul, ca asa de herastrau mai bine inchiriezi o "cosnitareasa" Imagine postată

Voi schimba pe viitor si alte piese, dar momentan pana nu cedeaza nu le schimb. Pe viitor voi schimba: frane, schimbatoare (foi pinioane), furca, culoarea ( vreau sa o fac neagra mat). Dar dupa cum am zis mai astept pana trec la piese ca inca sunt noi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Ps: la roata din spate am o protectie la pinioane din plastic ca sa nu intre lantu la spite, aseara dupa ce am calarito putin pe offroad a inceput sa joace, si acum cand merg face putina galagie, nu era de ajuns ca scotea frana zgomote acum scoate si ala, ce pot sa ii fac? Inafara sa il dau jos. M-am uitat la el nu era nimic rupt.

adevarat si ce spui tu :) da nu recomand sa o vopsesti totusi chiar daca iti place sa fie negru mat si spun asta pt ca daca vrei sa o vinzi pe viitor s-ar putea sa ai greutati din cauza ca ai vopsit-o pentru ca multi vor crede ca ai acoperit fisuri sau chestii de gen

sau macar fa niste poze inainte si dupa si le tii acolo sa fie in caz ca ai nevoie de ele mai tarziu...zic si io

cat despre treaba aia de plastic nu stiu ce sa zic decat ca nu e prea bine sa o dai jos ca daca iti intra lantu in spite o sa ai o belea pe cap incearca sa vezi unde joaca eventual si daca exista o solutie sa pui ceva acolo sa il tina fix....nu am nici eu chiar asa experienta si nu vreau sa spun prostii poate stie careva poe aici mai bine :)

• Upvote 1

N-am zis ca iesi sa te dai mare, dar e pacat de un full sa-l ti pe alei. Asta ziceam.

In planificator ture MTB Bucuresti exista numeroase expeditii in imprejurimi de la cateva ore la o zi lumina. Nu-ti rupi coloana, nu te sleiesti facand km in viteza ci pur si simplu vezi si cunosti aria limitrofa. Acolo isi face si bicla rostul, ca asa de herastrau mai bine inchiriezi o "cosnitareasa" Imagine postată

adevarat ce spui si tu acum , o sa verific si turele de aici ca nu am avut ocazia, sunt inca nou pe aici :)

stii care e chestia ca prefer sa ies cu a mea...mi se pare ca ajungi sa o cunosti mai bine cu cat te dai mai mult asa ca merita plus ca sunt destul de atent la mentenanta si am grija sa fie totu ok sa nu am neplaceri mai tarziu

bai da voua va place sa strangeti post-uri cred io.....cum poti gogule sa spui tu, dupa ce zici ca abia ai spatiu de depozitare , ca daca vrei sa te dai prin oras iti iei treking sau cursiera si daca vrei munte iei mtb asta ar insemna sa avem toti 2 biciclete sau cel putin 2 seturi de roti...

io vreau sa ies la munte cat mai mult da ce ar trebui sa fac acum in restu timpului sa stau sa ma uit la bicla?

postati pagini intregi de gramaje si cantariri care are bicicleta mai usoara si mai faina si mai plina de xtr si imi spuneti mie de aia care o ard prin parcuri cu biclele la expozitie? e penibil mi se pare mie.....

ma dau pt placerea de a ma da , daca e la munte cu atat mai bine daca nu pot la munte ma dau unde pot , bucuresti-u nu e autostrada deci un cadru full se preteaza si in cazul asta la cate gropi sunt , nu va mai bagati in seama aiurea avand in vedere ca nici unu nu ma cunoaste

• Upvote 1

adevarat si ce spui tu :) da nu recomand sa o vopsesti totusi chiar daca iti place sa fie negru mat si spun asta pt ca daca vrei sa o vinzi pe viitor s-ar putea sa ai greutati din cauza ca ai vopsit-o pentru ca multi vor crede ca ai acoperit fisuri sau chestii de gen

Zic si eu ca asa a fost http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Oricum nu cred ca o voi vinde, in ciuda echiparii cu care a venit care este entry level...la cadru a fost dragoste la prima vedere :wub: la mine cred ca o sa isi dea duhul pana nu o sa se rupa nu o sa il dau pt nimic in lume.

Ps: cand te faci bine si mai iesi prin herastrau da-mi un semn. pe pm sau luam legatura pe mess :) insanatosire grabnica :)

Zic si eu ca asa a fost http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Oricum nu cred ca o voi vinde, in ciuda echiparii cu care a venit care este entry level...la cadru a fost dragoste la prima vedere :wub: la mine cred ca o sa isi dea duhul pana nu o sa se rupa nu o sa il dau pt nimic in lume.

