Guest

Topic Galerie: MTB 26er

Recommended Posts

Cadru MERIDA TFS 900

furca SR SUNTOUR cu remote lockout

roti cu genti RIGIDA ZACC 2000 dublu capsate, butuci NOVATEC pe rulmenti cu ax Cr-Mo de 10 mm , spite 36 de inox

tija sea bike+, pipa b+ , ghidon (trebuie sal schimb)

frane pe disc 160mm AVID BB5 sunt super

aparatori POLISPORT

sonerie far fata spate, ciclocomputer , suport bidon 1

intentionez sami pun un portbagaj pe spate

caucicuri TRAVELL all season , slic dar se comporta super si pe teren accidentat

incerc sa pun si o poza cu ea

Edited by LuluMOB
De mutat la http://www.ciclism.ro/forums/showthread.php?t=38

-furca RockShox Tora

-pedalier LX

-schimbator spate LX

-manete LX

-lant, pinioane LX

-butuci LX

-jante Mavic

pipa,ghidonul,sa neschimbate ........urmeaza

Ai ales cea mai buna echipare posibila : LX . Raportul calitate - pret - fiabilitate e mult mai bun decit la seria XT . Si eu lucrez la un MTB pe care vreau sa-l echipez full LX .

Ai ales cea mai buna echipare posibila : LX . Raportul calitate - pret - fiabilitate e mult mai bun decit la seria XT . Si eu lucrez la un MTB pe care vreau sa-l echipez full LX .

Teoretic e mai bun decat ce am avut eu acera cu deore dar mergeau mai bine alea,poate mai trebuie putin reglate..................

calutul meu de anul trecut..poze cu cel de anul asta nu am inca..Imagine postată

calutul meu de anul trecut..poze cu cel de anul asta nu am inca..Imagine postată

salve!

am vazut bicle superbe in orice caz...asa ca m-am gandit sa va prezint si bike-ul meu...este un Merida, editie 2008, echipata xt, richey, roti mavic crossmax slr...

spor la pedalat!

salve!

am vazut bicle superbe in orice caz...asa ca m-am gandit sa va prezint si bike-ul meu...este un Merida, editie 2008, echipata xt, richey, roti mavic crossmax slr...

spor la pedalat!

Maine my new bike implineste 2 luni! Sunt extrem de multumit ptr alegerea facuta si in curand o voi upgrada, din pasiune combinata cu nebunie :D Upgrade-ul va fi de la jeante Mavic EX 325 Disc; spite DT SWISS Revolution; nipluri DT PRO LOCK, la Butuc spate/fata Shimano Deore XT... poate si frane XT :D

PS Cadru e de 16"

Toate cele bune tuturor

Edited by myxtreme2012

putin offtopic:D , o sa fie cam grele rotile cu ex325, vrei sa fie chiar asa solide?

LE: foarte bine ca te-ai razgandit, rotile pe care le voiai tu bat mult peste 2kg. Pentru Freeride ar fi ok jantele, butucii nu, dar bicla ta oricum are alt scop. Daca nu esti prea greu(~70kg) poti incerca roti de fabrica Mavic Cross Ride sau Fulcrum Red Metal 5, 170e setul si 1800g, insa doar pt cross, nu altceva, pentru ca sunt in 24 de spite.

Or you'd better change your fork!:D

Oricum, frumos 'cubul" !

Edited by cvs

Salut eu am un alubike adus din germania cu un defect (nu mai avea sa pentru ca neamtul a ridicat prea mult saua si i-a rupt 3 cm de din tubul unde se afla mecanismul de prindere a saii )pe care l-am rezolvat si asta dupe ce am dat 3 milioane lei vechi pe ea . ce sa va spun decat ca bicicleta asta este ca un mercedes fata de celelalte biciclete pe care eu le-am calarit (mai am o nemtoaica care se numeste euroteam si este cu un cadru asemanator unui mtb si cu roti de 28 inci si butuci shimanoo si jante alex)

putin offtopic:D , o sa fie cam grele rotile cu ex325, vrei sa fie chiar asa solide?

