Guest

Topic Galerie: MTB 26er

Recommended Posts

Iata bicicleta mea pregatita pentru sezonul acesta! Vine cu cadru Reflex 2006 de la Scott, rigid si agresiv, furca Rock Shox J2 de 100 mm, sistem de angrenare-transmisie si butucul spate Alivio 3x8 pinioane, deraior spate Deore. Clesti de frana, pipa, ghidon, mansoane, tija de sea si butucul fata Scott Comp(onents?). Coarne author, manete frana shimano dx foarte faine, saboti de frana Acor. Roti cu jenti Alexrims DM18 si un set de cauciucuri Scott Oxyd si unul Conti Speed King/Mountain King. Bidon si suportul aferent Tacx. Vitezometru Sigma BC 906.

Si tocmai am atasat pedalele M520 (mersi vexy!) si o sea WTB Laser (mersi Adi! si pe aceasta cale:p).

Mali Viper LX 2008

Material Aluminiu 6061

Furca SR Suntour SF XCM

Schimbator pinioane Shimano Deore LX

Manete Shimano Acera 8 speed

Angrenaj SR Suntour XCC-102 (42-34-24)

Frane pe disc, mecanice Tektro IOX

Cercuri Rigida ZAZ-19SL , 36 gauri

Cauciucuri Kenda K901 26x2,10 (MUNTE)

Cauciucuri Schwalbe Crazy Bob (de oras)

Sa WTB

Marime: 20

crazy bob e mai mult de dirt. oricum arata bine: meserias cadru:rolleyes:

Merci Mult! Mda ce sa zic, mi-a pacut mult tare cand am vazut Bika La Bebe cu tote ca io ma dusesem sa iau cutotul alceva!

Ca sa zic asa : "A fost dragoste la prima vedere!" :P

crazy bob e mai mult de dirt. oricum arata bine: meserias cadru:rolleyes:

Poate pui si Tu niste poze pa ci sa vedem si noi Bika TA!

O zii buna!

luna asta cred ca o sa pun. am bicla in constructie din ianuarie:p banii cauzand o incetinire. oricum ma tin de cuvant si pana la sfarsitu' lu' aprilie e gata...;)

Si a mea...

Corratec carbon, XT, Reeba, Avid 5, SQLab 602, Crank Brothers SL, MaXx-D

Pai n-am, dar o sa fac si una din lateral.;)

L.E: De fapt am una, dar nu e facuta de mine. Asta a fost prima iesire a ei, la Comana, pe Neajlov.

luna asta cred ca o sa pun. am bicla in constructie din ianuarie:p banii cauzand o incetinire. oricum ma tin de cuvant si pana la sfarsitu' lu' aprilie e gata...:)

Astept si io sa o vad pote imi dai simie un PM ceva! Pana atunci Bafta multa la lovele si sa iasa o bikla cum ti-ai dorit! :cool:

Pai n-am, dar o sa fac si una din lateral.:)

L.E: De fapt am una, dar nu e facuta de mine. Asta a fost prima iesire a ei, la Comana, pe Neajlov.

Ai cantarit bikla? Cate kg are?

Pai n-am, dar o sa fac ...

superb cadru...

Pana atunci Bafta multa la lovele si sa iasa o bikla cum ti-ai dorit! :cool:

mersi...:)

Si pe mine tot cadrul m-a atras la ea. El are parca 1250g, iar pe ansamblu bicicleta cred ca are in jur de 10.5-11kg

Si pe mine tot cadrul m-a atras la ea. El are parca 1250g, iar pe ansamblu bicicleta cred ca are in jur de 10.5-11kg

Faina , sa te bucuri de ia!

Pai n-am, dar o sa fac si una din lateral.:)

Pai normal ca n-ai, ca voi tipati la oamenii care se opresc sa-si pozeze bicicleta! :)

Uitati aici poza ca la carte cu Ţiţirişca mea, in aceeasi iesire de duminica la Comana:

Salut Catalin,

Am eu un suport de agatat bicicleta vertical. Mi nu mi s-a potrivit pentru locul unde il prevazusem... si a trebuit sa iau altceva.

Da un semn daca te mai intereseaza

Pune o poza.