Ps: cand te faci bine si mai iesi prin herastrau da-mi un semn. pe pm sau luam legatura pe mess :) insanatosire grabnica :)

cand trece blestematia si mai ies dau un semn ;) la fel si la primu plan de iesit la munte :D

Orbea Sherpa, echipare Deore, roti Mavic CrossRide, frane Shimano.

Un MTB in plina splendoare. Superb. Bravo !

Si mie mi-a palcut Orbea, atat bicicleta in sine, cat si ipostaza in care a fost surprinsa.

Salut,

M-am gandit sa imi pun si eu bici aici pe forum.Este un proiect nu tocmai finalizat (tija de sa si saua apartin celeilalte biciclete pe care o am :D) si multumesc tuturor forumistilor care au participat prin vazarea pieselor cu un pret decent la realizarea acestuia.

Echipare:

Cadru---Merida Matts TFS 100 D Green Flame( initial am crezut ca e model 2007 dar pe modelul 2007 erau suporti de frana pe disc mecanica al meu are suporti de frana hidraulica deci inclin sa cred ca e 2008, poate stie cineva mai bine ca mine)

Frane---xlc( din ce am dedus destul de apropiate de magura-louise) sunt foarte multumit de ele.

Manete schimbatoare---Shimano LX

Ghidon-pipa--- Kona

Schimbator fata--- Shimano XT

Angrenaj pedalier---- shimano octalink hyper drive ( era pe cadru umreaza upgrade, nu stiu cand, pt ca imi dorec hollowtech 2)

Pedale ---welgo

Roti SunRingle only disc 32 spite spite inox

Cauciucuri Scwalbe Top Table Timo Pritzel

Grup pinioane (9 la numar)

Schimbator spate Shimano Deore .

post-9575-0-21554800-1302775959_thumb.jpg

post-9575-0-58621700-1302775999_thumb.jpg

post-9575-0-50911600-1302776057_thumb.jpg

• Upvote 1

Salut,

M-am gandit sa imi pun si eu bici aici pe forum.Este un proiect nu tocmai finalizat (tija de sa si saua apartin celeilalte biciclete pe care o am :D) si multumesc tuturor forumistilor care au participat prin vazarea pieselor cu un pret decent la realizarea acestuia.

Echipare:

Cadru---Merida Matts TFS 100 D Green Flame( initial am crezut ca e model 2007 dar pe modelul 2007 erau suporti de frana pe disc mecanica al meu are suporti de frana hidraulica deci inclin sa cred ca e 2008, poate stie cineva mai bine ca mine)

Frane---xlc( din ce am dedus destul de apropiate de magura-louise) sunt foarte multumit de ele.

Manete schimbatoare---Shimano LX

Ghidon-pipa--- Kona

Schimbator fata--- Shimano XT

Angrenaj pedalier---- shimano octalink hyper drive ( era pe cadru umreaza upgrade, nu stiu cand, pt ca imi dorec hollowtech 2)

Pedale ---welgo

Roti SunRingle only disc 32 spite spite inox

Cauciucuri Scwalbe Top Table Timo Pritzel

Grup pinioane (9 la numar)

Schimbator spate Shimano Deore .

bv ! faina bicla , flame on! :D

am un prieten care are tot un cadru merida ca al tau,tot facuta din bucati,dar reusit sa puna un angrenaj nou deore 2011.schimbator xt spate shadow 2010.

lant nou,pinioane deore,furca inca se chinuie sa o schimbe,un dart 2 vai de el.

Supermisto imagine cu Orbea supernoroita!

Multumiri pentru aprecieri domnilor. Am folosit-o la Garboavele XC sambata trecuta, din pacate era un singur post pt spalare, asa ca a facut dus la Bucuresti.

si legat de ce facem cu ele,de ce facem atata offtopic,problema e alta,de unde ati scornit-o ca trebuie sa avem 2-3 biciclete,nu conteaza unde stam,ideea este ce ne place sa facem cu ele,si sa alegem corect,sunt foarte multi care ii cunosc ,au ales cursiera sau mtb sau treking,nicidecum toate 3,ce sa faca cu ele.

Daca mergi doar sosea,de ce sa arunci banii pe mtb,sau treking,daca mai mergi si pe coclauri dar slab,iei treking,si daca mergi combinat sosea coclauri mumte,atunci mtb de xc-am.

Bicicleta nu este un accesoriu,este ceva de care te folosesti,cu placere si faci sport cu ea,nu are rost sa tii 3 daca tu faci doar ceva,doar asa de dragul de a arunca banii pe fereastra.

@eox80, salutari si felicitari pentru bicicleta. S-o folosesti cu placere. Bafta!