:D:D Astazi am fost la magazinul de unde am luat Cube-ul si nu stiu cum s-a intamplat ca mi-a luat tot suflul. Stand de vorba cu unul dintre ei m-a convins sa stau linistit cu upgrade-ul. Nu astazi urma sa cumpar 'dudele' ci vroiam sa aflu detalii, sa-i pun in tema cu ce as vrea, sa aflu ce au si ce nu in stoc, de'astea... si poftim situatie :D da' parca acum ii dau dreptate! M-am gandit si la doua variante: ori n-a vrut banisorii :P :) (yeah right!) ... ori mi-a dat un sfat la modul cel mai prietenos posibil si inclin sa cred varianta asta cel mai mult, punand in balanta si faptul ca sunt un client destul de vechi ... in fine, ideea e ca mi-a luat toata euforia nebuna cu upragradatul... so I am chill for the moment, kinda :cool:

bicicleta alubike cadru aluminiu cu suspensii fata spate,frane promax ,butuci joitech,echimbatoare shimano,pedale union ,foi shimano(nu am date despre aceasta bicicleta cecat din ce se vede )

ieri in timp ce mergeam pe bicicleta am inceput sa aud zgomote de la butucul din spate si cand m-am uitat -surpriza neplacuta - imi cadeau bilutele din butuc si roata avea in joc foarte mare si bine ca eram aproape de centrul de reparatii bicle . maine ma duc sa o iau de la servis(in turnu magurele exista un servis de reparatii biciclete cum nu am intalnit in bucuresti, sant 2 baieti foerte priceputi cu toate sculele necesare si piese de schimb pe care le importa din ungaria si sant cunoscuti acesti baieti si in strainatate pentru ca pe aici trec in fiecare an ciclisti care vin din spania sau germania si le ofera servis gratuit si cazare si cel mai priceput mester de bicle este sega dar si ceisti patronul e bun la bicle asa ca daca aveti de gand sa veniti pe la dunare la turnu magurele va asteptam)

Edited by MBZ

LE: foarte bine ca te-ai razgandit, rotile pe care le voiai tu bat mult peste 2kg. Pentru Freeride ar fi ok jantele, butucii nu, dar bicla ta oricum are alt scop. Daca nu esti prea greu(~70kg) poti incerca roti de fabrica Mavic Cross Ride sau Fulcrum Red Metal 5, 170e setul si 1800g, insa doar pt cross, nu altceva, pentru ca sunt in 24 de spite.

Or you'd better change your fork!:P

Mda :D cam asa e, are alt scop, iar furca ptr cross-ul pe care-l practic, cred eu ca este destul de buna si mai cred ca de fapt mi se trage si de la discutia de ieri :D posibil ca peste noapte sa-mi fi 'programat' memeul sa uite de orice fel de upgrade :)

Stiu ca Dart3 nu este o furca de top mai ales ptr extremitati, pe care oricum nu le practic, dar din ce-am vazut pe utube, sunt indivizi ce-si dau drumul prin balari cu furca din dotare mentionata mai sus si pare ca raspunde bine... ca or tine mai putin decat cele de top (??) e alta duda. Dar ptr cross e ok!

Oricum, frumos 'cubul" !

Agree :) La lumina zilei da foarte bine negrul mat si pare usor feroce. I love it!

gata am luat bicla de la centru de reparatii avea axul de pe spate rupt :D

Alubike, sunt curios ce greutate are?

Arata ciudat, sau cel putin nu am mai vazut eu asa.

Tevile alea care sunt intre top-tube si bara dintre pedale si furca nu incurca la pedalat, freci cu genunchii de ele, sau nu e cazul?

Alubike, sunt curios ce greutate are?

Arata ciudat, sau cel putin nu am mai vazut eu asa.

Tevile alea care sunt intre top-tube si bara dintre pedale si furca nu incurca la pedalat, freci cu genunchii de ele, sau nu e cazul?

salut Catalin, este destul de grea dar nu am cantarit-o pana acum desi are cadru din aluminiu , dar este o bicicleta foarte mare cu roti de 28 de inci +suspensiile alea care o fac inalta(eu abia ajung la ghidon); mai demult am dus-o la reparat si SEGA(CEL MAI TARE MESTER DE BIKURI) MI-A DAT CADRUL EI IN MANA SI PAREA CA E UN FULG PENTRU CA PUTEAM SA IL TIN INTR-UN DEGET; da este o bicicleta ciudata (la mine in turnu magurele e singura asa)dar daca ii dau jos portbagajul si aripile arata ca un montan bike mai mare;tevile alea nu ma deranjeaza deloc ,poate par mari in poza si cum am spus mai susca daca te urci pe ea te indragostesti de ea:)