Eu voi merge spre fabricare manuala cred, mai ales ca acus imi voi termina si o semicursa si nu au loc amandoua pe balcon.

Dar pune o poza, macar de inspiratie, sau cine stie :-/>- .

Hai salutare!

Io-s Marty, var c-un megies d-aici, de la voi. Intrucit mi-a procurat si mie un biţiclu si a insistat sa ma bag cu voi in vorba, hop si eu.

Agregatul pe care l-am capatat (ca la 350 de roni nu se poate numi altfel, decit ca-i de capatat), e din herghelia Bulls si-l cheama DH-1. Picerilii din fata e din neamu' lu' SR Suntour XC 60. Piceru' din spate (nu c-ar fi schiop agregatu') e din neamu' lu' Bulls 260. Ca sa bag viteza, exista niste Shimano Deore. Ca sa ma opresc, pe fata am un disc de 160 cu Romica Puceanu, de la casa de discuri TEKTRO. Pe spate am niste saboti de frina, luati cu japca de la o mamae, din piata. Fata de configuratia primita de pomana, s-au mai adaugat urmatoarele:

- sa pe daibogea, de la veru' meu

- clopotel binganitor din carfur, 3 lei

- far + stop (am extras ochii de la o pisica ceacira de pe strada) din carfur, 15 lei

- set aripi fata/spate (la porumbelu' respectiv veneau in lateral, da' le-am facut mangealic si-a mers) to' din carfur, 8 lei

- cablu antifurt din carfur, 11 lei

Acu', tot ce sper e ca pinioanele Shimano Deore sa nu atraga vreun Rromales Shaore.

Si-n rest... numa' bine si la vara cald!

P.S.: Orice asemanare intre mine si burlanu' bleu din poza este absolut rautacioasa, neavenita si infioratoare! NU-l cunosc si n-am niciun grad de rudenie cu el, dupa cum se vede a fost si batut cind era mic!

Frumoasa descriere :) Sa-ti folosesti inaripata sanatos!

Pune o poza.

Eu voi merge spre fabricare manuala cred, mai ales ca acus imi voi termina si o semicursa si nu au loc amandoua pe balcon.

Dar pune o poza, macar de inspiratie, sau cine stie @-)>- .

Salut,

Hmmm cu poza dureaza mai mult.... dar am gasit link direct in site la producator... :: BBBParts 2009: Welcome! ::

Pentru mine nu a fost ok pentru ca am calculat gresit spatiul de manevra... eu o tin afara in fata usii, si prinsa in suportul asta ma obliga la ceva manevre de ocolire mai mult sau mai putin acrobatice:D

Si eu am fost tentat sa il manufacturez, insa am gasit o solutie "de-a gata" care mi s-a parut foarte ok, si acuma bicla mea sta la loc de cinste pe perete in fata usii.... Suportul l-am cumparat de aici: Suporturi de biciclete

Toate bune,

Alex.

Loc de joaca pentru idei - blogul personal al lui Alexandru Burlacu

Saptamana trecuta mi-am luat si eu bike. Nu am apucat sa fac decat vro 50 km prin Bucuresti. E un Cube Aim putin modificat:

Furca: Suntour XCM, 80mm

Angrenaj: Truvativ FiveD

Pinioane: Shimano HG30 11-30Z, 8 viteze

Schimbator fata: Shimano Alivio

Schimbator spate: Sram X-5

Maneta schimbator: Sram SX 4

Frane: Avid Single Digit 3

Maneta frane: Avid

Butuci: Shimano VR:RM40/HR:RM30

Anvelope: Schwalbe Smart Sam 2.1

Jenti: Rigida Sphinx UP

Trek 6500

Imagine postată

Schimbator fata, shiftere, butuci, frane hidraulice de 160, lant Deore, schimbator spate deore xt, furca manitou axel comp 80mm cu reglaje de compresie, lockout, rebound, tije bontrager, cauciucuri la fel, jante wtb speedDisc..

A trecut un an jumate de cand am prezentat bicicleta prima data aici si s-au schimbat cateva de atunci:

Cauciucuri de 2.2 Continental Mountain King - abia montate

Furca Marzocchi Corsa LT de 100mm

Frane Hayes Stroker Trail

Sa WTB Pure V

Greutate in jur de 12kg.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată