Guest

Topic Galerie: MTB 26er

Recommended Posts

Saluty.

Biclele mele:

Rockriderul vechi si urat,a trecut printr-o restilizare si re-echipare:cadru vechi sablat si vopsit intr-un alb lucios.+piese noi=donata la nevasta.

Cube-ul meu Ltd Race inca functioneaza fara cusur.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

filmarile nu le pun :P

elegante ambele biciclete.

camera vad ca o ai pusa pe ghidon , nu ies filmarile miscate ?

uimitor,nu prea. suportul pentru ghidon de la GoPro are un cauciuc cu care e fixat pe ghidon,mai atenueaza din miscari.ideal ar fi sa am suportul pentru piept,atunci ar fi perfect.

Eu nici n-am vazut camera, ma uitam in alte parti :P

• Upvote 1

Frumoase bicicletele, dar nu numai :)

Vis-a-vis, a spus că a donat rock-ul la nevastă, deci doar privim :)

Salutare baieti, eu detin un cube analog disc 2012 varianta blue/green cu un cadru pe 20 inch.

post-12897-0-31503400-1337188169_thumb.jpg

arata ca lumea, s-o stapanesti sanatos... dar, nu e cam joasa saua aia? cadrul e de 20 si ma gandesc ca esti destul de inalt... si inca o idee, pana te inveti cu biclele astea, incearca sa nu folosesti foaie mare pinion mare;)

multam, am in jur de 1.75 dar n-am probleme :) saua trebuie sa stea mai sus ca piciorul sa stea intins pe pedala numai ca am vrut sa incerc wheelie si stiam din experienta trecuta ca e mai usor cu saua data ceva mai jos. cat despre pinion-foaie, inca nu m-am obisnuit sa ma gandesc ce schimb si cum, am schimbat dupa cum se simtea " la picior".

si inca trei poze :D

post-12897-0-09937200-1337204664_thumb.jpg

post-12897-0-20327400-1337204666_thumb.jpg

post-12897-0-77680700-1337204667_thumb.jpg

Frumoasa! Sa o stapanesti sanatos!

Nu e cam mare cadrul pentru inaltimea ta?

daca mai poti du-o inapoi la magazin si schimb-o cu un cadru mai mic (18 inch). Eu am 1.80, cadru de 20' reglat sa imi vina cat mai bine si cu toate astea pe coborarile tehnice se simte ca imi este mare.

Eu am 1.80, cadru de 20' reglat sa imi vina cat mai bine si cu toate astea pe coborarile tehnice se simte ca imi este mare.

Cum se simte ca este prea mare? Eu am 185 cm, 89 sau 90 inseam si un cadru de 22 mi se parea mic tocmai pe coborarile tehnice. Adica avand top tube relativ scurt (590 mm) simteam ca nu trebuie decat o frana si o mica adancitura pe drum sa ma dau peste cap. In rest, pe plat sau la urcari era OK. Aaa, si tija de sa era scoasa pana la semnul de min. insert, ceea ce insemna ca tot imi mai lipseau vreo 2 cm sa elimin riscul de fisurare a cadrului in zona respectiva.

Eu am 1,87. Hai sa discutam la Top tube horizontal projection. Eu am 605mm. E un pic mica, mergea un 615mm, dar compensez din sa si pipa.

Pentru un 1,80, estimez un Horizontal projection the 595, nu mai mare, altfel devine greu de controlat pe portiuni tehnice.

Eu am 1,87. Hai sa discutam la Top tube horizontal projection. Eu am 605mm. E un pic mica, mergea un 615mm, dar compensez din sa si pipa.

Eu nu o inteleg pe asta cu "compensez din sa". Din ce stiu eu pozitia seii e "fixa" si e stabilita de lungimea si proportiile membrelor inferioare. Daca top-tube-ul este prea scurt ,din punctul meu de vedere,singurul mod de corecta chestia asta este din pipa,saua ramanand in pozitia in care "trebuie" sa fie.

Si eu fac acelasi lucru. Cred ca si h3x0r se refera la reglajul "fata-spate" al seii. Eu o am la maxim in spate. Ma intreb daca asta afecteaza in vreun fel eficienta la pedalat dar nu am ce sa fac deocamdata.

Exact la culisarea fata spate ma refeream. E bine sa fie cam pe mijloc +/- 1.5 cm, restul te cam incurca la pedalat. Am avut saua mai in spate, cat am avut ghidon cu unghi mare, si nu prea ma avataja. Am luat flat, saua la normal, si toate bune.

Am inteles la ce se refera (cu miscatul seii pe orizontala),dar eu spun ca,din ce stiu eu,nu se face asa ceva. Daca vrei distanta mai mare intre ghidon si sa,solutia nu este sa impingi saua inapoi pentru ca,dupa cum am mai spus, saua are o pozitie "fixa" in functie de lungimea si proportille membrelor inferioare.

Cand iti setezi pozitia pe bicicleta incepi cu pozitia seii (inaltime si fata-spate). Dupa ce ai gasit pozitia corecta,vezi ca ghidonul este prea aproape (sau departe).Ce faci ? Misti saua ,din pozitia "corecta"(care se presupune ca iti ofera maximul de putere), inainte -inapoi ? Dupa parerea mea nu faci asta. Lasi saua unde este si schimbi pipa.

Hai sa o luam altfel. La fel cum inaltimea seii este "fixa" ,adica numai una este cea "corecta" ,asa si pozitia ei inainte-inapoi. Cand ghidonul este prea jos,intorci pipa (sau pui un distantier sub ea) sau cobori tija de sa ?

• Upvote 1

O poza cu Merida inainte de Prima Evadare:

Imagine postată

Si una cu colectia Merida:

Imagine postată

• Upvote 3

Superba. Vad ca ai schimbat cadrul pana la urma cu unul de 16" (ziceai,anul trecut,la Predeal Trophy ca cam lung cel de 18").

Am cinci intrebari :

1 : daca te simti mai bine pe asta,

2: tija e de 400 mm sau de 350mm scoasa la limita ?

3: franele XTR sunt mai bune decat XX-urile (parca nu erai foarte multumit de ele) ?

4: furca ce model de DTSwiss este,ce greutate are si cum se comporta fata de R7 MRD (stiu ce probleme a avut Corrado cu o furca DTSwiss si de aia te intreb)

5: ce greutate are bicicleta ?

Mersi pentru raspunsuri si s-o stapanesti sanatos!

Cum se simte ca este prea mare? Eu am 185 cm, 89 sau 90 inseam si un cadru de 22 mi se parea mic tocmai pe coborarile tehnice. Adica avand top tube relativ scurt (590 mm) simteam ca nu trebuie decat o frana si o mica adancitura pe drum sa ma dau peste cap. In rest, pe plat sau la urcari era OK. Aaa, si tija de sa era scoasa pana la semnul de min. insert, ceea ce insemna ca tot imi mai lipseau vreo 2 cm sa elimin riscul de fisurare a cadrului in zona respectiva.

Am mers pe acelasi traseu cu un cadru de 18 si unul de 20 ( in aceeasi zi). Pe cadrul de 20 pozitia este mai alungita(mai pe burta) si mai inalta decat pe cel de 18.

La pantele foarte mari incearca sa stai asa:

Imagine postată

Salutare baieti, eu detin un cube analog disc 2012 varianta blue/green cu un cadru pe 20 inch.

Frumoasa culoarea! Nu te supara dar nu se schimba vitezele asa.... foii mari fata ii corespund doar 2-4 pinioane dintre cele mai mici pe spate.... scriu asta in speranta ca iti ajuta la ceva informatia, nicidecum sa ridiculizez sau sa fac pe desteptul. S-o stapanesti sanatos.

Edit- abia acum am vazut ca a mai observat cineva inaintea mea chestia cu foile :)

Am cinci intrebari :

1 : daca te simti mai bine pe asta,

2: tija e de 400 mm sau de 350mm scoasa la limita ?

3: franele XTR sunt mai bune decat XX-urile (parca nu erai foarte multumit de ele) ?

4: furca ce model de DTSwiss este,ce greutate are si cum se comporta fata de R7 MRD (stiu ce probleme a avut Corrado cu o furca DTSwiss si de aia te intreb)

5: ce greutate are bicicleta ?

1. Da, cu setarile de acum ma simt bine pe ea.

2. Tija este de 350mm scoasa la limita

3. Nu neaparat mai bune, dar eu ma simt mai bine cu manetele de XTR.

4. Furca este TwinShot XRC model 2011 greutate 1170g si este multe peste Manitou MRD.

5. Cred ca in jur de 8.8-8.9kg in configuratia actuala. Prima oara cand am cantarit-o avea 8.3kg.

sram xx toata linia?ca la frine vad shimano,sau e doar discul?

SRAM XX este toata linia, insa am preferat sa schimb franele XX cu XTR.

4. Furca este TwinShot XRC model 2011 greutate 1170g si este multe peste Manitou MRD.

Cat de bine amortizeaza in comparatie cu un FOX RLC? (ca stiu ca din asta ai avut)

Cat de mult coste intretinerea anual?

Cat de mult flexeaza in comparatie cu FOX avand in vedere bratele de 28?

nu cred ca merge mai bine ca fox,doar ca este mai usoara,poate merge la fel de bine sau mai prost.sunt multi care alearga dupa grame in detrimentul calitatii,ati vazut ca a renuntat la frinele xx,totusi,pentru ca sunt mai proaste ca shimano xtr,dar daca tot se vroia frina performanta si usoara,monta niste formula r1 racing model 2012,cu levier de carbon,si alea chiar sunt mai usoare decat xx si xtr.

• Upvote 1